osztatlan közös tulajdon vs elővételi jog


Dr.Attika # 2012.01.03. 14:31

Tisztelt "számsor"!

A tulajdonotárs megsértette a Polgári Törvénykönyv elővételi jogra vonatkozó szabályait, ezért a szerződés jogszabályba ütközés miatt semmis. Indítson pert a semmisség megállapítása iránt. Csak jól járhat.

12345678987654321 # 2012.01.03. 13:46

Tisztelt szakértők!
Az alábbi a tényállásunk. Adott egy közös tulajdonban lévő ingatlan korábbi tulajdonosok rögzitették a használatot én már aszerint vettem meg. A társtulajdonos a saját 1/2 részét árulta, majd levélben közölte, hogy x Ft-ért talált vevőt, meg kívánom-e venni? Még mielőtt az általa ajálott 15 nap eltelt volna, küldött egy ügyvéd egy újabb levelet, amiben már azt is közölte, hogy ki a vevő. Azt, hogy milyen feltételekkel adták el még mindig nem. Ezért válaszoltam most már az ügyvédnőnek, hogy nem tudom megítélni, hogy akarok-e az elővételi jogommal élni, mert még mindig nem tudok fontos részleteket. (pl. fizetési határidő) Én a válasz levelemet dec. 13-án adtam fel. Ezután érkezett egy újabb levél amiben egy dec. 15-ei keltezésű "adásvételi szerződés" volt. Ezzel van nekem a bajom. Egyrészt dec. 15-én a vevő kifizetett 1,5 M Ft-ot, amit az eladó elismer és nyugtáz, mint foglalót és vételár előleget, ami majd beszámit a vételárba. A szerződés azt is rögziti, hogy a teljes vételárat 2011. dec. 15-ig kell megfizetni. Arról nem szól a szerződés egy hangot sem, hogy ez megtörtént-e! Erős a gyanum, hogy csak a 1,5 M Ft átadása történt meg, azért pedig én is megvettem volna.... A másik bajom, hogy ha egy napon volt a foglaló fizetése és a további 5,5 M kifizetésének a határideje akkor miért nem azt írták a szerződésbe, hogy a 7M-t egy összegben kifizették???
A következő gond, hogy a szerződésen ugyan van ellenjegyzés, de az ügyvéd csak egy sima pecsétet tett rá, nem száraznyomásut! Lehet, hogy amit nekem megküldtek csak egy smafu szerződés? Honnan tudhatom és mit tegyek? Milyen feltételekkel lehet egy "adásvételi szerződésre" azt mondani, hogy az az. Ha pl. formai hibás az említettek miatt, akkor hogyan dől el, hogy élhetek e az elővételi jogommal vagy sem és milyen feltételekkel. Ugy gondolom, hogy élni akarnék akkor azt mondanák, hogy fizessek ki 7 M-t, de nem vagyok benne biztos, hogy ezt a vevő megtette...
Mit tanácsoltok???
Köszönöm, ha válaszoltok

ObudaFan # 2012.01.02. 12:53

Ha nem írja alá, akkor is igazolni kell az ajánlat megküldésének a tényét.

Ádee # 2012.01.02. 12:50

Igazából akkor az ügyvédre bízom,amennyiben lesz vevőnk.

pazs # 2012.01.02. 12:46

Akkor legalább a tértit csatolt, hogy átvették az értesítést (a 'nem kereste' nem elég). Elég az is, ha átkopogsz és aláíratod, hogy átvették az értesítést (és persze add is át).

Ádee # 2012.01.02. 12:38

A férj ismeretlen helyen tartózkodik,a feleség meg valszeg nem írná alá.

Sünvadász # 2012.01.02. 12:32

Onnan, hogy csatolnod kell a lemondó nyilatkozatot.

Ádee # 2012.01.02. 12:30

A földhiv.honnan tudja hogy lettek-e tájékoztatva avagy sem?

Sünvadász # 2012.01.02. 12:26

A földhivatal nem jegyzi be az adásvételt. Kapsz rá egy hiánypótlást, és ha nem adod be, akkor elutasítja az egészet.

Ádee # 2012.01.02. 12:24

"törvény."

Ok,és ha nincsenek tájékoztatva,akkor mi van?

ObudaFan # 2012.01.01. 20:00

Csak akkor nem kell betartani, ha a betartás különös nehézséget jelent, pl. a tulajdonostárs tartózkodási helye ismeretlen.

Sherlock # 2012.01.01. 19:40

Az ügyvéd úgyis elmondja, de a gyakorlatban úgy szokták hogy elküldik az adásvételi szerződést, ha úgy tudják meg akkor valószínűleg úgysem tudnak élni az elővásárlási joggal, mert kicsúsznak az időből.

Gabicsek # 2012.01.01. 19:33

törvény.

Ádee # 2012.01.01. 19:26

Üdv mnki!

Ikerházban lakunk.(egy hrsz,osztatlan telek-természetben megosztott).
A másik két tulajd.társnak elvileg elővételi joga van.
(tetemes tartozásuk miatt nem valószínű,hogy élni kívánnának vele)Az férj már hónapok óta nem lakik ott,a feleséggel nem vagyunk beszélő(még köszönő)viszonyban sem.Mennyire kell ezt az elővásárlási jogot betartani?

ObudaFan # 2011.12.26. 08:21

30 napig nem kell azért várni, és ha nagyon sok a tulajdonos, vagy elérhetetlenek a tulajdonostársak, akkor nem kell megcsinálni az egészet, de főszabály szerint kérhetitek perben annak kimondását, hogy köztetek és az eladó közt jött létre a szerződés, ha ki tudjátok fizetni a vételárat.

Osi23 # 2011.12.26. 07:45

Jó napot!Lakóparkban lakunk,ahol osztatlan közös tulajdonú a telek az egyik szomszéd (közvetlen szomszéd)el akarja adni a lakását,amit Mi szerettünk volna megvenni,de Ők már szereztek rá vásárlót.Én úgy tudom, körlevelet kell irni a lakóknak és 30 napig várniuk kell vele,de ez nem történt meg. Be lehet pereli őket, hogy nem értesítették a többi lakót az eladási szándékukról (mert nekünk elővásárlási jogunk lett volna rá)? Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 11:26
  1. Nyilván csak az ő tulajdoni hányadát terhelték meg. Ha az a kérdésed, akkor ehhez nem kell a hozzájárulásod.
  2. Természetesen nem.
  3. Ezt ennyiből nem lehet megmondani; olyan dolgokon múlik, hogy van-e használati megállapodás, az mit tartalmaz. Egyébként valószínűleg igen, a jogutód igényt tarthat az ingatlan azon részének kizárólagos használatára, amelyet az elődje jogszerűen, kizárólagosan használt.
  4. El, de elővásárlási jogod van.
  5. Csak a tulajdoni hányadát tudja eladni - természetbeni részeket nem. (Lásd a 3. pontot.)
Résztulaj # 2011.02.17. 11:11

Kedves kbv és ÓbudaFan
A következő helyzet jogi buktatói miatt vagyok izgatott.
Adva van egy osztatlan közös ingatlan két lakással, mellékhelyiségekkel.
A másik lakásban lakó tulajdonostárs beleegyezésem nélkül jelentős szabad felhasználású hitelt vett fel, a bank pedig jelzálog jogot jegyeztetett be az ingatlanra. A tulajdonostárs nem tudja hitelét fizetni, most az általa használt lakrészt el akarja adni.
Kérdéseim:

  1. Jogszerű volt-e a jelzálogjog bejegyzés?
  2. Ha az adósság meghaladja az ő tulajdon részének értékét, a bank követelése kiterjeszthető-e az én tulajdonrészemre?
  3. A tulajdonostárs velem azonos tulajdon résszel rendelkezik, de nagyobb hányadot lakik nálam. Ha eladja, a vevőre átszáll a nagyobb rész használati joga?
  4. Eladhatja-e tulajdonrészét beleegyezésem nélkül?
  5. Eladhatja-e úgy, hogy csak a lakrészt adja el, a közös használatú részeket (udvar, pince, mellékhelyiségek) nem?

Köszönettel: Résztulaj

fupek49 # 2010.10.03. 21:37

MD!
Kösz. Remélem igazad lesz, lehet, hogy az árban alkudni fog, de gondolom, én ragaszkodhatok ahhoz az árhoz, amiért ő 1 éve megvette a másik 50%-ot.

MajorDomus # 2010.10.03. 19:27

A tars meg fogja venni

fupek49 # 2010.10.03. 19:01

Köszönöm a válaszokat.
A lakás egy társasházban van, tehát nem tudom átalakítani társasházzá, de felajánlom megvételre a tulajdonostársnak egy bizonyos áron. Ha nem kell neki, gondolom, akkor értékesíthetem 3. személynek.

MajorDomus # 2010.10.03. 13:56

A kozos tulajdontol csak tarsashazza alakitassal tudsz megszabadulni de ez nem lesz könnyű. Ahogy kbs írta kezdj az önkormányzatnál.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.03. 13:32

A tulajdonostársnak törvény biztosítja az elővásárlási jogot. A természetbeni megosztás lehetőségéről az építésügyi hatóságnál érdeklődj. De nem valószínű, hogy lehetséges legyen.

fupek49 # 2010.10.03. 12:11

Elővételi joggal kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket.
2004-ben közösen örököltem a féltestvéremmel egy lakást 50-50%-ban, osztatlan közös tulajdonná vált így az ingatlan. Ő időközben eladta a saját 50%-át egy harmadik személynek.
Kérdésem: az elővásárlási jog is átszáll az új tulajdonosra, vagy szabadon értékesíthetem a saját 50%-os tulajdonjogom?
109 m2 területű az 5 szobás lakás. Van esetleg arra is lehetőség, hogy leválasztással hozzá juthassak az 50%-os tulajdonomhoz?
Előre is köszönöm a segítséget.

fupek49 # 2010.10.03. 12:10

Elővételi joggal kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket.
2004-ben közösen örököltem a féltestvéremmel egy lakást 50-50%-ban, osztatlan közös tulajdonná vált így az ingatlan. Ő időközben eladta a saját 50%-át egy harmadik személynek.
Kérdésem: az elővásárlási jog is átszáll az új tulajdonosra, vagy szabadon értékesíthetem a saját 50%-os tulajdonjogom?
109 m2 területű az 5 szobás lakás. Van esetleg arra is lehetőség, hogy leválasztással hozzá juthassak az 50%-os tulajdonomhoz?
Előre is köszönöm a segítséget.