házasság előtt szerzett vagyon


nonolet # 2018.05.21. 16:12

Férjemmel 1 éve vagyunk házasok, előtte 2 évig éltünk együtt.

Tehát 3 éve már vagyonközösség van.
Amit a 3 év alatt szereztetek az közös felesben.
Kivéve a különvagyonokat.

Külön vagyon

  • a saját személyes tárgyak
  • az örökség
  • amit csak KIFEJEZETTEN az egyik fél kapott ajándékba
  • ami ELŐBB!!! megvolt valakinek, mint a "közös élet" kezdete

"Házasság előtt családi házzal rendelkeztem amit esküvő előtt eladtam, és esküvő előtt vettem egy másik családi házat, ahol most élünk. "

Az a FŐ kérdés, hogy az eladott a családi ház
mikortól
és
milyen jogcímen
volt a tiéd.

Vélhetőn a különvagyonodhoz tartozott az értéke.
(lásd fent a listát)
Így a mostani házból is annyi a különvagyonod mivel a KORÁBBI különvagyonodból lett véve.

"Az adás-vétel átnyúlt házasság kötés utáni időszakra.

Ez mindegy... ha a korábbi különvagyonból lett véve.

"Igazolt munkahelye kb:14 éve nincs. Alkalmi munkákból él. "

Tökmindegy.

"A háztartásba anyagilag nem száll bele,mindent én fizetek, de volt rá példa, hogy ha többet keresett azt az ingatlan bővítésébe forgatta,"

Amit az utóbbi 3 évben szereztetek (és nem minősül külön vagyonnak) az mindentől függetlenül felesben közös.

"Válás esetén a vagyonmegosztásban férjem mire tarthat igényt velem szemben"

A házassági vagyonközösség ideje alatt szerzet NEM különvagyonok felére.

"halálom esetén az öröklés hogy alakulna? ( szeretném ha az én vagyonomat saját gyermekeim örökölnék!)

Lásd PTK az öröklés szabályai.
A férj részben örökölhet utánad, adott esetben.

- -

Röviden...

1. Ha van(nak) leszármazó(k),
akkor a házastárs holtig tartó haszonélvezeti jogot - mely nem korlátozható, megváltása nem követelhető tőle - örököl az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon.

A hagyaték többi részéből pedig egy gyermekrész jár neki.

Ezt úgy kell érteni, hogy ha 2 gyermek van, akkor a lakáson felüli többi vagyont 3 részre kell osztani, 1-1 rész jár a gyermekeknek, és 1 rész a házastársnak.

2. Ha nincs leszármazó - vagy nem örökölhet -,
akkor a házastárs örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat, nem érintett hagyaték felét az örökhagyó házastársa örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban.

3. Ha leszármazó és szülő nincs vagy nem örökölhet,
akkor az örökhagyó házastársa egyedül örököl.

-

Nem örökölhet azonban egyik esetben sem az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből - például különélés időtartama, új kapcsolat, stb. - nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás.

- -

Ógaboca # 2018.05.21. 15:06

T.Ügyvéd Úr!
Férjemmel 1 éve vagyunk házasok, előtte 2 évig éltünk együtt. Közös gyermekünk nincs, de előző házasságomból van 2 gyermekem, akik velünk élnek. Házasság előtt családi házzal rendelkeztem amit esküvő előtt eladtam, és esküvő előtt vettem egy másik családi házat, ahol most élünk. Az adás-vétel átnyúlt házasság kötés utáni időszakra. Férjem ebbe a házasságba csak ingósággal érkezett, de egyebekkel nem! Igazolt munkahelye kb:14 éve nincs. Alkalmi munkákból él. A háztartásba anyagilag nem száll bele,mindent én fizetek, de volt rá példa, hogy ha többet keresett azt az ingatlan bővítésébe forgatta, mivel nekem már anyagilag ez nem férne bele! Kérdésem: Válás esetén a vagyonmegosztásban férjem mire tarthat igényt velem szemben, illetve halálom esetén az öröklés hogy alakulna? ( szeretném ha az én vagyonomat saját gyermekeim örökölnék!) Férjemnek is van két felnőtt gyermeke akik családosok!
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

KRobi23 # 2018.05.21. 11:06

Az önrészt egyedül álltam minden egyéb felmerülő költséggel együtt.Párom akkor kijelentette hogy ő nem akar részt a házból semmikor-félt hogy nem fogom tudni fizetni a hitelt.
2017 Március 10.e körül költöztem be,ő 2 hétre rá jött utánam ideiglenes lakcímmel.
Ez egy régi ház szóval elkezdtem felújítani bent lakva,amit szintén saját pénzből finanszíroztam,a számlákat én rendezem a mindennapi költségeket nagyjából megfeleztük.
A felújítások anyagairól számlával rendelkezem,nagyjából minden anyagról.A munkák java részét én csinálom.
Előleg + a felújítások mindez idáig 4-4,5 millióba kerültek.A ház nem volt túl nagy értékű ingatlan.(5,2 millió).
Nem szeretném kizárni a páromat,pláne hogy babánk is útban van,viszont beakarom magam biztosítani valami módon hogy ne legyek hajléktalan.
Köszönöm!

nonolet # 2018.05.20. 23:18

"2017 februárjában vásároltam ingatlant,1/1 tulajdonjoggal 15 éves hitelre.1 Hónapon belül be is költöztem,párom pár hétre rá költözött hozzám."

Ebből ugye nem derül ki, hogy

  • az önrészt egyedül álltad vagy közösen álltátok már
  • a vételkor már EGYÜTT éltetek-e vagy sem

Pedig pont ezek döntik el a különvagyon/közösvagyon kérdését az önerő résznek.

Az sem derül ki biztosan, hogy azóta egyedül fizeted-e a hitelt.

Úgy tűnik, hogy az önerőt MÉG együttélés nélkül fizetted.
HA igen, akkor az a te különvagyon lesz a házasságban.

A törlesztés viszont alighanem már az együttélés idejére esik.
Így az már felesben közös vagyon rész lesz a házasságban.
Akkor is, ha csak egyedül törlesztesz.

Ha ezt a feles állapotot nem akarod bevinni a házasságba,
akkor két lehetőséged van.

1.
A házasság kötés előtt MEGSZAKÍTOD az együttélést.
Ez vagyonelszámolással jár.
Így az önerő + addigi törlesztés a te különvagyonod lesz,
ha végig egyedül törleszted az együttélés alatt.

2.
Házasság vagyonjogi szerződésben utaljátok a törlesztést a közös vagyon helyett a különvagyonodba.

nonolet # 2018.05.20. 23:04

Használd már logikát is...

1.
HA különvagyon, akkor nyilván nem tehet ki belőle senki!!!

2.
HA közös vagyon (netán) akkor is a fele tiéd vazze!
Azaz megint csak nem tehetnek ki belőle

...hmm?!

KRobi23 # 2018.05.20. 18:27

Köszönöm!
Nekem az lenne a fontos hogy kitenni ne tudjanak a későbbiekben az ingatlanomból.Nincs hova mennem.

nonolet # 2018.05.19. 21:34

Mint alább is láthatod ...

HA MÁR a házasság ELŐTT IS együtt éltetek
AKKOR lesz közös (a házasság miatt visszamenőleg is)
a "közösen élve" szerzett vagyon.

Azonban soha nem lesz közös az úgynevezett külön vagyoni rész.

Külön vagyon

  • a saját személyes tárgyak
  • az örökség
  • amit csak KIFEJEZETTEN az egyik fél kapott ajándékba
  • ami ELŐBB megvolt valakinek, mint a "közös élet" kezdete

- -

A házassági közös élet során
alapesetben NINCS olyan
hogy
"csak én fizetem a hitelt"
Hisz KÖZÖS KASSZA VAN!!!!

Azaz a már közösen fizetett hitel fele alapján támaszthat igényt a másik fél majd egy válás esetén az elszámoláskor.

SŐT! akkor is ha egy fillért sem fizet bele.
Mivel azt már közös jövedelemből fizetitek.
Akkor is, ha csak egyedül neked van jövedelmed...

Tudod: házasság vagyon KÖZÖSSÉG jön létre!!!!
Azaz a jövedelmektől függetlenül minden feles lesz, ami nem minősül különvagyonnak egyébként.

Persze lehet kötni házassági vagyonjogi szerződést, ami másként rendelkezik mint az alapeset.
Csak elég furán veszi ki magát.

Vagy nem kell mégsem házasodni.
Akkor nem lesz vagyonközösség sem.
(de elszámolási igény keletkezhet ekkor is közös szerzéseknél)

KRobi23 # 2018.05.19. 19:55

Tisztelt ügyvéd úr!
2017 februárjában vásároltam ingatlant,1/1 tulajdonjoggal 15 éves hitelre.1 Hónapon belül be is költöztem,párom pár hétre rá költözött hozzám.
Tervezgetjük a házasságot,érdekelne hogy házasság után megoszlana-e a ház tulajdonjoga,úgy hogy a hitelt továbbra is külön fizetem.
Nem szeretnék a saját házamból az utcára kerülni ha később a párom meggondolná magát az együttélés tekintetében.
Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2018.02.14. 15:20

Ugyanúgy közös az is, az együttélés kezdetétől.

facsiga77 # 2018.02.14. 14:51

Nekem is volna egy kérdésem:

Van egy házaspár akik adott napon házasodtak, de már évekkel előtte is együtt éltek.

Mikor szerzett vagyon lesz közös?

A házasságkötés napjától ugye biztosan, de az együttélés napja és a házasságkötés napja között szerzett vagyon esetében mi van?

ObudaFan # 2018.02.14. 13:56

Yoda22

1. Ha leszármazó és szülő nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa egyedül örököl.

2. Ha van élő szülő, akkor először is meg kell állapítani a közös vagyon, külön vagyoni arányokat. Amennyiben ez közös megegyezéssel nem lehetséges, a házastárs indíthat erre nézve pert.
Az így megállapítottak szerint kialakuló hagyaték vonatkozásában az örökhagyó házastársa örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat.
Az egyéb hagyaték felét az örökhagyó házastársa örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban. Az öröklésből kiesett szülő helyén a másik szülő és az örökhagyó házastársa örököl fejenként egyenlő arányban.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.14. 13:22

Az örökhagyó szülei élnek?

Yoda22 # 2018.02.14. 13:16

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az elhunyt férj tulajdonában lévő ingatlant hogyan örökölheti a feleség, (gyermek nincs)? Maradhat-e az ingatlanban élete végéig? Az ingatlant közös életük során vették közös pénzből, de a férj nevére, nem gondolva arra, hogy mi lesz a feleséggel, ha a férj elhalálozik?
Segítségét előre is megköszönve, üdvözlöm.

Jancsi17 # 2018.02.09. 06:38

Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Ezt fogom, fogatom képviselni.

ObudaFan # 2018.02.08. 21:32

Ha a lakást úgy vettétek, hogy a vételár 50%-a volt a közös vagyon, a másik 50%-a a különvagyonod, akkor 75-25% lett a tulajdoni arányotok. Ebben az esetben a jelenlegi érték mellett is ez marad az arány.

facsiga77 # 2018.02.08. 21:21

Jancsi17:

Amikor vettétek a lakást akkor te a felét álltad a különvagyonodból. Ezért a lakás fele a különvagyonod.

A különvagyonod értéke felment a lakás értékkel együtt, és azt a vagyonmérlegben a jelenlegi értékén kell szerepeltetned.

facsiga77 # 2018.02.08. 20:39

ingóságokat is?

nonolet # 2018.02.08. 18:19

Mindent a mai árán kell értékelni... a vagyonleltárban.

Jancsi17 # 2018.02.08. 16:14

Obuda Fan,
Köszönöm szépen a választ. Tehát akkor a 13 éve eladott , majd a közös házunk vételárába betett lakásom mostani értékét kell figyelmembe venni a megosztáskor?

ObudaFan # 2018.02.08. 15:45

Jancsi17

Igazad van, a különvagyont is a megosztáskori értéken kell figyelembe venni.

Janka67 # 2018.02.08. 15:02

Kedves Nonolet!
Köszönöm szépen szíves segítségedet!
Üdvözlettel:Janka67

Janka67 # 2018.02.08. 15:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm szépen szíves válaszát!
Üdvözlettel:
Janka67

Jancsi17 # 2018.02.08. 13:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Sajnálatos módon válással végződik házasságom, azonban a mostani ingatlanunk vagyoni megosztásáról nem tudunk megállapodni. 2005-ben, a házasságom után vásároltuk meg közös házunkat 50-50% tulajdonjoggal. A vásárolt háznak az 50 %-át tette ki a saját, meglévő lakásom akkori ára, mely az újonnan vásárolt háznak az 50%-át tette ki, a másik felét hitelből fedeztük. Azóta az ingatlan árak több, mint 100%-kal nőttek. Párom az akkori általam bevitt értéknek megfelelően akarja a ház árát megosztani, mivel Neki ez lényegesen előnyösebb. Én azonban ragaszkodok a mostani érték 50%-ához, mivel anno is ennyit vittem bele. Tehát nem az értéket vegyem figyelembe, hanem a bevitt érték %-os arányát.
Ebben kérném Ügyvéd Úr állásfoglalását. Köszönöm.

nonolet # 2018.02.08. 10:15

Janka67

Köteles rész nélkül te örökölni, szerintem nem tudsz.

A megoldás talán az, hogy:

A házat neked ajándékozza a tulajdonos.
Magának pedig holtig tartó haszonélvezetet köt ki rajta.

Ekkor a házat tőled örökölheti majd a gyerek.

A köteles rész kérés joga egy ideig még fennáll majd az ajándékozás után, de idővel megszűnik.

Csetepaté # 2018.02.08. 10:03

Köszönöm a válaszukat!