Ingatlan Adás - vétel


oligaliga # 2021.08.11. 06:53

szovegkiemelo

OFF Ha tudnád, hány szakvizsgázott jogász tesz az írásjelek előtt szóközt, sőt utána még kettőt is... Nem ezen múlik a jó szakember. ON

Rendes adás-vételi szerződést a leendő örökössel/örökösökkel meg lehet kötni. Mindenképpen keress ügyvédet, az adás-vételhez kelleni fog, az ő dolga, hogy a szövegezést megoldja.

SolnesM # 2021.08.11. 09:07

szovegkiemelo !!!
Nem jogász hanem társadalmi mérnők.
Amúgy remeg a kezem !!!

kodo1225 # 2021.08.12. 13:57

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi ügyben szeretnék tanácsot kérni:
A szülői házat 1/2-1/2 arányban örököltük testvéremmel, amiből kivásárolnám Őt. Erről szerződést írtunk azzal, hogy egy másik (egyetlen) ingatlanom eladásából kívánom kifizetni a vételárat december 31-ig.
Közben Férjem olyan helyzetbe került, hogy a szükséges összeget oda tudja adni nekem, már nincs szükség az ingatlanom eladására. Hogyan tudom ezt a NAV-val elintézni hogy ne büntessenek meg? Jobban járok ha eladom a férjemnek az ingatlanomat?
Előre is nagyon köszönöm a válaszokat:

drbjozsef # 2021.08.12. 15:46

Ne kérdezz több helyen.

Majordomus # 2021.08.12. 17:03

Miért büntetnének meg?

Adóköteles pénzmozgás még nem történt.

A te részedről nem is fog.
A Nav-nak tökmindegy hogy te miből fizeted ki a testvéredet.

Az a fontos.hogy a testvéred vallja majd be a bevételt jövőre,de ez nem a te bajod.

A te gondod az.hogy a férjedtől kapott pénz igazolt jövedelemből származzon,azt egymás között papirozzátok le mint ajándék stb.
Neked majd a vagyonszerzési illeték lesz a sarad.

badamreg # 2021.08.12. 18:20

Sziasztok,

Érdekes kérdésbe futottam bele, ingatlanvásárlás kapcsán.
Adott egy kétszintes sorházi lakás, ami a tulajdoni lap alapján 90m2, viszont van fölötte egy padlástér, ami le lett szigetelve, kapott fűtést, tehát ergo lakható, persze csak létrán lehet felmászni.

Ez így rendben is lenne, viszont az energetikai tanúsítvány 3 fűtött szintről és 100m2 területről szól.

Okozhat ez gondot bankhitelnél, értékbecslésnél?

Elvileg ezzel a tanúsítvánnyal, ebben az állapotban az ingatlan 4 éve átment egy bankhiteles adásvételen (sőt lehet kettőn is, ebben nem biztos az eladó).

Köszönöm, üdv.

alsovonal # 2021.08.12. 20:11

Sziasztok!

Még 2013-ban örököltem nővéremmel édesanyánk halála után egy ingatlant. A lakásban én maradtam, ennek fejében nővéremet az ingatlanon levő terhek arányos elosztása után kifizettem.
Valószínűleg pár nap múlva megkapjuk a jelzálogjog törléséhez szükséges engedélyt. A földhivatali ügyintézés után szeretnénk az ingatlant “1/1-esíteni”, nyilván az én javamra, ahogy megbeszéltük. Legegyszerűbben ezt ajándékozás keretében tervezzük lepapírozni.

Három kérdésem van:

  1. Jól tudom-e, hogy testvérek közti ajándékozás esetén nem kell illetéket fizetnem és kizárólag a földhivatalnál és közjegyzőnél/ügyvédnél lesz költségen?
  2. Szerintetek közjegyző vagy ügyvéd előtt történjen az ajándékozás? A költségeken kívül (közjegyző drágább) van érdemi különbség a kettő közt?
  3. Az 1/2 rész piaci árát célszerű ráírni a szerződésre (~15M) vagy a valós (szóbeli megállapodás) összeget, amiben megegyeztünk?

Köszi a válaszokat, esetleges tippeket!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.13. 05:37

Nem kéne. Egyrészt valótlan taratlamú szerződéseket kötni sohasem célszerű, másrészt az ajándékozás illetéke 9%, szemben az adásvétel 4%-ával.

drbjozsef # 2021.08.13. 07:15

alsovonal,

Nem értek egyet kbs-sel, ha már régebben ajándékoztál a testvérednek készpénzt, akkor ő most minden további nélkül ajándékozhat neked ingatlant. Nem a valóságtól eltérő ez.

01.: Igen.
02.: szerintem ügyvéd. Amúgy mindegy.
03.: Mindegy. A forgalmi értéket, a mostanit. Esetleges 5 éven belüli eladásnál sem számít (mert ott az eladási ár fog számítani) az adózásnál.

alsovonal # 2021.08.13. 07:20

Köszönöm drbj!

KBS jól értelek? Valójában arra próbáltál rávilágítani, hogy az írt tényállás szerint adásvételről és nem ajándékozásról van szó? :O

drbjozsef # 2021.08.13. 07:30

Nézd, ha te azért fizettél a nővérednek, mert az ingatlanból "kivásároltad", akkor hogy a fenébe ne lenne az. Ilyen szempontból igaza van kbs-nek. Az sem számít, egy nap vagy húsz év az eltérés. A szerződéses szándék számít.

Én azért ágálok ez ellen, mert a törvényalkotó itt csak hülye lehetett, hiszen a felmenői illetékmentesség már évek óta mutatja, hogy azonos napon kötött két ajándékozási szerződés (vagyis én az apámnak ajándékozok, apám a testvéremnek) sem számít a NAV-nál illetékelkerülésenk, holott a szándék elég egyértelmű, de hát egyáltalán nem tilos. Akkor meg?

Ahogy egyenes ági rokonoknál és házastársaknál minden ügylet illetékmentes - a fentiek alapján egyszerűen csak így van értelme -, úgy a testvéreknél is úgy kellett volna, a visszterhes átruházásra is. Anélkül ostobaság ez így.

alsovonal # 2021.08.13. 21:07

Köszi drbj, azt hiszem maradunk az ajándékozási szerződésnél.

Majordomus # 2021.08.16. 18:36

Egyszerübb. Te ingatlant kapsz ajándékba,a nővéred meg színes papirokat.

sorbit_4 # 2021.08.17. 19:08

Üdv. Mindenkinek!
Nászom (és testvére) érdekes ingatlan adásvételi állapotban van:
2019 augusztusában szerződést kötöttek egy tulajdonukban lévő építésre kijelölt terület eladására egy Kft.-vel. A foglalót megkapták, viszont a teljes vételár megfizetésére végső határidőt a vevő úgy vállalta, hogy a területet érintő rendezési terv elfogadása után legkésőbb 8 napon belül fizet (a szerződésben a várható időpontként 2019 novemberi közgyűlés van említve). A városi közgyűlés azóta sem hozott döntést a területre vonatkozóan és a közeljövőben sem kívánnak ez ügyben dönteni. A vevő azóta sem fizette ki a hátralékot. A földhivataltól azt a felvilágosítást kapták, hogy a szerződéskötés utáni széljegy bejegyzést már törölték. Kérdésem az lenne, hogy érvényes-e még a szerződés és meddig kötelesek a nászomék a vételár maradékára várni?
Kiegészítő megjegyzés: a földhivataltól azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a vevő már több kísérletet tett a tulajdonjog bejegyzésére (fizetés nélkül), de eddig elutasítást kaptak.

Előre is köszönöm a segítséget.
TGábor

TREWQ # 2021.08.18. 20:27

Szép estét!
Segítséget kérnék.
Egy elszámoláshoz szükségem lenne egy építési telek 2002-es, kb. 20 évvel ezelőtti értékére. Van valakinek tippje, hogy merre induljak?
Köszönöm!

drbjozsef # 2021.08.19. 05:43

TREWQ,

Én egy helyi ingatlanirodát keresnék fel, akik értékbecsléssel amúgy is foglalkoznak, lehetőleg olyat ami működik 20+ éve. Ha nincs a környéken, akkor valamelyik országoshoz, mint a DH például.

Füge1 # 2021.08.19. 08:05

T.Cím! 2018-ban eladtam egy családi házat, visszafizettem a CHF hitelt, kifizettem a fiam adósságait. A maradék pénzből sajnos eddig még nem sikerült egy újabb ingatlant vásárolnom, valószínűleg a magas árak miatt nem is tudok. A kérdés az, hogy a 3 év eltelte után mennyi adót kell megfizetnem a NAV felé? Előre is köszönöm a választ. Zs.

drbjozsef # 2021.08.19. 09:10

Füge1,

Nagyon nagy tévedésben vagy.

A "lakáspótló csere" nevű kedvezmény lassan évtizetek óta nincsen.
Teljesen mindegy, hogy lakáseladás után mire költöd a jövedelmedet : ha kell adót fizetni, akkor kell, ha nem, akkor nem.
Ha kellett volna, akkor azt neked kellett volna az eladás évének adóbevallásában bevallanod és be is fizetned utána.

2018-ban mennyiért adtad el azt a házat?
Mikor szerezted azt a házat?
Ha 5 évnél nem régebben, akkor milyen jogcímen szerezted (ajándék, öröklés, vásárlás), ha vetted, akkor mennyiért vetted?

Ha 2013-ban szerezted (mindegy a hónap/nap), vagy korábban, akkor nincs semmilyen teendőd : se bevallási, se adófizetési kötelezettséged sem volt 2018-ban. Arra költöd a pénzed, amire akarod.

Mihuska # 2021.09.21. 09:43

Szép napot! Külföldiként vettem házat Magyarországon,de mivel nős vagyok,a feleségem nevére is rá lett írva. Most újra vennék egy lakást,de csak az én nevemre. Hogyan oldható ez meg?

Majordomus # 2021.09.21. 16:54

Egyszerűen. Egyedűl leszel vevő. Ennyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.21. 17:57

:) Korrekt.

Mihuska # 2021.09.22. 11:55

Ennyi? És így nem lesz közös vagyon? Nem fogja megtudni a nejem?

drbjozsef # 2021.09.22. 12:12

És így nem lesz közös vagyon?
De, minden bizonnyal igen. De nem ezt kérdezted : hanem azt, hogy a nevedre akarsz ingatlant venni. Annak ehhez nincs köze.

Nem fogja megtudni a nejem?
Ennek aztán végképp nincs. Honnan tudnánk, hogy megtudja-e? Nem is jogi kérdés, nem tilos megtudni valamit (kivéve, amit 30 évre titkosítanak).

Mihuska # 2021.09.22. 16:00

Akkor így kérdezem:
Ingatlant szeretnék venni úgy,hogy ne legyen házassági közös vagyon,mert jelenleg nős vagyok.

Majordomus # 2021.09.22. 16:21

Semmi akadálya,ha a házasság elötti különvagyonodbol veszed meg, ha volt ilyen.
Ha mondjuk 30 éve vagy házas akkor a vétel közös vagyon lesz.

Magánvélemény: ha ennyire nem bizol a nejedben,akkor elöbb válj el és utána vásárolj.