Jelzálog jog törlöltetése?


Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.27. 06:16

Ezt nevezem én kérdésnek!
Nem ám, hogy leírja a tényállást azzal, hogy "alkalmazható-e erre a Ptk. 6:121. § (1) c)". Hanem mondjunk példákat - aztán majd hátha közte lesz a konkrét eset is.

(És akkor még ő gúnyolódik.)

drbjozsef # 2021.04.27. 04:54

A gyakorlatban? Attól függ, milyen papírra nyomtattad ki.

spielman3 # 2021.04.26. 23:56

6:121. § [Bírósági eljárásban nem érvényesíthető követelés]

(1) Bírósági eljárásban nem lehet érvényesíteni

  1. a játékból vagy fogadásból eredő követelést, kivéve, ha a játékot vagy fogadást hatósági engedély alapján bonyolítják le;
  2. a kifejezetten játék vagy fogadás céljára ígért vagy adott kölcsönből eredő követelést;
  3. azokat a követeléseket, amelyek bírósági úton való érvényesítését törvény kifejezetten kizárja;
  4. az a)-c) pontokban meghatározott követeléseket biztosító vagy megerősítő szerződésből vagy kikötésből eredő követelést.

Kérdés:

A c.) a gyakorlatban mire használható?

spielman3 # 2021.04.26. 23:54

gerbera bélisunyi nagyon iq problémás a fantáziátok ... gyenge mint mindig

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.25. 12:26

Szerintem nem fizette ki a tartozást.

A "bírósági úton nem érvényesíthető" ebben a rendelkezésben szűkön értelmezendő, csak az "obligatio naturalist" jelenti, például a kártyaadósságot.

A vázolt tényállás egyébként nagyon is kétséges: nem létező személy javára nemigen jegyeznek be jelzálogot. Az ilyen kísérletnek több helyen meg kellene buknia: az ellenjegyző ügyvédnél, a földhivatalban...

gerbera317 # 2021.04.25. 05:14

Tehát kifizetted a tartozásodat, és már csak a jelzálog törlési engedélyére vársz? És most jutna eszedbe semmisségi pert indítani? És ha erre én most azt írnám ide, hogy nagy az Isten állatkertje, még te éreznéd magadat megsértve, úgy-e?

drbjozsef # 2021.04.24. 20:13

Jó, nem fárasztalak.

spielman3 # 2021.04.24. 20:08

Ne fárassz már, a másik az egy másik kérdés. Remélem, felismered a különbséget azért.

Amúgy mire gondoltál konkrétan. Semmis meg nem alapítható.
A semmis az azt jelenti, hogy jó játék hül.egyekeknek alapon azért lehet alapítani?

drbjozsef # 2021.04.24. 20:04

Sose több topikban. Azt nem szeretik itt.

spielman3 # 2021.04.24. 20:03

Nem elévülésre gondoltam első sorban.

Esetemben egy olyan külföldi magánszeméllyel között szerződés által lett jelzálog keletkeztetve ill bejegyezve, akiről kiderült, hogy nem is létezik, mármint hamis identitással kalanddozott Magyarországon.

Na most akkor talán kimondható, hogy a követelése nem lenne érvényesíthető bíróságon.

Ezt kinek kell észrevenni, erre is van határidő? És akkor csak a peres út van?

drbjozsef # 2021.04.24. 19:59

Azért remélem, hogy érted a jelentős különbséget a "semmis" és a "nem alapítható" fogalmak között.

drbjozsef # 2021.04.24. 19:58

Nem értem.

Leszögezed, hogy igaz. Aztán megkérdezed, hogy mi ez. Hogy lehet valami szerinted igaz, ha azt sem tudod mi az?

Egyébként :

Ptk. 5:97.§(3) Bírósági eljárásban nem érvényesíthető követelés biztosítására zálogjog nem alapítható.

Ha a "bírósági úton nem érvényesíthető követelés" alatt az elévült követelést érted, akkor azt hivatalból nem lehet, nem szabad érvényesíteni. Senkinek. Csak és kizárólag akkor vizsgálják, és vehető figyelembe, ha az adós hivatkozik rá.

Vagyis neked kell észrevenni - inkább : feltételezni -, senki másnak, hivatkozni rá a megfelelő helyen és határidőben (!), és ez esetben a jogosultnak kell igazolnia, hogy az elévülési idő nem telt el, az nyugodott, vagy megszakadt.

spielman3 # 2021.04.24. 19:25

A következő igaz:

Bírósági úton nem érvényesíthető követelés zálogjoggal biztosítása semmis.

Kérdésem, hogy hogyan kell erre hivatkozni? Mi ez? Törvény, jogszabély, jogelv?

Másik kérdésem, hogy kinek a feladata észrevenni, hogy egy adott követelés bírósági úton nem érvényesíthető. Közjegyzőnek, a terhelt dolog tulajdonosának, végrehajtónak stb?

aprilismajus # 2019.06.18. 08:06

Tisztelt Kovacsha, a felügyeleti szervhez (Magyar Nemzeti Bank) fordulhat panaszával.

kovacsha # 2019.06.18. 07:22

Tisztelt Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni egy kérdésben. egy hónapja kifizettem a jelzálogomat, mely végrehajtás alatt volt. A végrehajtónak is kifizettem minden költséget. A bank azonban a jelzálog töröltetéséhez szükséges engedélyeket nem adja ki. A megállapodásban 10 munkanap szerepelt, de már azóta eltelt 1 hónap is. Panasszal fordultam a bank felé, írtam is és hívtam is őket. Mit tehetnék ez esetben?
Köszönöm megtisztelő válaszukat.

MajorDomus # 2016.04.17. 14:02

Sajnos nem, mert az ő hitelszamlajarol van szó. Fél kell szólítani, ha nem lép perben kell kérni. Fordulj előtte ügyvédhez. .

sissy074 # 2016.04.16. 16:49

Azt kifelejtettem,hogy én adóstárs voltam.Így se tudom esetleg intézni nélküle??

sissy074 # 2016.04.16. 16:46

Köszönöm szépen a válaszokat.Mivel a hitel fizetéshez se volt kedve...... gondolom az én problémám se fogja érdekelni,mivel neki már nincs az ingatlanban része. :-(

MajorDomus # 2016.04.15. 19:06

Csak megneheziti, de nagyon.
A férj nélkül tényleg nem fog menni.

lajcsó # 2016.04.15. 09:59

"még milyen költségeket kéne a Banknak megállapítania?"
Ezt a bank tudná megmondani neked. Innen csak tippelni lehet erre pl. számlavezetési díj, stb.

"hogy tudnám a folyamatot felgyorsítani?"
Az ügy intézéshez minden bizonnyal a férjedre is szükség lesz, ezért vedd fel vele a kapcsolatot és együtt keressétek meg a bankot a jelzálog törlése érdekében!
Megjegyezni kívánom, önmagában az ingatlant terhelő jelzálogjog nem akadályozza értékesítést.

sissy074 # 2016.04.15. 04:57

Kedves Fórumozók!

Ingatlanomra vásárláskor férjem munkáltatói hitele miatt jelzálogjog került.Válásunk után ezt a hitelt volt férjem nem fizette,így az végrehajtóhoz került.2015.11-hóban kaptam a munkáltatójától egy emailt amiben közölték nincs már adósság feléjük,és a jelzálog törlésről majd a végrehajtó intézkedik,amire én türelmesen vártam is,majd idén márciusban elmentem a végrehajtóhoz,hogy meddig várjak még,ott kiderült ő azt nem törölheti mivel nem végrehajtási jog.Ezért írtam a munkáltatónak intézkedjen a törlésről,tegnap ezt a választ kaptam:"A jelzálogjog törlésének feltétele,hogy az OTP Bank a bejegyzés alapjául szolgáló X.Y. munkáltatói hitelszámláját lezárja és az ezzel kapcsolatos költségeket megállapítsa,ez jelenleg a hitelintézetnél folyamatban van."
Kérdésem,ha a végrehajtó már kiadta az igazolást miszerint minden összeget behajtott,amit a munkáltató nekem is megírt,akkor vajon még milyen költségeket kéne a Banknak megállapítania?
Másik kérdésem meddig legyek még türelmes ez ügyben?Mivel az ingatlant értékesíteném.Végül,hogy tudnám a folyamatot felgyorsítani?
Előre is köszönöm a válaszokat.