Haszonélvezeti jog


brron # 2019.03.11. 14:30

wers

"Én pl. úgy tudtam, hogy a haszonélvező használhatja, ha nincs a nevén más ház/lakás illetve a beleegyezése nélkül nem adható el. Mert ez járt "szájról-szájra"."

Nincs ebben semmiféle kérdés. "Úgy tudtam", majd két állítás következik.

wers # 2019.03.11. 06:51

:) ja, igen .... a mondat előbbi része is elég "fura"

úgy tudtam, hogy a haszonélvező használhatja, ha nincs a nevén más ház/lakás

Úgy kérdez, hogy állít....

drbjozsef # 2019.03.11. 06:46

Nem tévedsz, ezért kezdte "én úgy tudtam"-mal a mondatot, utalva a tévedésére.

wers # 2019.03.11. 06:36

illetve a beleegyezése nélkül nem adható el.

Naaaaa, szerintem abba nem szólhat bele, változik-e a tulajdonos. Vagy tévedek?

drbjozsef # 2019.03.11. 06:20

brron,

Apuka nem "adott" pénzt a gyereknek, hanem szerződést kötöttek, és haszonélvezeti jogot vásárolt pénzért tőle az ingatlanán. Jogilag. Ezt talán a szerződés aláírása előtt kellett volna körüljárni, és azt mondani, hogy köszönöm szépen, így nem kérem a pénzedet.
De igen, értem én, hogy ez így igazságtalan - de jogszerű sajnos.

MajorDomus # 2019.03.10. 20:50

Hja kérem nem kellett volna apuka pénzén beülni a készbe!

brron # 2019.03.10. 19:14

drbjozsef,

de sejtettük. De ugye egy jogban járatlan ember, Internet-korszak előtt... Én pl. úgy tudtam, hogy a haszonélvező használhatja, ha nincs a nevén más ház/lakás illetve a beleegyezése nélkül nem adható el. Mert ez járt "szájról-szájra".
De ennyire fekete-fehér minden helyzet (mint általában).

Pl. apuka adott 2-2 milliót mind a 3 gyereknek, akik vettek vidéken 1-1 házat 3-4 millióért. 20 év alatt a hitelt kifizették, felújították, bővítették plusz szobával, majd tetőtérrel, melléképülettel, szigetelték, a tetőre napelemet tettek. Beletették fél élet munkáját, majd jön apuka a mostohával és beleülnek a készbe, esetleg bérleti díjat szednek a gyerekektől...

Fiktív helyzet, nem az enyém, de erre azért nem gondoltam volna...és nem is normális, hogy így van!

drbjozsef # 2019.03.10. 16:17

brron,

úgy érted, a jogszabály hibája, hogy nem sejtettétek, hogy a HASZONélvező HASZNÁLhatja az ingatlant? Érdekes.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.10. 15:27

A haszonélvezet jogintézménye már a római jogban kialakult (usus fructus), és mint általában a római jogot, ezer ép tapasztalata csiszolta.
Ahogy a tanárunk mondta némi elfogultsággal: ami azóta történt, csak rontott a jogon.

brron # 2019.03.10. 13:07

Köszönöm szépen!

Döbbenetes... Úgy gondolom, nem sokat tévedek, ha azt mondom, a haszonélvezeti jogi törvény a magyar törvényhozás legelborultabb alkotása...

A garázs építésekor még nem tudunk semmit a haszonélvező jogairól (csak azt, ami nem igaz: hogy nem lehet eladni a házat a beleegyezése nélkül), de tetőtér-beépítés így nem lesz...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.10. 11:11

Szerintem naná!

De nem a munkálatok előtt kellett volna ezt megkérdezni?

brron # 2019.03.10. 10:44

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem az lenne, hogy a haszonélvezeti jog kiterjed-e egy ingatlanon a haszonélvezet létrejötte (az ingatlan megvásárlásának időpontja) utáni, a tulajdonos által elvégzett fejlesztésekre? Azaz, amennyiben a tulajdonos tetőtér-beépítést végez, melléképületet-garázst épít, illetve kertet hoz létre, az ingatlanon haszonélvezettel rendelkező, de ezen jogokat egy évtizede nem gyakorló személy használatba veheti-e az ingatlan ezen részeit is?
Illetve joga van-e a haszonélvezeti jogát nem gyakorló haszonélvezőnek az ingatlan udvarába illetve az ingatlanba csak úgy kénye-kedve szerint bejárni, kvázi sétálgatni, körülnézni ott?

Előre is köszön szépen a válaszokat!

MajorDomus # 2019.02.12. 20:17

Lehet hogy nehéz felfogású vagyok,de nem értem a lényeget!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.12. 17:16

(Ugyanúgy kavarsz tehát, mint anno, és pár év múlva talán megint azon fogsz agyalni, hogy hozd rendbe, amit a kavarással csináltál.)

koliz # 2019.02.12. 17:14

Nincsen vita köztünk, igazából a megoldást keressük , hogy mindenki jól járjon, sajnos még mindig nem tiszta
hogy a drága apeh nem e kezd üldözni mert nem a kiszámított értéken adtam el , holnap megkeresem őket.

koliz # 2019.02.12. 17:07

De gondolt rám Én győztem meg mert nem akarta egészet.

MajorDomus # 2019.02.11. 20:11

És a haszonélvezet?

Szomorú örökös # 2019.02.11. 19:56

koliz

Kecske káposzta alapon gondolkozom nem vitás de ha akkor, mi nem megyünk bele akkor most nem lenne kérdésem.

Ha jól értem, akkor szerinted az egész arra ment ki, hogy a bátyád kisemmizzen. Bár az még mindig kérdés, hogy anyukád miért nem gondolt rád, amikor a saját nevéről levette a házát, azaz miért csakis a bátyád nevére íratta? Nyilván akkor lesz teljes a kép, ha erről is infót kapunk.

MajorDomus # 2019.02.11. 19:42

Esetleg érthetően?

drbjozsef # 2019.02.11. 19:06

koliz,

Ha "papíron" vette meg, akkor az más történet, de ez már nem jogi kérdés, intézzétek el egymás között. Ahogy tudtok.

koliz # 2019.02.11. 18:56

Urak!

Adva volt, egy Édesanyám isten nyugosztalja, aki a háza egyik felét a bátyám rá iratta, majd mikor a bátyám eladta a házát 1999 Ben és másra kellett a pénz, papíron meg vette a másik felét a háznak és így került az egész a nevére, a haszonélvezeti meg az én és Édesanyám nevére, és emiatt nem került a nevemre, lehet, hogy rosszul gondolom de
ezek után nem kérdés a hozzállásom. Kecske káposzta alapon gondolkozom nem vitás de ha akkor, mi nem megyünk bele akkor most nem lenne
kérdésem.

Köszönöm a válaszokat.

wers # 2019.02.11. 07:47

Ha korábban megbeszéltek valamit, akkor tartsa magát ahhoz vagy felejtse el.
Mindennek pont annyi az ára, amennyit adnak érte.

Szomorú örökös # 2019.02.11. 07:16

wers

A válasz valóban jó volt, de így nem fognak, ha az 1/4 részen fennálló haszonélvezetért többet akar, mint a ház fele ára. Ez már az én privát véleményem. Ha korábban megbeszéltek valamit, akkor tartsa magát ahhoz vagy felejtse el.

wers # 2019.02.11. 07:09

fölösleges ezen agyalni, első jó választ kapott

Ahogy megegyeztek.

Szomorú örökös # 2019.02.11. 06:59

wers

Sőt még drbjozsef fórumtárs is túlzásnak tartotta:

Azért az első ránézésre is erős túlzásnak tűnik, hogy egy 1/4 részen fennálló haszonélvezetért a vételár felét megkapd