Osztatlan közös tulajdon


miro # 2011.10.17. 10:46

Köszönöm szépen a gyors választ.

Abban az esetben ha az egyik tulajdonos kezdeményezi az osztatlan közös tulajdon megszüntetését akkor ennek az ügyvédi és földhivatali költségeit ki állja ? osztódik a tulajdonosok között vagy a kezdeményező viseli a költségeket?

Amennyiben a tulajdonostárs részét meg kívánom vásárolni akkor ügyvéd által kell a részére hivatalos vételi ajánlattal kell előállnom ?


miro

lajcsó # 2011.10.17. 10:24

A közös tulajdon megszűntetése után, önálló ingatlanok (1/1 tulajdonú) jönnek létre, ezért a volt tulajdonostársak elővásárlási joga megszűnik. Ha nem tudtok megállapodni a vételárben, akkor nem jöhet létre adásvétel.

miro # 2011.10.17. 10:03

Tisztelt Forum!

Szeretném megkérdezni azt hogy ha valamelyik tulajdonos társ kéri az osztatlan közös tulajdon megosztását és a megszüntetését akkor a megszüntetett és megosztott közös tulajdon ráéső részén mint régi tulajdonosnak fennáll e az elővételi jogom ?

hogyan tudom esetlegesen kivásárolni az ő tulajdonát akkor ha nem tudunk megegyezni a vételárban ?

köszönettel

miro


miro

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.16. 07:43

Bíróságtól kérheted a közös tulajdon megszüntetését természetbeni megosztás útján.

(Ez miért bonyolult? Azért, mert húsz mondatban írod le, ami kettőben érthetőbb lett volna?)

LKT Victor # 2011.10.15. 21:31

Tiszteletem!
Lenne egy bonyolult ügyem, mihez segítséget szeretnlk kérni.
Egy osztatlan közös tulajdonú telekről van szó rajta két ingatlannal. Mindössz 1415 nm, amin van két ingatlan, melynek bejárata külön-külön utcára nyílik, s ebből az egyik az enyém, a másik a volt főnökömé! Elindítottunk egy megosztási procedúrát, amihez szükség lett volna az ő jelenléte is az aláírásával.
A probléma most kezdődik! A manyusról már hónapok óta nem tudni semmit. Az ingatlanja üresen áll. Hallomásokból elég zűrös alak, s talán nem is él már. Viszont nekem megérett a pillanat, hogy eladjam az ingatlanomat, de félnek az osztatlan közös tulajdontól, mivel mindkét ingatlanon banki fedezetes hitel van. Egy módja lehet a megosztásnak, hogyha a másik rész is beleegyezik, ami lehetetlen, mivel körözött személyként még a rendőrök sem találták eddig.
Amim van! Egy megállapodás, közös tulajdonban álló ingatlan használatáról melyben szerződtünk a telek nagyságáról és a családiház kizárólagos használatbavételéről amit véglegesnek tekintünk.
Kérdésem, hogy ennyi elég ahhoz, hogy megosztassam az eltűnt személy beleegyezése nélkül a telket, hogy eladhatóvá váljon az ingatlan? Ugyanis a küszöbömön a vásárló, de nem mer belecsapni, mert fél, hogy a muksó ,ki nem fizeti a hitelét, mert ralán már világon sincs, így később rajta törlesztené a végrehajtó.
Köszönettel!

LKT Victor # 2011.10.15. 21:29

Tiszteletem!
Lenne egy bonyolult ügyem, mihez segítséget szeretnlk kérni.
Egy osztatlan közös tulajdonú telekről van szó rajta két ingatlannal. Mindössz 1415 nm, amin van két ingatlan, melynek bejárata külön-külön utcára nyílik, s ebből az egyik az enyém, a másik a volt főnökömé! Elindítottunk egy megosztási procedúrát, amihez szükség lett volna az ő jelenléte is az aláírásával.
A probléma most kezdődik! A manyusról már hónapok óta nem tudni semmit. Az ingatlanja üresen áll. Hallomásokból elég zűrös alak, s talán nem is él már. Viszont nekem megérett a pillanat, hogy eladjam az ingatlanomat, de félnek az osztatlan közös tulajdontól, mivel mindkét ingatlanon banki fedezetes hitel van. Egy módja lehet a megosztásnak, hogyha a másik rész is beleegyezik, ami lehetetlen, mivel körözött személyként még a rendőrök sem találták eddig.
Amim van! Egy megállapodás, közös tulajdonban álló ingatlan használatáról melyben szerződtünk a telek nagyságáról és a családiház kizárólagos használatbavételéről amit véglegesnek tekintünk.
Kérdésem, hogy ennyi elég ahhoz, hogy megosztassam az eltűnt személy beleegyezése nélkül a telket, hogy eladhatóvá váljon az ingatlan? Ugyanis a küszöbömön a vásárló, de nem mer belecsapni, mert fél, hogy a muksó ,ki nem fizeti a hitelét, mert ralán már világon sincs, így később rajta törlesztené a végrehajtó.
Köszönettel!

ObudaFan # 2011.10.13. 10:25

Végső soron szerintem az lesz a megoldás, hogy ezt a közös tulajdont valamilyen módon meg kellene szüntetni. Ha máshogy nem, perben. Ha máshogy nem, társasházzá alakítással. Mindenesetre ha van használati megállapodás, akkor szerintem nem lehetetlen osztatlan közös tulajdon esetén sem a birokvédelem, de túl sok adatot nem adtál meg ahhoz, hogy tisztán lásson az ember.

feheranna # 2011.10.13. 10:17

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm gyors válaszát, a telek osztatlan közös tulajdon, a házra van használati szerződésünk, melyben a fszti az enyém, az emelet a szomszédé. Nincs közös helyiség. A birtokvédelmi kérelmemben még több dolgot is felsoroltam. Pl.: önkényesen lebontották a tárolomat (nekik is van), konyhakertet alakitottak ki maguknak. Illetve eltulajdonlassal kedveskednek. Nem szeretnék úgy járni, h lassan nekem nem marad semmim. Vagy én is kezdjek el piszkoskodni..., és az hová vezet...

Köszönettel:Annamária

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.12. 17:56

Ha csak azon a lépcsőn lehet feljutni az emeletre, akkor nagyon valószínű, hogy közös tulajdon - ha egyáltalán társasház az az ingatlan. Mert ha nem, akkor az egész közös tulajdon, végképp nem kaphatsz birtokvédelmet.
(A jegyző indoklása - ha valóban így szól - butaság. De lehet, hogy ő is arra hívta fel a figyelmedet, hogy osztatlan közös tulajdonban az egyik tulajdonostárs használata nem zavarhatja a másikat, ha az maga nem is használja az ingatlant.)

feheranna # 2011.10.12. 10:40

Tisztelt Szakértők!

Igyekszem röviden felvázolni a pillanatnyi helyzetem.
2002-ben megvasaroltam egy 2 lakásos családiház fszt lakasát, az emeletit ugyanabban az idoben a szomszéd. A fszti lakashoz tartozó reszben van feljarat az emeletre, anno ugy allapodtunk meg, h a szomszed kialakitja a kulon feljutast. Ezt részben meg is csinalta, de nem véglegesen, igy még mindig az én részement használja. Kértem birtokvédelmet a helyi jegyzőtől, aki ezt elutasitotta azzal, h mivel nem lakom ott igy engem nem zavarnak. Igen, valoban nem lakom ott, pillanatnyilag külföldön tartozkodom. Viszont lassan eltelik 10 év és ezeknek eszük ágában sincs befejezni a kiépitést. Attól tartok, és már emlegették, hogy eltulajdonlással fognak birósághoz fordulni. Persze egyébb más dolgokat is sajátként használnak a földterületből, holott osztatlan közös tulajdon. Mit tehetek? Elvileg már csak 8 napom van, h a jegyzőtől kapott levélre válszolva pert indithatok a biróságon. Viszont ott milyen jogalapon, ill igy h nem tartozkodom otthon, postai uton megtehetem? Hálás köszönettel: Annamária

ObudaFan # 2011.10.09. 20:12

Nincs mit.

ibi1974 # 2011.10.09. 17:13

Köszönöm

ObudaFan # 2011.10.09. 16:45

Van joga többlethasználati díjat kérni, megítélik neki?

Nem.

Én vagyok a nyilvántartás szerint a tulajdonos, eladhatom az ingatlant?

Jogszerűen a vele való egyeztetés nélkül nem.

Ő érvénytelenítheti a megkötött szerződést?

Jóhiszemű vevővel szemben biztosan nem, de kérheti az ingatlan értékének a felét.

Milyen módon értékesíthetem, hogy később ebből ne legyen probléma?

Leginkább vele egyeztetve. Ha semmilyen módon nem hajlandó együttműködni, ezt dokumentáld és legalább közjegyzői nemperes eljárásban kérd ingatlanforgalmi szakértő kirendelését, hogy az ingatlan értékét határozza meg.

ibi1974 # 2011.10.09. 16:22

Tisztelt Szakértők!

Régebben írtam ide a fórumra és választ is kaptam, amit köszönök.Most is lenne egy kérdésem.
Válóperen túl vagyunk, 1/1 arányban vagyok tulajdonosa az ingatlannak az ex a 1/2 részére ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonos. Egyezségünkben megállapodtunk, hogy az ingatlant (mivel megosztható) közösen használjuk. De ő a válóper után pár hónap múlva önként elköltözött.Bútorait, stb itt hagyta.Nem cseréltem zárat,bármikor vissza jöhet, részemről nincs akadálya.Ő mégis azzal fenyegetőzik, hogy többlethasználati díjat fog követelni, ha nem adom el a lakást.De azt is tudom, hogy ha értékesítem, akkor meg azért fog pereskedni, hogy ő még vissza akart ide térni, azért vannak még itt a holmijai és, hogy milyen jogon értékesítettem az ingatlant,ő ehhez nem járult hozzá.
Kérdésem:
Van joga többlethasználati díjat kérni, megítélik neki?
Én vagyok a nyilvántartás szerint a tulajdonos, eladhatom az ingatlant? Ő érvénytelenítheti a megkötött szerződést?
Milyen módon értékesíthetem, hogy később ebből ne legyen probléma? Ő külföldön tartózkodik csak emailbe tudok vele kommunikálni. Előre is köszönöm a választ

ObudaFan # 2011.10.09. 13:25

Ha a bíróság kizárólagos lakáshasználatot engedett neki, vagy ilyen tartalmú bírói egyezséget kötöttetek , akkor követelhetsz többlethasználati díjat.

csica13 # 2011.10.09. 13:18

köszönöm a választ,mit értesz a jogellenes viselkedés alatt? A válópernél én lemondtam a lakhatásról,de jelenleg olyan helyzetben vagyok,hogy nincs hol laknom.
Milyen módon szerezhetem vissza a lakhatást?

ObudaFan # 2011.10.09. 12:51

Csak akkor kaphatsz használati díjat, ha igazolható, hogy az ő jogellenes magatartása miatt nem tudsz ott lakni. Az, hogy nem jöttök ki egymással, és ezért nem szeretnél ott lakni, ehhez nem elég.
Viszont a közös vagyon megosztását itt lenne az ideje kérni szerintem.

csica13 # 2011.10.09. 12:30

Kovács Béla részére
Köszönöm a választ,nem használom az ingatlant,a volt férjem kényszer kijelentéssel megszüntette az állandó lakcimemet, egy lakás a házban ki van adva és nem tudom,hogy adózik-e utána!
Mi a teendőm,hogy használati díjat kapjak tőle?
Várom válaszodat,a tulajdonostárs / volt férjem/.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.08. 12:14

Felteszem, a tényállásból kimaradt, hogy nem használod az ingatlant. Akkor vagy jogosult használati díjra, ha a tulajdonostárs akadályozza meg a használatodat. Ha önként nem élsz vele, akkor nem.

csica13 # 2011.10.08. 11:23

Tisztelt Kovács Béla!
Tanácsát szeretném kérni,2009-ben mondták ki a válásunkat,de 2004 óta külön élünk. Osztatlan közös tulajdonú házunk van,amiben nekem 3/20-ad részem van
jelenleg is. Kérdésem,hogy használati díj megillet-e?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.07. 11:25

Ha van "szerződés" (alapító okirat), akkor valószínűleg társasház az, nem osztatlan közös tulajdon. Meg kellene nézni a telekkönyvben. A társasházból majdhogynem lehetetlen "kilépni", különösen ha a kiválni szándékozó épület csak egy lakásból áll. Az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére már nagyobb esély lenne, ha elég nagy a telek.

Viszont az alapító okiratot vagy az szmsz-t lehetne célszerűen alakítani, úgy, hogy csak a telek legyen közös, vagy a közös költségből ki-ki csak a saját épületének költségeit viselje.

kozmacska # 2011.10.07. 11:17

Kedves Fórumozók
Segítségre lenne szükségem.
Adott egy osztatlan közös tulajdonú telek, ahol két családi ház található. Az egyikben 5 család lakik, felosztva, részben saját, részben önkormányzati tulajdonú. A mienk egy teljesen különálló, saját tulajdonú ház. Van társasházi szerződés, melyet most szeretne az önkormányzat megújítani, valószínűleg már nem is érvényes.
Azonban mi már régóta szeretnénk a közös tulajdonból kilépni, mivel a nagyobb házzal abszolút senki sem törődik, elég romos állapotban van, viszont pl. a tető felújításában nekünk is részt kellett vennünk, bizonyos összeg hozzájárulásával, illetve a telek karbantartását is nagyrészt mi végezzük.
Kiléphetünk most, hogy új társasági szerződést akarnak kötni? Kötelesek vagyunk aláírni az új szerződést?
Segítségeteket köszönöm
Kozma Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.06. 21:32

Amíg nincs a használat megosztásáról megállapodás vagy bírósági határozat, addig valamennyi tulajdonos az ingatlan egészét jogosult használni.

Terezina # 2011.10.06. 21:25

Kedves szakértők!
A következő szituáció ügyében szeretném a segítségüket kérni:
Adott egy 800m2-es ingatlan rajta egy 46 négyzetméteres különálló lakás, valamint egy 2 szintes ház, melynek alsó és felső szintje szét van választva és mindkettő egyaránt 72m2.
Az ingatlan jelenleg osztatlan közös tulajdon és 4 tulajdonosa van, különböző tulajdonosi hányaddal. Az 1. tulajdonos a 2/8 részével a 46m2-es lakásban, a 2. tulajdonos a 4/8 részével a ház alsó szintjén lakik, a 3. és 4. tulaj máshol lakik, de 1/8-1/8-ad arányban részesülnek az ingatlanból.
A felek nem tudnak megállapodni az ingatlan használatáról. Az 1. tulajdonos kizárólagos használati joggal akar élni az általa jelenleg lakott lakásra, továbbá a felső szintet is használatba akarja venni a 3. és 4. tulaj állítólagos beleegyezésével.
A kérdés az, hogyha az 1. tulajdonos megkapja a kizárólagos használati jogot az általa lakott ingatlanra, akkor továbbra is igényt tarthat-e a teljes felső szint használatba vételére, ha a 2. tulajdonos nem egyezik bele?
Milyen jogai vannak 4/8-al rendelkező tulajdonosnak, ha a teljes házat (144m2-t) szeretné használni, de csak az egyik 1/8 résszel rendelkező tulajdonossal tud a használati jogról megegyezni, a másik 1/8 hányaddal rendelkező tulaj nem hajlandó sem pénzről sem jogokról tárgyalni, valamint a 2/8 résszel rendelkező tulajdonos erőszakosan a felső szintet is használatba akarja venni?

Mufurc_nagyon # 2011.09.26. 17:02

Kedves Osi23!
Amennyiben a lakópark önálló családi házakból áll, akkor nincs más hátra, mint a bíróság.
Azért nem árt elmenni a földhivatalba és megnézni a tulajdoni lapokat.
Lehet, hogy új infóra lel;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ