Gyermek külföldre vitele


katica600 # 2014.01.06. 13:48

Most nyár óta lakunk itt, több, mint 3 hónapja.

ObudaFan # 2014.01.06. 13:20

Ha az édesapa ahhoz hozzájárult, hogy ott lakjatok, akkor valószínűleg igen. Mióta nem tartózkodik a gyerek Magyarországon?

sakk # 2014.01.06. 11:07

tisztelt jogi fórum!! A testverem gyerekeivel szeretnék külföldön nyaralni egy hetig törökországba az egyik 16 a másik 6 éves hogyan lehet??

katica600 # 2014.01.05. 22:29

ObudaFan,

még megvan a magyarországi lakcímünk. Édesapa Magyarországon lakik, mi másik országban.
Magyar gyámhivatali határozattal rendelkezünk. A külföldi tagállam jogrendszere vonatkozik ránk?
Bocsánat nem tiszta teljesen.

Köszönöm!
Kata

ObudaFan # 2014.01.05. 22:21

Ha az EU-ban, de nem Magyarországon éltek, az adott EU tagállam szabályai az irányadók.

katica600 # 2014.01.05. 20:59

Kedves ObudaFan!

EU-ban élünk végleges letelepedési engedéllyel a gyámhivataltól - (elváltam, édesapa beleegyezett a költözésbe). Mindannyian magyar állampolgárok vagyunk. Kapcsolattartás a rögzítettek szerint, zökkenőmentesen megy.

Tovább szeretnénk költözni másik országba, EU-n kívül, amihez édesapa nem járul hozzá. Mi mégis mennénk, ilyenkor bírósághoz vagy gyámhatósághoz kell-e fordulni, ha a szülők nem tudnak egyezségre jutni a költözés tekintetében?

Köszönöm a választ!

Kata

pazs # 2013.11.06. 08:58

Nem. Az útlevél kiváltásához viszont kelleni fog, persze a legtöbb európai országba elegendő a személyi igazolvány (már a gyerekeknek is ki lehet váltani, ehhez nem kell az apa közreműködése).

csimmamóló # 2013.11.05. 22:51

Tisztelt Jogi Fórum!

Tanácsukat szeretném kérni:
4 éves gyermekemet egyedül nevelem, külföldre szeretném vinni nyaralni. Kell-e az édesapa beleegyezése akkor is, ha nem élünk már élettársi viszonyban sem. MÁK felé is le van jelentve, egyedülállóként kapom az emelt szintű családi pótlékot.
Válaszukat előre is köszönöm!

monalisa1 # 2013.11.03. 19:10

Ameddig nincs bírósági döntés gyermekelhelyezésről, ilyenkor előfordul, hogy "lopják" a gyermeket egymás elől.

ObudaFan # 2013.11.03. 12:58

ha elfelejtenének hazajönni, a Hágai Egyezmény alapján hazahozzák a gyereket.

habok # 2013.11.02. 14:44

Útlevél nélkül is lehet menni külföldre, EU-n belül mindenképpen.

Nincs erre vmi jogszabály, amit az apa elé lehetne tenni, hogy csak a másik szülő beleegyezésével? Mert most neki meggyőződése, hogy amíg közös a felügyelet, addig bármikor viheti külföldre az engedélyem nélkül.(Sanszos, hogy elfelejtenének hazajönni esetleg, mivel nem magyar állampolgár, gyerek is kettős)

ObudaFan # 2013.11.02. 09:33

Bármelyik szülő kérheti az útlevél visszavonását, úgy meg nem egyszerű.

habok # 2013.11.01. 12:44

Sziasztok,

válófélben lévő szülő esetén, ha még közös a felügyelet (bírói döntés hiányában), az egyik szülő elviheti külföldre a másik beleegyezése nélkül a gyereket?

Ha van erre jogszabály, kérlek, linkeljétek.
A gyámügy azt mondta, nem, de nem mondott konkrét paragrafust.

habok # 2013.11.01. 12:44

Sziasztok,

válófélben lévő szülő esetén, ha még közös a felügyelet (bírói döntés hiányában), az egyik szülő elviheti külföldre a másik beleegyezése nélkül a gyereket?

Ha van erre jogszabály, kérlek, linkeljétek.
A gyámügy azt mondta, nem, de nem mondott konkrét paragrafust.

ObudaFan # 2013.10.24. 20:14

maya29

Ha jövő március 15-ig tudtok várni, akkor semmit nem kell tenni. Ha nem, akkor a gyámhatóságon célszerű igazolni, hogy lesz hol laknia, iskolába mennie kint a gyereknek, lesz, aki eltartsa és lesz egészségügyi ellátása.

ObudaFan # 2013.10.24. 20:12

giring

Jó eséllyel elég lesz ezt írásban intézni. Igazolni kellene a gyermek egészségügyi ellátását, lakhatását, oktatási leehtőségét, hivatalos magyar fordítással is.

maya29 # 2013.10.23. 20:17

Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni,hogy mit kell és hol kell intézkednem azért hogy kiköltözzünk Olaszországba. A helyzet az hogy a férjem már több mint 2 éve dolgozik odakinn. Van három "pici" gyerekünk. A legnagyobb fiam 7 éves lesz most kezdte itthon az Általános Iskola 1.osztályát, jövőre kezdené másik fiam ő 6 éves, és utána következő évben a kislányom aki 5 éves. Mivel a házasságunk közel állt a váláshoz, így arra az elhatározásra jutottunk,hogy utána mennénk külföldre mindannyian,hiszen szeretjük egymást de a távolságot nem bírja el a házasságunk. De mit kell elintézzek? Hova menjek én hogy mindenünk meglegyen gyámhatóság ilyesmi kell stb...? Olvasgatok fórumokat,de már azt hiszem nem értek semmit...Remélem tudnak nekem segíteni,hogy mivel is kezdjem el,mert mihamarabb szeretném ha együtt lehetne a családunk. Köszönöm előre is.

giring # 2013.10.18. 17:35

Köszönöm a választ.
Ez azt jelenti,jobb,ha most nyújtom be a kérelmem az illetékes bírósághoz?
A gond az,hogy nem tudok sokat utazgatni haza,mivel minden nap dolgozom....hogyan lehetne ezt intézni ilyen helyzetben és milyen dokumentumokra lesz szükségem?
Amennyiben azt mondanám,hogy nem lesz hosszabb egy évnél a tartózkodásunk kinnt és utána nyújtanám be a papírokat,hogy mégis? Akkor már tudnám bizonyítani,hogy a gyerekek beilleszkedtek..stb..stb...Én a kapcsolattartást nem szabályoznám,eleget tennék neki....de a volt élettársam azt mondta,úgy egyezik bele ,hogy kihozzam a gyerekeket,ha vállalom,hogy őt és az új terhes feleségét is kihozom magamhoz.....ezt viszont én nem tudom és nem is akarom vállalni,viszont a gyerekek jövőjét tudom biztosítani Svédországban.

ObudaFan # 2013.10.18. 13:27

Egyrészt a kapcsolattartást biztosítanod kell, és ezt még a magyar gyámhatóság fogja szankcionálni.
Másrészt ha viszont egy évnél hosszabb időre vinnéd ki, hazahozathatja. Ezért csak érdemesebb lenne a bírósághoz fordulni.

giring # 2013.10.18. 12:19

Helló.
Új vagyok itt,és próbáltam utánanézni mik a feltételek,hogy külföldre hozzam a gyerekeim. Három kiskorú gyermekem van,akikre jelen pillanatban a volt élettérsam vigyáz,amiről ügyvéd előtt tett határozott idejű szerződésünk van. Ez lejár ez év decemberében,amikor is visszaáll az eredeti,bírósági határozat,melyben nekem itélték gyerekeket. Én svédországban élek és dolgozom,ide szeretném öket hozni magamhoz. A volt párom azt mondja,nem egyezik bele...a kérdésem az,mivel tud mwgakadályozni,ha tud....mert ha jól olvastam,ha azt mondom,hogy egy évnél nem lesz hosszabb a kinnt tartózkodás,akkor nem kell engedélyt kérnem töle...ebben az esetben,ha decemberben haza utazok értük,akkor jöhetnek velem svédbe minden gond nélkül? Esetleg fel kell,hogy készüljek valami akadályra? A svéd hatóság engedélyezte az itt tartózkodást nekünk.
Válaszokat köszönöm.

ObudaFan # 2013.10.11. 10:10

Jelenleg gyámhatósági jóváhagyás ahhoz kell, ha a felek közösen szeretnének a gyermekkel külföldre költözni.

monalisa1 # 2013.10.11. 09:22

A gyermek egy évnél rövidebb időtartamú külföldre viteléhez nem kell a gyámhatóság engedélyezése, ellenben az eddigi kapcsolattartást változatlan feltételekkel biztosítani kell.

A legfőbb probléma emiatt szokott adódni a szülők között mert pl. nemigen lehet 500-1000 km-ről - vagy történetesen a világ egy távoli szegletéből - a gyereket egy- kéthetenti gyakorisággal hazafuvarozni a hétvégi láthatásra, főleg ha hétközben még dolgozni is kell...

Az apa eddigi láthatási joga csorbul, van aki ezt tudja rugalmasan kezelni, van aki nemigen. (Leginkább itt jön elő férj-feleség barátként váltak-e el vagy pedig egymás ellenségeként.)

A kérdésben végső soron a bíróság dönt, és ha már most sejteni lehet hogy problémák lesznek jobb idejekorán a bírósághoz fordulni - rövid ám az az egy év...

Tündérbogár # 2013.10.11. 08:53

Eddig is a bíróságtól kellett kérni a tartózkodási hely újraszabályozását , tartós ideig való külfölre távozáskor, nem?
Csak az 1 éven belüli kimenetelhez volt elég a gyámhatóság engedély!

ObudaFan # 2013.10.11. 05:38

Ha a kapcsolattartást újra kell szabályozni, ezt főszabály szerint a gyámhatóságtól kell kérni. Kivétel, ha két éven belül bíróság szabályozta, mert akkor a bíróságtól.

katica600 # 2013.10.10. 20:38

Nem parázok. Igenis sejthető némi változás. Kérdésem továbbra is az eredeti.
Légyszives valaki érdemben! Bíróság foglalkozik-e ilyen ügyekkel 2014 márciusától.
köszönöm.