Ingatlan Adás - vétel


MajorDomus # 2019.02.13. 22:05

1 napról van szó!

Hovi87 # 2019.02.13. 16:52

Igen, az lenne a legegyszerűbb, de sajnos idő hiányában ez nem megoldható, de sokkal közelebb vagyok a megoldáshoz!

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2019.02.13. 08:59

1. Konzulátus VAGY közjegyző+apostille. Egyszerűbb az előbbi. Az ügyvédi ellenjegyzés elég itthon, de igen, ahhoz itthon kellene lenned. Mondjuk ha utazol haza az adásvétel előtt, akkor mégegyszerűbb itthon intézni. A két tanús semmiképpen sem elég.

Hovi87 # 2019.02.13. 07:51

Köszönöm szépen mindkét választ!

Mivel még nem voltam hasonló helyzetben és a pontos fogalmakkal, megnevezésekkel nem vagyok tisztában, így nehéz a pontos kérdést is megfogalmazni.

1, Akkor mindenképp konzulátusra vagy itteni (svédországi) közjegyzőre lesz szükségem, ha jól értelmeztem.
"...ezért kellene (itthon) a meghatalmazást is ellenjegyezni" Ehhez gondolom személyesen otthon kell lennem.
2,Igen, a megbizáts scannelt pdf fájlban való elküldésére gondoltam.
3, KBS, viszonylag alacsony összegről van szó, abszolút nem adót szeretnék csalni. Viszont ha van megoldás arra, hogy egy kicsit spóroljunk és ez legálisan megoldható, akkor érdemes ezt megtenni, szerintem.
József, köszönöm a tippet, nagy segítség volt!

drbjozsef # 2019.02.12. 16:33

Hovi,

  1. A szerződés érvényes, de ingatlannyilvántartási bejegyzésre úgy nem lesz alkalmas (erre céloz KBS). Vagyis ha azt akarjátok, akkor a két tanú kevés, külföldön még az ügyvéd/közjegyző is. A meghatalmazásnak ugyanolyan alaki követeéményei vannak, mint az okiratnak, amire a meghatalmazás szól, ezért kellene (itthon) a meghatalmazást is ellenjegyezni. Külföldön viszont vagy a konzulátuson kell felülhitelesíteni az aláírást, vagy "apostille" kell a külföldi közjegyző ellenjegyzésére.
  2. Passzolom, nyilván email meg szkennelt pdf meg ilyenek nem játszanak. Elektronikusan hitelesített aláírás pedig nem tudom hogy számít ilyen esetben.
  3. Az eladás utáni jövdelemadót nem csökkenti a lakáscélú elköltés. Ha tőled ajándékot kap, akkor az 18% illetékkel menne, mert nem egyenesági rokonok vagytok. Viszont édesanyádnak ajándékozhatsz illetékmentesen, ő pedig szintén megteheti ezt, szóval futtassátok meg édesanyád számláján a pénzt, és akkor nincs külön illeték.
Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.12. 12:34
  1. Nem jó a kérdés. Ugyanis, ha azt mondom, hogy érvényes két tanúval, sőt tanú nélkül is, akkor igazat mondok - és mégis félrevezetlek.
  2. Ez még rosszabb kérdés. Egyrészt ugyanazon okból; másrészt hátha rosszul értem, mire gondolsz, amikor "elektronikus utat" mondasz.
  3. Ezt már nem is kommentálom.
Hovi87 # 2019.02.12. 08:08

Tiszteletem!

Egy ingatlan tulajdonrészének értékesítéséhez szükséges felhatalmazással kapcsolatban van pár kérdésem.

Alaphelyzet: Az ingatlannak három tulajdonosa van, a nagybátyám 50%-os, a testvérem és én 25-25%-os részben vagyunk tulajdonosok. A nagybátyám szeretné megvásárolni a mi 25+25% részünket, úgy, hogy a saját 50%-os házrészére jelzáloghitelt vesz fel. A dolgot talán tovább bonyolítja, hogy a mi 25-25%-os részünknek édesanyám a haszonélvezője, viszont a haszonélvezeti jogot Ő sem szeretné megtartani a tulajdonrészek értékesítése után.
Én külföldön élek, sajnos hazautazni nem tudok, így szeretném felhatalmazni a testvéremet, hogy a nevemben eljárjon.

A kérdéseim:
1, Olvastam, hogy csak olyan megbízás hivatalos, amit ügyvéd ellenjegyez vagy a konzulátuson készítenek el. Ez valóban így van? Érvényes a dokumentum, ha "csak" két tanú írja alá a meghatalmazást?
2, Elektronikus úton elküldött dokumentum érvényes a szerződés aláírásakor? Európán belül postáznám az eredetit, de az elveszhet, késhet, stb.
3, Kicsit más. Gondolkozom azon, hogy az új ingatlan, amit az előző 25-25% értékesítéséből kapott pénzből veszünk, 100%-ban a testvérem tulajdona legyen. Ezt hogy tudjuk megtenni úgy, hogy a lehető legkevesebb illetéket, adót, stb keljen kifizetnie? Esetleg az ingatlanvásárlás előtt az összeget ajándékként átadom neki,vagy az újonnan vásárolt ingatlan feléről lemondok. Ha lehet egyáltalán ilyet. :) Sajnos ebben az esetben nem tudom, hogy milyen lehetőségeim vannak.

Köszönöm a segítséget!

István

MajorDomus # 2019.01.30. 19:52

Nem gyakorlati hanem elméleti teher.a teljes területtel számolhatsz.

szigege # 2019.01.30. 13:46

Üdvözlöm!
A szolgalmi jog után érdeklődöm. Kérdésem. A szóban forgó építési telek 1000 m2, melyre útszolgami és vízvezetési jog van bejegyezve. A HÉSZ alapján a beépítéshez szükséges minimum telek méret 900 m2. Ebben az esetben a szolgalmi joggal terhelt terület nagysága csökkenti-e a beépítéshez szükséges telek méret nagyságat, vagy a teljes telek mérettel lehet számolni?

valentinzon # 2019.01.29. 19:01

Tiszteletem!

Egy zártkertet szeretnék megvenni, a tulajdonos kicsit fura - 30 évesen még: "Apukámmal meg kell beszélnem, mikor legyen az adásvétel." és a legutóbbi születésnapját intézetben ünnepelték, ahol játékokat kapott (facebook képekről tudom).

Erősen gyanítom, hogy nem beszámítható, és sejtésem szerint gyámja van - ilyen esetekben mi a teendő?
(Nyilván ciki lenne megkérdezni, hogy épp elméjű-e.)

Van ilyenkor beírva valami a tulajdoni lapra, vagy az illető személyigazolványába? - Elég morbid lenne, ha most kifizetnék pár milliót, aztán hamarosan kiderülne, hogy meg se vehettem volna, aztán se ingatlan, se pénz...

A segítséget előre is köszönöm.

drbjozsef # 2019.01.29. 18:40

A matek is.

MajorDomus # 2019.01.29. 18:13

nagy tudomány a matek..

drbjozsef # 2019.01.29. 08:20

Nem ,teljesen jogos volt.

leslieh # 2019.01.29. 07:21

Köszönöm. Nem kötekedés, csak azt hittem valamit én értettem félre.

drbjozsef # 2019.01.29. 07:13

leslieh,

persze, igazad van, a számok nem a barátaim, én 6 milliónak számoltam a különbözetet... bocs.

leslieh # 2019.01.29. 06:58

Köszönöm... 240ezer Ft?! Nálam a 4millió 4%-a 160ezer forint. Csak elírás?!

Zoltanuss # 2019.01.29. 06:52

Hogyan lesz valaki földönfútó ??

Van egy ismerősöm, olyan fél barátság, ismerem kb.
55 éve.

Az illető úgy a 70 -es évek elején eltartással szerzett egy jóhelyen lévő házban egy 75 nm-es lakást, kb 6 - 8 évi tartott ez a résleges eltartás. Majd megnősült, de 2 év után elvált. Még szerencse hogy ő maradt a lakásban, de azért a gyerektartás csak terhelte. később egy BP.től 35 km-re lévő faluban vett egy telket azon épített egy nyaraló szerű, de végül lakóházat. Ezzel el is telt majd az egész élete. terhes lett a nyaraló legalább is ő így érezte. Kínálta eladásra , 14 millára értékelte, amig végül akad egy ürge aki jó dumával megvette. nem kritizálta a vételárat, hanem mondta, hogy a Csok arra kap majd 10 millát. megkötötték az adásvételi a tulaj aláírta ,hogy átvette a pénzt és ő is várt a csokra.
Azóta eltelt 2,5 év se csok se pénz. de az illető aláírta, hogy átvette a pénzt. Sőt a kocsiját mint bónusz azt is odaadta z hízelgőnek.
még vagy 3 éve mondtam Karcsi inkább ad el fél árért, de a pénz a kezedben legyen. Őrjöngött, hogy szarért húgyért nem adja. Adta a semmiért.
Aztán volt egy házba u.n. közös képviselő. itt egy felújításnál jött egy vállalkozó, felállványozott majd aláíratott vele egy teljesítési igazolást a munka több mint 60 % ára. aláírta. le váltották, sőt az adósságot is ráverték... olyan 15 milla. Az utód ügyes volt. nem volt bíróság csak végre hajtás. a lényeg a nyugdíj 30 % -a letiltva , sőt a lakásra terhelés bejegyezve.
Most egy jóval 100 eft alatti nyugdíjból tengeti az
életét.
Hogy lehet ez ? Szerintem kellett kapnia fizetési meghagyást. Nyilván kapott, de azt kicsempészték a postaládájából... az utód szintén a házban lakik. vagy valamilyen úton megvariálták, hogy nem reagált a fizetési felszólításra. A végrehajtó csak így léphetett a képbe. A lényeg : letiltás és a lakás megterhelése jelzáloggal.
Lehet más variáció ???
Ja hogy miért írom ?
Hát az illető a Karcsi most eltartásit akar kötni.
Mondom Karcsikám egy év és az utcán leszel

drbjozsef # 2019.01.29. 06:01

leslieh,

Több, mint öt évvel az eladás előtt szerezted, nulla az adóalap, nem kell SZJA-t fizetni.

Viszont a 22M-18M különbözete után majd lesz 4% vagyonszerzési illetéket a családi ház vétele után, vagyis számíts egy 240.000.- forintos csekkre majd.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.28. 22:58

Semennyit.

leslieh # 2019.01.28. 21:35

Tisztelt Tagok! Ingatlan adózással kapcsolatos kérdésem lenne. 2013. augusztusában vásároltam egy panellalkást 6.250.000,- Ft-ért. Költöttem rá, felujítottam és tételezzük fel, hogy 2019-ben eladom 18.000.000,- Ft-ért. Hozzá teszek 4.000.000,- Ft-ot és vásárolok egy családi házat 22.000.000,- Ft-ért. Mikor és mennyi adót kell fizetnem?

Sherlock # 2019.01.28. 14:04

A legbiztosabb az lenne, ha közjegyzőt hívnátok és úgy hatalmazná meg édesanyádat az adásvételi szerződés nevében történő megkötésére.

kriszta1969 # 2019.01.28. 10:37

Tisztelt Jogászok!

Házvásárláshoz a szüleim házát készülünk bevonni második jelzálogként. A szüleim 1/2-1/2 részben tulajdonosok. Az a kérdésem, hogy édesapám 2. stroke-on van túl, december elején epilepszia jellegű rohammal került kórházba, jelenleg is rehabilitációs ellátását végzik. Jobb oldala le van bénulva, beszédje nehezen érthető. Az a kérdésem, hogy ilyen esetben milyen megoldás létezik, hogy aláírhassa a szükséges papírokat. (esetleg meghatalmazás édesanyám részére vagy egyéb) Válaszukat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2019.01.27. 18:27

Azért a szerződésre figyeljetek oda....

tatabanyai # 2019.01.27. 15:16

Köszönöm válaszotokat, teljesen érthető minden, semmi vita és követelésbeli probléma nem áll fenn felek között, ez a valós akarat.

drbjozsef # 2019.01.27. 13:14

Nem írt részleteket a kérdező, de ha B és C gyerek-szülő, akkor tulajdonképpen az történik szerintem, amit akarnak. A-nak van most két fel lakása, lesz egy egész. B gyereknek van egy fél lakása, C szülőnek szintén, és a szülő a gyerekének ajándékozza a sajátját. Tőle nem hinném, hogy fizetést várna. Persze, részletek híján, nem is lehetetlen (bár ha a "legolcsóbb" megoldást keresik, akkor az egyező akarat nem lesz probléma feltehetőleg).