CSOK igénylés


drbjozsef # 2020.02.11. 14:58

trezi,

Vagy elég ha csak pakolsz rá egy sitthalmot. :)

trezi # 2020.02.11. 13:25

vagy visszabontom a terasz sitthalommá... :)
Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.02.11. 13:12

trezi,

Ha a bank ezt mondja, akkor ez van.

Elfogadod, megkened a szemlézőt, vagy protestálsz a kormányhivatalnál.

trezi # 2020.02.11. 12:04

Köszönöm a válaszokat!
Térképen nincs rajta, 6 éve egy felújítás során készült a ház elé a keletkezett építési törmelék felhasználásával. A magasságából vissza kell bontani, mert a szint annó hidegburkolathoz lett kialakítva, egyébként teljesen körbe lesz alapozva.
Hogy ez elutasítási alap lehet/lesz a banki ügyintéző hölgy hívta fel a figyelmet, ha jól értettem a munka kezdete előtt a banktól kijönnek állapotot felmérni és itt bukik a dolog. Műszakilag nem lenne probléma, a tervek készülnek.

wers # 2020.02.11. 08:34

Szerintem inkább majd a tervező megmondja / megoldja. Mindenképpen kellenek tervek.

Kizárt, hogy beleillene a „A meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása nem minősül a lakás bővítésének
ha egy betonplacc helyén mondjuk szoba épül. Főként, ha az eredeti terveken nem is szerepel.

drbjozsef # 2020.02.11. 08:18

trezi,

Ezt csak a bank fogja tudni megmondani.

Ez a betonalap biztosan nem épület vagy épületrész, de szó szerint véve az "építmény" definícióját, sajnos az annak számít.

Fel van tüntetve térképen az a terasz?

Kell tudnia róla egyáltalán a banknak?

Ráépítenétek a bővítést, vagy elbontanátok, és rendes alap készülne ?

trezi # 2020.02.11. 08:10

Ez a terasz gyakorlatilag körbe lenne építve, bele esne a bővítés alapterületébe.

trezi # 2020.02.11. 08:08

Tisztelt Szakértő!

Falusi CSOK-kal kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Bővítésre szeretnénk igényelni a támogatást.
A jövőbeli 40m2-es bővítés helyén egy kb. 20m2-es,
jövőbeli terasznak szánt betonplacc van a házhoz hozzáépítve.
Ez beleesik a „ A meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása nem minősül a lakás bővítésének” kategóriába?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
K. József

drbjozsef # 2020.02.11. 05:16

Ahhoz képest hogy egy szót nem írtál arról, hogy a banknak ranghely sorrendi problémája van (hanem azt, hogy "át kell íratnod a felújítási hitelt korszerűsítésire", jelentsen ez bármit), végülis ennyi.

Attila19830421 # 2020.02.10. 15:04

ENNYi

Attila19830421 # 2020.02.08. 06:35

❗️KÖZÉRDEKŰ❗️
Lehet-e Falusi CSOK-ot kérni korszerűsítésre, bővítésre, ha jelenleg is valamilyen jelzálog van a házatokon.

KÉRTEM ÁLLÁSFOGLALÁST ERRE A KÉRDÉSRE a MINISZTÉRIUMBÓL:

"Az állam javára bejegyzett jelzálogjog ranghelyét kizárólag a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakás vásárlása, vagy bővítése esetén a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakás építése, bővítése vagy vásárlása érdekében felvett lakáscélú hitelintézeti, illetve lakás-takarékpénztári kölcsönt, valamint az építkezés helyéül szolgáló építési telek megvásárlására felvett hitelintézeti, illetve lakás-takarékpénztári kölcsönt biztosító jelzálogjog előzheti meg.
A „falusi CSOK” támogatása esetén a fenti szabály mellett az állam javára szóló jelzálogjog ranghelyét a családi otthonteremtési kedvezménnyel érintett lakás

  1. építéséhez, vásárlásához, bővítéséhez felvett vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást, valamint
  2. korszerűsítéséhez felvett lakáscélú hitelintézeti, illetve lakás-takarékpénztári kölcsönt biztosító jelzálogjog ranghelye is megelőzheti.

Amennyiben a támogatással érintett ingatlanon a fentieken kívüli egyéb jelzálogjog illetve elidegenítési és terhelési tilalom került bejegyzésre, és annak cseréjéhez – az állam javára – az érintett hozzájárul, akkor nyújtható a családi otthonteremtési kedvezmény, ide értve a „falsui CSOK” korszerűsítésére vonatkozó támogatását is."

Magyarra fordítva:
Amennyiben a korszerűsíteni kívánt házon jelenleg a ház megépítéséhez, megvásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez felvett hitel jelzáloga szerepel a tulajdoni lapon, akkor a jelzálog maradhat első ranghelyen, a hitelt nyújtó pénzintézetnek csak egy hozzájáruló nyilatkozatot kell kiadni, hogy a korszerűsítésre, bővítésre felvett Falusi CSOK-ot beengedi maga mögé a 2. ranghelyre.
Abban az esetben, ha pl. szabadfelhasználású, vagy felújítási hitel jelzáloga van bejegyezve a tulajdoni lapra, vagy nem pénzintézeti hitel, hanem más típusú teher van bejegyezve, akkor a jelzálog jogosultnak a CSOK-ot első ranghelyre kell(ene) engedni, ami már nehezebb dió, nem biztos, hogy menni fog.

MajorDomus # 2020.02.07. 21:02

Menj vissza a bankba!
Mi sem tudunk többet náluk.

Zole-Z # 2020.02.07. 08:46

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék tájékozódni mi az igénylés menete, mert a bankfiókban nem kaptam válasz minden kérdésemre.
Falusi CSOK-ot szeretnék igénybe venni bővítésre.
Van egy tehermentes családi házam, aminek a feleségemmel 50-50% vagyunk a tulajdonosai. 4 gyermekem van, ezért sajnos a jelenlegi 180m2 nem elegendő.
A ház földszint+emelet+tetőtér, a tetőtér semmilyen szerkezeti átalakítást nem kíván, mert a pincétől a padlásig beton lépcsőház van. A tűzfalon ablakok, és a tető felújításakor már bekerültek a tetőtéri ablakok is, illetve korábbi teljes korszerűsítéskor a villany, víz, fűtés kiállások kiépítésre kerültek.
Adott tehát, hogy álmodtam egyet és szeretném beépíteni.
A bankban a kezembe nyomtak egy pakkot, de ebben nem találtam az alábbi kérdésekre választ.
Mi az első lépés, hogy kezdjek neki?
Építésznek kell megtervezni a tetőtér beépítését, vagy alaprajz alapján magam is megtervezhetem?
A várható bekerülés költségét generál kivitelőtől kért ajánlat alapján kell meghatározni, vagy magam számolgassam ki?
A legfőbb kérdésem tulajdonképpen az lenne, hogy a támogatás igényelhető-e úgy, hogy minden szakipari munkát magam csinálnék? (víz, villany, fűtés, kőműves munkák, stb.)

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.02.07. 07:35

Attila19830421,

Én nem tudom a bank min problémázik. Nem értem, miért baj, hogy felújítási a hitel.

Én azt tenném a helyedben, hogy kérném a bankban írásban az elutasítást. Legyen benne, jogszabályi hivatkozással, hogy miért utasítják el az igényedet.

Hátha abból okosabbak leszünk.

Ha úgy érzed, nem jogos az elutasítás, a kormányhivatalnál lehet kérni a jogosultság hatósági megállapítását. Ők vagy igazat adnak neked, és akkor jár a támogatás, vagy elutasítják ők is, indoklással.

Igen, ez egy ilyen dolog, ezek a támogatások nem járnak mindenkinek.

Attila19830421 # 2020.02.07. 05:15

Értem nem az a célom hogy sértegessem magát ezért elnézést kérek az a baj ezzel hogy bárhova fordultunk ezzel mindenhol falakba ütközünk nem egyszerü kicsit elkeserítő ez a család védelmi akciő terv nem jár mindenkinek úgy látom főleg azoknak nem akik tényleg rá szorulnanak mégegyszer elnézést!

drbjozsef # 2020.02.06. 18:51

Attila19830421,

A pontosításod sem sikerült túlságosan.

Konkrétan idehánytál egy pont, vessző, bekezdés és minden nélküli szókupacot. Én abból egy makkot nem tudtam megfejteni, igaz, nem is nagyon akartam, mert az egy másik fórum.

Úgy tűnik, más is így volt ezzel.

Van ez így.

MajorDomus # 2020.02.06. 18:50

Az is valami...

Attila19830421 # 2020.02.06. 18:28

Kösz a semmit

drbjozsef # 2020.02.04. 08:57

mataadam,

Ha szó szerint vesszük, akkor a korszerűsítés bankhoz benyújtott költségvetése szerinti számlát kell bemutatni. Ha pont 1.3millióból megvan a korszerűsítés, ilyen költségvetést nyújtasz be, akkor annyiról kell számla.

A rendelet a 70% számlabemutatási könnyítést csak bővítésre írja. Nem terjesztették ki a korszerűsítésre. Hogy véletlenül, vagy direkt, azt nem tudom, de ez van a törvényben :

e) vállalja, hogy lakás bővítése esetén a készültségi fokkal arányos folyósítást megelőzően bemutatja az adott készültségi foknak megfelelő, a hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő bekerülési költség legalább 70 százalékáról a támogatott személy saját nevére kiállított számlákat;

Máshol nincs ilyen könnyítés a rendeletben.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

mataadam # 2020.02.04. 04:49

Tisztelt Szakértő!
Feleségemmel szeretnénk igénybe venni két gyermek után korszerűsítésre az 1.3 millió forintos támogatást, a Falusi csokot. Kérdésem az lenne hogy ha a maximális 1.3 millió forintot szeretnénk megkapni utólag ahhoz nekem a költségvetés után 1.3 millióról kell számlákat majd bemutatnom, vagy ha csak 1.3 millióról mutatok be számlákat akkor csak annak 70%át kapjuk meg? Vagy elég ha a költségvetés 1.3 millióról szól es csak annak kell a 70%áról tehát körülbelül 1 millióról számla?
Köszönöm előre a válaszukat.

drbjozsef # 2020.01.30. 06:06

Ildi2013,

Fordulhatsz másik bankhoz. Hátha ott kedvezően bírálják el a kérelmet.

De fordulhatsz az elutasítással a kormányhivatalhoz is.
Menj be egy kormányablakba, és kérd a jogosultság hatósági megállapítását.

Lásd itt a részleteket :

http://kormanyablak.hu/…8/KINCS00012

De a bank értékbecslőjének felülbírálata nem biztos, hogy ebbe a fellebbezési lehetőségbe bele fog férni.

drbjozsef # 2020.01.30. 05:59

Gabesz1983,

Ilyet sajnos nem lehet. Közeli hozzátartozódtól nem vásárolhatsz támogatással ingatlant.

17/2016 Korm. rendelet
14.§ (3) A családi otthonteremtési kedvezmény akkor igényelhető, ha az igénylő a támogatási szerződésben
...

  1. * - és azt megelőzően a kérelemben is - büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozik arról, hogy az eladó vagy az építési tevékenységet végző az igénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa, valamint ha az eladó vagy az építési munkálatokat végző gazdálkodó szervezet, az igénylő a gazdálkodó szervezetben nem rendelkezik tulajdonnal;
Ildi2013 # 2020.01.29. 18:02

Tisztelt Szakértő!
Érdeklődnék, hogy tudok e valahol fellebbezni jelen problémámmal:
2019 szeptemberében nyújtottam be egy bank felé a Csok kérelmem, amire a 6 éves kislányom után használt lakás vásárlása esetén jogosult lennék.
A ban értékbecslője 22 millióra értékelte az ingatlan, amit én 28 millióért vásároltam meg,így a jogszabályuk szerint elutasították.
Itt jön a problémám. 2019 februárjában az ingatlant 24 millióra értékelték az örökösödési eljárásnál, ezt az okiratot az eladó átküldte nekem. Február után víz, villany korszerűsítés és bejárati ajtó csere történt, én már így vettem meg a házat. Az is látható volt, hogy az ingatlan árak rengeteget enelkedtek február után.
Nem értem hogyan lehet ezek után kevesebb a ház értéke és hogy lehet ekkora különbség a két értékbecslés között negatív irányban az ingatlan árak emelkedése mellett.
Válaszukat előre is köszönöm : S. I

Gabesz1983 # 2020.01.24. 22:22

Tisztelt Szakértő!

Édesapám tulajdonában lévő családi házat szeretnénk átruházni személyemre úgy, hogy ezzel egyidejűleg igénybe tudjam venni a falusi csok kedvezményt vásárlás jogcímén is. Mivel az ajándékozási szerződés erre nem kínál lehetőséget, érdeklődnék, hogy egy színlelt adásvételi szerződés megoldaná-e a fennálló problémát? Egyedül nevelem két gyermekem.

Köszönettel, Gábor

Attila19830421 # 2019.12.29. 09:39

Üdv korábban írtam önnek a falusi csokot szeretnének igényelni nem egyértelműen írtam le a problémát otpnel próbáltuk ezt a falusi csokot de nem sikerül azt mondták mivel a kB 6000000os hazunkon van egy korábban felett 3400000ftos jelzálog hitel amit felújításra vettünk fel 2 éve befelyeztuk a felújítást és fizetjük a hitelt törlesztési problémáim nem voltak szóval minden rendben van azt mondták az OTP Ben hogy a feleségemnek is szerepelnie kell a tulajdoni lapban de ez sem lenne probléma mivel a jelzálog hitel fele az ő nevén van de mivel az a hitel amit fel vettünk a házra felújítási hitel nem korszerüsitési hitel ezért nem vehetem fel a falusi csokot át kell iratnom a hitel típusát korszerüsités re ami elég sok pénz de még így sem garantálják hogy megkapom érdemes ezek után maga szerint belekezdenem ebbe? Köszönöm válaszát