ingatlan használat joga


bibipp # 2017.09.09. 06:39

Köszönöm a topoknyitó hozzászóláshoz tett észrevételiteket. Még próbáltam információt szerezni. A "telek" igazából kivett lakóház udvar és lakáshasználat joga van bejegyezve rá. A ház és a telek egyetlen helyrajziszámon van, a ingatlan tulajdonosának tulajdoni hányada 1/1.

Közben telekalakításra kerül sor, a tulajdonos ugyanaz marad minkettő ingatlan esetében és az alábbi ingatlanok jönnek létre:

  1. Kivett lakóház udvar. Ezen marad a ház. Lakáshasználat jog marad.
  2. Kivett beépítetlen terület. Ezen nem lesz ház. Lakáshasználat jog marad. (!!!)

A lakáshasználat joga rajta maradhat egy lakás nélküli ingatlanon?
Vagy ebben az esetben a lakáshasználat joga igazából a "telek használat jogát" jelenti, ami nem egyezik meg a földhasználat jogával?

Előre is köszönöm a hozzászólásaitokat.

drbjozsef # 2017.08.23. 09:43

Többlethasználati díj meg ugyanez : kérni bármit lehet. A kérelem előtti időre biztos nem jár, és ha majd a bíróság megítéli, akkor fizetik ki legfeljebb a kérelemig visszamenőleg.

De miért ítélnék meg, ha nincs rá nyomós ok? A vevő vagy a használati jog tudatában vette meg a saját kockázatára a tulajdonrészt (tehát normális esetben olcsóbban, ha nem, akkor így járt, balek volt), vagy, ha nem tudta, akkor az eladó nem tájékoztatta megfelelően, tehát tőle kérhet kárpótlást esetleg.

drbjozsef # 2017.08.23. 06:53

Én nem értek hozzá, mert laikus véglény vagyok, de szerintem a kizárólagos lakáshasználatot gyerek nélkül se lesz könnyű megváltoztatni : a vevő annak tudatában vette meg, a vétel óta eltelt időben bekövetkezett, a körülményekben jelentős változás esetén lehet esetleg esélye szerintem. Mondjuk ha kilakoltatták az előző lakhelyéről, akkor talán.

A tulajdonostárs - használó viszonya hasonló mint a haszonélvezetnél, csak itt használó is tulajdonos : az értéknövelő beruházásokba be kell szállnia a nem használónak is, de a rendeltetésszerű használat közbeni helyreállítási-felújítási munkákba nem.

Lilla1975 # 2017.08.22. 21:18

Köszönöm szépen :) a gyerek már nem sokáig kiskorú - addig is a többlethasználati díj él? Az aktuális munkákba is be kell szállnia anyagilag?

MajorDomus # 2017.08.22. 19:25

Ez a gyakorlat!

alfateam # 2017.08.22. 16:05

Akkor az új tulajdonos indíthat pert a lakáshasználati jog kizárólagosságának megszüntetésére?"
Igen, de ha van kiskorú gyermek akkor ez esélytelen.

Lilla1975 # 2017.08.22. 16:00

Értem, köszönöm! Akkor az új tulajdonos indíthat pert a lakáshasználati jog kizárólagosságának megszüntetésére? Addig is többlethasználati díjat kérhet?

drbjozsef # 2017.08.22. 12:20

A bíróság végzését egy adásvétel nem teszi semmissé. Az új tulajdonos jogutódja az előzőnek, a kötelezettségekkel együtt.

alfateam # 2017.08.22. 12:18

Vagy rá már nem vonatkozik?” De, rá is vonatkozik.

Lilla1975 # 2017.08.22. 11:52

Tisztelt fórumozók, sajnos sehol nem találtam választ erre a kérdésre. HA a válás során a vagyonmegosztás végéig (a válás már jogerős rég)a megegyezésben a volt feleség számára kizárólagos ingatlanhasználati jog lett megállapítva, akkor ha a nem a lakásban élő tulajdonostárs eladja a tulajdonrészét- természetesen törvényesen- elővásárlási jog stb figyelembevételével, és az ingatlan nincs per alatt, és hitel sem terheli), akkor az új tulajdonosra nézve is kötelező a kizárólagos lakáshasználati jog? Vagy rá már nem vonatkozik?
Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.19. 07:31

Szerintem is. De a puszta analógia nem túl erős indoklás. Talán a Ptk. 5:159. § (2). De még így is jócskán kiterjesztő az értelmezésünk.

ObudaFan # 2017.08.18. 20:14

Még ha a Vht. nem is nevesíti, szerintem arra is a haszonélvezet szabályait kell alkalmazni.

bibipp # 2017.08.18. 07:18

Esetleg rövidebben:
A használat jog végrehajtás során lekerül az ingatlanról, ha az a Vht. 137. § -ban nincs nevesítve?
Nem kavar be a Ptk. 5:159. §, mely szerint "a használatra egyebekben a haszonélvezet szabályait kell alkalmazni"?

bibipp # 2017.08.18. 03:22

Sziasztok!

Egy ingatlanon (telken) használat (nem használati) joga van bejegyezve az ingatlan-nyilvántartásban. Amennyiben zálogjogot alapítanának az ingatlanra, akkor egy esetleges végrehajtásnál

  1. ez a jog automatikusan megszűnik vagy
  2. a haszonélvezeti joghoz hasonlóan működik (azaz, ha nem felelős a használat jog jogosultja végrehajtást kérő követelésének kielégítéséért, akkor fennmarad a joga) vagy
  3. a bérleti szerződéshez haszonlóan "lakottan" lehet árverezni vagy
  4. egyéb módon hátrányos következményeket jelent a zálogjogosul szempontjából az árverésnél?
  5. Fentiek függvényében a kölcsönadás időpontjában le kell-e mondatni a használat jogáról egy esetleges végrehajtás esetére úgy, mint ahogyan a haszonélvezőnél bevett gyakorlat?

Válaszaitokat előre is köszönöm.