osztatlan közös tulajdon vs elővételi jog


lajcsó # 2012.02.28. 05:42

A szomszédnak akkor sincs elővásárlási joga. Elővásárlási joga csak a tulajdonostársnak van.

Feri77 # 2012.02.27. 23:56

Osztatlan közös tulajdonról van szó (mármint a telek viszonylatában, a rajta levő épület nincs megosztva).

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.27. 19:01

Mitől lenne a szomszédoknak elővételi joga egy ipari ingatlanra?

Feri77 # 2012.02.27. 18:47

Ezt még egy 2006-os hozzászólásban olvastam ugyanitt:

Technika a szomszédok elővásárlási jogának elkerülésére (egy kicsit költséges, de biztosabb (legalábbis kevésbé "lóg ki a lóbál" kisebb az esélye, hogy a szerződést megtámadják), mint az imént vázolt "ajándékozásos" megoldás: 1. Alapítsatok egy Kft-t, amelyben a két tulajdonos + Te vagy benne és amelybe a tulajdonosok apportként beviszik az ingatlant. 2. Még aznap (ha bejegyzik a Kft-t) eladják Neked a Kft-ben meglévő üzletrészüket. Eredmény: Kft-é a lakás, a Kft a Tied, a lakók meg szívnak.

Ez ma is járható, jogilag rendben levő út? Annyit pontosítanék, hogy nem lakásról, hanem valóban kereskedelmi, ipari ingatlanról van szó.

gnune # 2012.01.13. 22:39

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket kérem szépen az alábbi ügyben:

2010ben örököltünk egy garzonlakást, fele-fele arányban, amin teljes egészében terhelési és elidegenítési tilalom van bejegyezve (én lakáshitelem). Tulajdonostársammal rossz a viszony, el akarja adni a lakást. Én ebbe nem egyeztem bele a mostani alacsony ingatlanárak miatt, illetve azért sem, mert nekem kellene intéznem (hirdetni, érdeklődőknek megmutatni - pedig én másik településen lakom, míg a tulajdonostárs helyben) viszont vételi ajánlatot tettem írásban, amire a tulajdonostárs semmit sem reagált. Mivel "jóindulatú" és fő szándéka az, hogy keresztbe tegyen nekem, ezért apósával kötött egy kölcsönszerződést egy irreálisan magas összegről, majd közjegyző előtt is elismerte tartozását (a pénzt még hónapokkal a tartozás elismerése előtt "adták át"). Én biztosan tudom, hogy az após nem adott neki egy forintot sem, nemhogy milliókat. Hamarosan kérni fogják a végrehajtást, s mivel a tulajdonostársnak semmi más vagyona nincs, így csak a közös tulajdonunkat árvereztetnék el.

Hogyan tudom bebizonyítani, hogy a kölcsönszerződés hamis?
Ha valóban elárverezik a lakást, az én tulajdonrészemmel mi történik?
Nekem is fizetnem kell a végrehajtási költségeket?
Az árverésen én is megvehetem a tulajdonostárs részét?
Hogyan kell a közös tulajdon megszüntetését kérni? Mi lehet ennek a kimenetele?

Válaszaikat köszönettel veszem.

Üdv,
gnune

otiti # 2012.01.12. 20:23

Lehet, hogy rossz fórum oldalt választottam idáig mindenkinek, olyan gyorsan válaszoltak???

Esetemben a szülői házat négy testvéremmel örököltük együtt. Két testvérem elakarja adni a házat, pedig én újítottam fel minden felmerülő költséget egyedül vállaltam /szennyvízcsatornázás, közút betonozás ,gáz vezetés,villany bekötés/ 20 év alatt a testvéreim a ház közelébe se jöttek most anyánk halála után a pénzt látnak csak benne. Én lányommal és anyjával együtt élek a házban.Megtehetik-e, hogy eladják fejem felül a házat?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.11. 19:36

Pazs már válaszolt, nyugodtan lehet neki neki hinni. (Ha tévedett volna, bár biztosan vitába szállt volna vele valaki.)

lippaiéva # 2012.01.11. 19:09

Tisztelt Kovács-Béla Sándor!

Tudna nekem érdemi választ adni kérdésemre,amit 2012.01.11. 17.07-kor irtam?

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

lippaiéva # 2012.01.11. 19:09

Tisztelt Kovács-Béla Sándor!

Tudna nekem érdemi választ adni kérdésemre,amit 2012.01.11. 17.07-kor irtam?

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

lippaiéva # 2012.01.11. 19:09

Tisztelt Kovács-Béla Sándor!

Tudna nekem érdemi választ adni kérdésemre,amit 2012.01.11. 17.07-kor irtam?

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

lippaiéva # 2012.01.11. 19:09

Tisztelt Kovács-Béla Sándor!

Tudna nekem érdemi választ adni kérdésemre,amit 2012.01.11. 17.07-kor irtam?

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

lippaiéva # 2012.01.11. 19:09

Tisztelt Kovács-Béla Sándor!

Tudna nekem érdemi választ adni kérdésemre,amit 2012.01.11. 17.07-kor irtam?

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

lippaiéva # 2012.01.11. 19:08

Tisztelt Kovács-Béla Sándor!

Tudna nekem érdemi választ adni kérdésemre,amit 2012.01.11. 17.07-kor irtam?

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

lippaiéva # 2012.01.11. 19:02

Tisztelt Kovács-Béla Sándor!

Tudna nekem érdemi választ adni kérdésemre,amit 2012.01.11. 17.07-kor irtam?

Lehetséges-e, hogy nem vásárlom meg a testvérem részét, de nem is járulok hozzá ahhoz, hogy a 3. fél megvásárolja?

Tisztelette Veress K

otiti # 2012.01.11. 17:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Esetemben a szülői házat négy testvéremmel örököltük együtt. Két testvérem elakarja adni a házat, pedig én újítottam fel minden felmerülő költséget egyedül vállaltam /szennyvízcsatornázás, közút betonozás ,gáz vezetés,villany bekötés/ 20 év alatt a testvéreim a ház közelébe se jöttek most anyánk halála után a pénzt látnak csak benne. Én lányommal és anyjával együtt élek a házban.Megtehetik-e, hogy eladják fejem felül a házat?

pazs # 2012.01.11. 16:12

Van elővásárlási jogod. Megakadályozni az adásvételt úgy tudod, hogy élsz vele. Ha nem élsz az elővásárlási jogoddal, az adásvétel létrejön a harmadik féllel (a vevővel).

lippaiéva # 2012.01.11. 16:07

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Esetemben, fenn áll egy osztatlan közös tulajdon,mely 0-ás helyrajziszámú szántóföld.Területe 1600nöl.Az enyém és a testvéremé 50-50% arányban.
Egy gazda mindkét részt, évek óta műveli, szerződést nem kötöttünk vele, csak szóban megegyeztünk a használatról.

A testvérem el akarja részét(50%) adni a föld használójának.

Kérdésem:

Van e elővásárlási jogom, mint résztulajdonos,valamint ha nem járulok hozzá ,megakadályozhatom-e az adás-vétel?

Ok:fásítást tervezek, és a leendő tulajdonosnak erős kikötései vannak a telekhatártól mért ültetési távolság kapcsán.

Természetesen , én a törvények betartásával fásítanék.

Erdőtörvény IV.fejezet 3.pont

Tisztelette Veress Károly

guba" # 2012.01.04. 19:56

Az elővásárlási jog kijátszására léteznek módszerek, azt is el lehet képzelni, amiről te beszélsz. Csak bizonyítani nehezebb.

12345678987654321 # 2012.01.04. 11:02

Üdv!
Azthiszem nem egy oldalról gondolkodunk, ezért megvilágítom a "paranoid" gondolatomat.
Tehát a szerződésben csak az van, hogy 1,5 M-t kifizetett és ennek átvételét elismeri és nyugtatja. Nyilván ezért megvenném, ezt pedig a vevő se akarja!!! Hiszen szeretné 1,5-ért ő megvenni!!! Tehát igenis érdeke igy aláírni. Mivel az eladó is szeretné eladni neki és nem nekem(!) ezért joggal számíthat arra, hogy nem fogja rajta behajtani a különbözetet. Arról nem is beszélve, hogy lehet pl. egy szerződésen kivüli megállapodás van, amiről én nem tujdok, amibel pl. rögzitik, hogy eltekint tőle valamiért, vagy elismeri, hogy átvette, miközben nem v eszi át, vagy pl ledolgozza, lelakja x dolog lehet amit én nem találhatok ki. Az biztos, hogy a nekem megküldött szerződésben pénzmozgás elismerése és deklarálása 1,5 M Ft-ról van. A 7M és az 1,5 közötti nincs is nevesítve összegszerűen se és az, hogy ki lett-e fizetve arról egy hang nincs. Ez a gond.
Jól viselem, hogy le "paranoid"-ozol, de egyfajta érzelemvilágot nagyon nyilvánvalóan tökröz... Arról nem is beszélve, hogy van egy olyan érzésem az eladó, a vevő és az ügyvéd is abban a hiszemben van, hogy hasonló gondolatok mentén ők azt csinálnak amit akarnak és mindenki más hülye...
Köszönöm, ha elolvastok, ha válaszoltok pláne!
"számsor

12345678987654321 # 2012.01.04. 10:35

Üdv!
Azthiszem nem egy oldalról gondolkodunk, ezért megvilágítom a "paranoid" gondolatomat.
Tehát a szerződésben csak az van, hogy 1,5 M-t kifizetett és ennek átvételét elismeri és nyugtatja. Nyilván ezért megvenném, ezt pedig a vevő se akarja!!! Hiszen szeretné 1,5-ért ő megvenni!!! Tehát igenis érdeke igy aláírni. Mivel az eladó is szeretné eladni neki és nem nekem(!) ezért joggal számíthat arra, hogy nem fogja rajta behajtani a különbözetet. Arról nem is beszélve, hogy lehet pl. egy szerződésen kivüli megállapodás van, amiről én nem tujdok, amibel pl. rögzitik, hogy eltekint tőle valamiért, vagy elismeri, hogy átvette, miközben nem v eszi át, vagy pl ledolgozza, lelakja x dolog lehet amit én nem találhatok ki. Az biztos, hogy a nekem megküldött szerződésben pénzmozgás elismerése és deklarálása 1,5 M Ft-ról van. A 7M és az 1,5 közötti nincs is nevesítve összegszerűen se és az, hogy ki lett-e fizetve arról egy hang nincs. Ez a gond.
Jól viselem, hogy le "paranoid"-ozol, de egyfajta érzelemvilágot nagyon nyilvánvalóan tökröz... Arról nem is beszélve, hogy van egy olyan érzésem az eladó, a vevő és az ügyvéd is abban a hiszemben van, hogy hasonló gondolatok mentén ők azt csinálnak amit akarnak és mindenki más hülye...
Köszönöm, ha elolvastok, ha válaszoltok pláne!
"számsor"

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.04. 07:11

Közép fokban hülyének kell lennie egy vevőnek, aki aláírja, hogy hétmilliót fizet, pedig csak ötöt szeretne. Azt a hiányzó kettőt könnyedén be lehet rajta hajtani. Ilyenekre gyanakodni eléggé paranoid viselkedés. De ezt már mondtam.

ObudaFan # 2012.01.03. 21:59

Bármelyik ajánlat esetén annak határidőben történő elfogadása létrehozza a szerződést.

12345678987654321 # 2012.01.03. 16:47

Köszönöm a törődést!
ObudaFan!
Melyik adásvételi szerződés szerint kell teljesítenem?
Van ugyanis egy olyan érzésem, hogy azért küldték el ezt az ominózust, mert abban biztosak, hogy 7 M-ért nem fogom megvenni. Ezért van ilyen faramucin megfogalmazva, nincs deklarálva a pénzmozgás stb. Még azt sem tudom, hogy a földhivatalba milyen szerződést adtak be...

Azt aztán végképp nem tudom bizonyítani, hogy ők milyen feltételekkel kötöttek szerződést. Ilyet hogy lehet egyáltalán elvárni? Ezt soha egyik társtulajdonos se tudja teljesíteni ha az ellenérdekű fél ezt nem akarja. Ez olyan elvárás ami eleve ellehetetleníti a dolgot!
A szárazbélyegzőre vonatkozó infót nem tudtam, köszönöm. Mivel azonban vélhetőleg a földhivalba be akarják adni a szerződést gondolom előbb-utóbb kell majd rá... (Miért nem tette egyből rá???)
Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat és reménykedek a továbbiakban is!
számsor

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.03. 16:41

Komoly dolog a paronia, de azért az eladó se hülye. Nyilván nem érdeke, hogy ne a kérdezőnek adja el az ingatlant egyösszegű fizetésért, hanem másnak részletre.

ObudaFan # 2012.01.03. 14:59

Ez hatalmas tévedés. Az elővásárlási jog megsértése nem semmisséget eredményez, csak relatív hatálytalanságot. A kérdező a semmisség megállapítását hiába kéri a bíróságtól, azt e keresetet a bíróság el fogja utasítani. Amit lehet kérni, az az, hogy a bíróság hozza létre a szerződést az eladó és a kérdező között, de ehhez a kérdezőnek az adásvételi szerződés szerint teljesíteni kell, a teljesítőképesség igazolását a bíróság kérheti. És a bírói gyakorlat szerint az igényt a szerződő felek felé szűk határidőn belül jelezni kell.

Azt a kérdezőnek kell bizonyítania, ha a felek valójában nem olyan feltételekkel kötöttek

A szárazbélyegző nem érvényességi feltétele a szerződésnek, csak az ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez szükséges.