Bankszámla öröklése...


hotjes # 2014.10.24. 20:40

Immaculata, köszönöm a segítséget, erre voltam kíváncsi. Ez sehol nincs leírva, hogy ez hogy törvényszerű ez az átvétel.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.10.24. 19:34

A 6. pont.

hotjes # 2014.10.24. 19:27

Ezt ertem, de feltetlen egyutt kell minden orokosnek egyszerre felvenni, vagy mindenki intezi, amikor tudja? Es akkor ezek szerint nem kell kozjegyzo elott tortenjen egymas kifizetese?

ObudaFan # 2014.10.24. 18:24

A hagyatékátadó végzéssel vagy az öröklési bizonyítvánnyal lehet felvenni ezeket az összegeket az abban megjelölt örökösöknek, illetve meghatalmazottjuknak.

hotjes # 2014.10.23. 19:38

Tisztelt szakértők!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy miként zajlik a hagyaték átvétele? Hagyaték tárgyát képezi ingatlanhányad és két külön városban, két különböző bankban egy-egy bankszámla minimális összegekkel, ezt a három tételt ketten örököljük. Nekem ezt az átvételt külföldről kell lezongorázni, ezért jó lenne érteni, mi kell pontosan történjen. Tehát,

  1. a két városba személyesen el kell utazni, elmenni kézenfogva a bankba a másik örökössel együtt, és ott kézpénzben kivenni a számlákról az összegeket és átvétel igazolása mellett elosztani, vagy
  2. kivenni közösen a pénzeket, majd visszautazni a közjegyzőhöz és őelőtte átadni a pénzt egyiktől a másik felé, vagy
  3. a közjegyző által a banktól bekért friss adatok alapján a közjegyző előtt az irodájában az egyik fél forint fillérre kifizeti a másikat, majd, amikor ideje engedi, lezárja a bankokban ezeket számlákat, vagy
  4. a kozjegyzo elott átutalja a bankszámla kezelője a pénzt az örökösöknek online bankon keresztül, azért mégsem a középkorban vagyunk már...vagy
  5. Kérelmezi a bankot, hogy az utalja át a saját számlákra, vagy
  6. a hagyatéki bizonyitvanyt vagy vegzest bemutatva egymástól függetlenül is barmikor elintezhető a felvetel személyesen?
  7. vagy....mire számítsak?

Köszönöm a választ előre is!

ObudaFan # 2014.10.22. 11:07

Az övéből is és a negyedét.

ObudaFan # 2014.10.21. 17:48

1. A túlélő házastárssal közösen.
2-3. Nem az a lényeg, hogy kinek a nevén van a számla, hanem hogy közös vagyonból származó összeg van-e rajta, vagy valakinek a különvagyona. Vélelmezni a közös vagyont kell.

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 09:17

Köszönöm szépen a választ. Ez egy kicsit megnyugtató,sajnos ilyenekre is gondolni kel! Köszönöm!

lajcsó # 2014.10.14. 09:09

"a férjem esetleges halálakor velem mi lenne,hová mennék,kitehetnének?"
A férjed halála után, a hagyatéki eljárás során túlélő házastársként az ingatlan 1/2 részére tulajdoni igényt érvényesíthetsz!

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 05:52

...Itt nem tudom,hogy mi a törvényes öröklés mértéke,együtt lakunk de az én nevemen nincs a ház és haszonélvezetem sincs rajta,igaz hogy már majd 15-éve házasok vagyunk,hanem a férjemé a ház!...Apropó,a férjem esetleges halálakor velem mi lenne,hová mennék,kitehetnének? Köszönöm szépen és elnézést a sok kérdésért. Üdvözletem.

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 05:42
T.Ügyvéd Úr!-
  • Tehát ha a férjem bankkártyáján van 300 ezer forint folyószámlahitel és ha meghalna,akkor tőlem a bank mennyit kérhet vissza? Van gyerek is,innen is onnan is...!--Köszönöm.
ObudaFan # 2014.10.14. 05:38

munkásnő

A törvényes örökös az örökrésze mértékéig felel a tartozásért. A házastárs pedig, ha házasok voltak a hitel felvételekor, a közös vagyon ráeső részével. Egymás közt pedig, szintén ezekig a mértékekig egyenlő arányban.

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 05:37

Üdv.mindenkinek!..... Kérdés:...Feleség vagy Férj nem számít,bankkártyáján lévő tartozás / pl. folyószámla hitel,vásárlási hitel,stb. / valamelyikük halála esetén,a tartozást ki örökli?...Férj halála esetén a feleség fizeti vissza a férjéét,vagy a a feleség halála esetén a férj a feleségéét...???...Hallottam mát olyant is,hogy a 'törvényes" örökös,tehát ha van gyerek akkor a gyerektől /gyerekektől/ követeli vissza a az adott bank....???.....Köszönöm a választ!

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 05:36

Üdv.mindenkinek!..... Kérdés:...Feleség vagy Férj nem számít,bankkártyáján lévő tartozás / pl. folyószámla hitel,vásárlási hitel,stb. / valamelyikük halála esetén,a tartozást ki örökli?...Férj halála esetén a feleség fizeti vissza a férjéét,vagy a a feleség halála esetén a férj a feleségéét...???...Hallottam mát olyant is,hogy a 'törvényes" örökös,tehát ha van gyerek akkor a gyerektől /gyerekektől/ követeli vissza a az adott bank....???.....Köszönöm a választ!

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 05:35

Üdv.mindenkinek!..... Kérdés:...Feleség vagy Férj nem számít,bankkártyáján lévő tartozás / pl. folyószámla hitel,vásárlási hitel,stb. / valamelyikük halála esetén,a tartozást ki örökli?...Férj halála esetén a feleség fizeti vissza a férjéét,vagy a a feleség halála esetén a férj a feleségéét...???...Hallottam mát olyant is,hogy a 'törvényes" örökös,tehát ha van gyerek akkor a gyerektől /gyerekektől/ követeli vissza a az adott bank....???.....Köszönöm a választ!

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 05:35

Üdv.mindenkinek!..... Kérdés:...Feleség vagy Férj nem számít,bankkártyáján lévő tartozás / pl. folyószámla hitel,vásárlási hitel,stb. / valamelyikük halála esetén,a tartozást ki örökli?...Férj halála esetén a feleség fizeti vissza a férjéét,vagy a a feleség halála esetén a férj a feleségéét...???...Hallottam mát olyant is,hogy a 'törvényes" örökös,tehát ha van gyerek akkor a gyerektől /gyerekektől/ követeli vissza a az adott bank....???.....Köszönöm a választ!

munkásnő (törölt felhasználó) # 2014.10.14. 05:34

Üdv.mindenkinek!..... Kérdés:...Feleség vagy Férj nem számít,bankkártyáján lévő tartozás / pl. folyószámla hitel,vásárlási hitel,stb. / valamelyikük halála esetén,a tartozást ki örökli?...Férj halála esetén a feleség fizeti vissza a férjéét,vagy a a feleség halála esetén a férj a feleségéét...???...Hallottam mát olyant is,hogy a 'törvényes" örökös,tehát ha van gyerek akkor a gyerektől /gyerekektől/ követeli vissza a az adott bank....???.....Köszönöm a választ!

kovcsa # 2014.09.23. 19:34

Kedves Jogi Fórum Szakértők!

Nem véletlenül írok ebbe a topikba, a lényegi kérdésem majd a második lenne.

Viszont előtte tudnom kellene, hogy a hagyatéki eljárás során a közjegyző a kiszámlázott költségek közül melyeket állapít meg a hagyatéki összeg alapján.
Alapból kizárnék a hatból négyet: archiválási díj, leírási díj, posta költség, kiadmány, de jelezzétek, ha tévedek.
A maradék 2 tételt viszont - már csak a mértéke alapján - a hagyaték összegéhez kapcsolnám: munkadíj és költségátalány. Így van-e?

Azért kérdezem mindezt, mert a hagyatéki végzés jogerőre emelkedése után a bankban derült ki, hogy az örökhagyó bankszámláján a hagyatéki végzésben felsorolt tételek végösszesenének csak mintegy 60%-a található. A banki alkalmazottal közösen arra az álláspontra jutottunk, hogy a bank közölte tévesen/félreérthetően az adatokat.

DE! Én nem a bankkal állok jogviszonyban (értsd: nem a banknak fizettem a számlát), hanem a közjegyzővel, tehát vele kell tisztáznom a félreértést. Ugye jól gondolom?

Ha ő 100Ft hagyaték után számlázott, s közben kiderül, hogy az a pénz csak 60Ft, akkor nekem visszajár a 40Ft után kiszámlázott közjegyzői díj?

Elnézést a pontatlanságért, de nagyon friss a dolog, ma délután derült ki.

Várom megtisztelő válaszotok,

Üdv, Attila

Bella11 # 2014.08.27. 04:16

Köszönöm!

ObudaFan # 2014.08.22. 11:18

Az egy elavult információ. De a gyermek öröklési illetéket nem fizet. Meg a házastárs sem.

Bella11 # 2014.08.22. 09:18

Mint gyermeke kérdezem. Van felesége és van egy testvérem. 1,5 m Ft-ról lenne szó. Az egyik fórumon olvastam, hogy ha le van kötve, akkor mentes az illetékfizetés alól. Akkor ez téves információ?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.22. 07:37

Az a rokonsági foktól függ. De mindegy, hogy le van kötve vagy nincs.

Bella11 # 2014.08.22. 04:48

Az örökhagyó által lekötött bankbetét mentes az illeték alól? Összeghatár nélkül? Valamint, csak a szabadon felhasználható rész esik illetékfizetési kötelezettség alá?

rayallen # 2014.07.01. 14:34

ezt a banktól kellene megkérdezni, hogy ők mit várnak el

kobuggy # 2014.06.30. 14:18

Kedves Rayallen,
köszönöm szépen a gyors választ. Már csak azt szeretném megkérdezni, hogy hogy lehet rendelkezni bankszámláról, ha édesapám nem tud bemenni a bankba? Csak úgy, hogy közjegyzőt hív és leírja, hogy mit szeretne, vagy esetleg van egyszerűbb módja is?