Kiskorú nevére szeretném ajándékozni autót.


sziszi77 # 2012.03.12. 07:47

Tisztelt Jogi fórum.

Megszeretném kérdezni ha a kiskorú gyermekem nevére szeretném ajándékozni az autót,kell-e hozzá üzemben tartó?Ha nem kötelező melyik jobb ha van üzembentartó vagy ha nincs?
Másik kérdésem Ha ajándékozom nem kell adót fizetni utána egyik részről sem?
Ha a gyermek nevén lesz az autó,biztosítás szülő nevére is lehet kötni?
Válaszukat előre is köszönöm.

guba" # 2012.03.14. 16:07

Kell hozzá. Illetéket kell fizetni és magasabbat, mint adásvétel esetén. Biztosítást az üzembentartó köti.

eurosolar # 2012.03.20. 20:14

Egyenesági rokonok közt illetékmentes az ajándékozás.
A NAV-nak sem kell bejelenteni.

Én édesanyámnak ajándékoztam az autót, ő pedig nekem ajándékozta az üzembentartói jogot.
Biztosításon sem kellett változtatni, 10-es bonus is maradhatott a nevemen.

Tavalyi árak:
eredetiség vizsgálat: 18e Ft
új forgalmi: 6e Ft
új törzskönyv: 6e Ft
Ennyi.

Gabicsek # 2012.03.20. 22:22

Ha van üzembentartó, MOST már nem köthet a tulajdonos kgfb-t az autóra, az üzembentartónak kell megkötni.

A költségekhez még számítsd hozzá az átírási illetéket is, mert azt eurosolar lehagyta.

eurosolar # 2012.03.21. 12:32

Nem hagytam le!
Egyenesági rokonok közt az átírási illeték 0, azaz nulla forint, ha ajándékozással történik a tulajdonosváltás.

Tudom, mert decemberben pont ugyanezt csináltam, csak nem a kiskorú gyerekemre, hanem édesanyámra irattam a kocsit.

Visszterhes adás-vételivel mentem az okmányirodába, és ott mondta az ügyintéző, hogy hülye vagyok, ha nem ajánékozom, mert úgy NINCS átírási illeték. El is jöttem, és másnap ajándékozási szerződés alapján ingyenesen átírták.

A bizosításhoz hozzá sem kellett nyúlni, mert addig is az én nevemen volt a KGFB, mint tulajdonos/üzembentartó, most pedig üzembentartó vagyok.
Egyedül az új forgalmi száma miatt kértem egy új kötvényt a biztosítótól.

guba" # 2012.03.22. 18:31

12.§ (4) Gépjármű, pótkocsi öröklése és ajándékozása esetén az illeték mértéke a gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének (24. §) kétszerese.

(Az ajándékozás és az öröklés jellemzően egyenesági rokonok között történik.)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.22. 19:46

Khmmm. Hogy mondod, eurossolár? "Elnézést"?

Gabicsek # 2012.03.22. 21:50

Legfeljebb a NAV majd küldi a csekket.

eurosolar # 2012.03.23. 08:04

guba: Ez egy általános szabály. Mellesleg nem minden rokon közt ingyenes az ajándékozás és öröklés, hanem csak egyenesági rokonok között. Tehát pld. testvérek közt NEM!

Gabicsek: Kár ijesztgetni, nem véletlenül másolták le még a születési anyakönyvi kivonatot is az okmányirodában. Mellesleg az illetéket azonnal, ottani postán be kell fizetni, csak akkor kapod meg a forgalmit.

KBS: ???

eurosolar # 2012.03.23. 08:07

"Természetesen mind az öröklés, mind az ajándékozás a vagyon értékhatárától függetlenül mentes az illeték alól az egyenes ági rokonok között a módosító törvény alapján."
http://www.adonet.hu/…lletekmentes

eurosolar # 2012.03.23. 08:29

Ja, és nem valami "tudatlan" vidéki okmányirodában történt az átírás, hanem a budapesti központi okmányirodában.
Mivel kétszer mentem, két ügyintézővel is beszéltem, és egységes volt a kialakított álláspont.
Mondom, az ügyintéző hívta fel nekem is a figyelmem.

Szeretném, ha mások is okulnának belőle, ezért írtam le.
Erre a szakértő uraknak mindennel problémájuk van, de érdemben hozzá nem szólnak, csak ijesztegetnek, meg a stílust kifogásolják.
Fura egy fórum ez...

guba" # 2012.03.24. 15:12

Ez egy általános szabály.

Jogszabály van, "általános szabály" nincsen.

eurosolar # 2012.03.24. 15:23

Jogszabály van, meg a hozzá tartozó kivételek.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.24. 17:02

Hát ez az. A gépjármű ajándékozása éppen kivétel az egyenesági rokon ajándékának illetékmentessége alól.

eurosolar # 2012.03.24. 17:15

Egynesági rokonok között mind az öröklés, mind az ajándékozás összgetől függetlenül illetékmentes.
Az öröklés illetve az ajándékozás tárgya lehet lakás, ingatlan, ingó vagyon, készpénz, banki betét, gépjármű stb. Egyszóval minden.

Csak annyi különbség van a tételek között, hogy valamit külön be kell jelenteni a NAV-nak, valamit meg nem. Az ingatlant meg a gépjárművet pont nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.24. 17:18

Jó, ha te jobban tudod. A kérdező meg majd meglátja, ha - ahogyan Gabicsek is írta - jön a csekk az adóhatáságtól.

eurosolar # 2012.03.24. 17:37

Miért lenne logikus, ha utólag jönne csekk?
Miért nem a forgalmi kiállításánál kellett kifizetni, mint minden más esetben amikor autót írunk át?

Miért adnának más tájékoztatást az okmányirodában, mint ami a valóság?

Miért pont a gépjármű ajándékozása lenne illetékköteles egyenesági rokonok között?
Tudsz erről linkelni valami jogszabályt?
2010 nyár utánit.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.24. 18:31

Ott az illetéktörvény. Csak tudni kell értelmezni. Egyébként guba mér idézte.

Gabicsek # 2012.03.24. 18:50

Miért lenne logikus, ha utólag jönne csekk?

az benne a logika, hogy fizetni kellett volna.

Miért adnának más tájékoztatást az okmányirodában, mint ami a valóság?

mert nem ismerik úgy látszik az illetéktörvény idevonatkozó rendelkezését.
A jogszabályt (1990. évi XCIII. törvény az illetékekről) odamásolta guba, nézd meg magad, ha nem hiszel a szakembereknek.

Csak hogy megnyugtassalak: Kaptam én már három évvel később a NAV-tól (akkor még APEH) csekket gépkocsi átírással kapcsolatban.

Amikor pedig üzembentartóit kötöttem a fiammal, azt mondták, írjunk be 1.-Ft-ot, mert ha ajándék fejében adja át, akkor dupla annyit kell fizetnem az átírásért.

eurosolar # 2012.03.24. 19:32
eurosolar # 2012.03.27. 12:14

Na mi van, vége a történetnek?
Most kétségek közt hagytok, hogy ki a h.lye?

Leszögezem, hogy én biztosan nem.
Vagy a két ügyintéző a központi okmányirodában, vagy ti.

Elmagyarázhatnátok ti szakértők egy laikusnak, hogy miért áll feljebb egy 90-es illetéktörvény a 2010 nyarán hozott törvény felett, ami szerint az egyenesági rokonok közt az ajándékozás illetékmentes összegtől függetlenül.

Rexor # 2012.03.27. 13:55

Sorry, de Eurosolarnak igaza van. Az illetéktörvény 17.§ (1) bekezdés p) pont alapján az egyenesági rokonok közötti ajándékozás mentes az ajándékozási illeték alól. Ez vonatkozik a gépjárműre is, mivel nem említ itt kivételt a törvény. Amit guba idézett az a főszabály.

Gabicsek: 3 éve még más volt a szabály, ez 2010. augusztusa óta él...

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 14:52

Tévedés, bár jószándékú, és a jogalkotó is hibáztatható érte. A helyes értelmezéshez ugyanis szerkezeti elemzésre is szükség van. Az illetéktörvényben a mentességek és kedvezmények fejezetenként vannak elhelyezve. A gépjárművek átruházása önálló fejezetet kapott, és abban nincs mentesség a rokoni fokra tekintettel. A más fejezetekben adott kedvezmény pedig nem alkalmazható.

Rexor # 2012.03.27. 15:11

KBS, ne haragudj de ezzel nem értek egyet. Az ajándékozási/öröklési illetéket az Itv. II. rész 2. fejezete szabályozza.

Az általános szabály gépjármű ajándékozásánál a a 12.§ (4) bekezdésben kerül meghatározásra, amennyiben csak annyi a "különlegesség", hogy kw alapján kerül meghatározásra forgalmi érték helyett, és a mérték a vagyonszerzési illeték duplája.

Amire Te gondolsz, mint külön fejezet az a visszterhes ügyleteknél szerepel a 3. fejezetben, itt van részletesen meghatározva, hogy kell az illetéket meghatározni.

Az ajándékozási illeték alóli mentességet pedig a 17.§ (1) p pont tartalmazza, és itt nincs semmilyen speciális szabály gépjárműveknél.

eurosolar # 2012.03.27. 16:10

Örülök, hogy végre hozzáértők vitakoznak, mert én csak annyit tudok, ami a GYAKORLATBAN történt. Okmányirodában nem kérték az illetéket, hanem lefénymásolták az anyakönyvi kivonatomat, hogy biztosan anyukám-e az anyukám.

Lehet, hogy tévedtek, és várhatom a NAV csekket 3 év múlva is, én nem tudom kinek van igaza. De látom ti sem! LOL