Ingatlan Adás - vétel


Kincses # 2018.07.01. 15:52

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem-egy telek a gyerek nevén van. A gyermek ajándékozási szerződéssel odaajándékozza a szülőnek a telket. Ha
szülő ezt a telket 1-2 éven belül eladja, mekkora adó terheli a szülőt? Illetve az ajándékozás során kell-e illetéket fizetni?
Köszönettel: Kincses

Nikollka # 2018.07.01. 11:10

Akkor most nekem, mint eladónak, mi a teendőm? Lehet ebből probléma?

ObudaFan # 2018.07.01. 10:45

Az rendben van, hogy nyomtatva van rajta az ügyvéd neve, stb., a festékes bélyegző nem formai követelmény. A szárazbélyegző viszont igen.

Nikollka # 2018.07.01. 10:20

Az egészen semmi... Csak nyomtatva ráírva az ügyvéd neve, székhely, igazolvány száma, nyilvántartási száma és a KASZ...és bejegyezték...

ObudaFan # 2018.07.01. 10:06

Mármint az egész szerződésen? Szárazbélyegző sincs? Mert anélkül nem fogják bejegyezni.

Nikollka # 2018.07.01. 09:36

Köszönöm. Még egy észrevétel: semmilyen ügyvédi bélyegző nincs rajta

ObudaFan # 2018.07.01. 06:17

Legalább az ügyvédnek alá kellene írnia.

Nikollka # 2018.07.01. 05:36

Köszönöm válaszát! Se bélyeg, se aláírás, se jelzés, hogy "javítva".

Dr. Lukács Tibor # 2018.07.01. 00:02

A földhivatali gyakorlat eléggé eltérő, hogy mit fogadnak el. Általában, ha jelzi, hogy "javítva" és külön aláírja, lebélyegzi, el szokták fogadni.
___________________________________________________
http://ingatlanjogasz.info/
Az itt ismertetett információk kizárólag tájékoztató jellegűek és nem teljeskörűek. Nem tekintendők jogi tanácsadásnak, ezért a téves értelmezéséből, illetve esetleges jogszabályi változásokból eredő felelősséget teljes egészében kizárjuk. Egyedi jogi kérdésekre, problémákra csak kizárólag az ügy pontos megismerését, valamint megbízási szerződés megkötését követően tudunk megoldást nyújtani

Nikollka # 2018.06.30. 16:22

Üdvözlök mindenkit! Ingatlan adásvételi szerződésen az ügyvéd elrontotta a születési dátumot. Szerinte nem gond, és belejavított tollal. Tényleg nem gáz?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.05. 17:37

Igen.

Papi07 # 2017.11.05. 17:06

Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha nyaralót adok el, és ugyanannyiért vásárolok egy lakást, kell-e illetéket fizetnem.
A válaszokat előre is köszönöm.

nonolet # 2017.11.02. 18:47

Tündérbogár81

Válaszd szét a dolgokat!!!
És máris egyszerű lesz minden...

- -

A fizetnivalókat két részre kell osztani.

1.
Azok a költségek, amik nem használat arányosak.

  • alapdíjak (gáz, víz, villany alapdíja)
  • adók
  • felújítási-karbantartási költségek

Ezeket a tulajdoni arány szerint kell fizetni.
Ez esetben 3/4 és 1/4 részben.

2.
Azok a költségek, amik használat arányosak.
Ezeket a használat a saját arányában kell elosztani.

  • víz díj (alapdíj nélkül)
  • fűtés költség (alapdíj nélkül)
  • áram (alapdíj nélkül)

HA nincs jobb ötlet az elosztásra, akkor felezitek...

- -

Mivel ezek díjak (1. és 2. is)
FOLYAMATOSAN ki vannak fizetve! elvben.

Így ezek ez eladás utáni osztozkodásba
nyilván nem szólnak bele, hisz már el lettek rendezve.

Tehát

Az eladási árból kivonod a vételárat.

Ez lesz a teljes haszon.
Ezt elosztjátok a tulajdoni, azaz 3/4 és 1/4 arányban.
Ez az alapeset, a szokásos eljárás.

Persze lehet másként is osztozkodni,
ha
valamiért úgy egyeztek meg egymással.

- -

Viszont HA!!!
valakinek az osztozkodás után
van még más követelése is,
pl. a rezsi másikra eső része...

Akkor azt az osztozkodás után
rendezhetitek a már elosztott összegből.

drbjozsef # 2017.11.02. 17:01

Tündérbogár,

jog szerint annyi jár, amennyiben megegyeztek. Már ha egyáltalán értem a kérdést (3/4 tulajdonrész eladása után miért az 1/4-e járna az eladási árnak?).

De adózni valószínűleg a tulajdonrészetek arányában kell, úgyhogy az lenne a logikus, hogy a 28M-e szétosztanátok 1/4-3/4 arányban.

Aztán egymás közt még fizethettek egymásnak, ha megegyeztek, hogy az 1/2-1/2 költségek miatt keletkezett hátránya valamelyikőtöknek. Ezt nem tudhatjuk, hiszen itt nem csak az arány számít, hanem a konkrétan kiadott öszegek összege is.

drbjozsef # 2017.11.02. 16:58

valentizon,

a hatályos illetéktörvény szerint az 1 éven belül vett és eladott ingatlanok közötti különbözet után csak a lakásoknál lehet számolni az illetéket. Nem tudom mire gondolhatott az ügyvéd.
2017 január 1 óta ingatlan eladás adózása változott meg.

Kell majd illetéket fizetni, ha szabályosan ügyvéddel bonyolítottátok az adásvételt, akkor az erről szóló adatlapot is ki kellett tölteni. Majd kiszabja az illetéket a NAV valamikor. Szerintem ne érdeklődj. Már ha pl. ott laksz, ahova a lakcímed szól, és nem azért nem kaptad meg a felszólítást, mert máshova küldték.

Tündérbogár81 # 2017.11.02. 14:20

Jog szerint mennyi jár?
Mert a 3/4-e 21M , viszont ha a hasznot felezem akkor 19M jár nekem.
2M plusz vagy minusz azért az nem mindegy.
köszönöm válaszát!

Üdvözlöm!
Vásároltam egy ingatlant 20M Ft-ért, melyben 3/4 rész tulajdonos én vagyok, szerepel az adásvételiben is az arány.
1/4 rész az unokatestvéremé.
Minden lakással kapcsolatos kiadást közösen fedeztünk 1/2 arányban.
Ha eladjuk 28M Ft-ért, akkor mennyi összeg az enyém?
Az eladási érték 1/4-e?
Vagy a vételi értékig az 1/4 + a haszon, azaz a 8M fele?
köszönöm

valentinzon # 2017.11.02. 13:50

Tiszteletem!

Kivett zártkerti telkekről van szó - egyet eladtam 06.23.-án 2 millióért, vettem egyet 07.12.-én 1.5 millióért, és vettem még 2-t 09.12.-én összesen 0.8 millióért.

A 3 db telek után még mindig nem küldtek csekket a 4% tulajdonszerzési illetékről (eddig mindig 1-2 hónapon belül megjött).
Érdeklődtem ügyvédnél, és említett valamit, hogy 2017-ben változott a jogszabály, és ha eladás után 1 éven belül új ingatlant veszek, kevesebbért, akkor nem kell tulajdonszerzési illetéket fizetni... megnéztem interneten, ott csak lakásokra vonatkozik a jogszabály, illetve külön kérelmet kell kitölteni.

Érdeklődni szeretnék, hogy vajon miért nem kell illetéket fizetnem? - Csak késik a csekk, vagy valamiről nem tudok (be kell jelenteni valahol), vagy valóban jogszabályváltozás történt?

Illetve, ha "elfelejtődött" később lehet valami bajom belőle? - Persze érdeklődhetnék az adóhivatalban, de nem szívesen erősködnék, hogy fizessek 92 ezer Ft-ot...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.02. 12:11

Ahogy megegyeztek.

Tündérbogár81 # 2017.11.02. 09:58

Üdvözlöm!
Vásároltam egy ingatlant 20M Ft-ért, melyben 3/4 rész tulajdonos én vagyok, szerepel az adásvételiben is az arány.
1/4 rész az unokatestvéremé.
Minden lakással kapcsolatos kiadást közösen fedeztünk 1/2 arányban.
Ha eladjuk 28M Ft-ért, akkor mennyi összeg az enyém?
Az eladási érték 1/4-e?
Vagy a vételi értékig az 1/4 + a haszon, azaz a 8M fele?
köszönöm

petyusa # 2017.10.25. 17:43

Remélem mire eddig eljutunk, már nagyjából látszódni fog, hogy elkészül-e időben az ingatlan, esetleg úgy írnánk meg a szerződést, hogy ha tovább kell maradnunk, akkor fizetünk neki valamekkora összeget (vagy elengedjük az árból).

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.25. 15:00

A polgári jog alapvetően diszpozitív, csak kivételként tartalmaz kötelező szabályokat.

petyusa # 2017.10.25. 14:53

Üdvözlet!

Éppen lakásvásárlás előtt állunk, kinéztünk egy új építésű ingatlant, amit jövőre decemberben adnak át. A lakásvásárláshoz az önerőt a mostani lakásunk jelentené, ezért szeretnék biztosra menni, hogy mikor át kell vennünk az új lakást, a mostani már el van adva. Van-e lehetőség úgy eladni a lakást, hogy utána még akár hosszabb ideig itt maradjunk? Tehát például meghirdetem a lakást tavasszal, júniusban jelentkezik egy vevő, megoldható-e, hogy olyan szerződést írjunk, ami alapján akkor kell kifizetnie a teljes vételárat, amikor elkészül az új lakás, és költözünk? Nem kérném előre a pénzt, maximum 10-20% előleget (akár letétbe is, mivel csak akkor lesz szükségünk erre a pénzre, amikor ki kell fizetnünk az új lakást), nehogy a kitűzött határidő előtt 1 hónappal meggondolja magát a vevő.

Válaszukat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2017.10.24. 20:38

100 %-ot nem lehet összeszedni.
A tartós bérlet viszont megoldás,ahhoz elég az egyszerű többség.

kaktib # 2017.10.22. 12:08

Rendben, köszönöm az információkat!

nonolet # 2017.10.22. 02:17

Gyakorlatilag nem lehet... legalábbis nem egyszerű.

Mert "közös tulajdon" és az egész alapító iratot kéne módosítani, kellő szavazat számmal és nem kevés pénzért.

Meg nem is szívesen adják el, mert ki tudj mit fogsz benne csinálni...
De, ha eladják is, akkor is első dolguk lesz utána,
hogy
összehívnak egy közgyűlést. amin aztán hipp-hopp
KORLÁTOZZÁK is
a használat módját és beleegyezésükhöz kötik.

Na ezek miatt üresek...

- -

Vedd inkább tartós bérletbe 25-50 évre mondjuk.

DE!!! előtte szerezed meg kellő szavazattal
és tartós BIZTOSTÉKOKKAL a jóváhagyásukat IS
a tervezett tevékenységre!!!

- -

Kit kell felkeresni, ha szeretnék ajánlatot tenni valamelyikre? A közös képviselőt? És ezek után ki hozza meg a döntést az eladási szándékról? A társasházi közgyűlés?

- -

Aztán, ha megszerezted helyet, akkor jön az,
hogy szinte minden aprósághoz KELL közös rábólintás is, nagyobb dolgokhoz meg pláne.
Ami igen körülményes és lassú ügymenetet jelent számodra.
pl. a felújításkor is már...

- -

Mivel láthatón a halvány lila fogalmad sincs a társasházak működésről erősen javasolt olvasmány
a Társasházi törvény és a PTK !

Plusz az internet a szívásokról és rém történetekről.

HA ezekből felkészültél, akkor utána már lehet tervezgetni ... de már nem akarsz majd, valószínűleg.