Ingatlan Adás - vétel


lajcsó # 2019.04.28. 09:08

"a szóbeli megállapodásra hivatkozva jogi útra terelhetem az ügyet, ha mégis elviszi?"
Ezen csekély információ alapján az a véleményem, hogy a jogi út nem esélytelen, de célszerű lenne ügyvédhez fordulnod az ügyben.

petyus_ # 2019.04.28. 08:37

lajcsó

Köszönöm, tehát hiába nincs utalás a szerződésben a bútorokra, a szóbeli megállapodásra hivatkozva jogi útra terelhetem az ügyet, ha mégis elviszi?

MajorDomus

Van jobb, és rosszabb állapotban lévő bútor is, szerintem körülbelül 200-250000Ft-ot érhet, illetve ennyiből lehetne ezeket most beszerezni.

MajorDomus # 2019.04.27. 21:12

Értékes a bútor?

lajcsó # 2019.04.27. 19:17

"A vételár teljes összegének megfizetésére és az ingatlan átadására kiürített állapotban, legkésőbb 2019.05.15.-ig sor kerül".
Akkor így kell teljesíteni a szerződést az ingatlan vonatkozásában és így is kell azt elfogadni!
Az ingóság átruházásáról szóló megállapodás szóban is érvényes.

petyus_ # 2019.04.27. 14:48

A lakást úgy hirdették, hogy akár bútorozottan is eladó, nem beszéltünk külön a bútorok áráról, aludtunk, és azt mondta az eladó, hogy bútorokkal együtt eladja az eredeti ár 99%-ér t (erről van sms is, nem tudom ez számít-e, ha a szerződésbe viszont nem került be).

Bori Bori # 2019.04.27. 14:40

A bútorok nélkül kevesebb lett volna a vételár? Sose értettem, miért akarnak az emberek vagyonszerzési lletéket fizetni használt bútorokért.

petyus_ # 2019.04.27. 13:37

Üdvözletem!

Ingatlan adás-vétellel kapcsolatban lenne kérdésem. Május 15-i határidővel veszünk egy lakást. 3 részletben fizetjük (illetve ajánlattételkor már adtunk 1%-ot, tehát 4), a foglalót és a második részletet rendben fizettük, a harmadik részt (ezt hitelből fizetjük) május 15-én (vagy ha megegyezünk egy korábbi dátumban, akkor) kellett volna fizetni, viszont a bank véletlenül korábban elutalta a pénzt (az ügyintéző akitől a halasztást kértük szabadságra ment, a helyettese nem tudott róla). Az eladó egyből jelezte felénk, beszéltünk az ügyvéddel, azt mondta semmi gond, de a májusi határidő marad, mivel nem egyeztünk meg előre a korábbi teljesítésben.

Ezt csak azért írtam, hogy felvázoljam jelenleg hol tart az ügy.

Az eladó sajnos nem tud időben költözni, mivel nem adják át neki az új lakást május 15ig. Ekkor azzal keresett meg minket, hogy ugyan szóban megegyeztünk, hogy bútorozottan (minden bútorral, kanapé, gardrób stb) vesszük a lakást, ez a szerződésben nem szerepel. Úgyhogy ő azt a javaslatot tette, hogy május 15én átadja a lakást üresen, vagy június 15-ig marad a lakásban, ekkor attól függetlenül, hogy átveheti-e az új lakást, kiköltözik, és a bútorokat a lakásban hagyja.

A szerződésben valóban nem szerepelnek a bútorok, viszont ajánlattételkor írtunk egy vételi szándéknyilatkozatot, ott az szerepel, hogy ajánlatot teszek az ingatlanra, "annak bútorozott, gépesített állapotában". Ez egy internetről letöltött szerződés minta volt, és egy későbbi pontban az szerepel, hogy "A vételár teljes összegének megfizetésére és az ingatlan átadására kiürített állapotban, legkésőbb 2019.05.15.-ig sor kerül". Tételes listát a bútorokról nem írtunk, a szerződésben nem utalunk rájuk semmilyen formában.

Azt szeretném kérdezni, hogy ha ő az üres lakást adja át nekünk (mosdót, konyhabútort, sütőt nem akarja elvinni, csak az egyéb bútorokat), az ellen tudok-e valamit tenni?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.04.19. 21:09

SJCAM,

Akkor adót fizetnetek nem kell. Öt évnél régebben szereztétek, nincs SZJA. Bevallani sem kell, semmi teendőtök nincs, csak eltenni a szerződést úgy kb. min. 7 évre.

Ha az eladást követő három éven belül vesztek egy 15milliós ingatlant, és az teljes egészében a Te nevedre kerül, akkor az illetékalapból levonhatjátok a Te részedre eső mostani eladási árat. Nagymamádét nem. Ha 17M-ért adjátok el, vagyis a te részed 8,5M, akkor csak a különbözet, 15M-8.5M=6,5M után kell 4% illetéket fizetned. Vagyis 260.000.- forintot.

(Akár még ez is megspórolható ha nagymamád egyedüli örököse vagy, mert akkor 50%-50%-ban kellene vásárolni, és illetékmentesen fogod tőle örökölni a részét. Ha nem egyedüli örökös vagy, akkor nem jó, mert bár az 50%-50% szerzés után akár rögtön neked ajándékozhatná illetékmentesen a részét, de abból köteles részt kellene fizetned a többi örökösnek, ha a nagymamád 10 éven belül esetleg meghalna.)

Megjegyzem, ha kifejezetten ennek az ingatlannak az árából veszitek az új ingatlant, és a nagymamád halála után az egyik örökös azt állítaná, hogy a 15milliós ingatlanhoz te a nagymamádtól 6.5milliós pénzbeli ajándékot kaptál, akkor abból is fizetned kell köteles részt. _HA_ azt állítja - és az átutalásokkal ezt igazolni is tudja.

drbjozsef # 2019.04.19. 16:53

SJCAM,

Adófizetés szempontjából teljesen indifferens, hogy vesztek-e másik lakást az eladási árból. Sok éve megszüntették már a másik lakás vásárlása miatt járó kedvezményt.

Adó csak attól függ, hogy mikor, mennyiért, és milyen jogcímen szerezted a tualjdon(rész)edet, és azt mikor és mennyiért adod el. Ezeket az adatokat add meg, és akkor kiszámolható az SZJA fizetési kötelezettség.
(Ha 2019-ben adjátok most el, akkor nem kell adót fizetni, ha 2014-ben, vagy az előtt került a te vagy nagymamád nevére a tulajdonrésze. Egyéb esetben a fentiektől függő mértékben, de kell fizetni.)

Viszont a másik a lakás vásárlása esetére kiszabott vagyonszerzési illetéknél számíthat az előtte eladott lakás.

Epifeni # 2019.04.14. 12:14

Igen szerintem ezt..

De akkor ha a kötelesrészre szorított kijelenti hogy fizetne , akkor semmiféleképpen nem tud alá tenni a köteles részt kérő hogy őt ez nem érdekli tulajdoni rész kell neki?

Ha kijelenti hogy fizetne- akár részletfizetéssel stb akkor semmiképpen sem teheti hogy tulajdont kérne mert ugy sem fogadják el?

milyen esetekben juthat tulajdoni részhez? ez nagyon ritka?

drbjozsef # 2019.04.14. 09:13

Allegra02,

2016 óta 1000 Ft alatti tartozás/túlfizetés nem számít.

De ha egyébként fizetsz SZJA-t, akkor én a megfelelő sorba beírnám az adásvételt, és hozzácsapnám a többihez az 50 forintot. Nem tudom, hogy a külön adózó jövedelmek (mint az ingatlan értékesítés) külön számítanak-e az 1000 forintos határ alatt.

drbjozsef # 2019.04.14. 09:11

Allegra02,

Teljes ház értéke 3millió.
A te 1/9 részedé akkor 333.333.- forint.

Ha 333.000.- forintért adtad el, akkor 333 forint után fizetned kell 15% adót, vagyis pontosan 50 forintot.

Ha volt költséged a szerzéssel (te fizetted a közjegyző díját, vagy a földhivatali díjat, és van róla névre szóló számlád), akkor az levonható, és nincs adó.

De szerintem 100 forint alatt bevallani és befizetni sem kell, de mindjárt rákeresek...

drbjozsef # 2019.04.14. 09:07

Ugye Te ugyanaz vagy, aki 3 hónapja a köteles résszel kérdezősködik féltucat különböző nicken...?

Epifeni # 2019.04.14. 09:04

"Nem lehet"

Ezt arra mondod, hogy ha a köteles részre szorított közli hogy fizet - akkor esélytelen , és lehetetlen hogy tulajdonrészt kapjon a köteles részt kérő?

drbjozsef # 2019.04.14. 08:51

Allegra02,

No igen, még mindig nem kérdeztem elég pontosan : mit jelent az a "kis" rész? Mekkora hányadot örököltél?

drbjozsef # 2019.04.13. 16:50

Allegra02,

Melyik évben halt meg a nagymamád?
A hagyatéki végzésben, amiben megörökölted azt a kis ingatlanrészt, mekkora forgalmi érték szerepelt az ingatlan értékére?
Idén, 2019-ben adtad el?

Illetéket nem, de a fentiektől függően személyi jövedelemadót lehet, hogy kell fizetned utána.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.13. 15:25

És hány éves a kapitány?

Saimon Phoenix # 2019.04.08. 10:44

Kedves drbjozsef!

Köszönöm a szakmai tanácsot, nagyon hasznos volt, mert a neten erről nem találtam érthető képletet, bár biztosan nem rutinosan kerestem.

További jó munkát!

drbjozsef # 2019.04.07. 06:47

Saimon Phoenix,

Nem. Az eladási ár 25%-ának a 15%-a az adó.

Az általad linkelt oldalon nincs szó az ajándékozással szerzett ingatlan adózásáról.

Ajándékozásnál az eladási ár 75%-a levonható, de más nem.

1995. évi CXVII. törvény 62§(2) gb. pont 1.része.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Saimon Phoenix # 2019.04.07. 06:23

Kedves drbjozsef!

Olvastam a fórumot, és egyéb oldalakat és szeretném leellenőrizni a gondolatomat:
2018-ban kaptam ajándékba édesanyámtól egy lakást, amit most 2019-ben értékesítünk 14,8mFt-ért.
Ebben az esetben akkor 14,8mFt-nak a 15%-a az adó? :-O
(https://officina.hu/…tlan-illetek)

Innen vettem a számítási alapot.

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2019.02.18. 13:19

Akkor nem.

snowqueen # 2019.02.18. 11:24

Ó, köszönöm, akkor ez pont a fele, mint amivel számoltunk. Anyu saját fele már tíz éve az övé, elvileg az után nem kell adózni.

drbjozsef # 2019.02.18. 11:14

snowqueen,

Nem. Ennél picit bonyolultabb.

Te 1/4 részt adsz el, 5 millióért, amit egy éve 3.75millióért szereztél (15M/4). Ezért ezek különbözetének a 15%-a lesz az adó, 187.500.- forint.

Édesanyád az örökölt negyedéért ugyanennyi adót fizet.

Édesanyád eredeti 50% része után lehet nem is kell adót fizetni : ha 2014 évben, vagy előbb szerezte ezt a részét, akkor nincs további adófizetési kötelezettség. Ha 2015-2018 között szerezte, akkor igen, de annak kiszámításához tudni kellene a szerzés évét, azt, hogy milyen jogcímen szerezte, és ha volt szerzési érték, akkor mennyi volt az.

snowqueen # 2019.02.18. 08:16

Elképeltem, természetesen 750 000 forintot számoltam.

snowqueen # 2019.02.18. 08:15

Tisztelt tagok!

Öröklés utáni eladással kapcsolatos kérdésem lenne. Tavaly meghalt az apukám, anyukámmal közösen örököltük apu házrészét, tehát most anyué a 75, enyém a 25%-a. A hagyatéki felméréskor 15 millióra értékelték a házat. Most úgy néz ki, eladjuk, a vevő 20 milliót fizetne érte. Jól számolok, hogy ebben az esetben összesen 750 forint adót kell majd kifizetnünk összesen a vagyonosodás miatt? Előre is köszönöm a választ!