Gépkocsi adás - vételi szerződés


monalisa1 # 2007.11.15. 20:42

Én bizony írásban adnám-venném az autómat., utóbb valami rejtett hiba, előfordulhat hogy vissza kell vennem a kocsit. Ő hoz két hamis (...) tanút: többért vette mint amennyit a szóbeli adásvételi megállapodás alapján visszafizetni lennék hajlandó - onnantól végtelen a vita.

Dr.Attika # 2007.11.15. 20:38

Szívesen. Azért más törvények rendelkeznek, úgy hogy az érvényességhez írásbeli alak szükséges. Pl. Gt.127.§ (2) bek. az üzletrész átruházásának érvényességéhez írásbeli alakot követel meg. Itt az a lényeg, hogy generális a szóban, írásban, ráutaló magatartással. A speciális az írásbeli alak.

Traffic # 2007.11.15. 20:32

Meggyőztél (meggyőződtem). Köszönöm!

Ptk. 365. § (3) bekezdéshez fűzött kommentár:
A törvény kizárólag az ingatlanra kötött adásvételi szerződésre rendeli annak kötelező írásba foglalását [Ptk. 365. § (3) bekezdés], amelynek mellőzése a szerződés semmisségének jogkövetkezményével jár.

Dr.Attika # 2007.11.15. 19:17

Ptk.216-218.§, Ptké.38.§. Nem olvastam az ittasvezetésre vonatkozó kérdésed. Mindjárt megtekintem.

Traffic # 2007.11.15. 19:11

Kedves Dr.Attika!

Ellentétben veled, én úgy tudom, hogy kötelesek a felek írásba foglalni a gépjármű adásvételt. Megjelölnéd a törvényhelyet, amely erről rendelkezik?
Off: az ittas vezetés topikban kérdeztem tőled valamit a "0,25-ös ittassággal" kapcsolatban.

Dr.Attika # 2007.11.15. 17:50

A gépkocsira vonatkozó adásvételi szerződést nem kell írásba foglalni. Amiért megteszik az az, hogy az okmányirodánál igazolni lehessen a tulajdonjog változást. A tulajdonjog átruházásához az eladó és a vevő megegyezése (konszenzusa) a tuljdonjog átruházására, a vételár meghatározása és a jármű vevő részére történő átadása. A vételár meghatározása olyan lényeges elem, aminek hiányában a szerződés semmis attól függetlenül, hogy szóban vagy írásban köttetett a szerződés.

Jeromos # 2007.11.15. 17:14

Sziasztok!
Kell-e a gk adás-vételi szerződésén vételárat feltüntetni? Mi kell rá feltétlenül ahhoz, hogy érvényes legyen, a

  • vevő/eladó adatai
  • gk adatai
  • dátum, aláírások, két tanu-n

kívül?

Köszönöm a választ előre is.