házasság előtt szerzett vagyon


Ge-Ge # 2014.06.08. 08:06

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérdésem az lenne, hogy feleségemnek van egy örökölt lakása amit 11évvel ezelőtt elcserélt egy másikra.
Akkor még nem voltunk házasok.
Anyósomék a haszonélvezők.
Ebből az ingatlanból 13év együtlét után amiből 8év házasság nekem jár-e valami.
Az ingóságra amit együtt raktunk össze azt mondja, hogy azt le is laktuk.
Vagyis engem kisemmizhet teljesen?
A másik pedig, hogy közös gyermekünkel nem foglalkozik kicsapongó életet él, reggelente jár haza.

ObudaFan # 2014.04.28. 10:11

A te különvagyonod és az értékén vett ingatlan is az marad, abból a házasság felbontása esetén nem követelhet.
Neked sincs közös az ő különvagyonához.
Ha te halnál meg előbb, haszonélvezetet örököl a férjed a teljes ingatlanon, vagy választhatja azt is, hogy ehelyett 1/3 tulajdonjogot kér.

D.Anikó # 2014.04.26. 07:43

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz hogy ,nekem van egy 2005-ben vásárolt ingatlanom amiről az előző házasság felbontásomkor vagyoni nyilatkozat is van.Azóta újra férjhez mentem és az én ingatlanomban lakunk.Az új férjem csak a ruháit hozta ide.Az volna a kérdésem hogy ha válásra kerülne a sor akkor követelhet-e valamit tőlem az ingatlanomból?Nem történt semmilyen felújítás .Valamint a másik kérdésem az hogy szeretném ezt eladni és másikat venni ,akkor mi a helyzet a külön vagyonommal.Nem kellene a férjemnek hozzá tennie sőt még maradna is pénzem.Még egy kérdés ha velem történik valami a férjnek mi jár milyen jogai vannak ? Nekem vannak saját gyerekeim ,közös nincs.A férjnek is van egy fél lakása amiben a gyereke és a volt felesége lakik évek óta.Nekem van-e hozzá valamilyen közöm az Ő vagyonához?
Tisztelettel várom mielőbbi válaszát.


Deákné Anikó

ObudaFan # 2013.11.21. 11:25

Igen.

lupuswolfi # 2013.11.21. 09:45

Szép napot!

Átolvastam az eddigi tanácsokat és mégis arra jutottam, hogy feltegyem a kérdésemet:

Házasságkötésünk (nem volt együttélés)előtt 1 hónappal vásároltam lakást még 97 ben. 2002-ben eladtuk, majd a pénzből a meglévő pénzünkkel + hitel vásároltunk egy családi házat. Most válunk, a jelenlegi ingatlan 60-40% arányban van megosztva az eladott lakás miatt az én javamra. Az eladott lakás árát 7 millió forintot különvagyonként tarthatom-e számon?

Tanácsát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.07.08. 09:14

A kötelesrészi igény nem az ajándékozás megtámadásának tekintendő, ez két külön dolog.
A születendő gyermek kötelesrészének alapjához és a túlélő házastárs kötelesrészének alapjához a házasságkötés előtt elajándékozott vagyon nem tartozik hozzá.

Adam85 # 2013.07.04. 09:59

Tisztelt ügyvédúr,
édesanyám néhány éve meghalt, de apám újra szándékozik házasodni és már 3 hónapja össze is költözött a jövendőbelijével.

Ha a házasság megkötése előtt ajándékozással(haszonélvezet megmarad apámnál) kapom meg a házunkat és földjeinket valamint egyéb ingóságainkat, akkor is megtámadható az ajándékozás "kötelezőrész" vagy egyéb jogcímen a mostoha részéről vagy a később születendő közös gyermekük részéről?

Az ajándékozni szándékozott dolgok már régóta az apám vagyonát képzik.

A válaszát előre is köszönöm!!!

Karben # 2013.06.19. 18:13

Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2013.06.19. 14:55

taxis22

Nem követelhetné, kivéve az együttélés alatti értéknövelő beruházásokból eredő értéknövekmény felét.

ObudaFan # 2013.06.19. 14:54

Nem az a kérdés, hogy a házasságkötés előtt, hanem hogy az együttélés előtt vetted-e. Ha igen, akkor a különvagyonod, ha az együttélés alatt vetted, bár még nem voltatok házasok, akkor a közös vagyoni jelleget kell vélelmezni.
Viszont a haszonélvezete alapján a lakás kizárólagos használatára, hasznosítására, birtoklására jogosult.

Karben # 2013.06.18. 13:04

Tisztelt Ügyvéd Úr!

12 év után elválok a férjemtől. Házasságkötés előtt egy évvel lakást vásároltam saját pénzből, amiben a mai napig élünk. Férjemnek erre a lakásra házasság kötés után haszonélvezeti joga lett, ez azóta is megvan, a tulajdonos én vagyok. Férjem ebben az esetben követelheti-e a lakás felét válás után vagy milyen jogok illetik meg a lakással kapcsolatban?

Köszönöm megtisztelő válaszát!

taxis22 # 2013.04.12. 20:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2012-ben ajándékba kaptam a szüleimtől egy ingatlant, és a párommal ebben az ingatlanban élünk. Nyáron összeházasodunk! Felmerült bennem egy olyan kérdés, hogy ha válásra kerülne a sor, akkor követelhetné az ingatlan felét? Van erre valamilyen jogszabály, hogy x év után már követelheti? Vagy, ha a házasságunk alatt felújítjuk az ingatlant, akkor milyen követelése lehet válásnál?
Válaszát előre is köszönöm.

Lill@18 # 2013.04.09. 06:00

Köszönöm szépen a gyors válaszokat!

monalisa1 # 2013.04.08. 20:20

Én kiéreztem a kérdező soraiban azt amit te nem...

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.08. 20:11

Miért ne? Jogszabály tiltja?
Másrészt ezt nem a kérdező fogja eldönteni, hanem az anyukája.

monalisa1 # 2013.04.08. 18:04

Lilla@18

A különvagyon eladásából vásárolt ingatlan továbbra is különvagyonnak számít - már amennyiben a vételhez elég a pénz az eladásból. Azonban ha a vételárat ki kell egészíteniük akkor a férjet már megilleti bizonyos százalékú tulajdonrész.

Fontos hogy a különvagyonból vásárlandó ingatlanra anyukád ne keletkeztessen haszonélvezetet a férjnek - esetlegesen bármennyire is kérné ő ezt.

----
  • laikus hozzászóló
Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.08. 15:56

Nem, nem. (Bár nem teljesen egyértelmű mi az, hogy "igényt tarthat" rá.)

Lill@18 # 2013.04.08. 12:05

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A segítségét szeretném kérni, abban, hogy az édesanyám új házasságot kötött, de nem készítettek házassági szerződést. Azonban házasság előtt szerzett vagyona két lakás, az egyikben élnek jelenleg, de a másikat el szeretnék adni. A kérdésem az, hogy ha eladják az ingatlant, akkor erre az összegre később igényt tarthat-e a férj? Ha igen, hogyan lehetne ezt kivédeni? Illetve, ha ebből a pénzből új ingatlant vesznek, akkor az már közös vagyonnak számít?

Köszönöm a segítségét!

ObudaFan # 2012.08.09. 09:42

Ha tudod igazolni, akkor valószínűleg igen, bár esetleg felmerülhet, hogy ez ajándékozás volt, és abban az esetben ha miattad romlott meg a házasság, esetleg felmerülhet, hogy nem követelheted vissza.

ObudaFan # 2012.08.09. 08:59

Azt a kérdésből lehetetlen megállapítani, hogy van-e bizonyíték, vagy sincs. Ilyen ügyekben a tanúvallomások például nagyon fontos bizonyítékok.

Dr.Attika # 2012.08.08. 18:02

Követelhet, de mivel szerintem semmilyen bizonyítéka nincs a "befektetett" összegre, ezért az jár neki, mint a harmadik gyermeknek.

ObudaFan # 2012.08.08. 16:37

Attól függ, mit követel. A felújításra tekintettel valamennyit biztosan követelhet.

Titi82 # 2012.08.08. 13:02

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2001-ben szüleimtől kaptam egy lakást,ők a haszonélvezők. Ekkor be is költöztem oda a párommal,akivel 10 évet éltem ott,nem volt közöttünk bejegyzett élettársi viszony sem. Ez idő alatt felújítottuk a lakást teljesen,de 10 év után külön váltak útjaink. Kérdésem az lenne,hogy lehet e jogos követelése felém a volt páromnak? Válaszát előre is köszönöm!

T.

ObudaFan # 2012.08.08. 12:50

Házasság előtt szerzett ingatlanjaimat házasság alatt eladtam, abból építkeztünk. Szeretnék elválni,de követeli az ingatlan felét, illetve mindennek a felét. Milyen lehetőségem van?

Neked kell tudni igazolni, hogy valóban abból vettétek.

Számít-e, hogy a házasság alatt ki mennyit keresett?

Legfeljebb a bizonyítás szempontjából, mert ha egyikőtök sem keresett túl jól, akkor abból nem vehettetek ingatlant.

Gondol71 # 2012.08.07. 21:05

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Két kérdésem lenne:

  • Házasság előtt szerzett ingatlanjaimat házasság alatt eladtam, abból építkeztünk. Szeretnék elválni,de követeli az ingatlan felét, illetve mindennek a felét. Milyen lehetőségem van?
  • Számít-e, hogy a házasság alatt ki mennyit keresett?

Mire számíthatok? Kérem a segítségét!

Köszönettel

Egy aggódó anyuka