Ingatlan Adás - vétel


brasil0 # 2019.05.30. 09:18

Üdvözletem!

Segítséget szeretnék kérni egy ingatlan átírással kapcsolatban. A történet röviden: a szüleim 1991-ben kötöttek ügyvéd által ellenjegyzett adás-vételi szerződést a lakóházukra. Már előtte 15 évvel is ott laktak. Bizonyos okok miatt (ezt most nem részletezném) nem lett a földhivatal felé bejegyezve a tulajdonjog változás, így jelenleg is a két régi tulajdonos nevén van a ház. Ők, és sajnos édesapám is időközen elhaláloztak. A régi tulajdonosoknak több gyermeke is van. A kérdésem az lenne, hogy jogcímes elbirtoklásra hivatkozva megszerezhető-e az ingatlan, vagy más címen, illetve ilyen esetben mekkora mértékű bírságra számíthat édesanyám?

Nagyon köszönöm a segítséget!

Köszönettel: Ágnes

MajorDomus # 2019.05.29. 18:46

Az eladó előbb váljon tényleges
tulajdonossá!

Senki sem adhat több jogot másnak,mint amennyivel maga is rendelkezik (nemo plus juris)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.29. 14:48

Milyen jogcímen válna nyilvántartáson kívüli tulajdonossá?

IAttila93 # 2019.05.29. 14:31

Tisztelt Cím!

Lakást szeretnénk venni. Az ingatlanos elmondta, és a hirdetésben is szerepel, hogy a lakás, egy 4 emeletes téglaházba utólag beépített tetőtér. Ezzel annyi a probléma, hogy: "A lakás nincs feltüntetve az ingatlannyilvántartásban, ezért a vevő csak ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonjogot tud szerezni. A tulajdonos tulajdonjogát hivatalos iratokkal igazolni tudja-"
Építési engedélye és használatba vételi engedélye is van az ingatlannak. Azt tudjuk, hogy az idézett rész problémája miatt hitelt nem lehet rá felvenni. Emellett milyen hátulütője van ennek?

Köszönettel
Attila

drbjozsef # 2019.05.28. 17:57

Jolana

Bejegyezhető a tulajdonosváltozás, ha a szerző azt kéri, és az eladó ehhez megadja a hozzájáruló nyilatkozatát.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.28. 15:48

A földhivatalt nem érdekli, mikor fizetik meg a vételárat (vagy hogy megfizetik-e egyáltalán), és az se, hogy mikor adják birtokba az ingatlant (vagy hogy birtokba adják-e egyáltalán.)

De mi a konkrét problémád, és miért nem a szerződést ellenjegyző ügyvédet kérdezed?

Jolana # 2019.05.28. 14:03

Üdv! Kérem, megírni, hogy érvényes-e és bejegyezhető-e a tulajdonosváltozás, ha a felek úgy egyeznek meg, hogy a teljes vételár aláíráskor megfizetésre-, és ez alapján a bejegyzési kérelem földhivatalhoz benyújtásra kerül, de a birtokbaadásra csak 3 hónap múlva kerül sor? benyújtásra?

Bobe1965 # 2019.05.22. 10:01

Dr Egyed Zoltán!
Köszönöm válaszát, sokat segített!

dr_Egyed_Zoltán # 2019.05.22. 08:41

A teljes ingatlan vételára nem haladhatja meg a 15mHuf-ot.

dr_Egyed_Zoltán # 2019.05.22. 08:40

Az Szja tv. 60. §-a alapján az öröklés megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni (2017. október).

Ha a bevételt más ingatlanba forgatja, akkor első sorban illetékkedvezményre lesz jogosult (szűk körben van lehetőség "elszámolásra": Szja tv. 62. § (8) és 63. § (2) bek.)

Bobe1965 # 2019.05.22. 08:33

Tisztelt jogászok!
Fiatal első lakásszerző illetékkedvezménye ügyében érdeklődöm.
Menyem nevén van egy lakás 70%-a, melyet még lánykorában a szüleitől kapott. A fennmaradó 30% ezért az édesapa tulajdonában van. Ehhez a lakáshoz a fiamnak semmi köze, még a házasságuk előtti.
A fiatalok 2019-ben egy családi házat kívánnak megvásárolni, mely cc. 40M Ft lesz. Kérdésem, hogy meg lehet-e osztani úgy a vásárolt ingatlan tulajdonjogát, hogy a fiam, mint 35 év alatti első lakásszerző az illetékkedvezményt igénybe tudja venni? (Pl. az ő tulajdonjoga nem érné el a 15M Ft-ot) A jogszabály számomra nem egyértelmű, hogy a teljes ingatlan értéke nem lehet ennél több 15M-nál, vagy csak az ő része?

Bobe1965 # 2019.05.22. 08:27

A következő kérdésem lenne:
Ha Szja köteles eladott ingatlan árát még adóéven belül másik ingatlan vásárlásába fektetem, adómentes lesz-e az eladásom? (Az újonnan vásárolt ingatlanban több tulajdonos lenne.)
Köszönettel: Böbe

Bobe1965 # 2019.05.22. 08:22

Tisztelt jogászok!

2017. októberében elhunyt az édesapám, megörököltem utána 1/4 lakóházat. Az ingatlanban - anyai örökségként - már több, mint 10 éve volt 1/4 részben tulajdonjogom. A hagyatéki eljárás 2019. februárjában lett jogerős, márciusban került a nevemre a részem. A teljes ingatlant 16M Ft-ra értékelték. 2019. áprilisában az ingatlan 3/4 része (1/2 rész tőlem, 1/4 része a testvéremtől, mivel 1/4 részben már tulajdonos volt) eladásra került a testvérem gyermeke részére 14M Ft értékben. Az adás-vételi szerződés tartalmazza, hogy én a saját 1/2 tulajdonrészemet 7M Ft értékben adom el nekik, és a testvérem a saját 1/4 részét szintén 7M Ft értékben adja el.
Kérdésem: mikortól számít tulajdonomnak az apai örökségem? 2017-től, mikor elhunyt, vagy amikor a nevemre került, 2019-től? Az ingatlan rám eső értéke az örökségben 8M Ft volt, de 7M Ft-ért adtam el. Ennek fele anyai örökség, több, mint 10 éve a tulajdonomban volt. Kell-e és mennyi Szja-t fizetnem 2020-ban. Lehet-e valamivel csökkenteni az Szja-t, pl. a közjegyzői díjjal?
Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.05.22. 06:49

robot,

Ha a lányodnak akarod adni, akkor ajándékozd neki. Nincs jövedelem, nincs adófizetés, és egyenes ági rokonok között minden ügylet illetékmentes.

lajcsó # 2019.05.22. 06:05

"nekem van fizetési kötelezettségem az állam irányába vagy sem ?"
Igen.
"a fele telek nálam marad"
Na, esetedben ez tekinthető jövedelemnek, ezért ennek az értéke lesz az adóalap.

robot # 2019.05.21. 23:51

Tisztelt Fórumozók.
A segítségüket kérem,mert ingatlan jogi ügyekben alulképzett" vagyok.
Édesapám 2018 karácsonyán meghalt. Örököltem tőle egy 75 nm-es lakást 1200nm-es telken amit az illetékes jegyző 14 millióra értékelt. Mondta hogy ha 5 éven belül eladom pl 14 millióért,akkor a piszkos államnak nem kell fizetnem semmit, de ha 16 millióért, akkor a 2 milliós különbözet miatt fizetnem kell X %-ot. Eddig vágom. Esetünkben viszont az a "vélt probléma, hogy én a telket meg akarom osztani, így van egy 600nm-es telek házzal, és egy 600nm-es üres építési telek amit megtartanék a lányomnak.mindez 5 éven belül tervezem... ha én most eladom a 600nm-es telket a 75nm-es házzal 14 millióért pl,akkor nekem van fizetési kötelezettségem az állam irányába vagy sem ? Elvégre a telekmegosztás sem kis pénz,és a fele telek nálam marad... Köszönöm a tájékoztatást.
Üdvözlettel
János

MajorDomus # 2019.05.15. 20:23

Lemaradtam....

drbjozsef # 2019.05.15. 05:32

De. Válasszal.

MajorDomus # 2019.05.14. 19:07

A ,,nem feldolgozható,, még nem.

gerbera317 # 2019.05.13. 19:55

Nem volt már máshol ez a kérdés?

MajorDomus # 2019.05.13. 18:58

1/2+1/2=1
.
Valószinűleg a földhivatal rendszerében még nem sikerült átvezetni.

Zsó89 # 2019.05.13. 09:33

Kedves Fórumozók,

nem közvetlenül ide tartozik, de hátha valaki itt is ért hozzé. A következő értelmezésében szeretnék segítséget kérni:

Végrehajtás alatt álló ingatlannál a tulajdoni hányad 1/2 + 1/2= 2/2 . Eddig rendben van, gondolom két tulajdonos van, és mindkettőnek a részét árverezik, vagyis az egész házat (??). Amit viszont nem értek, hogy mögötte zárójelben az a mondat van, hogy "Nem feldolgozható".

Ez jelent valamit nekünk, ha licitálni szeretnénk? Nagyon fontos lenne, ha valaki tud, legyen kedves segíteni!

Köszönöm szépen előre is!

Zs.

drbjozsef # 2019.05.12. 13:11

Balatonon,

Nem, nem lehet.
Igen, ott lehetett volna osztályos egyezség keretében elrendezni a dolgot.

Ahogy KBS írta, és lajcsó célzott rá : a valóságtól eltérő okiratot aláírni csak elsőre látszik okos, vagy költségkímélő dolognak, de utólag rendszerint kiderül, hogy nem volt az.

Ha pénzt adsz érte, kössetek adásvételt. Ha nem drágábban veszed meg, mint amire azt a részt a hagyatéki tárgyaláson értékelték - vagyis nem keletkezik jövedelem -, akkor nem kell adót fizetnie az eladónak. Neked illetéket kell feltehetőleg (ami 4%, és kevesebb, mint az ajándékozás 9%-os illetéke).

Balatonon # 2019.05.12. 12:03

"mi a legegyszerűbb módja annak, hogy egy közös tulajdonú lakásból kivásároljam a tulajdonostársat? Ajándékozás?"
"Ha ki akarod "vásárolni" akkor az ajándékozás fogalmilag kizárt!
Meg miért akarnál magasabb (ajándékozási) illetéket fizetni?"

Költségkímélő megoldást keresek. Valószínűleg a hagyatéki tárgyaláson kellett volna ezt a testvéremmel megoldanunk. Biztos nagyon laikus lesz a kérdés: Utólag már nem lehet hagyatéki eljárással megoldani? Új hagyatéki eljárás?

@isti # 2019.05.12. 09:35

Köszönöm szépen, máris többet tudunk!
Szép napot kívánok!