Válás, vagyonmegosztás


groszfater@gmail.com # 2023.08.28. 12:48

"( A férjem azt szeretné, ha mielőbb költöznénk egy albérletbe, én meg előtte szeretném látni a lehetőségeinket"
Erre mondod az európai megoldást(?)

hertz2023 # 2023.08.28. 12:41

Köszönöm szépen a tanácsokat, akkor jól sejtettem, hogy a haszonélvezet miatt elég bonyolult ez a dolog. Elüldözni a házból, vagy bántalmazást rákenni nem szeretnék semmiképp, bízom benne, hogy európai módon tudjuk majd ezt kezelni. Köszönöm nektek még egyszer!

groszfater@gmail.com # 2023.08.28. 06:59

Meggy az a cseresznye!
Perbe kell vonni a haszonélvezőt.
"A kialakult gyakorlatot a Ptk. normatív formában is megjeleníti, hiszen kimondja, hogy a lakáshasználatra jogosult gyermek lakáshasználati jogát akkor kell a volt közös lakásban biztosítani, ha megfelelő lakhatása máshol nem megoldott.[27]

Kovács_Béla_Sándor # 2023.08.28. 05:46

Cseresznye. Lakáshasználat a haszonélvezettel kilőve. (A lakáshasználat értéke ráeső részének kifizetése is.)

groszfater@gmail.com # 2023.08.27. 23:53

Hertz2023!
Eszedbe-se jusson elköltözni a közös lakásból.!!!
Add be a válókeresetet amiben kéred a szülői felügyeleti jogot , nagy valószínűséggel meg is kapsz 1.5 éves gyereket nem szakítanak el az anyától. És kérsz gyerektartást!
Kéred a lakás megosztását, ha az nem megy műszaki okok miatt akkor megkapod az egész.. lakás használatát. Ezt elősegítheted ha provokálsz egy kis perpatvart amikor is kapsz néhány sallert, amit természetesen dokumentummal tudsz is igazolni! Ez elég tisztességtelen de célra-vezető ha nem-megy a közös megegyezés!
Nincs jelentősége kinek a hibájából ment tönkre a házasság. A családjog ismeri a válás egyénileg.:CSjt.4.21 §. Nem kell elszámolnod senkinek ,nincs bűnbak-keresés.!

hertz2023 # 2023.08.27. 21:43

Természetesen érthető, nem is kívánom tőle, hogy lemondjon a házról, és ha nem egyedül lennék, még a saját befektetett pénzemet is hagynám, csak a kapcsolatot próbálnám lezárni/felejteni. De egy másfél éves picivel azért nem egy 8. kerületi garzon lenne az ideális, amire kb. a gyed elég, még ha maximális is.

Sajnos saját lakásom nincs, az évek alatt összerakott önerőt emésztette fel a ház felújítása.

Tehát ha jól értem, ilyen esetben nem lehet igényt tartani a lakáshasználati jog ellenértékére?

Az egy másik fórum témája lenne, hogy mennyire megy ez a mozaikosdi, meg mennyire változik a helyzet, ha baba születik, így nem mennék bele, hogy mi történt és ki miben felelős, baromi nehéz ezt így is feldolgozni, főleg létbizonytalanságban :( A férjem azt szeretné, ha mielőbb költöznénk egy albérletbe, én meg előtte szeretném látni a lehetőségeinket

Majordomus # 2023.08.27. 19:51

A házasságod előtt nem volt saját lakásod?

Majordomus # 2023.08.27. 19:48

Érthető hogy mégegyszer nem akar minden vagyont otthagyni a férjed.

Számold ki mennyivel járultál hozzá az ingatlan felújitásához,beletéve saját megtakarításodat is.
.
Ezt pénzt kérheted a férjedtől. Erre írta Kbs a megtéritési igényt.

Más kérdés hogy ha meg is kapod a pénzt abból a magad és gyermeked lakhatását nem tudod megoldani.

Vagy adjátok el a házat és vegyetek 2 kisebb lakást.

Megjegyzés 1.
Ha már a második házassága megy tönkre,a férjednek el kellene döntenie nem e benne van a hiba?
Megjegyzés 2.
Ha már 2023 közepén ott tartasz hogy menthetetlen a házasság,ami nem 1 év alatt alakul igy ki,akkor miért szültél neki tavaly egy gyermeket? Akkor még minden szép és jó volt?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.08.27. 18:05

Megtérítési igényed lehet.

hertz2023 # 2023.08.27. 15:11

Sziasztok,

Próbáltam tájékozódni, de - számomra - ellentmondó válaszokra leltem, így segítséget kérnék tőletek.

Sajnos megromlott a házasságunk, és a közösen lakott ingatlannal kapcsolatban lenne kérdésem.

A férjemmel 2015-ben ismerkedtünk meg, az életközösségünk 2017-ben kezdődött, egy közösen bérelt lakásban, 2021-ben házasodtunk össze, közös gyermekünk 2022-ben született.

Férjem 2020-ban vásárolt egy ingatlant 1/1 tulajdonjoggal, részben szülői segítséggel - jóváhagyták egy általuk használt és haszonélvezeti joggal terhelt, de kezdetektől a férjem tulajdonában lévő ingatlan értékesítését-, részben egyedül (bár házasok nem, de élettársak voltunk akkor már) felvett hitellel. A szülői segítség feltétele az édesanyja haszonélvezeti jogának bejegyzése volt, arra való hivatkozással, hogy a férjem egy válás során egyszer már otthagyott minden vagyont.

2021-ben közösen felvettük a babaváró hitelt (10M Ft), melyet 85%-ban az ingatlan felújítására fordítottunk (25% az én fennmaradó hitelem lezárására), ezt a hitelt 50-50% fizetjük havonta. Ezen felül kb. még 3M forintot fordítottam a házra saját megtakarításomból, erről külön megállapodás/egyéb dokumentum nincs.

Gyermekünk még nincs másfél éves, de sajnos eljutottunk arra a pontra, hogy házasságunk menthetetlen. Nem tudom, a téma szempontjából fontos-e, de van egy kiskorú és egy nagykorú gyermeke az előző házasságból.

Nekem nincs semmilyen másik ingatlanom és mivel a megtakarításomat felemésztette a felújítás, valamint a gyed alatti bevételkiesés pótlása, nem tudom, hogyan tudom megteremteni a lakhatási feltételeinket.

A kérdésem az lenne, hogy számíthatok-e a befektetett pénzem kifizetésére, lakáshasználati jog ellenértékére (a ház a felújítás után nagyságrendileg 80M Ft értékű), a haszonélvezeti jog ellenére és ha igen, kb. milyen értékre lehet gondolni.

Nem szeretném a férjemet sem kiforgatni, sem elüldözni a házából, csak valahogy megoldani a lakhatásunkat a válás után.

Előre is nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat, amivel majd okosabban tudok ügyvédhez fordulni illetve a férjemmel megegyezni.

Majordomus # 2023.08.24. 20:07

Ügyvéded nincs?

groszfater@gmail.com # 2023.08.24. 18:51

Na-csak eljutottunk, nem kell kereseti igazolást vinned! (házassági anyakönyvi kivonatot okvetlen!)

kovacsl # 2023.08.24. 18:45

Valóság és keresetlevél ugyanaz

Kovács_Béla_Sándor # 2023.08.24. 18:43

Ha közös megegyezéses az a válás, akkor nem vezetnek bizonyítást a jövedelmekre.

groszfater@gmail.com # 2023.08.24. 18:06

És ez a valóság vagy csak a keresetlevélben van?

kovacsl # 2023.08.24. 17:44

Közös felügyelet és megállapodott tartasdij van benne

groszfater@gmail.com # 2023.08.24. 16:48

keresetlevélben van gyermek-elhelyezési kérelem és tartásra kötelezési kérelem?

kovacsl # 2023.08.24. 16:24

Mire gondolsz pontosan? Itt van előttem a keresetlevél. Szamár vezető?

Annyi van benne pl hogy a gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt. Ugyanezen § (2) bekezdése felsorolja a gyermektartásdíj meghatározásánál irányadó szempontokat, amelyek között elsődlegesen a gyermek indokolt szükségletei és mindkét szülő jövedelmi és vagyoni helyzete szerepelnek [(a) és b) pont].

Vagy ez alapján pl alap hogy vinni kell? Vagy mire gondolsz? Kösz

Kösz

groszfater@gmail.com # 2023.08.24. 15:42

kovacsi!
Miért-nem olvasod el a keresetlevelet?! Minden pontja alatt ott a "szamárvezető"

kovacsl # 2023.08.24. 15:13

drbjozsef

Megállapodott gyerektartás összege miatt kérdezem.

drbjozsef # 2023.08.24. 14:26

kovacsl,

Mert? A váláshoz minek kellene az?

Majordomus # 2023.08.16. 19:51

Bele kell menni az ajánlatba és elköltözni a közös tulajdonu lakásba az 1/2-ed tulajdonjog ellenében.

drbjozsef # 2023.08.16. 16:20

almaanna,

A férj különvagyona természetesen nem fog elveszni, a tulajdonjog nem illékony.
A használatra pedig csak rendkívüli esetben lehet jogosult - ha van másik, lakható ingatlan, akkor ez szinte kizárt (hacsak nincs olyan feltétel, ami mindenképpen azt indokolná, például a gyermek olyan gondozásra szorul, ami nem oldható meg a másik lakásban).

Ptk.4:83.§(3) Kivételesen indokolt esetben a bíróság a házastársat a másik házastárs kizárólagos tulajdonában vagy haszonélvezetében álló lakás kizárólagos használatára is feljogosíthatja, ha a lakáshasználatra jogosult kiskorú gyermek feletti szülői felügyeleti jog gyakorlása ezt a szülőt illeti meg és a kiskorú gyermek lakhatása másként nem biztosítható. Ebben az esetben a házastársat a bérlő jogállása illeti meg, azzal, hogy lakáshasználati joga rendes felmondással megfelelő cserelakás felajánlásával szüntethető meg.

almaanna # 2023.08.16. 12:56

Üdv,

Válással kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Férj, feleség és egy közös gyermek a férj örökölt -így különvagyonnak számító- ingatlanjában él már 20 éve.
Van egy másik lakás közös tulajdonban.
Férj válni akar, van egy harmadik fél. A harmadik félhez szeretne költözni. De fél, hogy amennyiben kiköltözik a saját ingatlanjából akkor azt a bíróság lakáshasználati jog címén a feleségnek adja használatra amíg a gyerek be nem tölti a 18-at vagy nem diplomázik le. (bár van egy másik lakás, amelyben lévő fele tulajdonjogát a férj a feleségnek váláskor odaadna)
A kérdés: egy héten mennyi időt tölthet a közösen lakott ingatlanon kívül, hogy a válás lefutása alatt ne lehessen kimondani, hogy elköltözött, vagyis hogy a feleségnek és a gyermeknek otthagyta a lakást. Előfordulhat-e egyáltalán, hogy a férj lakása elvész a részleges különélés miatt.

Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.08.07. 05:36
  1. Általában nem - de a bíró dönti el. (Azért mert a bíró csak akkor hagyja jóvá az egyezséget, ha a gyermek érdekeinek megfelel. Az pedig honnan tudhatná a felek jövedelmi viszonyainak ismerete nélkül?)
  2. Igen. (De nem szokták.)