Gyorshajtás


monalisa1 # 2008.05.25. 08:11

Kedves Ildikó!

Köszönöm. Azonban továbbra is tartom: 05.06. 20:26-kori beirásomban, az ott beidézett jogszabályi szövegben az üzembentartó szerepel, és csak akkor ő nem ha az elkövető (= használó) írásban nyílatkozik a gyorshajtás stb. stb. történt elkövetéséről. Ebben az esetben az üzembentartó mentesül a következmények alól, ellenkező esetben a csekket őneki kell befizetnie - azzal hogy esetleg nincs vezetői engedélye az legyen a hatóság gondja.

ildikó31 # 2008.05.24. 17:30

kedves kerdes23

A jogalkotónak abszolút nem az volt a célja, hogy a közlekedési morált javítsa! Pénzt akar látni, de minél többet. A többi meg a szokásos néphülyítés, mellébeszélés!


ildiko31

ildikó31 # 2008.05.24. 17:28

Kedves monalisa1!

Ismerjük egymást, tudom, hogy nem vagy jogász, sok közöd nincs is a joghoz. Ezért javaslom, hogy fogadd meg Pjotr tanácsát, hogy olvasd el mások mit írnak.

Képzeld el van olyan üzembetartó, akinek nincs is jogosítványa. Neki hova írják be az általad a táblázatból kiszámított 5 büntetőpontot????? Felhegyzik, azután majd ha esetleg valamkor az életbe levizsgázik, akkor majd beírják???

Pjotr
Így van, ahogy a választ az eredeti kérdésfeltevőnek megírtad!
Ne bosszankodj, sajnos olyan emberek is adnak itt tanácsot, akiknek semmi közük a joghoz.


ildiko31

Traffic # 2008.05.21. 20:28

Tiszteletem!

Hogy én is beleszóljak... :)
Vagy eltiltás vagy szabálysértési pont jár. A kettőt együtt tiltja a jogszabály.

kerdes23 # 2008.05.18. 11:07

Pjotr, köszi valahogy én is így gondoltam, csak ebben az a szomorú, h. félő hogy a hatóságoknak elég lesz a közigbírság, a többivel megint nem foglalkoznak, így közlekedési morál sem fog sokat javulni :(

na majd a joggyakorlat eldönti!

Pjotr # 2008.05.18. 09:34

Magaddal vitatkozol....
Esetleg nem ártana elolvasni amit más ír, meg azt is, hogy mire írja.

monalisa1 # 2008.05.18. 08:37

Én nagyon is jól értem azt amit az általam alant hivatkozott honlapokon bárki megkereshet, elolvashat... Tehát- és a konkrét esetben "sebességkorlátozás jelentős túllépése" esetén igenis jár az 5 büntetőpont, valamint x összegű pénzbüntetés, melyből szerencsés esetben lealkudható valamennyi.

Május 1-től ha az üzembentartó nem nevezi meg az elkövetőt: gyorshajtó, tilosban parkoló stb. stb, ő viszi el a balhét, ellenben ha a tényleges elkövető írásban bevállalja a dolgot, az üzembentartó mentesül a következmények alól.

A jogszabályalkotónak a szigorítással az eddigi kiskapú bezárása a célja.

Részemről ezen vita ezennel lezárva.

Pjotr # 2008.05.18. 08:13

Most kezdjük újra az egészet?
Nem igaz, hogy nem érted....

monalisa1 # 2008.05.17. 21:21

Kedves Pjotr

"Sebességkorlátozás jelentős túllépése" esetén, azaz 70-es táblánál 120-szal menni (= 70%-os túllépés) 5 büntetőpont jár.

Bővebb információ:

www.magyarorszag.hu/faiplay
www.orfk.hu
www.irm.gov.hu

Pjotr # 2008.05.17. 20:55

Ha korábban bejelentetted, hogy ellopták a kocsidat, akkor természetesen nem téged fognak felelőségre vonni.
De ha akkor találod, ki, hogy ellopták, akkor azt nem fogják elhinni...ű

Az első hsz-edra a válasz.
1, Ha 70-es táblánál 120-al kapnak el, akkor ugrik a jogsi. Persze alkudozhatsz az időtartamáról, meg a büntetésről.

2, így van, kapsz egy fix közigazgatási bírságot, nincs alku.
Pontot sem kapsz, jogsi megmarad.

3, így van.

Persze amíg nincs kialakult gyakorlat bármi is lehet, de elvileg így kéne lennie.

monalisa1 # 2008.05.16. 17:17

Már megbocsáss, de cifrázod a dolgot., vagy te mentél gyorsan vagy valaki más cselekedte ezt a kocsiddal - akinek kilétét pontosan tudod...

Azonban ha nem te vezettél, a határozat - és vele együtt a csekk - megérkezését követő 8 munkanapon belül xy-nak írásben kell nyílatkoznia + 2 tanú alárása, hogy ő volt az elkövető, különben mindenképpen te lesze a hunyó. A pénzbüntetés és a pontok dolgában egyaránt.

A kiszabott összeg dolgában meg lehet próbálni méltányosságból némi csökkentést kérni, de legalább is részletfizetésre lehetőséget.

A május 1-i jogszabály szígorításnak éppen az a célja - többek közt -, hogy az elkövetők kiléte alól a továbbiakban nem legyen kibuvó: valakinek mindenképpen el kell vinnie a balhét.

kerdes23 # 2008.05.16. 16:43

köszi a választ, de még mindig nem világos a dolog, illetve megkérdeztem pár embert,és így

további kérdéseim:

  • fix összeget kell fizetni, nincsen hivatkozás anyagi helyzetre stb. ezentúl? nem is érkezik adatszolgáltatási felhívás, hanem egyből a határozat a csekkel együtt, és ezt lehet megtámadni?

megtámadni azzal, h. 1. ellopták a kocsim -ha korábban megtettem a szükséges lépéseket adott hatóság felé, és ezt tudom bizonytani, 2. ha tegyük fel nem én vezettem az autót, és használatbavevő nyilatkozik hogy magánokiratban hogy ő vezette, ezekben az esetekben elkerülhető az üzembehelyező megbírságolása.

de mi van akkor, ha én megtámadom a határozatot, hogy nem én vezettem, és ezt tudom is bizonyítani, de nem kívánom megnevezni hogy kivolt, hogy nem akarok terhelő vallomást tenni hozzátartozómra? ez lehetséges?
ilyenkor is van büntetőpont? plusz további következmény? (ha mondjuk annyival léptem túl a sebbeséghatárt, hogy elvennék a jogsim)

monalisa1 # 2008.05.16. 16:01

... sebességkorlátozás

monalisa1 # 2008.05.16. 16:00

A jogsit semmiképpen nem veszik el, ellenben x összegű csekk érkezik valamint "sebbeségkorlátozás jelentős túllépése" miatt 5 büntetőpont jár.

Javaslom alant nézd át Pjort által 05.15. 11:05-kori táblázatát, mely a km/túllépésekre vonatkozó "forintosításra" vonatkozik.

Azt, hogy végül is melyikőtöknek "éri" meg a büntetőpontok, nektek kell tudni...

kerdes23 # 2008.05.16. 14:51

Sziasztok!

az objektív felelősséggel kapcsolatban kérdeznék, tegyük fel hogy traffipax lefotózza az autómat, amint mondjuk 70-es táblánál 120 km/h órás sebességgel halad.

Jön a rendőrségtől a papír, lefotóztak, nyilatkozzak?

1.ha nyilatkozom hogy én voltam, lefolytatják a szabálysértési eljárást -ebben az esetben "alkudozhatok" a bírság összegét tekintve, hivatkozva anyagi helyzetre, és egyébre,de jár mellette a pont, és elvehetik a jogsim?

2. ha nyilatkozom, h. nem én vezettem, de nem kívánok terhelő vallomást tenni hozzátartozómra, akkor fix összegű közigazgatási bírságot szabnak ki rám mint üzembentartóra, de nem jár sem pont, sem nem veszik el a jogsimat, hiszen én csak a használó helyett fizetek. És nincsen szabálysértési eljárás sem?

3. a használó elismeri hogy ő vezette az autót kérdéses időszakban, ellene lefolytatják a szabálysértési eljárást, és ugyanaz a helyzet mint 1.pontban?

jól értelmeztem a dolgot?
köszönöm előre is a válaszokat!

Pjotr # 2008.05.15. 10:48

Elvileg igen.

prometheusz # 2008.05.15. 09:26

és a másik kérdés:

  • nem én voltam!
  • akkor csak fizetsz de marad a jogsi és nincs büntetőpont meg más szaknkció se?
prometheusz # 2008.05.15. 09:24

itt nem nyilik meg a pdf formátum, de a számitásaim szerint 156 km/h ig 30 000 182 ig 50 000 afölött nem tudom mennyi de akkor 173 ig marad a jogsi?

ez lenne az alapkérdés, a jogsi

Pjotr # 2008.05.15. 09:05

Ha a rendőr elkap, akkor el vagy kapva, ott vállalni kell a következményeket.
Autópályán 173 felett biztos elveszik a jogsit.
Alatta pénzbírság lesz.
Itt egy táblázat, hogy mikor mennyit kell fizetni:
http://apps.haon.hu/…rshajt_s.pdf

prometheusz # 2008.05.15. 08:24

a régi szabályban azt olvastam, hogy autopályány 173 alatt csak birság van, engedély bevonás nincs.

De mellékesen oda van irva, hogy Máj. 1 után nem érvényes. Akkor most mi is van engedély bevonása esetén?

És mi van ha a rendör kap el valakit 170-el, ahol nem lehet használatbaadással operálni?

prometheusz # 2008.05.15. 08:16

Nekem se egyértelmű kérném erre a konkrét esetre válaszoljatok:

barátnőm autójával mentem autopályán 160 al egyes esetekben 180 al is.

Ugy tudom megbirságolhatnak 30 000-re illetve 50 000 re is ha elkaptak.

Én alapból vállalnám az egészet, de azt mondjátok, jobb ha nem használatbavételi papirt irok neki birság esetén, vállalva minden torturát, hanem azt mondja
rokona vezette, nem adja ki az adatokat, én kifizetem neki a birságot, amit kap, s mindketten megusszuk a továbbiakat?

És akkor igaz az hogy egyik esetben sem vennék el az engedélyt, csak pontot és birságot kapnék?

Pjotr # 2008.05.13. 17:57

Közben erőt vettem magamon és megnéztem a pontos jogszabályt. :)
Meglepő módon :) Sasfiókának van igaza, úgy van ahogy gondoltam.
Az üzembentartóra csak közigazgatási bírság szabható ki büntetőjogi, szabálysértési felelőségre vonásról szó sincs.
Illetve az, hogy szabálysértési eljárás lefolytatható, de azt meg ugye bizonyítani kéne, hogy én követtem el.

Pjotr # 2008.05.13. 17:46

De azt hiszem az egészet nem érted, ha nem vehetik el a jogsit, ha nem tudják bizonyítani, hogy én voltam, hanem az üzembentartó fizet, akkor büntetőpontot sem adhatnak.

Pjotr # 2008.05.13. 17:40

Tökéletesen igazad van, sokkal, de sokkal rosszabb kapni 3 pontot és tovább vezetni, mint az, hogy azonnal elveszik a jogsit fél évre.
Egyébként normális vezetéssel még mindig igen nehéz összeszedni a 18 pontot, mondom ezt úgy, hogy pl. ma is 500km-ert vezettem, senkit nem is ismerek akiknek sok pontja lenne.

De ez nem érdekes, ami érdekelne, konkrét jogszabály kéne, hogy kit és hogyan lehet felelőségre vonni.

monalisa1 # 2008.05.13. 14:54

Az egyes büntetőpontok az egyes közelekedési szábálysértésekként összeadva mostantól elég hamar elérhetik a 18-at, és akkor egy időre agyő jogosítvány - és a jogalkotó szándéka éppen ez.