Külterületi ingatlan vásárlás


MajorDomus # 2016.06.17. 20:59

Addig alakítsa ki a feltételeket!

lajcsó # 2016.06.17. 20:28

Lehet, de az eljárás során vizsgálják azt, hogy az épület megfelel-e a lakóház kritériumainak.

MajorDomus # 2016.06.17. 19:09

Lehet rá kérni átminősítést. Szerintem.

lajcsó # 2016.06.17. 18:58

"Lehet belőle később bajom, ha megveszek egy ilyet?"
Max. annyi, hogy nem lakhatsz benne, mivel nem lakás céljára épült! (Ha egyáltalán eszébe jut valakinek az önkormányzatnál.)
"De jövőre mi lesz?"
Kivetik rá a telekadót! (Zártkert)

Anikó135 # 2016.06.17. 16:46

Tisztelt fórum!

Ház vásárlás előtt állok, de érdekes problémába futottam bele. Több olyat is láttam, ahol szép nagy házat hirdet, jó áron. Viszont van egy kis hiba: külterület (a telkek nem nagyok helyi viszonylatban 700-1000 nm) és a ház gazdasági épületként van nyilvántartva! (Víz, villany, gáz, csatorna, minden van, város autóval pár perc.)
Lehet belőle később bajom, ha megveszek egy ilyet? Mert hiába a jó ár, ha attól kell tartanom, hogy valakinek eszébe jut, hogy pénz kell az önkormányzatnak és sorra büntetik ezeket a gazdasági épületként nyilvántartott házakat, köztük engem is.
Szintén sok a jó árú zártkerti ingatlan is, amin nem problémáznék, ha biztos lennék benne, hogy még idén sikerül megvenni, mert ingyenes az átminősítés, csak egy papírt kell kitölteni. De jövőre mi lesz?

lajcsó # 2016.02.03. 22:13

"csak földművesként bejegyzett személy veheti-e meg az ingatlant?"
Megveheti olyan is aki nem földműves. Ha már van másik föld ingatlanod, akkor a szerzési limitre (1 ha) figyelni kell!

Ága -Boga # 2016.02.03. 21:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Olyan (városi) ingatlant szeretnék vásárolni, amely külterületen helyezkedik el. Kertjének egy része (3500nm) szántóként van megnevezve, de bekerített és füvesített. A kifüggesztéssel tisztában vagyok. Kérdésem az lenne, hogy ez estben csak földművesként bejegyzett személy veheti-e meg az ingatlant?

Köszönöm válaszát.

cuiniel # 2016.01.21. 09:31

Nagyon szépen köszönöm a választ, igazán sokat segített!

További szép napot kívánok!

Üdvözlettel Szabó Vivien

lajcsó # 2016.01.21. 08:52

3,5 milliós vételárat ajánlatos a szerződés hatósági jóváhagyását követően kifizetni!

cuiniel # 2016.01.20. 21:39

Köszönöm a választ!
3,5 milliós ingatlanról van szó, ez nyilván nem a luxus kategória, de nem is a "zsebből kirántós", legalábbis ha az ember szinte nulláról indul, ezért nekünk mindenképp jól kijátszható erre az időtartamra hivatkozni a vételár odaadását illetően, és ezek szerint ha a tulajdonosoknak megfelel, célszerű is.

lajcsó # 2016.01.20. 21:16

"Tehát elfogadható, hogy ha lejár a kifüggesztés,és a jegyző, födhivatal jóváhagyja az adás-vételt, ekkor fizetjük ki az ingatlan árát?"
Nagyobb összegű vételárnál célszerű!
"ha lenne egy szerződésünk mint albérlők, nem járna semmilyen elővásárlási joggal?"
Járna, ha:

  • helybenlakó földművesek lennétek,
  • legalább 3 éve fennállna a bérleti jogviszony.
cuiniel # 2016.01.20. 18:52

Tehát elfogadható, hogy ha lejár a kifüggesztés,és a jegyző, födhivatal jóváhagyja az adás-vételt, ekkor fizetjük ki az ingatlan árát?

Immaculata # 2016.01.20. 18:40

Nem kell foglalót fizetni, a kifüggesztést követően az adásvételi szerződéstől nem lehet egyszerűen elállni.

cuiniel # 2016.01.20. 17:49

Tisztelt Ügyvéd Úr/Hölgy!

Fiatal párként szeretnénk venni egy tanyát, tegnap hallottunk először az ezekkel járó bonyodalmakról. Mivel teljesen önerőből kell megoldanunk az anyagi részét, az a kérdésem, hogy mennyire reális a foglalóval elindítani a kifüggesztési, jóváhagyási folyamatot, és majd csak a tulajdonos átírásakor kifizetni a teljes vételárat? Hiszen 60 napon túl már nem lehet úgymond harmadik fél, aki ugyanúgy kifizeti az ingatlan árát, ezáltal mi visszakapjuk a pénzünket, ellenben a jegyző és földhivatal még mindig mondhat nemet, bár erre kicsi az esély, nyilván. Illetve ha lenne egy szerződésünk mint albérlők, nem járna semmilyen elővásárlási joggal?

A választ előre is köszönöm,

tisztelettel, Szabó Vivien

lajcsó # 2016.01.19. 14:07

(1) Ha a szerződés hatályosságához jogszabály harmadik személy beleegyezését vagy hatóság jóváhagyását teszi szükségessé, a beleegyezéssel vagy a jóváhagyással a szerződés megkötésének időpontjára visszamenőleg válik hatályossá.
(2) A beleegyezésről vagy jóváhagyásról történő nyilatkozattételig, valamint a nyilatkozattételre megszabott határidő leteltéig a felek jogait és kötelezettségeit a függőben lévő feltétel szabályai szerint kell megítélni. (Ptk. 6:118. §)
Az eljárás menetét nem befolyásolja az, hogy a terület időközben belterület lett. A kormányhivatal a jóváhagygás tárgyában (remélhetőleg pozitív) érdemi döntést hoz. Ez alapján a földhivatal bejegyzi a tulajdonjogodat a termőföldre, majd átvezeti a terület jellegének megváltozását.
Nem kell mégegyszer kifüggeszteni a szerződést!

M.Laci # 2016.01.19. 08:17

Tisztelt Ügyvéd Úr / Hölgy!

Szeretném a segítségét kérni, hogy van-e bármilyen félnivalóm akkor, ha 2015.09. hóban vásároltam Pest megyében egy külterületi szántót. Maga a szántó 5500nm osztatlan közös és ebből enyém 813 nm, a tulajdoni hányadok szerint. Letelt a 2 hónapos kifüggesztés novemberben, szerencsére nem jelentkezett rá senki és tovább küldték a megyei kormányhivatal földhivatali főosztályára, illetve, ahová még ilyenkor kell. De most 2016.januárjában ez a terület belterület lett, aminek egyrészt nagyon örülök, de ugyan akkor még nincs a nevemen a terület, bár az ügyvédem széljegyre tetetett 6 hónapra. a Kérdésem az lenne, hogy ez befolyásol e bármit is, pl. visszadobhatják e a szerződésemet, illetve, ha jól tudom még egyszer ki kell függeszteni hivatalosan 10 napra vagy két hétre. Ekkor még más jelentkezhet megvételre, vagy ekkor már nem. Elveszíthetem bárhogy is ezt a területet?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel M.L

lajcsó # 2016.01.17. 22:02

Nekem a napokban hagyott jóvá a kormányhivatal egy tanya adásvételt. Ha nem kellett volna hozzá jóváhagyás, akkor megtagadta volna.

Miikkii # 2016.01.17. 20:28

Üdv! "kivett tanya" :-)
Hatalmas kálváriát jártam ügyemben végig....
Több ügyvédet,hozzáértőt,szakembert megkérdeztem,de teljes a káosz,mindenki mást mond.
Viszont a földhivatalban azt mondták "kivett tanya" ügyben:
amennyiben nem tartozik hozzá szántó,vagy legelő,abban az esetben NEM KELL KIFÜGGESZTENI!!!!!
Laikusként én is átolvastam a földtörvényt,rohangáltam,mazsoláztam az ügyön...
Többen mondták eddig azt,hogy 1300m2es telken lévő "kivett tanyaként" szereplő ingatlant ki kell függeszteni...
Viszont a földhivatalban az ügyintéző azt mondja:"Nem kell kifüggeszteni!"
De állítólag nem a "kivett" jelző miatt,hanem azért mert sem szántó,sem legelő nem tartozik hozzá,ezért nem vonatkozik rá a földtörvény kifüggesztési kötelezettsége... :-)
Várnám,hogy valaki azért ezt pontosan megindokolja,alátámassza vmivel..Laikusként kinek a szavára adjak?:-) Még bizonytalanabb lettem....

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.10. 16:58

Feltéve, ha egyébként a törvény hatálya alá tartozik. De ha kivett, akkor nem tartozik oda.
(Alaptörvény 28 cikk.)

lajcsó # 2016.01.10. 16:49

"3. § (1) Ha e törvény másként nem rendelkezik, a tanyára a földre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni." (Földforgalmi törvény)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.10. 08:40

mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld: a föld fekvésétől (belterület, külterület) függetlenül valamennyi olyan földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét, legelő (gyep), nádas, erdő és fásított terület művelési ágban van nyilvántartva, továbbá az olyan művelés alól kivett területként nyilvántartott földrészlet, amelyre az ingatlan-nyilvántartásban Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület jogi jelleg van feljegyezve;
Hol látod itt a "tanya akkor is, ha kivett" szabályt?

Miikkii # 2015.12.22. 23:24

Üdv!

Kivett tanya, 1300m2 telken,egyéb föld nincs hozzá,sem legelő,sem szántó..
Ki kell ezt is függeszteni,mint a termőföldet?vagy nem kell,mivel kivett terület és lakóingatlan?
Előre is köszönöm,ha segít vki !
Z.

Miikkii # 2015.12.20. 21:46

Üdv!
Segítséget kérnék,mert idáig mindenki mást mondott az esetemről, teljes a tanácstalanságom...
Vásárolni szeretnék egy külterületen lévő lakóházat,ami 1300m2-es kivett területen áll,tanyaként van besorolva a földhivatalnál .
Kérdésem: Ki kell-e függeszteni, a földtörvény vonatkozik-e erre?
Szántó,legelő nem tartozik hozzá,mint általában szokott ,csak az 1300m2 terület,ami művelés alól kivont terület/tanyatalek, rajta a lakóépülettel.
Eladó szerint erre nem vonatkozik a földtörvény kifüggesztési kötelezettsége,mivel lakóingatlan,meg kivett terület és nincs hozzá szántó,vagy legelő... Jártam ezügyben 2 hivatalnál,de 2 teljesen ellentmondó tájékoztatást kaptam.

Éva47 # 2015.12.14. 20:06

Sziasztok. Vásárolni szeretnék egy külterületi , legelő besorolásu ingatlant, amin külön helyrajzi számon egy gazdasági épület is szerepel. Ezt ki tudja-e vonatni a tulajdonos a termelési ágazatból, ugy mint az uj törvény szerint a zártkertet? vagy csak a 60 napos kifüggesztés után tudom megvásárolni? Előre is köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2015.07.20. 21:42

Tanya általában nem puszta földterület.