Osztatlan közös tulajdon


szuperka # 2013.05.30. 12:18

Köszönöm. "nagy helyről" a válasz: 2013.jan.1-től nem kell hozzájárulás a 3l2/2012/XI.8/Korm.rendelet szerint A másik válasz "az ingatlanon történő épitkezések a tulajdonosok használati jogát befolyásolják..Az osztatlan közös tulajdonú ingatlanok esetén- ellentétben a társasházaknál fennálló tulajdonjogi helyzettel - nincs meghatározva a tulajdonosokra eső tulajdoni hányad," - ez a válasz szörnyű, hiszen minden tulajonos tulajdoni hányadot vásárolt.Az elsőfokú ép.hatóság tudomásáraw 2011-ben jutott az engedély nélküli épitkezés. Mi erről mi a véleményed kedves Óbuda Fan?

ObudaFan # 2013.05.30. 11:14

De, kell.
A ráépítéssel változnak a tulajdoni arányok.

szuperka # 2013.05.30. 11:02

Segitséget, ill. választ kérnék: Valóban nem kell hozzájáruló nyilatkozat az osztatlan közös tulajdonon történő épitkezéshez a tulajdonos társaktól? Változhatnak a tulajdoni hányadok az ingatlanon lévő lakás bővitéssel? Köszönöm a válaszotokat.

KovEl # 2013.05.25. 20:27

Köszönöm!

ObudaFan # 2013.05.21. 21:40

Elvileg csak megkapod a beadványát korábban. De konkrét szabály nincs rá.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.21. 19:44

Legkésőbb a tárgyaláson értesülsz róla.

gépész1 # 2013.05.21. 19:04

Tisztelt fórumozók ,folyamatban lévő polgári perben kell-e értesíteni az alperest arról ,hogy a felperes tanúkat akar meghallgatni? Amennyiben igen ,hány nappal a tárgyalás előtt ? sos

Kirácska # 2013.05.21. 17:03

Kedves Imma!

Elfogok menni az Építéshatóságra és utána járok a dolgoknak.
Nagypapám biztos nem írta alá,vagy egyezett bele,mert még a fia feleségét is ki nem állhatta nem,hogy még az apját oda vegye és még lakhelyet is biztosítson neki.
Igen,Édesanyámmal már intézkedünk,mert ez így nem mehet tovább.

Nagyon szépen köszönöm a sok tanácsot,és segítséget! :)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.21. 16:50

Kirácska, lehet, hogy az építési engedélyt még a nagypapa írta alá. Ha bemész az építéshatóságra, ott kikérheted a terveket és megnézheted, mi a helyzet.

Fogadj egy ügyvédet, évek óta nem haladtatok előre.

Ha kéred a közös tulajdon megszüntetését, akkor a pénzedhez jutsz.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.21. 16:47

Igen, mindenkinek perben kell állnia, azt lehet, hogy a társaság meghatalmaz téged, hogy képviseld őket.

A földhivatali záradék azt jelenti, hogy a földhivatal jóváhagyta a vázrajzot.

karpati1973 # 2013.05.20. 19:18

Kedves Imma!

"Annak idején mondtam, hogy nem ártana az önkormányzattól egy elvi engedély, vagy legalább a földmérő záradékkal látassa el a földhivatalban a vázrajzot."

Mi ez a záradék?? Mit kell ennek tartalmaznia??
Az önkormányzatos remélem menni fog..

"A szerencsés az lenne, ha az ikerház másik tulajdonosa és a cserepartner melletted állna felperesként."

Ez viszont nem biztos hogy összejön.. :( Egyetérteni egyetértenek, ezért is írták alá a vázrajzot, de nem hiszem hogy erre rá tudom venni őket.

Nélkülük sokkal rosszabb a helyzet?

Mennyi idő alatt zongorázódik le egy ilyen ügy?

Kirácska # 2013.05.20. 16:29

Ezért kérdeztem,hogy ennek van valahol valami nyoma,hogy előtte az ott tyúkól volt?Mert mi hiába mondjuk,hogy akkor lett építve mikor már mi is tulajdonosok voltunk,hogy ha ők meg ennek az ellenkezőét fogják állítani.Nincs semmi papírunk erről. :/ Szerintem direkt ezért nem kértek engedélyt,mert akkor tudnánk bizonyítani,hogy mikor lett átépítve...

Kirácska # 2013.05.20. 16:25

Ahogy nagypapám meghalt meg volt a Hagyatéki tárgyalás mindenki megkapta a papírt.És utána pár hónapra rá lett lebontva a tyúkól,majd felépítve az 1szobás,fürdős,konyhás lakrésze.Lakatolták a terményest abban tartották a pasi cuccait,bútorait,majd amint kész lett bejelentették.Ott lakott már vagy 2-3hónapja mire rá jöttünk,hogy valaki ott tartózkodik.
És az ebben a pláne,hogy úgy egyeztünk meg,hogy csak akkor engedjük őt oda költözni meg bejelenteni,ha eladja a panel házát Dunakeszin és abból kifizetnek bennünket.
(Pedig ezt ők hozták fel)...Majd meggondolták magukat megkerültek bennünket,és azon kaptuk magunkat Édesanyámmal,hogy ott lakik számunkra egy idegen,és nem tudjuk őt onnan "kirakni" Bejár/járt a mi házunka amiből örököltünk ott evett,ivott mindent csinált kerülgettük.Ezt tartjuk fel háborítónak.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.20. 15:25

Most már csak az a kérdés, hogy az épület akkor épült, amikor még nem voltatok tulajdonosok, vagy utána.

Kirácska # 2013.05.20. 15:22

Kedves Imma!

Majd elfelejtettem,azt szeretném még meg kérdezni,hogy utólagosan kérhet rá engedélyt?

Nekünk nincs sem régi sem pedig "új" tervrajzunk a házról.
Nincs bevakolva a ház,sem pedig az a rész amit átépített a feleséges apjának.
Ha én bemegyek az Önkormányzathoz ott van valami "nyoma",hogy az régen egy tyúkólként üzemelt?

Kipróbáltuk a Google Föld programot,mert azon vissza lehet menni az időben,de sajnos nem mutatott régi képeket a házról 2011-es a legrégebbi kép.Az az "idegen"meg már 2009óta ott lakik....

Kirácska # 2013.05.20. 15:12

Kedves Imma!

Nagyon szépen köszönöm a segítséged!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.20. 15:05

Kirácska. Tulajdonosként bejelentheted a szabálytalan építkezést és még birtokvédelmet is kérhetsz. Kérheted az épület lebontását.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.20. 15:03

Kárpáti!

Mivel osztatlan tulajdonú az ingatlanotok, ezért minden tulajdonosnak, sőt a cserepartnernek is perben kell állnia.
A szerencsés az lenne, ha az ikerház másik tulajdonosaés a cserepartner melletted állna felperesként.

Annak idején mondtam, hogy nem ártana az önkormányzattól egy elvi engedély, vagy legalább a földmérő záradékkal látassa el a földhivatalban a vázrajzot.

A helyedben kérném a költségek megosztását is, mivel ti egy polgári pertársaság vagytok, így a költségeket meg kell osztani.

Egy jól megírt keresetlevél döntő fontosságú ebben az ügyben.

Kirácska # 2013.05.20. 15:02

Kedves Imma!
Azt még megszeretném kérdezni,hogy mire számíthat az aki nem kap engedélyt építkezésre?És tulajdonosok nélkül építette át a tyúkólat és jelentett be oda egy idegent!?

Köszönöm válaszod előre is!
Kirácska

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.20. 14:45

Olvastam Kirácska.

Amikor a hagyatéki lezajlott, akkor megállapították, hogy mekkora rész jár nektek az ingatlanból.

Újabb építés esetén az építési engedélyhez minden tulajdonosnak hozzá kell írásban járulnia. Az építési kérelmet, terveket alá kell írni. Valószínűleg ezért épült meg az új lakrész engedély nélkül.

Az újabb épület növeli a telek értékét, és növeli a nagybátyád tulajdoni hányadát. Minél többet épít, annál nagyobb lesz az ingatlan értéke, ezáltal az ő tulajdoni hányada nő, a tietek édesanyáddal csökken. Ez értékében nem változik, mégis egyre kisebb tulajdoni hányaddal fogtok rendelkezni.

Kirácska # 2013.05.20. 13:29

Kedves Immaculata!

Ezt a birtokvédelmet,hogyan kell intézni vagy,hogyan kell érteni?

Válaszod előre is köszönöm.

Pár napja küldtem egy e-mailt privátban szeretnék érdeklődni,hogy megkaptad?

karpati1973 # 2013.05.20. 13:29

Kedves Imma és Többiek!

A telekalakításos ügyem már biztos hogy bíróságra kerül. Több, mint 1 hete lejárt az általunk megszabott határidő.
Kérnék egy kis esélylatolgatást, mert bevallom soha életemben nem voltam még bíróság közelében sem és eléggé be vagyok… :/

Röviden vázolom újra a szitut:

Adott egy osztatlan közös tulajdon 4 lakással és egy "elméletileg" közös udvarral, amit több okból kifolyólag nem tudunk használni, ezért a mi udvaraink (ikerház) egy másik helyrajzi számon vannak kialakítva.

Telekalakítást kezdeményeztem, kijártam az építésügyön hogy hogy fogadnák el
Ez a telekalakítás a kialakult helyzetet tükrözi. (építésügy is elfogadja)
A másik ingatlan egy szántó legelő erdő "kombó" közel 1 hektár. A szántó egyébként 1 tulajdonosé (aki nem egyezik az osztatlan közös tulajdon "tulajdonosaival"),. Hozzájárult a telekrendezéshez.
A "szántótulajdonos" tulajdonképpen beadja a közös tulajdonba az általunk használt udvarrészt, cserébe a közös tulajdonból ugyanannyi négyzetméter kikerül "szántótulajdonos" földjéhez.
A tulajdoni viszonyok nem változnak, csak a két "ingatlan" rajzolata lesz más.
A beadványban úgy alakítottuk a dolgokat hogy hozzá sem kell nyúlni az általuk használt részhez, és nem kívánok az általuk lerakott kerítésekhez és a kialakult rendhez semmilyen formában hozzányúlni, csak a saját udvarunkat akarom belevenni a közös tulajdonba.

A közúttal való összeköttetés adott, mert az önkormányzat tulajdonában van a bekötő út külön helyrajzi számmal.

Nyilatkoztam hogy az összes ezzel járó költséget vállalom és később se kérem számon senkin

Átadtuk a tulajdonostársnak a földmérő rajzát, határidő megjelölésével, hogy szíveskedjen aláírni - figyelmeztetve arra, hogy akadályozása esetén bíróságra megyünk.

Tudok tanút hozni hogy ő állította a kerítésünket több mint 20 éve. (ő az előző tulajdonos,aki a házban lakott)

Kérdések:

A bíróság csak a tények alapján dönt-e, vagy figyelembe veszi, hogy sem én, sem az ikerház másik tulajdonosa semmilyen formában nem tudjuk használni a közös udvart.
Figyelembe veszi-e, hogy ezt a telekalakítási vázrajzot rajtuk kívül mindenki aláírta és a rajzból egyértelműen látszik hogy az általuk elkerített részhez nem lett "hozzányúlva" és máshol farigcsálgattuk le azt a kb 80-100nm-t,ami az udvarunk lehetne..
Figyelembe veszi-e hogy több mint 20 éve így "áll" az ingatlan?
Lehet-e rosszhiszeműséget gyanítani amögött, hogy csak ők nem írják alá a papírokat?

És a legfőbb kérdés: ki viseli ilyenkor a per és ügyvédi költségeket? Mert eleve nem kevés a telekalakítás költsége, és ha még a pert is meg az ügyvédeket is nekem kell fizetni, arra rámegy a gatyám is.. :/

Köszönöm mindenkinek aki hozzászól az esethez!

cajmika # 2013.05.20. 08:48

Imma!

Mi nem építkeztünk. Csak 20 éve megvettük. :D
A szomszédom építkezik.. Gondolom engedély nélkül.

A kialakult helyzet pedig egy nagyon régi és hosszú sztori a nagy földosztások idejére tehető..
és akkor még nem voltak kerítések se.. :D

Az utóbbi időben jöttem rá egyébként hogy az ember ne magából induljon ki, hanem a legrosszabbat feltételezze a másikról és mindent papíron meg ügyvéddel intézzen ne pedig jó szándékú szóbeli figyelmeztetésekkel meg megbeszélésekkel, mert ha nem eléggé felkészült akkor kitörölheti a fenekét a jószándékkal meg a szóbeli dolgokkal..

És ez legyen jó tanács mindenkinek, aki belemegy vagy belekényszerül egy osztatlan közös tulajdonba..
Nagyon igaz hogy közös lónak túrós a háta.. :/
Ha csak egy mód van rá, mindenki kerülje az ilyen közösséget. :(

Szóval azért köszönöm a segítséget meg a tanácsokat minden kedves hozzáértőnek.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.20. 08:21

Igen, valójában én sem tudom, hogy mi volt a jogalkotó szándéka.

2 ha, az valóban nagyon kicsi több tulajdonos számára.
Az már csak egy költői kérdés részemről; hogyan kaphattatok oda építési engedélyt?

  • Ne is firtassuk, élni mindenkinek kell valahol.
cajmika # 2013.05.20. 07:51

Köszönöm Obudafan a javítást! :)

Ezért fordulok Önökhöz, mert egyszerű dolgozóként abszolút el vagyok kavarodva a jog útvesztőiben és a szakszavakban.

Szóval természeti megosztás nincs. ( Más nem jöhet szóba,mert annyit nem ér,hogy az ember máshol mást tudna venni. Meg a többi tulajdonos belerángatása sem éppen fer dolog.)

Használati megosztás nincs, vagyis van mert kerítés van, nem jeleztem belátható időn belül, szóval tűröm.

További lehetőségek száma 0. :(

Kedves Imma!

Látom,elolvasom és még értem is ezt a 1994. évi LV. törvényt, amit belinkeltél.
De ez nem fer dolog. Tudom ez egy magánember nyavalygása, de az én fejembe akkor sem fér bele hogy ha van valakinek elővásárlási joga, akkor ezzel a kifüggesztéses módszerrel abszolút kijátszhatóvá válik.

Pl.: haragszom a szomszédra és nem mondom meg neki hogy el akarom adni, keresek egy vevőt (ha szemét vagyok keresek egy jó nagy roma családot és potom pénzért felajánlom nekik megvételre), kifüggesztetem és mivel jobb dolga is van a szomszédnak, mint hogy bejárjon a plogmhiv-ba két hónapig dörzsölöm a markom hogy jól kitolok a szomszéddal.. Aztán meg eladom..
Ez durva..