Osztatlan közös tulajdon


csica13 # 2012.07.22. 15:11

Pazsnak!

A kérdésem,hogy az özvegyi jog az ugyan az mint a
haszonélvezeti jog?
Köszi előre is a választ!

Guethmarta # 2012.07.22. 10:32

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Testvéremmel fele-fele arányban örököltünk egy ingatlant, csaádi ház telekkel. Hozzájárultam, hogy testvérem a feleségével együtt ráépítsen, sajnos. Nagy hiba volt. Végül nem tudtunk megegyezni, hogy a ráépítéssel keletkezett tulajdoni hányad nagyságában, ezért a bíróság állapította meg a tulajdoni hányadokat, amit a ráépítéssel szereztek. A per folyamán a testvérem és felesége nem kérték az örökléssel szerzett tulajdoni hányadok és a ráépítéssel szerzett tulajdoni hányadok külön albetétesítését. Így most kisebbségi tulajdonba kerültem. Sokszor sérelmes a döntésük rám nézve, sőt a testvérem felesége az örökléssel szerzett ingatlanhányadok használatába is beleszól, holott neki a ráépítéssel kapcsolatos használatra lenne szerintem joga. A bírósági ítéletben rögzítve lett, hogy az örökléssel szerzett tulajdoni hányadok a továbbiakban is fele-fele arányabn a testvéremé és az enyém. Lehetséges, hogy ezzel az ítélettel albetétesíteni tudom az ingatlant az rökléssel szerzett tulajdoni hányadokra és külön a ráépítésre? Ha nem, akkor milyen lehetőségeim vannak? Köszönettel! Gueth Márta

MajorDomus # 2012.07.20. 17:55

Az utolsó mondat a lényeges. Beszélni kellene a többiekkel.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.20. 15:53

Pazs mondta, mik a lehetőségeid. Nincs több.

csica13 # 2012.07.20. 14:47

Pazsnak !

Köszönöm a választ és akkor mit tudok csinálni, a volt
sogónőm,aki a haszonélvező nincs jóba a volt férjemmel,igaz egy házban laknak. Valami nagyon jó tanácsot kérnék és főleg gyors megoldásra lenne szükségem. A lakhatást perben sem vonhatom vissza?
Elnézést a sok kérdésért,de nagyon nem tudom,hogy mik a lehetőségeim!!!

pazs # 2012.07.20. 14:09

Használati díjat nem kérhetsz, visszamenőleg pláne, mert lemondtál a lakáshasználatról.

A haszonélvező megnehezíti a helyzetet, mert ő mondja meg, ki lakhat ott és milyen feltételekkel.

Még kérheted az osztatlan közös tulajdon megszüntetését, ahol, ha nem tudtok megegyezni, perben évek múlva majd elvárverezik, de tartok tőle, hogy a te 3/20-ad részed nem ér nagyon sokat és a jelenlegi helyzeteden nem is segít.

A kényszerkijelentés jogos volt, mert tényleg nem laksz ott (de nem ezen múlik, hogy ott lakhaatsz-e, ismétlem).

Le kéne ülni a többi tulajdonostárssal, hogy ki mit szeretne.

csica13 # 2012.07.20. 13:23

Köszönöm,akkor leírom: A lakásból én távoztam,2004-ben,a
válást 2008-ban mondták ki és én ott lemondtam a lakáshasználatról.A volt férjemnek 7/20.a testvérének szintén 7/20 része van de az ő részét a lánya megörökölte,a volt sógornömnek szintén 3/20 része van,de
a férje után haszonélvezeti joga van. Sajnos a jelenlegi
helyzetem megkívánná,hogy visszaköltözzek,de nem tudom,hogy lehetséges -e.Miként kérhetem az ingatlanból a részemet? A használati igényemet beadhatom?
A házban van egy lakás,ami ki van albérletbe adva.
A kényszer kijelentést a volt férjem intézte,hogy nem tartózkodom ott.Nagyon köszönöm előre is a tájékoztatást.A lakás,amiben mi laktunk elvileg meg osztható,de a volt férjem újra megnősült és ez a gond.
Pasz-nak üzenem.

pazs # 2012.07.20. 12:56

dvera: attól függ, mit akarsz. Ha szeretnéd megvenni a részét, akkor azt el tudod érni. Ha nem, akkor nincs teendőd.

csica13: valami nem kerek, nem a bejelentett lakcímedtől és (általában) nem a tulajdoni hányadtól függ, hogy hol van lakáshasználati jogod. Úgyhogy a használható válaszhoz kéne tudni, hogy kinek mekkora része van, az hogy jött létre, ki hol lakik, mióta és miért ott (kizárt-e valaki bárkit, önként távozott-e bárki) és hogy egyáltalán miért vitás, hogy kinek mekkora mértékű lakáshasználati joga van.

csica13 # 2012.07.20. 12:39

Kérdésem: volt férjem kényazer kijelentéssel megszünette
az osztatlan közös tulajdonban lévő házunkba való bejutásomat /tulajdon részem:3/20-ad./kérhetem-e a visszaköltözés lehetőséget,valamint a visszamenőleges/5 év/ a használati díjat.

Köszönöm a választ.

dvera # 2012.07.16. 13:57

Osztatlan közös tulajdonban a tulajdonostársam el kívánja adni a tulajdonrészét, ezért részemre megküldött egy "Felhívás elővásárlási jog gyakorlására" és egy "Nyilatkozat" tervezetet.
Az elmúlt időben kiderült, hogy mindkét leirat hamis adatokat tartalmaz.
Mi a teendőm ebben az esetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.16. 13:42

De tulajdonképpen mi a kérdésed? Mit szeretnél elérni, és mi az akadálya?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.16. 13:41

Ne tetézd. Ennek semmi értelme. Valamit alaposan félreértettél.

Kenderice # 2012.07.15. 21:41

1. Nem tudom honnan vetted azt a 30%-ot, de nem igaz.
Többlethasználati díjat akkor kérhet, ha az ingatlanból te kizárod, kulcsot nem adsz neki, bejutását megakadályozod.
2. Nem feltétlenül kell felszólítás, én pár éve egyből keresetet adtam be.
3. Az első pontban leírtam. Nem az a lényeg, hogy ott laksz-e hanem az, hogy kizárod-e a használatból. A tulajdoni hányad nem változik.

MajorDomus # 2012.07.15. 20:54

Mi ez a 30 % ?

MajorDomus # 2012.07.15. 20:53

Az 1.pontnál elvesztettem a fonalat

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.15. 18:49

Hú, de el vagy tévedve! Honnan szeded ezeket a zöldségeket?

suzanne # 2012.07.14. 15:45

Folyamatban van egy kétszintes ház megvásárlása. A két szint kívülről külön bejárattal rendelkezik. Műszakilag nem összenyitható, mert a felső szinten padlófűtés van, nem lehet megbontani a két szintet elválasztó vizszintes szerkezeti részt.
Mellette van egy másik épület, ami a leendő szomszédé. Ez az két épület egymáshoz van építve, de külön tartó fallal. Jelenleg ez így most osztatlan közös tulajdon. A hozzá tartozó udvarrész egyértelműen leválasztható, le is van választva kerítéssel.
Többszöri megbeszélés után, ahol a leendő szomszéd is jelen volt, szóban megállapodtunk, mivel nekem bankhitelre van szükségem a vásárláshoz, hogy elkészítjük a használati megosztást rajzon, és szövegesen is. Ezt elkészítettem, mikor is alá kellett volna írni, a szomszéd kijelentette, hogy ezt Ő nem írja alá, alapítsunk társasházat. Az eladómmal megegyeztünk, hogy rendben, ha ez a szomszédnak megfelel, legyen társasház, Ő bevállalja a társasház alapítás költségeinek a felét.
Csakhogy, a szomszéd ügyvédje azt mondta, csak úgy tudja elkészíteni az alapító okiratot, ha 2 lakásos lesz a TH, mert az általam megvásárolandó kétszintes épületnek csak egy közös mérőórája van.
Én viszont ragaszkodom ahhoz, hogy ez egy 3 lakásos TH. Hiszen a kétszintes épület valóban két önálló, külön lakás.
Kérdésem egyrészt, ha ez valóságban 3 lakás, akkor az ügyvéd csinálhat-e belőle 2 lakásos TH-at? Másrészt, mit lehet tenni, ha a szomszéd közölte, hogy Ő csak 2 lakásos TH-at hajlandó aláírni?
Ha én ebbe most belemegyek, akkor az idők folyamán bármi is történik, soha nem fogom tudni az épületet 2 lakásként kezelni. Én úgy gondolom, miután a két lakásnak egy tulajdonosa van, majd a tulajdonos eldönti, mikor kell neki külön mérőóra.
Köszönöm a választ.

MajorDomus # 2012.07.11. 19:01

Igen,erre gondoltam a tiszta öröklés felvetésével.

nanemaaa # 2012.07.11. 07:24

MD
A kérdező írta, hogy hagyatéki vita van. Amíg az nem zárul le, nem lehet tudni, hogy ki és milyen mértékben az örökös. Pláne, ha perre is mennek.

MajorDomus # 2012.07.10. 20:51

Tudomásom szerint az örökös a halál pillanatában azonnal tulajdonos lesz.
Vagyis ha minden örökös aláírja a hozzájárulást akkor gyorsítható a folyamat szerintem.

Kérdés persze tiszta e az öröklés.
{laikus hozzászóló }

nanemaaa # 2012.07.10. 13:20

Az adásvétel tárgyát képező ingatlant a bank nem fogja tudni elfogadni jelzáloghitel tárgyának, mert a bejegyeztetéshez valamennyi tulajdonos hozzájárulása kellene. Társasházzá alakítás ismert tulajdonosok hiányában szintén nem járható, így szerintem be kell vonni az ügyletbe egy "jogtiszta" terhelhető ingatlant.
Persze, ha a bank belemegy.

ObudaFan # 2012.07.10. 12:40

Az egy éven túli ügyek számítanak réginek hagyatéki eljárásban. De ha vita van, akkor lehet még ebből hagyatéki per is. Azért nem árt beszélni a bankkal, mit fogadnak el ilyen helyzetben.

nanemaaa # 2012.07.10. 12:36

A bank nagy úr! Ha ragaszkodik a jogerős hagyatéki végzéshez, akkor nincs mit tenni. Vagy tiszta ingatlant kell neki jelzálogként felajánlani.

totty25 # 2012.07.09. 14:23

Jó napot!

Szeretnék tanácsot kérni.
Tulajdonos vagyok egy osztatlan tulajdonjogú házban.
Szeretném eladni, de az egyik tulajdonos meghalt.
Valamilyen hagyatéki vita van és mindenféle képpen kellene a hagyatéki végzés, mert a leendő tulajdonos nem tudja máshogy megvenni (a hitelhez kellene).
Kérdésem az lenne, hogy meddig lehet halasztgatni a tárgyalást illetve a végzést (2011.09. hó óta tart)?
Illetve nincs más mód, hogy el tudjam adni?
Segítségét előre is köszönöm.
totty25

Julcsi77 # 2012.07.02. 11:47

köszönöm válaszát

sajnálom, hogy nincs lehetőség arra, hogy magamtól tegyek ki reklámtáblát.