Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


cat981 # 2010.08.19. 11:57

igen jogos, én arra gondoltam, hogy azt a "sablon" adás-vételit használták, ami internetről vagy bármely nyomtaványboltban is bezerezhető és abban mindig szerepel ez.

guba # 2010.08.19. 10:21

Ez így van, csak az ingó adásvételi szerződés érvényesen létrejöhet anélkül is, hogy a vevő akár a törzskönyvet, akár a forgalmit kezébe vette volna, azt viszont nem mondhatja, hogy az írásbeli szerződés tartalmáról sem győződött meg, mielőtt aláírta volna.

cat981 # 2010.08.19. 07:55

arról nem is beszélve, hogy a forgalmiba is benne van az évjárat... A szerződésben benne szokott lenni milyen iratokkal kerül átadásra az autó.
elég lúzer egy autókereskedő volt akkor...

guba # 2010.08.19. 07:38

Ha az adásvételi szerződésben helyesen van feltüntetve az évjárat, akkor nem látok rá esélyt.

chuck # 2010.08.18. 09:39

Üdvözletem

Nekem egy olyan gondom van hogy tegnap eladtam az autómat hirdetésen keresztül. Egy internetes oldalon hirdettem az autót úgy hogy 1994-es az évjárat, azonban 1992-es csak elírtam a hirdetésben. A vevő (autókereskedő) eljött megnézte az autót megnézte a törzskönyvet a forgalmit meg mindent megírtuk az adásvételit, kifizette a pénzt és elvite az autót. Ma pedig hív hogy nem is '94-es az autó hanem '92-es és hogy visszahozza a kocsit és adjam vissza a pénzt.

A kérdésem az, hogy jogilag kényszeríthet-e arra hogy visszavegyem az autót? Elvégre kitudja mit csinált azóta a kocsival valamint megnézett mindent mielőtt aláírta a szerződést.

Előre is köszönöm a válaszát.

nyiszi # 2010.07.20. 19:10

Tisztelt Guba!

Köszönöm szépen a tanácsot,megfontolom.

guba # 2010.07.20. 05:22

Követelhetsz árcsökkentést, vagy elállhatsz a szerződéstől. Hogy érdemes-e belevágni, az attól függ, hogy ez 60 000 km mennyi értékdifferenciát jelent.

nyiszi # 2010.07.19. 20:48

Kedves Guba!

Tanácsát szeretném kérni.
Pár napja vásároltam egy autót.172000kM-ert mutatott a kijelző.Ma elvittem egy kiolvasásra és megállapították,hogy a valós kM állás 236000.
Ez abból derült ki,hogy az olajcsere táblázat ezt jelezte.Az utolsó 5 olajcserét tárolja amik a következők voltak: 11. 236100 10. 209900 9. 186700
8. 166000 7. 143800.
A szervízkönyv természetesen nincs meg.Gondolom nem véletlenül.Az alvázszám alapján is lekérdezték a gyártó oldalán ahol az derült ki,hogy 2008 08 06.-án volt az autóban 146445 kM.Ebből én arra gondolok,hogy ezt most eladás előtt állíthatták vissza.
Mi a véleménye,mit javasol?Mit tehetek?
Becsapottnak érzem magam.Ennyi valós kM-rel sokkal olcsóbban is vehettem volna.

Váaszát előre is köszönöm.

guba # 2010.07.15. 19:03

Azt ennyi alapján senki nem fogja megmondani neked, hogy mit tegyél. A szempontokat elmondtam. Tudnám még cizellálni a műszaki szempontokat, de szerintem felesleges, mert láthatóan te magad sem hiszel a sikerben.

KKlárika # 2010.07.15. 07:48

Kedves Guba!

Köszönöm szépen a választ. Én is átnéztem már sokszor a hirdetéseket, és azt, hogy milyen áron vannak a Suzuki Swift 1.3 GS 2005-ös évjáratú autók hirdetve. Az is számít, hogy mennyi km. van benne, és milyen felszereltségű az autó. Az enyémben 31.800 km. volt csak, és több extrát tartalmazott, mint ami gyárilag az alap felszereltsége. Ezeket az előző tulajdonos pluszban kérte, amikor az autót megrendelte. Ezért valamivel többet ér, mintha csak az alap felszereltségű lenne. Nekem a kereskedő ezt mondta.A hirdetésemben pedig nem szerepelt az a szó, hogy sérülésmentes. Az alábbi szöveggel hirdettem: Az autó megkímélt,mind műszakilag, mind esztétikailag korának megfelelő állapotban van.
A kereskedő hirdetését és a sajátomat is kinyomtattam a hirdetési oldalról. Az általam említett hajszálrepedés pedig látható is volt az első lökhárítón, tehát azt nem is tagadhatja. A vevő azt kifogásolja, hogy az autó törött volt és át lett festve, - amiről előzőleg én nem tudtam - amit a szerelővel műszer alapján is megméretett. Műszakilag az autónak nincs baja.
Mit tegyek? Ha beperel, mennyibe fog kerülni? Vagy jobban járok, ha fizetek neki? Úgy tudom a per több hónapig is elharthat, nekem arra nincs pénzem,hogy több százezer forintot kifizessek perköltségre és ügyvédre. És még fizessem a vevő ügyvédi költségeit is.

guba # 2010.07.14. 15:35

Most megnéztem, mondjuk a tiednél jó 200 000-rel olcsóbban is kínálnak már ilyen autót, sérülés mentesnek hirdetve. Ezek alapján mérlegeljél. :-))

guba # 2010.07.14. 15:23

Igazuk lehet, de nem biztos. Te azt mondtad, hogy többen megvizsgálták az autót, és nem találták javítottnak. Ezek után gondolom annyit megérne a dolog neked, hogy kétségtelenül tisztázd a hiba tényét. Ha valóban van hiba, akkor nem mindegy, hogy nyilvánvaló-e vagy sem. Kiindulhatsz abból is, hogy nem vitatod a hibát, sőt, a hiba nyilvánvaló volt, amit nem is titkoltál el, és ezért ennyi a kocsi ára. Ha már a kocsi árában eleve figyelembe vettétek a hibát, akkor nem lehet szavatossági alapon árcsökkentést követelni ez miatt. Azt is írtad, hogy autókereskedő átnézte és annyit ajánlott érte, amennyiért eladtad. Az autókereskedők soha nem ajánlanak annyit, amennyi a kocsi piaci értéke, mert akkor semmit nem keresne rajta. Használt autónál mindig az a döntő, hogy a vételár és a kocsi elhasználtságának a mértéke kb szinkronban van-e. Szóval neked sem ártana, ha egy ügyvédet megbíznál, szerintem.

KKlárika # 2010.07.14. 13:49

Köszönöm a válaszokat.
Tegnap felhívtam a vevőm ügyvédjét, aki közölte, hogy egyezzünk meg egy bizonyos összegben a vevővel, hogy ne legyen belőle per, de az ügyvéd szerint ők nyernék a pert, mert én eltitkoltam azt, hogy törött volt az autó. Szerinte ez rejtett hibának számít, és az ügyvéd közölte velem, hogy minden a per során felmerült költséget is nekem kell majd kifizetni.
Később beszéltem a vevővel is, aki azt mondta, ha nem is 150.000.- Ft-ot, de azt a költséget, amit a szerelő fog mondani neki - mert most minden egyebet: nagyszervízt, polirozást stb. elvégeztet az autón - azt kérni fogja. Ellenkező esetben megyünk a bíróságra. Az ügyvédje szerint bizonyítani tudják, hogy átvágtam. Azt mondta, ez szavatossági igény, ami a vételár leszállításával jár.
Mit szóltok hozzá? Igazuk van?

Atis77 # 2010.07.14. 05:38

En nem rejtett hiba megteknintett kiprobált állapotban vette át! Akkor?

guba # 2010.07.13. 21:08

Bepróbálkozott. Ha valóban törött is volt, és a km ténylegesen annyi, akkor is árában adtad el. Ne engedj szerintem.

KKlárika # 2010.07.13. 09:19

Üdvözletem!

2010. június 14-én eladtam a Suzuki Swift 1.3 GS típusú, 5 éves autómat, 31.000 km-rel, 1.325.000 forintért. Az autó szép, megkímélt állapotban volt, műszakilag semmi probléma nem volt vele. A vevő 80 km-ről jött el érte, egy apró hibáról már telefonon is tájékoztattam, mert az első lökhárítójának nekitolattak és látszott rajta egy kis hajszálrepedés. Nem akartam eltitkolni,hogy utána azt mondja, vidékről eljött és sérült az autó. Átnézte vásárlás előtt ő is, és a 4 kísérője, akivel érkezett. Mondtam, hogy be van jelentve a szerelőhöz, aki a héten kijavítja, mire ő közölte, hogy így is megveszi az autót, mert most szeretné elvinni.
Két nap múlva telefonált, hogy elvitte szerelőhöz az autót, aki közölte vele, hogy az autó eleje törött volt. Ezért elviszi felértékeltetni az autót, hogy mennyit ér. Tegnap kaptam egy ügyvédi felszólítást, hogy fizessek vissza a vevőnek 150.000 forintot 5 napon belül, ellenkező esetben feljelent, mert ennyivel ér kevesebbet az autó. Műszakilag egyébként semmi probléma nincs az autóval. Én két éve vettem az autót, arról nem tudtam, hogy az előző tulajdonosánál
törött volt. Egyébként egy autókereskedő is átnézte az autót, aki 1.300.000 forintot szintén ajánlott érte, ő sem említette, hogy festve volt az eleje. Ő mondta, hogy ennek az autónak a piaci értéke 1.4-1.5 millió között van. Ő is ennyiért tudja eladni, ha tőlem megveszi.
Jogos-e a vevő ilyen irányú követelése felém, és milyen következménye van, amennyiben feljelent.

Köszönöm a választ!

guba # 2010.07.01. 08:33

Pontosan ezt tedd. Vigyél egy példányt, amit az okmányirodán vetess át.

Alex3 # 2010.06.29. 20:18

Üdvözlet mindenkinek!

Olyan kérdésem van,hogy márciusba vissza adtam az üzembentartóit az autóval együtt a tulajdonosnak.
Okmány irodán azt mondták hogy a tulajnak kell be jelenteni?
Most ki derült hogy a tulaj az autót tovább adta és még mindig az én nevemen van mert kérte az adataimat a müszaki vizsgához,természetesen nem adtam meg.
Holnap be viszem az okmányirodába a lemondó nyilatkozatott,és kérdezném hogy ki mít tenne?
Hihetetlen hogy ilyen emberek vannak.

guba # 2010.06.25. 18:36

Neked nem azt kell tudnod bizonyítani, hogy ki tekerte vissza, hanem elég azt, hogy te már visszatekert állapotban vetted meg. Ezért írtam, hogy szavatossági alapon célszerű fellépned. És nem ártana egy ügyvéd, ha jelentős összegről van szó.

velcsi80 # 2010.06.25. 06:50

Guba, köszönöm válaszod!

Próbálkoztam egyezkedni az eladóval, de nem jött össze semmi. Sőt, szerinte nyugodtan perelhetem, nem tudom bizonyítani, hogy ő tekerte vissza a km órát. Ez tényleg így van, csak azt tudom bizonyítani, hogy 2x annyi van benne, mint a kijelzett futás.

Akkor ezt buktam?

guba # 2010.06.23. 19:34

Akitől vetted a kocsit, de nem kártérítési, hanem szavatossági alapon célszerű vagy a vételár csőkkentését követelned, vagy elállnod.

velcsi80 # 2010.06.23. 13:21

Üdvözletem!

Téma: visszatekert km óra...

10 napja vettem egy autót, magánszemélytől. Nagyon jó állapotban van, tényleg egy szavam nem lehetett rá, a 146.000 km valósnak tűnt. Tegnapi nap elvittem szervízbe, ahol rákötöttek egy diagnosztikai műszert, ami képes volt kiolvasni a valóban megtett km-t, ez a duplája lett a műszerfalon kijelzett értéknek.

Nos, a magánszemély akitől vettem 2 hónapja vásárolta meg az autót 144.000 km-rel egy kereskedéstől, így biztos, hogy nem ő tekerte vissza.

Természetesen leginkább én vagyok a hülye, hogy nem a megvásárlás előtt vittem kiolvastatni a km-t...

Kivel szemben lehet követelésem (kártérítés) ha lehet egyáltalán?

Válaszokat előre is köszönöm!

guba # 2010.06.15. 19:23

Igen, jó eséllyel.

csepelibetti # 2010.06.11. 06:18

Érdeklődni szeretnék!
2 héttel ezelőtt vettem egy Volvo s40-es személygépkocsit. Amikor megvettem át voltak ázva a lábtörlői, de a kereskedő azt mondta, hogy biztosan nyitva maradt az ajtó azért ázott be.
Múlt héten, egész nap esett az eső. Amíg 8 órától 4-ig dolgoztam, ázott kint az autó és annyira beázott, hogy a belső, felső kárpitból csöpögött a víz. Elvittem karosszériáshoz, aki kivette az szélvédőt, és kiderült, hogy már évek óta ázik az autó, berozsdásodott. Ki kellett cserélni a szélvédőt és az egész tetejét is le kellett festeni.
Érdeklődnék, hogy a használt gépjárművekre ilyen esetben követelhetek e kereskedőtől valamennyi kártérítést!
Köszönöm

garcia66 # 2010.06.03. 20:04

Szia oldzsolt!

Először is ezt ajánlom:http://www.fogyasztovedelem.com/…php/f44.html

Itt van sok ehhez hasonló ügy, és szerintem egy kereskedővel szemben nagyobb esélyed van mintha az eladó magánszemély lenne. Véleményem szerint keress egy ügyvédet ezután, ill. egy MB szervizt, hogy beszerezz egy előzetes szakvéleményt(nem kell írásos, csak szóbeli egyelőre). Egy Merci váltó nem mehet szét 160.e kilométer alatt!
És egy tanács mindenkinek:ne sajnáljatok 20-30.e forintot egy több milliós kocsi megvételekor arra, hogy szakszervizben állapotfelmérést készíttessetek!