Haszonélvezeti jog


osztap # 2022.05.02. 19:27

Izzy,

Esetleg kérj a jegyzőtől adó- és értékbizonyítványt a Te tulajdoni hányadodról. Az ad egy elég jó támpontot, hogy mennyit érne a tulajdoni hányadod haszonélvezettel terhelten, ha mégis bíróságra mennél a közös tulajdont megszüntetni. Aztán eldöntöd, hogy perelsz-e most, vagy vársz, amíg anyós pajtás az örök vadászmezőkre távozik...

Izzy # 2022.05.02. 18:51

Igen, igazatok van
köszönöm szépen a válaszokat...
hát ennél jobbat többet nem tudok én sem már ezek után...
rég vége lehetne ennek az egesznek
adna 7-8millat es nekik még igyis maradna 10-15 vagy kitudja mennyi mert már egyre csak emelkednek itt az ingatlan árak, fölwg hogy moatmár új beruházások vették kezdetét amik szinten novelik a turistaforgalmat a kornyeken, ezzel egyidöben az ingatlan árakat is...
szoval ja...
ritka rohadekok ahogy az elottem szolo is mondta...
Nem, inkabb nem adjak el csakhogy nekem ne legyen jo... pedig esku nem artottam nekik, még én szivtam inkabb miattuk... na de hagyjuk ezt a reszet...
majd rendezodik ez, a penzem ingatlanban all, rosszul nem jarok idovel... csak ertitek, ha lehetne most szeretnek kiszallni ebbol nem 5-10-15 ev mulva, addig is ezt az ideget enni....
kozos tulajdon felosztasa perrel tenyleg nincs eselyem ha a haszonelvezö köcsög... csak ha majd nem lesz....
szep estet nektek

Majordomus # 2022.04.23. 12:57

Ki kell maxolni a kérdést.
Tárgyalni a másik kettővel. Adjanak 8 milliót a 21 millós házból akkor elfogadod az egyezséget. Még mindig jobban jársz mint a 3 millióval meg most a semmivel.

Kogeza # 2022.04.23. 10:00

"de amugy aza durva hogy nem is laknak ott, van sajat hazuk, engem meg kiraktak es azota uresen ott all a haz.... magyarul megy tonkre mert lakatlan"

Ez esetben akár be is költözhetnél, és használhatnád az ingatlant. Persze, ha kifejeznéd az ilyen igényedet, gondolom, a haszonélvező vagy egy általa megjelölt személy gyorsan beköltözne...

Ptk. 5:152. § (5) A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

Szomorú örökös # 2022.04.23. 05:18

Izzy

aztan ki akartak vasarolni 3ert de max 4et ad aztmondta... mikor ezt nem fogadtam el bevettek az elado tablat is es azota csend van...

Azért ritka egy rohadékok, hogy téged fillérekért akartak kivásárolni, aztán nekik meg a jókora vételár megmaradt volna.
Mivel azt írod, hogy senki, még a haszonélvező SEM birtokolja az ingatlant, én csak megpróbálkoznék a közös tulajdon megszüntetése iránti perrel.

Izzy # 2022.04.22. 19:35

Köszi a valaszokat,
igen valami remlik hogy a tulajdonosnak joga van ellenorizni az ingatlant...
de amugy aza durva hogy nem is laknak ott, van sajat hazuk, engem meg kiraktak es azota uresen ott all a haz.... magyarul megy tonkre mert lakatlan
es gondolom lecsereltek a zarakat is, en azota nem voltam bent, nemtom hogy jo e meg hozza a kulcsom, mert az nalam van....
de nem is akartam soha visszamenni meg nem akartam balhet, vagyhogy a szomszedok bekopjenek hogy ott jartam stb...
szoval nemtudom, mihez kezdjek
az ugyvedem aztmondta semmit se csinaljak majd ugyis felosztja a birosag az ido nekem dolgozik... (itt valaszolok 72 eves a haszonelvezö)
eddig arultak 21 millioert
aztan ki akartak vasarolni 3ert de max 4et ad aztmondta... mikor ezt nem fogadtam el bevettek az elado tablat is es azota csend van...
en tovabbra is hirdetem a felet ... vannak erdeklodok, a kis esely is esely....
aztan majd ugyis felez a birosag ...
csak ez a durva hogy most ha megvenne valaki es mondjuk meg szeretne nezni, nemtom bevinni mert ki vagyok zarva
...
egyebkent kellemes hetveget mindenkinek!
üdv
Izzy

Szomorú örökös # 2022.04.22. 16:46

osztap

A haszonélvező nem köteles beengedni a Te potenciális vevőidet.

Viszont ha mégis valaki így is megveszi, abba már semmilyen belekoty-koty nem lesz neki.
Mindössze a tulajdonos fog változni, aki időnként közli, hogy szeretné ellenőrizni az ingatlan állapotát.

Izzy

a közös tulajdon felosztast nem indithatom mig a haszonelvezö él mert ertelmetlen

Nem hiszem, hogy értelmetlen lenne. Te meg szeretnél tisztességes áron szabadulni tőle,
akkor pedig vagy beengedi a vevőjelöltet, vagy a bíróság fogja megtalálni a megoldást,
hogy az exeddel a közös tulajdonod megszüntetésre kerüljön.

osztap # 2022.04.22. 16:30

Bocsi a tulajdonos viszont jogosult ellenőrizni az ingatlan állapotát!

Persze, joga van hozzá. Azért nem túl gyakran. Nem hiszem, hogy negyedévenként, de max. havonta egyszeri ellenőrzésnél gyakoribbat le lehetne nyomni egy bíróság torkán. Alapból a tulaj ellenőriz, a vevőjelölt meg várakozhat az utcán. Ha a vevőjelölt meg mint a tulaj megbízottja megy be, abban nem lesz köszönet...

Ha a haszonélvező meg nem engedi be a tulajt ellenőrizni, akkor az perre mehet. A pert meg fogja nyerni egy év múlva, és akkor kikényszerítheti a bemenetelt, ami könnyen lehet újabb néhány hónap. De hol lesz addigra a vevőjelölt?

Majordomus # 2022.04.22. 14:00

Bocsi a tulajdonos viszont jogosult ellenőrizni az ingatlan állapotát!

Mennyi idős az exanyós?

osztap # 2022.04.22. 12:03

Izzy,

ha megszeretne nezi a vevö a hazat, hogy mutassam meg neki ha nem engednek be..??? ....
Az utcáról. A haszonélvező nem köteles beengedni a Te potenciális vevőidet.

Izzy # 2022.04.22. 11:52

ezt most nem ertettem wers
ne haragudj lehet en fogalmaztam rosszul....
van vevö a hazreszemre
ha megszeretne nezi a vevö a hazat, hogy mutassam meg neki ha nem engednek be..??? ....
tulajdonos vagyok jogom van eladni a reszemet
csak az itt a kerdes hogy hogyan mutathatom meg a vevonek!?

wers # 2022.04.21. 09:33

téged a potenciális vevőt = téged és a potenciális vevőt
bocs, kimarad belőle (szokásom szerint)

wers # 2022.04.21. 09:32

Ha nem enged be téged a potenciális vevőt akkor feltételezhető, hogy ez így marad tulajdonosváltás után is. Haszonélvezettel terhelten annyit ér, amennyit adnak érte. Nem túl biztató a helyzeted. Lehet, érdemes lenne abból 3 millából kiindulni, feltornázni amennyit a exed kínál.

Izzy # 2022.04.21. 08:06

Sziasztok,
mar korabban irtam ide hogy van egy haz aminek a fele enyem fele az exemé
es haszonelvezö az ex anyos...
es hogy arulom a fel hazat
nyilvan nem sok esely van arra hogy valaki megveszi... de ha megis (mivel erdeklodo rengeteg van) ugyanis udulokozseg es jo helyen van stb... ha a vevo el szeretne jonni megnezni, de en ki vagyok zarva a hazbol a haszonelvezö altal, akkor megis hogyan mutathatom meg neki ? van erre valamilyen jogi ut?
pl ha ugyvedem felszolitja hogy ilyen esetekben engedjen oda ... ???
egyebkent azota egyszer megakarta vasarolni tolem az ex is elovasarlasi jogara hivatkozva ...potom 3 millioert (hozzateszem ez egy 20millios haz) termeszetesen nem egyeztem bele
en 7ert hirdetem a felet.... eleve...
a közös tulajdon felosztast nem indithatom mig a haszonelvezö él mert ertelmetlen
köszi a valaszokat
kiraly a forum
udv
Izzy

drbjozsef # 2022.03.10. 15:19

Andilona,

Indíthat pert a nagykorú fiad és te a kiskorú fiad nevében bíróságon, kérve a közös tulajdon megszüntetését.

Egyben benyújtva az igényt, hogy a normál állapotú piaci árból számoljanak, vagy az alperesre jutó részből - aki a haszonélvező, és törvényi kötelessége lett volna az ingatlan állapotát megtartani - a felpereseknek az állapotromlásra eső költséget fizesse meg.

Minden más lehetőség úgy kezdődik, hogy : közös megegyezés. Azzal meg bármit lehet.

Andilona # 2022.03.10. 15:11

Szép napot kívánok!
Egy olyan problémám van, hogy van egy kertes ház, aminek a fele a volt férjemé, a másik fele a két fiamé. A kisebbik 14 éves, tehát kiskorú.
Sajnos anno voltam olyan ostoba, hogy a volt férjem haszonélvezetet kapott az ingatlan egészére.
A probléma az, hogy mivel ő egy beteges gyűjtögető-romboló személyiség, teljesen lepusztított mindent. Már wc sincs a házban, mindenhol szétbarmolt leomló falak, felhalmozott szeméthegyek az üres flakonoktól a penészes kenyérhalmokig. Fűtve is helyenként és néha van.
Az udvar tele van roncsokkal, építési törmelékkel, szeméttel. Sőt,a hátsó részbe (kb 400nm) el sem lehet jutni, mert teljesen benőtték a fák és bokrok, az ott lévő roncsokkal együtt.
Itt él ő a pszichiátriai beteg (paranoid skizofrén) élettársával és egy pici gyermekkel.
A ház lassan meg fog rogyni. Ezt ö is felismerte és titokban, az élettárs háta mögött megkeresett, hogy adjuk el. (Ekkor láttam a szörnyű állapotokat) Elindítottam a folyamatot, erre mégis inkább elérhetetlenné vált, mert tart a Sátántól, (szó szerint, ezért nem tudom hogy valójában épelméjű-e) és a skitofrén élettársától, aki inkább magára gyújtja a házat, mint hogy a gyerekeim a pénzükhöz jussanak.
Kérdés,hogy mit tehetek hogy a két fiamnak ne tegye végleg tönkre a tulajdonát?

osztap # 2022.03.10. 12:24

Missy02,

Esetleg felfogadhatsz egy takarítócéget, hogy mondjuk havonta/negyedévente csináljanak nagytakarítást. Nagyságrendileg ez kb. 20-30 ezer forint per alkalom. Nem olcsó, de mégis a saját tulajdonodra költöd. Te is nyugodtan aludnál, ő sem lenne koszban, és a házat sem árasztanák el a csótányok.

drbjozsef # 2022.03.10. 12:07

Missy02,

Eldöntötted már, meddig akarsz elmenni?
Mert csak az itt a kérdés.
Persze, megpróbálhatsz "ráijeszteni", hogy kirakod az utcára, és még jogalapod is lehetne rá az osztap által írt Ptk. passzusok alapján.
A gyakorlatban egyébként nem menne ez olyan gyorsan, egy lakáskiűrítési per és a kilakoltatás hónapokig-évekig is eltarthat, most meg utóbbit nem is lehet egyáltalán amíg vészhelyzet van hirdetve.
Arról nem is beszélve, hogy ha elmérgesedne a viszony, mit csinálna bosszúból a lakással...

drbjozsef # 2022.03.10. 12:03

Missy02,

Hát igen. Ki számít ilyenekre.
Bele kellett volna írni azt is, hogy amint a normális társas együttélés szabályait nem tartja be, vagy nem tartja tisztán, rendben az ingatlant, akkor már nem is fizetsz egy kanyit se.
De hát ez már eső után köpönyeg.

A végén marad egy lelakott, értéktelen lakásod.

Missy02 # 2022.03.10. 11:58

Igen, az ajándékozási szerződésben le is van írva. Átvállaltam az adósságot, fizetem a közös költséget+ áramot. Pont azért, hogy ha valami történik, mert alkoholista, és nekiáll kiabálni, hogy kérem vissza a lakást, akkor legalább az visszajöjjön, amit befektettem.

drbjozsef # 2022.03.10. 11:05

Missy02,

Ez mentális probléma, orvos kell a kezeléséhez, nem ügyvéd.

Olvasd el ezt :

https://444.hu/…s-a-szemetet

Sajnos a hivatalok, közös képviselő, mindenki tehetetlen igazából.

Ha büntetnek, azt neki kell kifizetnie. (Ha bérlő lenne, akkor mint bérbeadó felelhetnél érte bizonyos esetekben, de elvileg azt is behajthatod a bérlőn. De haszonélvező esetén erről sincs szó).

Neked kell eldönteted, ahogy osztap írja, hogy a tulajdonod védelmében fellépsz-e ellene, kirakod-e akár az utcára is. Ha nem, akkor alig van bármi, amit tehetsz...

osztap # 2022.03.10. 10:49

Missy02,

Be lehet keményíteni, de a legtöbb, amit elérhetsz, az az, hogy felfüggesztik a haszonélvezeti jogának gyakorlását.
A felfüggesztés menete az, hogy tértivevényes levélben felszólítod a kitakarításra. Ha nem teszi meg, biztosítékot követelsz tőle (pl. egyszeri nagytakarítás és egyévi takarítás költsége). Ha erre sincs reakció, akkor bíróságon kéred a haszonélvezeti jog felfüggesztését és a lakás kiürítését. Szánj rá 1-2 évet. A végén a bátyád megy az utcára - el kell döntened, hogy ezt akarod-e. És ha egyszer mégis ad biztosítékot, akkor a haszonélvezete feléled, és újra beköltözhet.

Érdemes átolvasni a Ptk 5:146-155. paragrafusait. Különösen:
5:149. § [A haszonélvező jogai és kötelezettségei a haszonélvezet fennállása alatt] (3) A haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek.

5:152. § [A tulajdonos jogai a haszonélvezet fennállása alatt]
(1) A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni.
(2) Ha a haszonélvező a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, illetve rendeltetését meg nem engedett módon megváltoztatja, továbbá ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, ha tiltakozása nem vezetett eredményre.
(3) Ha a haszonélvező nem ad megfelelő biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

mindent én fizetek.
Ebben állapodtatok meg az ajándékozási szerződésben? Ha nem, csak "így alakult", akkor érdemes lehet kártyás közüzemi mérőket feltetetni a szolgáltatókkal, még ha ez nincs is ingyen. Ha nem tölti őket, akkor pl. holdvilágnál olvashat esténként nagykabátban.

Missy02 # 2022.03.10. 10:17

Tehát ha mondjuk a lakók bejelentik az állapotokat, és a jegyző büntetést szab ki, azt neki kell kifizetni, nem a tulajnak? Illetve ha a lakás értékét pusztítja, akkor sem tudok mit tenni? Az a baj, a takarításra, sőt, egyáltalán a normális élésre nem lehet rávenni. Megmondta, neki jó így, nem érdekli. Borzasztó!

drbjozsef # 2022.03.10. 09:52

Missy02,

Ez nem jogi probléma. Ezzel te nem tudsz mit kezdeni. A haszonélvezőnek kell ezt megoldania, és az ő felelőssége is. Neki van joga használni, és hasznosítani is a lakást.

Missy02 # 2022.03.10. 09:46

A lakás a tulajdonomban van, mivel bátyám nekem ajándékozta. Nem tudta fizetni a rezsit, felhalmozta az adósságot, és így ajándékozás fejében, haszonélvezeti joggal ott él, és mindent én fizetek. Viszont ami nagy probléma, hogy alkoholista. A lakás rettenetes állapotban van, leírni nem lehet. A szemét, a penészes étel, a gyűjtögetés mind-mind otthagyta a nyomát. Tavaly combnyaktörése volt, 1 hónapig rehabilitációs osztályon feküdt. Kitakarítottunk, aztán hazajött, és kb. 1 hónap múlva ugyanaz a látvány fogadtott. Most gerincbecsipődéssel ismét bent van, a lakás ugyanabban az állapotban van. Félek, nemsokára elszaporodnak különböző állatok, és ha a szagot megérzik a lépcsőházban, bizonyára elindul valami folyamat. Az lenne a kérdésém, hogy mit tehetnék? Őt kényszeríteni nem tudom, lehetetlen, meg is mondta, neki így jó. Kitenni nem tudom szintén, hiszen rajta van a haszonélvezeti jog. Ha mondjuk büntetés lenne a vége, kit terhel a felelősség, engem, vagy aki bent lakik? Jogilag mit tehetnek ellenem, ha elharapódzik ez az egész? A lakás lelakott volt, anyukámé volt, aki 2018-ban meghalt. De rendben tartotta! Nem volt évek óta felújítva, de rend volt, tisztaság, most viszont szenny és mocsok! Tud valaki nekem ebben tanácsot adni? Én már nem bírom, nem fogok újra kitakarítani, mert nincs értelme, 1 hónap múlva ugyanez lesz a helyzet! Ha valakinek van ötlete, hogy jogilag merre tudnék lépni, kérem segítsen!