Válás, vagyonmegosztás


monalisa1 # 2007.09.24. 20:27

Ha te leszel a Laci felesége ez nem befolyásolja a párod t.díj fizetési kötelezettségét, mert a kötelezett a gyerek apja. Ellenben ha születik a kapcsolatotokból egy gyerek (= hurrá), erre való hívatkozással joggal kérheti a Laci a jelenlegi t.díj összegének a mérséklését a bíróságtól., eggyel több kicsi szájat kell etetni az ő keresményéből.

Amikor letelik a külföldi munkavégzés és visszaáll a fizetése az itthoni alacsonyabb keresményre, ismét jogalap kérni a bíróságtól a t.díj mérséklését.

Zárójelben jegyzem meg: én a Laci helyében nem sietnék időelőtt visszafizetni a ráeső hiteltartozást, mert az ex-e ha megneszeli a dolgot, bosszúból majd még "elfelejti" fizetni a saját részét (...) és akkor a Lacit mint adóstársat keresi meg a bank = a továbbaikban majd tőle vonja azt amit a volt feleségének kellene fizetnie. A Laci meg évekig pereskedhet az ex-el mire - és ha egyáltalán - lát valamennyit is viszont a pénzéből.

Ha mégis le akarja rendezni a saját hitelrészét azt nagyon csendben tegye, vagyis a volt feleség előtt egy szót se!

És végezetül Hozzás a szavam: ne legyél elkeseredve, mert bár tudom hogy egyedül most nehéz neked, de nem oly sok időre visszajön a Társad és akkor ketten már
könnyebben a dolgokat illetően.

A volt feleséggel meg ha lehet minél kevesebb konktakt legyen részedről, és ha elengedhetetlenül mégis szükséges, ne az ellenséget lásd abban a nőben., természetes hogy "harcol" a maga mődján, hiszen amíg nem jöttél a képbe Te...

Szóval fel a fejjel!

éva33 # 2007.09.24. 20:00

elment a kedvem az élettöl is, majd leirom egyszer semmi kilátás semmire, minden nap csak vitázik a nö, éveket és pénz csikar ki. nem látom most értelmét semminek, bár igaz ez nem lelkisegély, de kivagyok

éva33 # 2007.09.24. 19:10

és ha én már a felesége leszek akkor kérheti a megváltozeott körülményre a kevesebb gyerektartást ?

monalisa1 # 2007.09.24. 19:04

A t.díj körüli jogvita tárgyi költségmentes a bíróságon, tehát pénzbe nem kerül...

éva33 # 2007.09.24. 18:45

még ma este összegzek mindent hogy mi a helyzet, és akkor valaki mondja meg merre menjünk, mert nincsenek 100 ezrek hogy 10-20 évig pereskedjünk:(

éva33 # 2007.09.24. 18:42

és mi az hogy a nö tiltatni akarja a gyerektartást, nem veszi át meg ilyenek, ez a vérünket akarja, hát ennyire esélytelen egy magyar elvált férfi???

ObudaFan # 2007.09.24. 18:09

amorsag!

A házasság előttről származó vagyon valóban különvagyon, ugyanígy az annak helyébe lépő összeg is, illetve az egyes családtagok által adott nagyobb értékű ajándékok is annak a házasfélnek a vagyonrészét növelik, akinek oldaláról ez az ajándékozás történt. Az a bankszámlapénz viszont a házasság alatt gyűlt össze, ha jól értem. Márpedig ebben az esetben teljesen mindegy, hogy ki mennyivel járult hozzá a szerzéshez, 50-50% a tulajdoni arány rajta.

Az ingatlan esetében viszont jobban is jársz, ha inkább kifizeti a részedet, mint ha lenne egy minimális tulajdoni hányadod.

monalisa1 # 2007.09.24. 18:07

éva33,
ha a gyerek semmiben nem szenved hiányt, tehát megfelelő a lakhatása-, az étkezése- és a ruházkodása, valamint a tanuláshoz biztosított minden szükséges eszköz stb., és esetleg különórák, edzés stb. van fizetve, továbbá életkorával arányos az átlagos a zsebpénz, és mindezeken felül a családi közös programok - esetlegesen a szabadságok - a mindenkori évszaknak megfelelően, akkor az anya nem hinném hogy elszámoltatható lenne. De ha mégis, az vélelmezhetően a gyámhatóság feladatkörébe tartozó, tehát az aki a t.díj fizetésére kötelezett legfeljebb panaszt- észrevételt tehet jelzett szervnél, ha neki valami nem tetsző.

ObudaFan # 2007.09.24. 18:03

éva33!

Erről nem tudsz számlát kérni. Amennyiben a gyermek szükségletei nem indokolják ezt a mértékű tartásdíjat, mérséklést kérhetsz, amennyiben indokolják, de ennek ellenére nélkülöz ott a gyermek, akkor elhelyezés megváltoztatását lehet kérni. Ennyi a lehetőség.

éva33 # 2007.09.24. 15:59

sziasztok, arra tudtok választ, hogy milyen esetben és hogy kérhetö az anyátol számla arrol, hogy valoban a gyerekekre költötte a gyerektartást? és ez egyszeri vagy lehet hosszu távon is ? mert gondoljatok bele, havi 120 ezer ft rol.. hát.....

amorsag # 2007.09.24. 13:07

Kedves fórumozók!

Segítségetekre lenne szükségem.

Férjemmel(aki ekkor még csak párom volt) öt évvel ezelőtt vettünk egy kertes házat, ami 21 millió forintba került, a társam saját vagyonából 15 milliót rakott bele, én csak kettőt, a többit pedig hitelből (4 millió) finanszíroztuk(férjem nevén van). A ház tulajdonosa 100%-ban a párom lett. és csak papírt irtunk róla, hogy én 2 millót adtam bele, illetve mindig feljegyeztük, hogy a hiteltörlesztést milyen mértékben fedezem én, ez néha a fele volt, néha a 20%-a csak, mert néha nem volt munkahelyemen munka, és igy fizetés is kevesebb. ezután összeházasodtunk, született egy kicsi gyerekünk is. A házasság után volt, hogy a férjem édesapja adott nekünk nagyobb összegeket, amit a hitel törlesztésére fordítottunk. én otthon maradtam a gyerekkel, és igy már nem is tudtam a hitelekből törleszteni. A bútorokat nagyrészt a házasság előtt vásároltuk. Kocsit viszont házasság után vettünk (bár azt is ő finanszirozta a régi kocsija eladásából illetve a fizetéséből). Illetve még én örököltem pénzt szüleim házának eladásából, ami egy része a bankszámlámon van, viszont én is 1 milliót arra fordítottam, hogy hamarabb visszafizessük a hitel
  • ezt is csak papírokon jegyeztük, hogy ki mennyit fizetett be a hitelből).
most válunk. Nem tudom, mivel a ház már házasságunk előtt megvolt, ugye nincs jogom a ház semennyi tulajdonára? attól függetlenül, hogy én is befizettem készpénzként 2 milliót... Illetve kiszámoltam a hitelből igy törlesztettünk (1 millió a párom szülei által, 1 millió: az öröklésem pénzéből, és ezen felül kb 75% ő, párom fizetéséből, és 25%-ot meg én). Mire tarthatok igényt? és mire nem? a férjem ki akar engem fizetni, azaz kb 3 milliót adna, arra hivatkozva, hogy 2 milliót adtam bele a házba, és a háznak kicsit felment az évek folyamán az értéke. de ezen kivül semmi mást nem adna, hanem hogy költözzek a testvéremhez, és adna gyerektartást. mire felhoztam, hogy 1 milliót, sőt többet az öröklésemből költöttem már a házunkra, az ételre-italra, lakásfelujitgatások, ami kb 2,5 millió lenne összegbe, erre mindig felhozza, hogy viszont ő meg keresett fizetést, amig én otthon voltam a gyerekkel 1,5 évig... viszont abba bele nem goondol, hogy én neveltem őt, és háztartást vezettem, és amugy se tudtam volna a gyerek mellett dolgozni.. ő meg azt hozza fel, hogy azt tettem amit akartam, de akkor se mentem el, és ő közbe meg hozta haza a 200ezres fizetéseit, amit ugyanugy ránk költött. A bankszámláján van kb 5 milliója, ennyi jött össze neki az utobbi pár évben, mert az én öröklésem pénzéből költekeztünk nagyjából, ami által elment az emlitett 2,5 millión felül még kb 2 millió. persze az ő fizetéséből is ment el a hétköznapi dolgokra mint rezsi meg iyenek, viszont nekem nem volt miből-fizetésből félrerakni, mig neki igen. most mit tehetek? elégedjek meg az általa adott 3 millióval? van bármire lehetőségem köszönöm segítségüket
massodka # 2007.09.24. 12:11

sziasztok!

segítségre lenne szükségem.

Három évvel ezelőtt párommal(még nem férj) vettünk egy kertes házat, ő adott bele 12 millió, én 3 millió forintot, a fennmaradó részt 5 milliót hitelből törlesztjük.A ház 75(ő)/25(én)%-ban a tulajdonunk. a 12 és a 3 millió, mindkettőnk saját külön vagyona volt. az 5 millió hitelt az ő nevére vettük fel, viszont 60/40% arányban fizettük/fizetjük. A lakást átalakitgattuk, kifestettük, bútorokat vásároltunk bele, ezeket fele-fele arányban vásároltuk. Mindezek után ( két évvel ezelőtt) összeházasodtunk. A hitelt ugyanigy 60/40% arányban fizettük tovább (mivel az én fizetésem kevesebb, ezért nem fele-fele arányban). A hitelből törlesztettük egyszer egyösszegben 1millió forintot, amit az após adott számunkra. A páromnak volt egy kb 500ezres kocsija házasságunk előtt, majd miután összeházasodtunk vettünk egy 1,3 milliós kocsit, az egész összeget az ő fizetéséből vettük, és persze az ő nevén is van. Kérdésem az lenne, hogy válni fogunk. Mire tarthatok jogosan igényt? ház 25% részére csak? miközben én is ugyanugy fizettem a törlesztőrészleteket, bár kisebb arányban, de kiszámoltam, hogy a részletfizetések miatt kb már a ház igazi értékéből kb. a 33%-át én fizettem ki, ő meg a 67%-át. az jelent valamit, hogy 1 milliót az ő szülei pénzéből fizettünk ki? A kocsit már házasságunk után vettük, igaz, hogy az ő pénzéből, de házassági közös vagyonnak számit? Illetve a bútorokat,amiket még házasságunk előtt vettünk, az is 75/25 %-ban lenné az övé ( a ház tulajdonjoga alapján arányokkal)? pedig azokat teljesen fele-fele arányban vettük?

köszönöm segítségeteket!

Belvedere # 2007.09.24. 07:25

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy közös lakásunk eladását a volt férjem megakadályozhatja-e?

A történet röviden: idén februárban váltunk el hivatalosan, de én már egy éve nem lakom a közös lakásunkban. Néhány hónapja ő is elköltözött, szept. 1-jétől - kérésének megfelelően - a hitel törlesztésén kívül a közös költséget is felesben fizetjük. (A rezsit azért nem, mert a hétvégéken rendszeresen feljárkál a haverjaival vagy a családjával, persze lakáshasználati díjat számomra soha nem fizett, még akkor sem, mikor ott lakott egyedül).

A lakást már több, mint egy éve hirdetjük, és most van először komoly érdeklődő. Miután lízingelni szeretné a lakást, egy szándéknyilatkozatot kért tőlünk, mert szüksége van erre a lízinghez. A nyilatkozatot kitöltve elküldtem aláírásra a volt férjemnek, aki nem küldte vissza, mivel nem adtam vissza neki a még nálam lévő régi családi papírokat.

A papírok tényleg nálam vannak, és írásban is, szóban is többször közöltem vele, hogy visszakapja, ha egyrészt visszaadja a tőlem erőszakkal elvett, 10 évvel ezelőtt tőlük kapott ékszereket, a lakásból a távollétemben "ellopkodott" személyes tárgyaimat (könyvek, edények, stb.), illetve tárgyalni lehet vele a lakásban maradt több százezer forintnyi közös vagyon megosztásától. Õ mindezektől mereven elzárkózik, szerinte minden az övé.

Ha ő ezt megteheti, akkor nekem addig kell még fizetnem a lakástörlesztést, amíg ő kénye-kedve szerint egyszer úgy nem dönt, hogy mégis hozzájárul a lakás eladásához? Gyakorlatilag több millió forintomon ül így rajta, amit kamatoztathatnék, illetve amit visszaforgathatnék egy másik lakásba. Megakadályozhat ő ebben?

Köszönöm
Belvedere

monalisa1 # 2007.09.23. 19:09

Ha a "párom" kifejezés alatt azt kell érteni hogy a férjedről van szó, akkor te is bemehetesz nevében és helyette érdeklődni a bankba. Azonban az élettársi esetre vonatkozóan a rendelkezést nem tudom, bár nem hiszem hogy egy általános tájékoztatás elől a bank ez esetben is elzárna.

Szeretik az olyan ügyfelet aki rendben és idejekorán teljesít.

Azonban arra érdemes (oda)figyelni, hogy a felvett hitelnek mikor van a "kamatperiódusa" (1 év, 5 év, 10 év stb.), mert ha más időpontban van az idő előtti és teljes törlesztés, az adós szempontjából némileg nem kedvező a zárási felszámolt összeg. No persze azért nem vészes a dolog, de érdemes erre is rákérdezni.

meszi99 # 2007.09.23. 19:01

ObudaFan,
nem teljesen tiszta nekem, amit írtál. Úgy érted, csak bizonyos esetekben (pl. közös hitel átvállalása) lenne illetékmentes?
A ház már tehermentes volt az adásvétel idején, a váláskor még volt rajta közös hitel, de az egy-két évvel ezelőtt lejárt és közösen fizették (a tartásdíjhoz hozzá lett adva). Persze az eredeti 50-50%-os tulajdon arányában fizették.

monalisa1 # 2007.09.23. 18:48

Amikor ír a banknak feltétlen fontos hogy a pontos hitelszerződés-számot meg tudja adni - a konkrétumok megválaszolása végett.

éva33 # 2007.09.23. 18:32

ha megy a dolog neten keresztül, akkor ok, és ha hazajön , akkor be is megy, csak mig kint van igy kell nyomozni a lehetöségek felöl, mert olyan kevés ideig van hogy gondolkodni sincs idö. köszönöm a választ

monalisa1 # 2007.09.23. 18:21

OKé, kifizeti az őrá eső részt, és ezzel részéről rendben lévőnek véli a dolgot. De ha az adóstárs utóbb meg nem fizet? - a bank egyből a Lacitól követeli a még hiányzó másik részt is... Õ meg ki tudja meddig pereskedhet majd a volt adóstársával.

Minden bank e-mailban is megkereshető - akár a világ túlsó részéről is -, javaslom Laci írjon egy levelet a hitelező banknak és kérdezzen a lehetőség/megoldás felől.

éva33 # 2007.09.23. 17:14

a Laci csak a ráesö részt fizetné ki egyben . hogy ne kerüljön bar listára az exe miatt, egyébként köszi a választ :)

monalisa1 # 2007.09.23. 17:01

Arra is lehetőség van hogy az egyik adóstárs helyett a másik fizet a továbbaikban, de ezzel kapcsolatban is a bankhoz kell fordulni.

monalisa1 # 2007.09.23. 16:59

Létezi előtörlesztés részben vagy egészben, de ennek feltételeit a hitelt folyósító banknál kell megkérdezni. (Egyébként a kölcsöncserződés "kisbetűsében" is benne kell hogy legyen.)

éva33 # 2007.09.23. 16:30

sziasztok, volna még kérdésem meg szerintem lesz is, mégpedig hogy a válás után a közös hitelt az egyik fél kiegyenlitheti e egyben , konkrétan itt arrol van szo hogy a párom havi 36. 516 ft nak a felét fizeti, és milyen megoldás van arra hogy ezt egyben kifizesse ? (jelenleg irországbol küldi az exének, euroban, és ö fizeti helyette is, bár már egy már lejárt kölcsönnel bar listára vágta a páromat, ugy hogy nem fizette a törlesztöt) esetleg van e mód hogy énhozzám kerüljön, én fizessem a részét ? elöre is köszönöm!

ObudaFan # 2007.09.23. 09:18

Házastársi vagyonközösség megszüntetése esetén az értékkülönbözetet a közös vagyon értékének figyelembevételével kell megállapítani. Az értékkülönbözet után a vagyonszerzés jogcímének megfelelő vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Ha valamelyik fél csak azért kap a közös vagyonból nagyobb részt, mert a közös tartozásból is többet vállalt át, és az átvállalt tartozás összege az értékkülönbözetet kiegyenlíti, illeték kiszabásának nincs helye.

meszi99 # 2007.09.22. 21:51

Sziasztok,
vagyonmegosztással kapcsolatos kérdésem lenne.
Páromék 6 évvel ezelőtt váltak el, akkor úgy egyeztek meg, hogy az exneje a gyerekekkel a közös tulajdonú (50-50%) házban marad, a ház sorsáról pedig később döntenek, tehát vagyonmegosztás nem történt.
A rendezésre idén tavasszal olyan módon került sor, hogy a volt feleség megvette páromtól a ház másik felét (hitelt vett fel), így ő lett 100%-ban a tulajdonos. Ehhez egy normál adásvételi szerződés készült.
Mi úgy tudtuk, hogy a válás miatti vagyonmegosztás miatt a tulajdonjog megszerzése neki illetékmentes lesz, de az illetékhivatal mégis kiszabta az illetéket és nem fogadta el a fellebbezést sem, amiben jelezte, hogy vagyonmegosztás történt. Nem értjük, miért?

ObudaFan # 2007.09.21. 14:28

A bíróság engedélye kell hozzá, és akkor a gyámhatóság engedélyére nincs szükség. Ha tehát most folyik egy tartásdíj iránti per, abban a perben lehet ezt kérni, ha nem folyik, a bíróságtól egyezségi kísérletre idézést lehet kérni, és ott így megegyezni.