Visszavásárlás


cszoli # 2005.10.26. 13:06

Tolvaj ellopta az autókulcsomat és egy palmtopot, majd két nap múlva felhívott, hogy visszavásárolhatom a cuccot.
Én ezt megtettem. (Egyéb lehetséges problémákról, mint lemásolt kulcs, stb. most nem írok).
A kérdésem az, hogy a rendőrségen még előzőleg megtett feljelentésemet kiegészíthetem-e a visszavásárlással, vagy semmiképp ne tegyem, mert ezzel büntethetővé teszem magam?
Ha ez így lenne, milyen jogszabály tiltja a tőlem ellopott tárgyak visszavásárlását? Talán ez bűnpártolás?
Köszi előre is.
Zoli

kirobit # 2005.10.26. 14:46

cszoli!
most nem írom le, hogy mit kellett volna tenned, hanem onnan kezdem, ami most van:

nem ismerek olyan bűncselekményi tényállást, amelyet megvalósítottál volna azzal, hogy visszavásároltad a tőled ellopott dolgokat.

szerintem jelentsd be a rendőrségen, hogy felvette veled a kapcsolatot a tolvaj, és mond el jegyzőkönyvbe, hogy mennyi pénzért vásároltad vissza a tulajdonodat képező ingóságokat. azt is mondd el, hogy nélkülözhetetlen tárgyakról volt szó, és ezért kénytelen voltál visszavásárolni a dolgokat.

ehhez nem kell kiegészítened a feljelentésedet, csupán arra vonatkozóan teszel vallomást, hogy a károd egy része megtérült.

ez csak annyiban fogja befolyásolni a büntetőeljárást, hogy a vádirat végére beírja az ügyészség, hogy az ellopott dolgok visszakerültek tulajdonosához x forintért.

a bírósági eljárás során, amikor sértettként meghallgatnak, előadod ugyanezeket és ha bűnösnek mondják ki a vádlottat, akkor utána kártérítési pert tudsz indítani ez alapján és követelheted az általad kifizetett összeget a tolvajtól és ezen felül az elmaradt időre nem vagyoni kárra is igényt tarthatsz!

én mindenképpen végigmennék ezen az úton, de lehet, hogy más megoldás is van.

cszoli # 2005.10.26. 15:11

Írd le, ha van időd, mit kellett volna tennem, mert hasznos lehet másnak is.
Amúgy én nem gondolom, hogy ebből valaha per lehet, a rendőrség ált. nem nyomoz, csak 30 nap múlva lezárja az aktát.
Mivel ismeretlen a tettes, még személyleírás sincs, ugye zsebtolvajlásról van szó, nem ismert az elkövető.