Melléképület, garázs építési engedélye


nanemaaa # 2014.07.02. 12:25

Elvileg a belső légköbmétert, beleértve a padlástér térfogatát is. Viszont valóban nagyon sokféle számítást láttam már, így azt szoktam mondani, hogy ha bruttóval számol, akkor biztosan bele fog férni a nettó is. :)
Sajnos nincs a jogszabálynak olyan fogalommeghatározása, mely segítene a hatóságoknak az egységes jogértelmezésben, így ahány hatóság, annyi jogértelmezés.

vondra # 2014.07.02. 10:28

Üdv!
Érdeklődnék azzal kapcsolatban hogy az engedély nélkül épített építmény nettó 50 lm3 lehet. Ez tiszta sor viszont a nettó mit takar? A belső légköbméter vagy a falakkal együtt? Már mindkettőt olvastam így nem tiszta számomra.
Előre is köszönöm a segítséget

MajorDomus # 2014.06.30. 19:15

És mindig van szomszéd!

nanemaaa # 2014.06.30. 10:05

markir
OTÉK, fogalommeghatározás:
54. Ikerház: két szomszédos építési telek közös oldalhatárán álló, egymástól független épületszerkezetekkel és közműbekötésekkel megvalósított, tűzfalakkal csatlakozó két olyan önálló épület, amely külsőleg egy épület képét mutatja.

MajorDomus # 2014.06.25. 20:44

Meg kell várni az új vevőt!

markir # 2014.06.25. 17:50

nanemaaa

Köszönöm a választ,de akkor mit neveznek ikerháznak?Vagy mitől nevezik "kétlakásos háznak" a miénket? Mi a különbség a kettő között?

nanemaaa # 2014.06.25. 16:20

markir
Ezek szerint nem ikerház egyik felét, hanem egy kétlakásos lakóépületben egy lakást vettél meg. Ez utóbbi esetben a hatóság igazat mondott.
Az általad említett eset akkor valósulhatott volna meg, ha már az építési engedélyt is ütemezve adták volna ki.
Utólag ütemezni sajna nem lehet.
Nincs újabb rendelet. Szerintem nem is lesz egy darabig.

markir # 2014.06.25. 07:51

Üdvözlet!

Én arról érdeklődnék csupán, hogy Mi megvásároltunk egy épülő félben levő ikerházi lakást, tehát az egyik felét az ikerháznak. Mi teljesen be is fejeztük az építést kívül-belül. Beadtuk a kérvényt, hogy Lakhatási engedélyt kapjunk, de azt elutasították, mondván, hogy csak akkor kaphatunk, amennyiben a másik fél is minimum belül valamennyire készen lesz. A másik félről, azt kell tudni, hogy eladó, tehát nem csinálják, nincs olyan állapotban, hogy teljesítse a minimum feltételeket.
A "312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet VIII. FEJEZET
HASZNÁLATBAVÉTELI ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁS
(7) Egy telken, egy építésügyi hatósági engedély alapján ütemezetten megépült több építményre vagy önálló rendeltetési egységre külön-külön ütemenként is lehet használatbavételi engedélyt kérelmezni." szerint mi meg kellene kapjuk a lakhatási engedélyt, de azt visszautasítva közölték, hogy csak a fent említett feltétel teljesülésekor kapjuk meg. Vagy esetleg lenne egy újabb rendelet. Mit tegyek, hogy mihamarabb megkaphassuk?

Válaszát előre is köszönöm!

MajorDomus # 2014.06.04. 20:16

Csak egy ágyat ne vigyen be.

nanemaaa # 2014.06.04. 07:56

Gab7

Hagyni kell 4 méter távolságot a szomszéd telke felől a melléképület számára is,mint a lakóépületnél?

Ha az oldalkertre gondoltál, akkor igen.

nanemaaa # 2014.06.04. 07:51

MD
A jogszabály szerint nem, mert nem arra szolgál. Az már más kérdés, hogy sokan hobbi szinten bütykölnek naphosszat a garázsukban és pl bútorokat barkácsolnak. ;)

MajorDomus # 2014.06.02. 22:30

És ha be is lép a garázsba?
Akkor nem tartózkodik?

nanemaaa # 2014.06.02. 13:47

lzs81
Nincs már bejelentéshez kötött építési tevékenység. Az 50 lm3 és 3 m gerincmagasságú épületet, ha az emberi tartózkodásra nem szolgál, engedély nélkül meg lehet építeni. Természetesen az építési szabályokat be kell tartani.
A méretkorlát épületenként értendő. Az egymás mellé építés nem tilos, legfeljebb utólag nehéz lesz a különállóságot bizonyítani. (Alap sem lehet egy szerkezet.)
Engedély nélküli építési munkához nem kell e-napló, de ez nem mentesít attól, hogy ki építsen. Cukrászok, cipészek kíméljenek. (Építeni csak építésre jogosultsággal rendelkező kivitelező rendelkezik.)

MajorDomus # 2014.06.01. 20:51

Előbb az önkormányzatot keresd meg hogy egyáltalán építhetsz e,továbbá mennyi a
telked beépíthetősége.

Gab7 # 2014.06.01. 11:37

Üdv!

Érdeklődnék pár dolog iránt.
Szeretnék egy garázst és mellé egy szerszámost építeni. Mekkora az a távolság amit hagyni kell a két épület között(mert ha egybeépíteném akkor meghaladja az 50m3-t).
Pl értem itt azt h kb 1 méter elég?

Másik kérdésem is ehhez kapcsolódik:
Hagyni kell 4 méter távolságot a szomszéd telke felől a melléképület számára is,mint a lakóépületnél?

köszönöm előre is a válaszokat.

MajorDomus # 2014.05.17. 23:24

Majd nanestb hétfőn .

lzs81 # 2014.05.16. 07:33

Üdv!

Lenne két kérdésem, ha valaki tud rá válaszolni, előre is köszönöm.

  1. Az 50 légköbméter alatti melléképület építéséhez ha csak bejelentés köteles, a tervrajzon kívül kell-e e-napló vezetése, és bármilyen hivatalos szerződés műszaki vezetővel és főleg kivitelezővel? Egyszóval, magam is megépíthetem-e?
  2. Ha 2 ilyen egyforma melléképületet szeretnék, ami különálló, de kinézet szempontjából az lenne a legjobb, ha szinte összeérnének, menyi a minimális távolság a kettő között?

Köszönettel
Zsolti

MajorDomus # 2014.05.12. 21:26

Félreértés
garázsra gondoltam

ziziplanet # 2014.05.12. 20:55

@nanemaaa:

Köszönöm! Ez jó hír, mert az utcában nem nagyon lehet megállni és a telek beépíthetősége majdnem full.

nanemaaa # 2014.05.12. 10:14

ziziplanet
Nem.

ziziplanet # 2014.05.11. 09:45

Igen, a telken belül lenne kialakítva

MajorDomus # 2014.05.10. 22:16

Telekhatáron belül van?

ziziplanet # 2014.05.10. 08:35

Üdvözletem!

Kérdésem az lenne, hogy a telek beépíthetőségébe beletartozik-e a fedetlen kocsibeálló kialakítás. Gyakorlatilag a kertben egy le térkövezett részről beszélünk.

Előre is köszönöm!

Balázs

MajorDomus # 2014.05.09. 20:46

Ha megéri ?

nanemaaa # 2014.05.09. 06:38

trippla
De. A bírság a 100.000-nek mindössze az 50 %-a. Úgy is felfoghatod, hogy megfeleztétek. ;)