Külterületi ingatlan vásárlás


PappJanos # 2019.11.10. 17:28

Hivatali zsákutca...
Kérem szakember segítségét!

Tárnoki zártkerti ingatlan adásvétele a földtörvény elvárásai szerint zajlik, azonban a kifüggesztés lejárta után a hivatalba történő beérkezést követően a szokásos pár nap helyett már hónapok óta ülnek rajta döntés és aláírás képtelenül, mondván, hogy kevés a munkaerő, csúszik a hivatal!
Létezik ilyen? Milyen lépést tehetek, hogy felgyorsítsam a dolgokat?
Köszönöm a segítséget!

Babó60 # 2018.07.25. 15:01

T.Hozzáértők!Ismét kérdésem lenne.
Ha lejárt a kifüggesztés ideje,és be is jelentkezett egy elővásárló(az önkormányzattól tudtam meg telefonon)Akkor erről hivatalból küldenek-e értesítést az eladónak,meg a vevőnék,ill. az eljáró ügyvédnek.
Sajnos nálunk ez lett a helyzet,és a pénzünket az eladótól a szerződés szerint akkor kapjuk vissza,ha az elővásárló bejelentkezéséről hivatalos értesítésünk lesz.
Várható ez hivatalból is vagy kérésre lehet beszereznünk?
Köszönöm segítségüket.

Babó60 # 2018.06.07. 17:27

Közben köszönöm nonolet!

Babó60 # 2018.06.07. 17:25

Igen,ezt értem.DE milyen indokkal lehet művelésből kivonatni a területet?
Ráépítés?Állattartás? pl?

nonolet # 2018.06.07. 17:23

Babó60

Magán embrnek leginkább két okból leht...

1.
Belterületbe vonás

2.
ÉPÍT rá valamit 4 éven belül ELKEZDVE!! és annak kell a feltétlenül szükséges méretű kivett terület.

- -

Tulajdonosonként 400 m2 kedvezményesen kivonható.

Költségek... ha lehetséges a kivonás.

  • illeték és adatdíj
  • földmérő díja
  • földvédelmi járulék
  • adott esetben szakértői díj(ak)

Átfutási idő 1 év körüli, ha pörgeted az ügyet.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.07. 17:13

Azzal az indokkal, hogy gyümölcsfákat szeretne rajta gondozni, biztosan nem.

Babó60 # 2018.06.07. 16:59

Tehát a kérdésem:
Hogyan lehet egy területet kivonatni a termelésből,vagyis kivett területté nyilvánítatni?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.07. 16:53

A kertként, gyümölcsösként használat éppenséggel művelést jelent. Nem is értem, tulajdonképpen miről beszélsz.

Babó60 # 2018.06.07. 16:30

Nagyon köszönöm a válaszokat!
a jövőre vonatkozóan kérdezném:

Ha még nincs megkötött szerződés,de van egy kül-terület,amely még nincs kivonva a termelés alól,akkor a szerződés megkötése előtt,ha az eladó is beleegyezik,ki lehet vonatni a termelésből?

Tudom ,hogy meg kell indokolni a kivonás okát,de pl. egy hobbykertnél,ahol van néhány gyüm fa,és ezt meg akarná őrizni a vásárló kivonatható-e?

Pl. mi lehet a kivonás indoklása?elég-e az,hogy "gyümölcsös"pl.vagy "hétvégi telek".vagy van-e jelenleg olyan indok a termelésből való kivonásra,ami nem egy ház ráépítése.de a hobbykert megőrzését(gyümölcsfákat) és füvesítést esetleg egy kis faház elhelyezését teszi lehetővé?

És mai szabályok szerint ennek milyen költségei vannak.
Köszönöm a hozzáértő válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.07. 11:45

Szerintem ott sem. Hiszen a megkötött szerződést ilyen esetben úgy kell tekinteni, mint ami egyúttal az elővásárlásra jogosultnak tett eladási ajánlat. A szerződéses ajánlatot pedig nem lehet csak úgy visszavonni.

drbjozsef # 2018.06.07. 10:42

Értem, köszönöm. És ha ez egy sima lakóingatlan lenne, ahol nincs kifüggesztés, de elővételi jogosult van, a felhívás és a nyilatkozati határidő között ott sem lehet visszakozni?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.07. 08:10

A kifüggesztés után már sem módosítani, sem megszüntetni nem lehet a szerződést. (Az elővásárlási jog gyakorlására nyitva álló határidő letelte után nyílik meg erre újra a lehetőség. Már a megszüntetésre; a módosításra akkor sem nagyon.)

nonolet # 2018.06.07. 07:32

HA már nyilatkozott az elővásárló,
akkor már vele kell egyezkedni...
Szerintem.

drbjozsef # 2018.06.07. 05:56

KBS,

ha nem elállás történik, hanem közös megegyezéssel a szerződés felbontása, akkor visszamenőleg szűnik meg a szerződés. Mondjuk a szerződéshez fűződő érdeke megszűnt az eladóknak. Ilyenkor nincs az elővásárlóknak sem jogosultságuk, nem?

nonolet # 2018.06.06. 21:45

Egyáltalán nem biztos, hogy lesz elővásárló...

- -

Amúgy meg évek óta a csapból is ez a kifüggesztős/kivonós téma folyik.

Megjegyzem az idén már nem lehet csakúgy kivonni a zártkertet.

A normál kivonás meg felejtős téma!
Az nem csak úgy ötletre megy...

Babó60 # 2018.06.06. 17:50

Élnézést,hogy ezen "tipródok",de egy most végtett gyermekem(gazdász )kötött egy elhibázott szerződést,mert az ismerős idős házaspár neki szánta a földterületecskét,De!Nem tudták,és mi sem tájékozódtunk kellő képpen(tudom a jog nem ismerete nem mentesít...)hogy
utána jön a kifüggesztés,és valószínű jönnek az elővásárlók is.
Ha ezt tudták volna kivonatták volna előbb a termőföld-kategóriából.
Így vetődött fel a kérdés,hogy elállnának a szerződéstől,mert a területüket sajnálnák másra használni,mint amilyen(hobbyszerű)most.
Hát én meg mint anya járom körbe,hogy van-e itt még lehetőség,vagy
most tul.képpen az idős embereknek muszáj már eladniuk,és látniuk,hogy "megsemmisítik",ugyanis beszántják a kertjüket.
Ennyi a valós történet,és ez valahogy minden,csak nem igazságos.
Szerződéskötés előtt mellékesen a mi fizetett ügyvédünk sem javasolta hogy előbb a kivonatás kellene hogy megtörténjen.
Tehát ha jól értelmezem akkor ennek a történetnek itt a vége a hobbykert számára.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.06. 17:22

Egyezséggel mindent lehet. De ez esetben az elővásárlásra jogosultakkal szemben az elállás nem hatályos.

(Jobb is lett volna, ha eleve azt kérdezed, hogy meg lehet-e akadályozni az elővásárlásra jogosult tulajdonszerződést azzal, ha a felek felbontják a szerződést.)

Babó60 # 2018.06.06. 17:00

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A kérdésem: hogy egy már megkötött (termelés alól nem kivont )adásvételi szerződést fel lehet-e bontani közös megegyezéssel,kifüggesztés után,amennyiben még nem telt le a 60 nap,és más még nem jelentkezett az elővásárlásra jogosultak közül?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.06. 16:33

Megegyezéssel bármit lehet. Mi az igazi kérdés?

Babó60 # 2018.06.06. 16:29

Tisztelt Szücs Dr!
Köszönöm válaszát!
Mégegyszer szeretném Öntől is megkérdezni:

Ha egy adásvételi szerződés megkötetett,és a föld-darab kifüggesztésre került,de még nem jelentkezett más vevő,és a 60 napon belül is vagyunk,valamelyik fél elállhat-e az adásvételtől,meggondolhatja-e magát,hogy a földet mégsem kivánja eladni?Vagy a vevő mégsem kívánja megvenni?

Most azon lenne a hangsúly,hogy az valóban igaz_e,amit már itt válaszként köszönettel vettem,hogy:
"Megkötött szerződést vagy közös megegyezéssel bonthatják fel...."
Vagyis kifüggesztés után (még elővásárló írásbeli bejelentkezése nem történt)közös megegyezéssel felbontható -e az adásvételi szerződés.

lajcsó # 2018.06.06. 06:37

"jelenleg erre van-e esély?"
Lehetőség van rá.
Az esélylatolgatás nem a fórum profilja.

Babó60 # 2018.06.06. 05:24

Nagyon köszönöm a választ!
Még azt szeretném megkérdezni,hogy egy zártkert-szántó elnevezésű,de termelésből nem kivont területet,melyen gyümolcsfák,és egy fúrt kút van,a tulajdonos kivonathat -e (külterületen van) a termelésből?ill ennek milyen költségei és időtartama van?Ha még nem köttetett meg az adásvételi szeződés.(Tudom,hogy 2017 dec-ig ingyenesen ezt meg lehett tenni)De jelenleg erre van-e esély?Köszönettel várom a választ.

drbjozsef # 2018.06.06. 05:04

Főszabály szerint nem.

Megkötött szerződést vagy közös megegyezéssel bonthatják fel, vagy egyoldalúan akkor állhat el az egyik fél, ha arra nyomós, a másik fél szerződésszegő magatartása az ok (kivéve, ha kifejezetten megállapodtak a szerződésben az elállás jogáról).

Ha jogszerűtlenül akar elállni valamelyik fél, akkor a másik fél bíróságon kérheti a szerződésszerű teljesítést.

Babó60 # 2018.06.05. 16:52

Tisztelt Hozzáértők!
Ha egy adásvételi szerződés megkötetett,és a föld-darab kifüggesztésre került,de még nem jelentkezett más vevő,és a 60 napon belül is vagyunk,valamelyik fél elállhat-e az adásvételtől,meggondolhatja-e magát,hogy a földet mégsem kivánja eladni?Vagy a vevő mégsem kívánja megvenni?
Köszönettel várom a választ.

nonolet # 2018.06.04. 13:47

Hol is olvasható ez a szabályzat az interneten...?