Fórum autók, motorok régebbi elöl     új hozzászólás

Kötelező biztosítás

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.07.12. 19:19

A büntetőjogi felelősség és a polgári jogi felelősség nem azonos. Különösen nem azonos a veszélyes üzem működtetőjére nézve.

www.kbs-ugyved.hu

Veronika13 # e-mail 2013.07.12. 18:23

Üdvözletem!

Közlekedési baleset részese voltam,2 és fél éve. Bíróságra került az ügy,ahol jogerős ítélet kimondta nem voltam okozója a balesetnek.
Ma kaptam az akkori kötelező biztosítómtól egy levelet, hogy a káreseménnyel kapcsolatban több mint másfél millió forintot fizettek ki a másik félnek. Egyenlőre levegőt sem kapok.
Ha nem okoztam balesetet,akkor mi alapján fizettek a másik félnek?
Köszönöm,ha valaki felvilágosít.

quadratec # e-mail 2013.07.03. 12:41

Jó napot!

A kérdésem az lenne, hogy ha adott egy gépkocsi, amit 2012.01. hóban eladtunk, a kgfb-t viszont nem mondtuk le így az díjnemfizetés miatt megszünt. A biztosító most, 2013.07. hóban, követeli a negyedéves díját ami a díjnemfizetési időszak (2012. I. negyedév) alatt keletkezett. Követelése helytálló?
Előre is köszönöm a válasz(oka)t!

kavicsos64 # e-mail 2013.06.24. 13:29

Szép napot mindenkinek! Úgy tűnik az első kérdésem elveszett. Még egyszer felteszem a kérdésem. Egytengelyes kerti traktorra kell-e felelősség biztosítás?

kavicsos64 # e-mail 2013.06.24. 08:47

Szép napot ! Olyan kérdésem lenne, hogy kerti traktora kell-e felelősség biztosítást kötni?

allesvogel #   2013.06.23. 22:58

KÖBE!?
Problémám a következő. Édesapám halálát (2012.05.01) követően megörököltem (hagyatékban) a tulajdonát képező szgk-t. Majd nemrég a KÖBE-től (2013.05) kaptam egy levelet, hogy mint az szgk üzembentartója (téves állítás a KÖBE részéről, mert édesapám halálát követően hagyatékban örököltem csak az autót) az én saját saját kgfb-m BM terhére terhelik az édesapám által tavaly elkövetett baleset káresemény következményét, holott a káresemény a káresemény időpontjában egy, a nem tulajdonomban (üzembentartó sem voltam) lévő személygépkocsira vonatkozik, tulajdonosának (aki édesapám volt) kellett lennie kgfb-nek a káresemény időpontjában. A szgk édesapám saját használatában volt, nekem arról sem volt tudomásom, mely biztosítóval (kgfb) állt szerződésben. Édesapám önálló életet élt halálának bekövetkeztéig. Nekem a káresemény bekövetkeztéről sem volt tudomásom a KÖBE levelének megérkeztéig.

A történések összefoglalása még egyszer, időrendi sorrendben, röviden:
• káresemény bekövetkezése (KÖBE értesítés alapján): 2012.04.02
• a kárt okozó szgk tulajdnosa (üzembentartó nem volt)édesapám, akinek saját kgfb-jének kellett lennie a törvényi előírás alapján
• édesapám halála: 2012.05.01
• hagyaték jogerőre emelkedése: 2012.11.15
• a szóbanforgó szgk-ra kötöttem kgfb-t(mint örökös): 2013.01.07 (előző kgfb-m 2011.11-ben érdekmúlással szűnt meg)
• a szgk tulajdonbejegyzése okmányirodában: 2013.03 (az okmányirodai ügyintézés külföldi tartózkodásom miatt sajnos elhúzódott)

Teljesen tanácstalanul állok a helyzet előtt, hogy a káresemény időpontjában, egy tulajdonomban nem lévő szgk káreseményének következményét (magát a kárt sem én okoztam) édesapám sajnálatos halála miatt, mivel én örököltem az szgk-t, rám terhelik. Az szgk-t soha nem használtam, a káreseményről nem volt tudomásom.

Kérdésem az lenne, hogy a kgfb nem személyhez kötött? Miért rám terheli a biztosító? Megteheti? Ezek szerint a káresemény következménye örökölhető lenne? Egyáltalán jogszerű-e a KÖBE eljárása?

monalisa1 #   2013.06.16. 12:18

30%

Atis77 # e-mail 2013.06.16. 08:24

gorazs

A KIKALKULÁLT ÖSSZEGBEN NINCS BENNE A BIZTOSíTÁSI ADÓ. SZERINTEM EZ LESZ A DIFI A SZÁMOK KÖZÖTT.

gorazs # e-mail 2013.06.13. 20:36

Üdv.

Problémám a következő: évközi biztosító váltásom volt mindent szabályosan csináltam, a kalkuláld díjat be is fizettem (éves 12000ft) erre jön a levél hogy fizessek be még 17000ft-ot felkeresem a biztosítót hogy mi történt, mondják h. nem tudják lekérni a bónusz igazolásom ezért kérjem le én és mutassam be, ez még az nap meg is történt, erre hétfőm újabb levél hogy fizessem be a 17000ft-ot bemegyek a bizt. hoz és most mi van, hát folyamatban van az ügyem ne izguljak. Erre ma újabb levél h. nem tudják lekérni a bónuszt ezért visszaraknak A0 ba B10 ből és a lényeg hogy az éves díjam 22000ft és fizessek be még 17000f-ot. Matekból me voltam 5-ös de ha 22e ből befizettem 12e-ret akkor nem 17e a hiány. Na mindegy mert úgy sem fizetem be. Holnap újra bemegyek az biz-hoz és csúnya dolgok lesznek. Na én paraszti ésszel úgy gondolom hogy ha egy szerződés valamelyik fél hibájából nem lehet érvényesíteni akkor az meg lehet szüntetni nem? Persze gondolom ez a Bizt. ra nem vonatkozik.

Kara kán # e-mail 2013.05.24. 21:33

@Nova82:
„A bonus-malus rendszer személyhez kötöttsége

A bonus-malus rendszerrel járó előnyök és hátrányok a szerződő üzembentartó személyéhez fűződnek, függetlenül attól, hogy a biztosított gépjárművét ki vezette e kötöttségéből következik, hogy:

az autó adásvételekor az üzemben tartó/tulajdonos által megszerzett bonus-malus fokozat nem száll át a gépjármű új tulajdonosára, neki saját bonus-malus besorolása szerint kell új felelősségbiztosítást kötni, bármely általa választott biztosítótársaságnál.

amennyiben a biztosított gépjárművet jogtalanul használatba veszik, és erre vonatkozóan büntető feljelentés megtételére kerül sor, úgy a jogosulatlan használó által a gépjárművel okozott kár a szerződés bonus-malus besorolását nem érinti.

érvényben lévő szerződésben elért bonus-malus fokozatot nem lehet átvinni az üzemben tartó másik gépjárművére (úgynevezett párhuzamos üzemeltetés). Kedvezőbb bonus besorolás átvitelére csak az előző szerződés érdekmúlás miatt történő megszűnése (pl. korábbi gépjármű eladása vagy fogalomból való kivonása) esetén van lehetőség.”
Innen: http://www.pszaf.hu/…s-malus.html

egypt # e-mail 2013.05.24. 20:01

Szóban elmondtuk, hogy melyik fokozatban voltunk az előző biztosítónál. Állítólag 60 napon belül a biztosító változtathat, csak az a kérdés, hogy ez a 60 nap ránk is vonatkozik. Azaz, mi is visszamondhatjuk a szerződést. Megjegyzem, hogy a szerződéskötéstől számított 50. napon küldték ezt a levelet. Ne maradjon sok idő, ha esetleg lépni szeretnénk.

wers #   2013.05.24. 09:27

ezek szerint rossz bonusz fokozatot adtál meg, ez jelentősen befolyásolja a díjat

egypt # e-mail 2013.05.23. 22:12

2013. április 3-án kötelező fb-t kötöttem. Az első féléves díjat már be is fizettem. Május 23-án közölték, hogy téves bónusz-megállapítás alapján a biztosítási díjat visszamenőleg duplájára emelik. Arra hivatkoznak, hogy az előző biztosítótól most kapták meg a besorolást. Jogos-e a mindkét részről aláírt szerződés után a duplájára történő áremelés. Ennek az összegnek a tudatában nem is biztos, hogy ezzel a biztosítóval kötünk szerződést. Ilyenkor mit lehet tenni? Ha valaki tud választ, nagyon köszönöm!

halaszp # e-mail 2013.03.16. 18:24

Tisztelt Szakértők!

A problémám a következő lenne:
Az AEGOn biztosítóval kötöttem szerződést nekik dolgozó ügynökön keresztül, amiben vállaltam az e-posta szolgáltatást. A biztosító díjnemfizetés miatt a szerződésemet felmondta, állítása szerint erről az e-posta szolgáltatásban értesítettek. ezt onnan tudtam meg, hogy az okmányiroda kivonta a gépkocsimat a forgalomból. Postai úton a szerződés-felmondásról semmilyen dokumentumot nem kaptam, emailt szintén nem.
Kérdésem az lenne, hogy a 2009. évi LXVII tv. 21. paragrafus (5)bekezdésében lévő "igazolható mód"-ot kielégíti-e ez a megoldás. A szerződés felmondása tudomásom szerint írásbeliséghez kötött, de ebben a kérdésben a fenti jogszabályhely meglehetősen zavaros.
Segítségüket előre is köszönöm.

Tisztelettel: Halász Péter sk.

Nova82 # e-mail 2013.03.14. 13:42

Üdvözlök mindenkit!

A következő kérdéssel fordulnék a fórumozókhoz:

Szeretném eladni a személyautómat, ami B10-es bónuszban van. Sajnos egyenlőre nem tudok másik autót venni, viszont azt sem szeretném, hogy a B10-es bónuszom elvesszen.

Megtartható-e a bónusz, ha a következő időszakban nem rendelkezem autóval?

Ha megtartható, akkor mennyi ideig?

Esetleg valamilyen kérvénnyel határozatlan ideig is?

A választ előre is köszönöm!

balesetijogasz # e-mail 2013.03.02. 15:02

Kyga és Bociboy!

Mivel eddig senki sem válaszolt a kérdésre, ezért én megteszem. Remélem még nézitek a topicot.

Az új gépjármű átírási költségét lehet követelni pont a Ptk. 355.§-a alapján. De csak azonos vagy kisebb teljesítményű vásárlása esetén. Ha nagyobb teljesítményűt vesz valaki, akkor annak csak egy részét térítik.

Ha a biztosító elzárkózik, fizetési meghagyást kell benyújtani ellenük, akkor majd fizetnek.

döniz # e-mail 2013.02.28. 08:11

Tisztelt Szakértők,

a következőben kérem a segítségüket:
ismerősöm 2012. szeptemberében új szerződéssel befizette a Biztosító csekkjén a megállapított összeget (60.000 Ft) gépjármű kötelező felelősségbiztosításra. A csekken az áll, hogy a fedezet 2012. 09. 12-től 2012. 12. 12-ig áll fenn.
2013. 01. 07-én újabb csekken befizetett 8.940 Ft-ot, ezen a csekken az áll, hogy fedezet biztosítva 2012.s09. 12-től 2013. 02. 15-ig.

Időközben, 2013. februárban kapott egy levelet a Biztosítótól, hogy 2012. novemberétől díj nemfizetés miatt megszűnt a szerződése és azóta tartó fedezetlenségi díjat számolnak fel.

Bement a Biztosítóhoz reklamálni, de nem tudtak érdemleges felvilágosítást adni, azt mondták, bárhová mehet, úgyis nekik lesz igazuk.
Tegnap ismerősöm panaszlevelet írt, de attól fél, hogy egyrészt tényleg ketyeg a fedezetlenségi díj november óta, másrészt a válaszig (ha egyáltalán válaszolnak)még hetek telhetnek el.

Mit tanácsolnak?

Köszönöm előre is a válaszukat.

Döncigen # e-mail 2013.01.29. 20:12

Gépjármű kereskedelemben dolgozó ismerőseim között felvetődött a következő kérdés ill. vita alakult ki: járműkereskedő megvásárol egy járművet, az átíráskor kell-e kötnie felelősség biztosítást, ha nem akarja ideiglenesen kivonatni a forgalomból a járművet. Egyesek szerint nem üzembentartó ezért nem kell, mások szerint a 326/2011 Korm rendelet végén előírás, az átíráshoz be kell mutatni a biztosítást igazoló iratot. Melyik a jó válasz? Kérem a segítségüket. Köszönettel.

FaJa86 # e-mail 2013.01.28. 15:08

Tisztelt Fórumozók!

Egy olyan gondom akadt, hogy 2012.10.29-én megbízást adtam egy online alkusznak, hogy kösse meg a kgfb-m, de azóta sem kaptam csekket. Többször is írtam már nekik, de csak azt írták, hogy felveszik a kapcsolatot a biztosítóval, és eddig semmi érdemi fejlemény nincs. Voltam a biztosítónál is, azt mondták, hogy várnom kell a kötvényesítésre.
A fordulónap 2012.11.04 volt, tehát majdnem 3 hónap telt el.
Tudna valaki tanácsot adni, hogy mit tehetnék ez ügyben?
Az esetleges fedezetlenségi díjat ráháríthatom az alkuszra?

Előre is köszönöm a választ!

Üdv

kyga # e-mail 2013.01.25. 15:56

Üdv Mindenkinek!

Teljesen ugyanabban a cipőben járok mint az előző hozzászóló(bociboy) Szintén KÖBE.
Az én igényemet(átírási ktsg) nem bírói gyakorlatra hanem a PTK 355. paragrafusára hivatkozva utasítják el.
"Az új autó megvásárlásának járulékos költsége nem tekinthető a károsultat ért vagyoni kár részének, ezért nem terhelhető a károkozóra sem."

Minden segítséget szívesen fogadok!

Köszönettel!

bociboy # e-mail 2013.01.14. 18:55

Üdvözlöm a fórumozókat!
Érdeklődnék,hogy volt egy közlekedési balesetem amiben nem én voltam a hibás.A vétkes sofőr a hibát elismerte.A kocsimról később kiderült gazdasági totálkáros lett.A vétkes sofőr biztosítója kb 2 hónap alatt kifizette az általuk megítélt összeget.Utána vettem egy másik autót a roncs helyet aminek az átírási költségét szeretném visszakérni a vétkes sofőr biztosítójától.A köbe közölte,hogy ők ezt nem állják mivel ez ellenkezik a bírói joggyakorlattal.Utána a kérdésemre,hogy milyen bírói joggyakorlatot sért,teljesen más válasszal tagadták meg a fizetési kérésemet.Azt írták,hogy én elfogadtam az ő kártérítési összegüket.Ez sem igaz mert ők csak elküldték a pénzt a számlámra és utána pár nappal küldtek egy levelet az összegről ami szerintük járt nekem.Kérdésem az lenne,hogy kérhetem a köbétől az "új"autó átírási költségét,jár ez nekem a vétlen sofőrnek a vétkes sofőr biztosítójától?Az általam vett másik autó öregebb és rosszabb felszereltségű mint ami totálkáros lett.
Üdv Feri

wers #   2013.01.10. 11:12

de egyszerűen nem tudom megérteni, hogy miért kell a 3.évezred 13 évében még mindig sárga csekkezni csoportos beszedési helyett ?
Tavaly március óta (május közepi évforduló) egyszer papíron háron példányban a biztosítónak, kétszer a banknak adtam megbízást, eddig a biztosító még nem bírta érvényesíteni mittomén mi miatt. A bank látja a rendszerben hogy háromszor kereste a biztosítót eredménytelenül. Én meg figyelhetem, hogy vonja-e és telefonálgatok nekik. (persze a díjat átutaltam)

Biztosítási1x1 # e-mail 2013.01.10. 11:02

#semmi

A töréskáron kívüli minden más kártérítési igényedet külön írásban kell kérni a károkozó biztosítójától.

biztositasi1x1.hu

Margherita # e-mail 2013.01.10. 01:53

Köszönöm a segitséget.Tehát uj üzemben tartó köthet rá uj biztositást.De lehet ezt ha az Erstétől lizingelem??

Ami a sárga csekket illeti, nekem sokkal jobb mint a csoportos beszedési mert azt rögtön vonogatják, a csekket akkor adom fel mikor akarom és van pénzem.legalábbis kicsit trükközhetek az idővel....meg a beszedésire perpill.nincs számlám amit használok,

semmi # e-mail 2013.01.07. 16:34

Segítséget kérnék illetve felvilágosítást.

2013.január 4-én koccanásos balesetünk volt.A másik autó sofőrje beismerte, hogy ő a hibás.
Autónk hátsó lökhárítója nyomódott meg.
Még aznap elmentünk, megtörtént a kárfelvétel,s minden rendben is lenne.(700000FT a kár!)
Ma tudtam meg, (nem tudom igaz-e, mert nem találok róla semmi pontosat), hogy a biztosítónak fizetni kell az értékcsökkenést is.
Az autónk 2011.májusi s 10000 km van benn.

Köszönettel