Osztatlan közös tulajdon


anti2009 # 2020.07.29. 17:26

Tisztelt Fórumozók.
Vettünk egy társasházban egy kis lakást amihez elvileg 854/10000 rész jár a közös osztatlan területből. Az alapító okiratban szerepel hogy csak annak van jogosultsága a közös osztatlan területre akinek a társasházban saját tulajdona van. A hányad részt nem jegyezte be a földhivatal mert az előző két tulaj ( mi már a 3.-ik vevő vagyunk ) nem írta rá az adás vételi lapra a hányadot. Most ilyenkor mit lehet tenni mert még mindég az örökös nevén van a hányad mégsincs semmije a társasházban ezt hogy lehetne korrigálni vagy levetetni a nő nevéről a terület részt? Senkivel nem kommunikál nem ír alá semmit. Segítséget előre is köszönöm.

MajorDomus # 2020.07.29. 17:30

Nincs ügyvéded...?

anti2009 # 2020.07.29. 17:32

Nincs. Csak érdekelt volna mások véleménye is mielőtt egy ügyvédhez fordulunk.

MajorDomus # 2020.07.29. 17:39

Ügyvéd nékül vettél lakást???
Nem hiszem el!

anti2009 # 2020.07.29. 17:43

Volt ügyvéd sőt már be is van jegyezve a tulajdon jog.
Akkor mégegyszer nem a lakásról hanem az osztatlan közös tulajdonról tudnál mondani valamit?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.29. 18:25

Egy korrek tényállás nem ártana:

Jól értem, külön helyrajzi számon van a telek és külön a társasház? És megvetted a lakást, de a telekből nem vettél?
(Ha ez a tényállás, akkor az alapító okiratnak az a bizonyos pontja, amelyre hivatkozol, érvénytelen.)

anti2009 # 2020.07.29. 20:41

Igen külön helyrajzi számon van a közös udvar de senkinek sem a tulajdona mindenkinek csak egy bizonyos hányad értékben van hozzá használati joga

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.30. 06:04

Az van a tulajdoni lapra írva, hogy "közös udvar"?
(Hülyeségeket meg ne írj. Hogy ti. "senkinek sem a tulajdona".)

SolnesM # 2020.07.30. 06:38

Ügyvéd nékül vettél lakást???
Nem hiszem el!

Kérdezi MD a Tonitól.
Már miért ne lehetne, csak a bejegyzés lesz majd problémás !
De állítja, hogy bejegyezték... na majd ez elválik. Azután az osztatlan közös tulajdonról érdeklődik.
Nos ezek a társasháznál pl. a teljesség igénye nélkül : bejárati kapu, lépcsőház folyosók... és az udvar. Ezeket a lakással megveszi a delikvens.

drbjozsef # 2020.07.30. 06:44

Társasházi közös tulajdon, és nem, rohadtul nem veszi meg ezeket a lakással annak tulajdonosa.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.30. 06:51

Azt mondja, külön helyrajzi szám - tehát külön ingatlan - az épület és a telek. Igaz, azt is mondta, hogy "közös udvar" - ami megint más.

SolnesM # 2020.07.30. 07:00

Azért ebből :
A hányad részt nem jegyezte be a földhivatal mert az előző két tulaj ( mi már a 3.-ik vevő vagyunk ) nem írta rá az adás vételi lapra a hányadot. Most ilyenkor mit lehet tenni mert még mindég az örökös nevén van a hányad mégsincs semmije a társasházban ezt hogy lehetne korrigálni vagy levetetni a nő nevéről a terület részt?
és ebből :
Igen külön helyrajzi számon van a közös udvar de senkinek sem a tulajdona mindenkinek csak egy bizonyos hányad értékben van hozzá használati joga
lehet pl. arra következtetni, hogy van/volt egy telek rá épült egy társasház... pl. 10 - 20 lakással nyilván a ház egy különt helyrajzi számon lévő telekre épült. de volt ezen telek mellett egy másik... a külön helyrajzi számú... anno az alapítók úgy döntöttek, hogy minden lakáshoz tartozik a szomszéd telekből egy elméleti rész, amit mint osztatlan közös tulajdont használnak. Mondjuk ez a másik telek annyira kicsi, hogy építeni nem lehet rá.
Aztán a társasházi lakásokat így árulják : a vevő megveszi a 128668 hrsz ingatlanon lévő társasház 3. emeleti 4. sz lakását , ami 854/10000 tulajdoni hányad és megveszi a 128667 hrsz számú üres telek 854 /10000 tulajdoni hányadát, mint osztatlan közös tulajdont.
A szomszéd telek mivel pl. nem beépíthető amúgy forgalom képtelen. tehát egy vagy két szerződésben mindig a konkrét lakással értékesíteni kell egy a másik telken lévő tulajdoni hányadot is- Ílyen volt a gyakorlat és valamiért sz.. került a palacsintába az Antinál.

drbjozsef # 2020.07.30. 07:15

De ha külön helyrajzi szám, akkor meg nagyon is tulajdonrészt kellene vennie belőle. De miért ilyen egy társasház? Valami itt nem stimmel.

SolnesM # 2020.07.30. 07:18

Most ilyenkor mit lehet tenni mert még mindég az örökös nevén van a hányad mégsincs semmije a társasházban ezt hogy lehetne korrigálni vagy levetetni a nő nevéről a terület részt

Sok mindent.
Pl. kibogozni hogy hogyan történt meg ez az eset.
pl. úgy hogy az elődeid... te vagy a 3. olyan szerződést készítettek amin csak a társasházi lakás szerepel, a közös udvar aminek egy része már külön helyrajzi számon van nem szerepe a szerződésben.
Az a tulajdonrész maradt egy előző tulaj nevén.
Amúgy tegnap este a.. rosszul fogalmaztál :
így kellett volna :
Igen külön helyrajzi számon van a közös udvar egy része de senkinek sem a tulajdona mindenkinek csak egy bizonyos hányad értékben van hozzá használati joga.

drbjozsef # 2020.07.30. 09:47

Ha tényleg ez a helyzet, akkor inkább így :

"Igen, külön helyrajzi számon van a közös udvar, amely a lakók osztatlan közös tulajdona KELLENE LEGYEN, mindenki tulajdonos KELLENE BENNE LEGYEN (ezek lennének azok az ún. eszmei hányadok), erre van mindenkinek használati joga is."

A kérdezőnek ebben nincs tulajdona, hiába kellene legyen.

ÉS ahogy KBS írta, az az Alapító Okirat így nem jó.

Egyébként nyilván meg kell keresni a mostani, ingatlannyilvántartás szerinti tulajdonost (vagy annak jogutódját), máshogy nem nagyon megy.

anti2009 # 2020.07.30. 14:11

Nagyon szépen köszönöm a kommenteket és a gondolatok levezetésést. Amúgy csak azért kérdeztem ezeket a dolgokat mert nem értem a földhivatali értelmet. Ez egy olyan ház ahol pár család lakik körbe vannak a bejáratok és ebből vannak előkertek lerekesztve mindenkinek. Az út a közös osztatlan területen halad keresztül amin a lakásig elérek kérdem én -ha nincs jogom a közös területen áthaladni hogy a fenébe menjek haza????? Ezért nem értem a tulajdoni hányad nem bejegyzését. Csak egy példa az alapító okiratból: A társasház megnevezése: a fenti ingatlannyilvántartási adatokkal nyilvántartott ?????? Hrsz-u földterületen álló felépítmény amelyben ?????-számú lakás található és amely természetben ????? -található ,és ugyancsak itt található az egyes lakásokhoz kapcsolódóan ,azok a tulajdoni részaránynak megfelelő jogosultsággal a ??????-hrsz közös udvar.Ja és még ez is benne van: A közös tulajdonjog a társasházi földrészlet és az udvar valamint a közös tulajdonban maradó épületrészek tekintetében az egyes társasházi öröklakások mindenkori tulajdonosait illeti meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.30. 14:43

Nem tudnál arra válaszolni, amit kérdeztem?

anti2009 # 2020.07.30. 15:21

Igen az van írva ,hogy közös udvar. Abból van mindenkinek a bejárás a saját ajtajához.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.30. 17:59

Viszont akkor az épületek biztos, hogy társasház? A helyrajzi számban van egy alátört nagybetű? Leginkább /A vagy ilyesmi.
A közös udvar helyrajzi száma hogy fest?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.30. 18:03

De ez így nem is stimmel. Ha valóban "közös udvar" lenne, akkor, azzal, hogy megvettél egy hozzátartozó házat, a közös udvarnak is tulajdonosa lettél volna. (Tulajdoni hányad megjelölése nélkül, mert a "közös udvarnál" az pont nincs.)

Amúgy mi a konkrét problémád? Nem engednek hazajárni?

anti2009 # 2020.07.30. 18:17

A konkrét problémám csak annyi hogy a tulajdoni hányadot a közös udvar hrsz-ra nem jegyezték be és így gondolom ha teljes felosztásra kerül esetleg vagy kimérésre akkor a legutolsó eladó akinek a nevén maradt igényt tarthat egy bizonyos részre és abból nekünk csak a gond lesz. Amúgy csatoltam mailbe. Rajzot is.

anti2009 # 2020.07.30. 18:18

Ide küldtem. www.kbs-ugyved.hu

Juszuf85 # 2020.08.05. 18:00

Tisztelt Fórumozók!

Vásároltam egy ingatlan részt (osztatlan közös tulajdonba kerültünk, korábban a mostani tulajdonostárs volt 1/1 arányú tulajdonos), az adásvételi szerződés részét képezi egy kizárólagos használati megállapodás, amely tisztázza, hogy melyik tulajdonostárs melyik ingatlanrészt használja kizárólagosan. Közös részek nincsenek, csak két elkülönülő ingatlan rész, kizárólagos használattal.

Kérdésem:

Van-e a társtulajdonosnak előbérleti joga, kell-e az erről való lemondását kérném, mielőtt kiadom az én kizárólagos használatú ingatlanrészemet?

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2020.08.05. 18:24

Juszuf85,

Igen.

Ptk. 5:81.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Juszuf85 # 2020.08.06. 05:07

drbjozsef: Köszönöm a választ!

Még egy kicsit tovább bontva a kérdést..

Gondolom, az nem elég, ha szóban kijelenti, hogy ő nem él az előbérleti jogával. Egyébként biztos vagyok benne, hogy nem érdekli az egész, mivel a saját részét sem használja, kb. 200 km-re lakik innen, stb.

Ennek gondolom, az a menete, hogy értesítem őt egy tértivevényes levélben, hogy adott feltételekkel élhet előbérleti jogával, jelezzen vissza x napon belül, máskülönben ki lesz adva másnak.

Nyilatkozhat-e esetleg általánosságban a másik tulajdonostárs, hogy ő lemond ezen jogáról, vagy mindig minden esetben külön-külön lemondania adott bérleti feltételek ismeretében?

Azért érdekes a kérdés, mert az én ingatlan részem több kisebb bérbe adható helyiségből áll (több garázs), így minden egyes esetben külön-külön kell őt "zaklatnom" minden egyes kiadandó helyiség esetében és mindig, amikor új bérlő jön?