ingatlan adás - vétel meghiúsulása


Guczi # 2018.08.01. 15:31

Üdv!

Olyan kérdésem lenne, hogy vásárolni szándékoztunk egy ingatlant. Szóbeli megállapodás történt, az eladó nem fogadott el foglalót, így előszerződést sem kötöttünk. Az adásvételi aláírása 08.02-n történt volna. A mai napon hívott, hogy mégsem adja el az ingatlant. A problémám, hogy időközben elindítottam egy hitelügyletet, az értékbecslés meg is történt. Szóval kérhetem az eladótól az értékbecslés, és tulajdoni lap kikérésének megtérítését?

Köszönöm!

MajorDomus # 2017.06.21. 20:29

Meg kell kérdezni!

nonolet # 2017.06.17. 11:03

Ideje kibékülni... és akkor kiderül.

Judy76 # 2017.06.17. 10:23

Ismét köszönöm a válaszokat.
Csupán szerettem volna tisztán látni nem arról van szó, hogy "zavarna"..bár ki mit ért ezalatt.
Nekem furcsa ez az egész és mivel nem vagyunk jó- de még csak beszélő viszonyban sem így érdemben nem tudom megkérdezni tőle, hogy miért történnek így a dolgok ?!
Az adásvétel szeptemberben jött létre, amikor a vételár teljes egészében ki lett egyenlítve. Ehez képest márciusban adták be a földhivatalhoz a kérelmüket ügyvédjük által ugye... Aztán most jött ez a megszüntető határozat stb..
A kérdezősködésemnek pont az volt a célja, hogy jogilag tisztában legyek azzal, hol állok én most az ingatlan tulajdoni jogviszonya kapcsán.
A tulajdoni lapon nincs széljegyzet tehát az összes itt kapott válasz alapján van (papíron) egy 1/2 ingatlanrészem de még sincs.. Szeptemberben megtörtént a birtokba adás is, ezt követően közüzemi díjak és egyéb terhelések rám/rajtam már nem hajthatóak be?
Valahol azt olvastam (dologi-kötelmi témában), hogy a megkötött szerződés elévülhet. Annyira harcolt a részemért, többek között ezért mérgesedett el a viszonyunk..most meg nem értem az egészet.. 6600,- már nem fért bele?

lajcsó # 2017.06.17. 09:53

Ha ennyire halogatja a hugi a tulajdonjog bejegyzést akkor annak oka van. Én tartozásra gondolok, amivel megterhelnék ezt az ingatlant is.

nonolet # 2017.06.17. 09:46

Eladtad-kifizette-birtokbaadtad.

Részedről az ügy lezárva.

A vevő egyelőre
"ingatlan nyilvántartáson kívüli" tulajdonos,
mivel MÉG nem jegyeztette be a tulajdonjogát.

Majd bejegyezteti, ha akarja vagy szüksége lesz rá.

  • * -

Téged miért zavar ez konkrétan?

HA valami miatt hátrányos, akkor fel kell szólítani...

Judy76 # 2017.06.16. 20:10

Köszönöm!

drbjozsef # 2017.06.16. 19:53

a : szerintem nem, mert a hatarozat adott, ha nem fellebbez ellene a vevő, akkor nem történik semmi.

b : mulasztás, ha ragaszkodsz hozzá, felszólítod írásban, ha nem intézi el általad adott határidőre kérheted bíróságtól, hogy pótolja a kérelmét, jegyezze át a nevére tulajdonjogot, és fizettesse meg vele a költségeidet.

Vissza nem száll rád, ha kifizette, akkor csak ezért az eljárási mulasztás miatt nem lesz semmis a szerződés.

Bármikor mehetsz a földhivatalba érdeklődni, ha jól esik, naponta is.

Judy76 # 2017.06.16. 18:30

Köszönöm a választ. Megpróbálom egyszerűbben feltenni a kérdésemet, mivel megint nem arra kaptam választ..
Ma lekérdeztem a tulajdoni lapot (teljes, évi 2 alkalommal ingyenes verzió), melyben még az áll 1/2 tulajdoni hányaddal rendelkezünk mindketten.
Eladtam a részem, kifizette de úgy tűnik még mindig "nem íratta át" …akkor most?

Tehát

  1. amennyiben a fellebbezési határidőt IS elmulasztotta honnan értesülök erről vagy egyáltalán erről is kapok-e levelet ?
  2. amennyiben fellebbezett, mi az eljárás menete? Megfizetheti az elmaradt illetéket és érvénybe lép a szerződés alapján a tulajdonjog bejegyzése vagy ..?

Létezhet olyan eset a jog szerint, hogy eladtam de mégis az enyém maradt, visszaszállt rám mert ő elmulasztotta a kötelezettségeit és így nem történt tulajdonosváltás?? Ennek tükrében mi a helyzet a korábbi szerződéssel, vételárral stb..?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.16. 18:23

Évente kettő?! Ezt a nagylelkűséget!

nonolet # 2017.06.16. 18:22

"Vagy: ügyfélkapun keresztül lekéred a tulajdoni lapot (fizetős)."

Illetve... az ügyfélkapun (földhivatal on-line) át:

Évente az első kettő immár: INGYENES!

lajcsó # 2017.06.16. 17:55

"Mikor és milyen formában tájékozódhatok az ingatlan jelenlegi, tulajdoni “jogállása” felől?"

Mikor?: ügyfélfogadási időben a földhivatalnál.
Milyen formában?: betekintés a tulajdoni lapba (ingyenes).
Vagy: ügyfélkapun keresztül lekéred a tulajdoni lapot (fizetős).

Judy76 # 2017.06.16. 15:06

Köszönöm a választ de a kérdésem nem erre (birtokba adás, eladó teendői, joghátrány..) irányult. Azzal tisztában vagyok.. Amúgy egy zártkerti "nyaraló" az ingatlan.
És szólj neki, hogy intézze el.
Mit?? Kérlek olvasd el még egyszer, amit írtam. Köszönöm.
A kérdésem továbbra is :

  • Mikor és milyen formában tájékozódhatok az ingatlan jelenlegi, tulajdoni “jogállása” felől?
drbjozsef # 2017.06.16. 13:43

Ha kifizette, akkor neked további teendőd nincs. Rakd el a szerződést, és a birtokba adási papírokat is, mert egy későbbi vitánál az fontos lehet, hogy mikor lépett a vevő az ingatlan tényleges birtokába, mikortol viseli a terheit.

És szólj neki, hogy intézze el.

De az ő tulajdonbejegyzésének késedelme, esetleg elmaradása neked semmilyen joghátrányt nem fog okozni (már a fentieken kívül).

Judy76 # 2017.06.16. 11:28

Üdv!
Amennyiben a vevő (a hugom) nem fizeti meg az illetéket a földhivatal felé (6600,-) határidőre majd ezt követően érkezik egy eljárást megszüntető határozat, ami ellen 15 napon belül fellebbezéssel élhet és erről értesítik az eladót (engem) is, mikor és milyen formában tájékozódhatok az ingatlan jelenlegi, tulajdoni “jogállása” felől?
A határozati fellebbezés ideje közel 1 hónapja lejárt.
Ma lekérdeztem a tulajdoni lapot (teljes, évi 2 alkalommal ingyenes verzió), melyben még az áll 1/2 tulajdoni hányaddal rendelkezünk mindketten.
Eladtam a részem, kifizette de úgy tűnik még mindig "nem íratta át" …akkor most ?

matthiasi # 2017.06.15. 05:55

kofi !
Jó lenne tudni a visszalépés okát !
Mégis miért ? Ti miért egyeztetek ebbe bele ?Fizetett az ismeretlen vevő foglalót.... ez nyilván több az 5 % -nál mivel az ingatlan közvetítés díja 3 -4 % körüli. Aztán fizetett még plusz 10 % -ot.

Azon a véleményen vagyok, hogy csak jár az a közvetítési díj. Inkább azt kellene tisztázni mi volt a visszalépés oka.
lehet pl. hogy a vevőnek nincs pénze /nem lesz a kiegyenlítésre, vagy lehet olyan hibák derültek ki ami miatt még veszteség árán is érdemesebb .
Korrigálom azon állításomat is hogy csaló lenne az a közvetítő.

matthiasi # 2017.06.15. 05:37

Sok kókler ingatlanos húzza le az ügyfeleket ezzel a módszerrel.

Írja dr. A..
szerintem csaló vagy ahhoz közelítő !!

Dr.Attika # 2017.06.14. 22:17

Eső után köpönyeg.Csak volt ott ügyvéd is. Kellett lennie. Adásvételi szerződéstől, ha megkötötték a felek nem lehet csak úgy visszalépni. Alapszabály: foglalóból nem fizetünk ingatlanközvetítőt, csak a befolyt vételárból. Sok kókler ingatlanos húzza le az ügyfeleket ezzel a módszerrel.

nonolet # 2017.06.14. 22:12

Jár!

Az adásvételi szerződés létrejött... az iroda teljesített. Az ő dolga ezzel véget ért!!!

  • *-

Az csak a következő lépés, hogy most meghiúsul mégis.

Ez már csak az eladó és a vevő közötti meccs.

A szabályaira pedig a PTK-n túl
a megkötött adásvételi szerződésben van kitétel,
pl. hogy: ez lehetséges-e egyáltalán ?!

ÉS, HA igen, akkor mivel is jár a vevőre nézve.

A foglalót nyilván bukja.

De kártérítéssel is tartozik/tartozhat
ha
a szerződéstől való visszalépése
számodra bizonyíthatóan kárt okoz.

Fő jogi ALAPelv, hogy: a szerződéseket be kell tartani!!!
Ebből kell kiindulni

Így első körben a vevő köteles fizetni!
Kivéve, ha a szerződésetek mást mond...

koffee # 2017.06.14. 20:58

Sziasztok! Eladni szerettünk volna egy ingatlant, amire talált az ingatlaniroda vevőt. Adás-vételi szerződést aláírtuk, foglalót fizettek, amiből az ingatlanközvetítőt kifizettük, majd további 10%-ot. Azonban ma visszaléptek. Ebben az esetben jár a közvetítőnek a jutalék? A szerződésben sikeres kiközvetítés van írva, ami szerintem nem áll fent, hisz az adásvétel meghiúsult. Tudnátok ebben segíteni, higy ilyenkor mi a helyzet? Köszönöm elölőre is!

MajorDomus # 2017.06.02. 22:07

A lakbér nem volt szerencsés kifejezés,elismerem.

Dd amiről beszélünk ott az eladó már nem tulajdonos,de még ő van birtokban,mert nem költözött ki,ezért fizessen a használatért.

gerbera317 # 2017.06.02. 12:57

Nem jó az eredeti kérdés. Az arról szól, hogy meghiúsulhat-e az adásvétel ezzel a körülménnyel.

Nem hiúsulhat meg. Mert ami létrejöt az már nem hiúsulhat meg, ott már csak az eredeti állapot helyreállításáról lehet beszélni. Itt az adásvétel megtörtént, pénz ment ide, tulajdonjog oda, tehát az ügylet megvolt. Ez már nem fog meghiúsulni. Ilyen esetben az új tulajdonos használati díjat követelhet a bentmaradótól, illetve követelheti az eredeti állapot helyreállítását.

KBS a szó szerinti kérdésre reflektált, és abból indult ki, hogy az ingatlan még az eladóé (hiszen csakis így hiúsulhat meg egy ügylet), ergo mire fel követelne tőle a _leendő_ vevő bérleti díjat (vagy bármit is).

Khmmm-khmmm.

nonolet # 2017.06.02. 12:32

A birtokba adási határidő után ?

Szerintem... nanáhogy!
Hisz már nem neki kéne ott laknia.

Azonban nem lakbérnek nevezendő, hanem használati díjnak.

  • * -

Szerintem
az adás-vétel ettől még nem hiúsult meg,
csak birtokba adás késik egyelőre.

Így aztán tértivevényes felszólítása mielőbbi birtoka adásra, igen rövid határidővel és a határidő utáni időszakra a használati díj igény bejelentése.
(kb. a szokásos-reális díj szinten)

Így legalább erre már lesz jogalap.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.02. 06:26

Lakbért. Miközben ő a tulajdonos?

MajorDomus # 2017.06.01. 20:42

Fizessen lakbért,de ezt ki szokás kötni az adásvételiben.