Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

gondnokság alá helyezés

ReasonableReptilian # e-mail 2016.04.04. 16:57

Idős nagyszülőnél demenciát állapítottak meg. Jeleneg kórházban van, de nemsokára kiengedik, viszont sajnos utána is állandó felügyeletet igényel majd. Mivel önként nem akar bevonulni gondozóotthonba, (a családban nincs olyan, aki folyamatosan otthon lenne, így az otthoni gondozás nem megoldható) ezért valószínűleg el kell majd indítani a gondnoksági eljárást.
A családtagok pénzének egy részét ő kezelte (Államkincstár, tőzsde), mert amíg szellemileg ép volt, szeretett ezzel foglalkozni és volt is rá ideje. Emiatt a bankban, számláin mind meghatalmazottak vagyunk.

A kérdéseim:

1. Jelenthet-e problémát a gondnoksági eljárás során, ha még annak elindulása előtt pénzt mozgatunk egy számláról? (Olvastam, hogy zár alá helyezik a vagyont.)
  2. Ha gondnokság alá kerül, akkor érvényét veszti a meghatalmazás e számlák fölött?

Előre is köszönöm a válaszokat.

~Momo~ # e-mail 2016.01.25. 17:34

Kedves Fórum!

Tanácsot szeretnék kérni.

Édesapám anyai ágon örökölné egy nyaraló felét. A másik fele a nővérét illetné. Azért írok feltételes módban, mert az édesanya még él, de tudomásom szerint nincs írott végrendelete, tehát a nyaraló a két testvért illeti meg. Édesapám nővérének van egy lánya, aki viszont meg szeretné vásárolni az ingatlant, értéken alul.
Édesapám szenvedélybeteg, és mivel az édesanyja halála után nehezen fogja tudni eltartani magát, ezért belemenne ebbe az üzletbe. Édesapám nevén van egy ingatlan is, és fennáll a veszélye, hogy az eltartás fejében a nővére elvegye tőle a házat is.

Azt szeretném kérdezni, hogy milyen fajta gyámság alá helyezést kérvényezhetnék, hogy felül lehessen bírálni édesapám döntéseit hivatkozva a szenvedélybetegségére? Sem a pénzügyei fölött nem szeretnék rendelkezni, és folyamatos felügyeletet sem igényel.

Várom szíves válaszukat,
Momo

ObudaFan # e-mail 2015.11.27. 16:05

Meglehet próbálni fellebbezni, ugyanakkor nem elképzelhetetlen, hogy tényleg édesanyád érdekében járt el, még ha ezzel bűncselekményt is követett el. Ezzel együtt valószínűleg nem szerencsés így sem az ő kijelölése. Aztán persze leeht, hogy az lesz ebből, hogy hivatásos gondnok lesz kijelölve.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Józsefné # e-mail 2015.11.26. 15:11

Tisztelt Fórum!

Édesanyámat 2 évvel ezelőtt baleset érte és idén a bíróság kimondta a gondnok kirendelésének szükségességét, melyre én a gyermeke és élettársa egyaránt vállalkoztunk. A cselekvőképtelenséget megállapító bírósági eljárás idején, a gyámhatósági eljárás során kiderült, hogy az élettárs Édesanyám nevében, aláírását utánozva, földbérleti szerződést írt alá 5 évre. Erről sem a gyámhatóságot, sem a családot nem értesítette. Bizalmatlanságra hivatkozva kértem a gyámhatóságot, hogy vegyék figyelembe ezt a tényt és szükség esetén hivatalból járjanak az ügy végére. Ezen kérésünk ellenére a gyámhivatal semmit sem tett és végül Édesanyám élettársát jelölte meg Édesanyám gondnokául, nem pedig a gyermekét.

Mit tehetek most? Van értelme fellebbeznem? Az okirathamisítás nem kizárok ok e tisztség alól, vagy ha Ő azt nyilatkozza, hogy mindezt jóhiszeműen tette és a pénzt Édesanyámra fordítottak, akkor ez elnézhető neki?

Köszönöm válaszát.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:41

és ez pont elég hogy ne tudjon döntést hozni.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:40

Neki csak szellemi van.
Jól van köszönöm a segítséget. :)

Immaculata # e-mail 2015.10.27. 13:36

A testi fogyatékosság nem egyenlő a szellemivel.

Mennem kell.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:33

Tudom hogy a bíróság. De ő tényleg nem tudja ellátni magát, 85 %-osan rokkant.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:32

Hát elég drága. Sajnos szegények vagyunk.:(

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:31

Ajándékozásnak nincs valamilyen hátránya? Milyen költségei vannak?Esetleg ha valaki tudná?

Immaculata # e-mail 2015.10.27. 13:30

Cselekvőképtelenséget, vagy korlátozottan cselekvőképességet nem az orvos, hanem a bíróság mondja ki.

Tájékoztatás 20.000.- Ft.
Ajándékozási szerződés 40.000.- Ft

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:21

Gondolom jó drága az ügyvéd, hogy ezekben tanácsot adjon.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:21

De ha ő nem beszámítható akkor hogy ajándékozhat.
Kár hogy nincs ügyvéd ismerősöm.

Immaculata # e-mail 2015.10.27. 13:19

A földet ajándékozással megszerezheted.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:08

Csak a saját bevételéből lehet állni. Gondolom elveszi az otthon akkor a vagyonát is.Mert mint kiderült rokkantságira nem jogosult csak segélyt kaphat ami olyan 27000 körül van.

Immaculata # e-mail 2015.10.27. 13:02

Otthonba is kerülhet, ugyanúgy gondozásnak számít, ha a költségeket te állod.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 13:00

Most várakozó állásban vagyunk a föld eladásában. VAn egyébként már vevő rá.Előzőleg azt mondtuk mindenkinek hogy már elindítottuk a gyámság alá helyezést.Közben nem volt időm rá mert sok mindent kellett intéznem apám és a papám halála miatt.
Akkor még lehet hogy jobb is hogy nem indítottam el.
Most nagy dilemmában vagyok.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 12:55

És mi van ha otthonba kerül? Nekem kis gyerekem van, kicsi a ház nem tudom ápolni, a testvérem se tudja.Esetleg rövid ideig.

Immaculata # e-mail 2015.10.27. 12:53

Ez a kötelezettséged, de igen, nem kell vele laknod és ügyvéd köt ilyen szerződést.
6:492. § [A tartásra kötelezett kötelezettsége]
A tartásra kötelezett kötelezettsége kiterjed a tartásra jogosult lakhatásának biztosítására, élelemmel és ruházattal való ellátásárára, gondozására, betegsége esetén ápolására és gyógyíttatására, halála esetén illő eltemettetésére.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 12:50

Tartási szerződést akkor is köthetek ha nem velem lakik?
Ügyvéddel tudok tartási szerződést kötni?

Immaculata # e-mail 2015.10.27. 12:45

A tartási szerződést ajánlanám, ebben az esetben már most mindent tulajdonba kaphatsz, és rendelkezhetsz is vele. Pld. eladhatod.
Földet a legbonyolultabb értékesíteni. 1 év az átfutása.

Immaculata # e-mail 2015.10.27. 12:44

Ne kövesd a gondnoksági utat.

Immaculata # e-mail 2015.10.27. 12:43

Ajándékozással, tartási szerződéssel megszerezheted a földet.

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 12:43

Nyilvántartás mit jelent? Számlát kell kérnem ha veszek neki valamit? A házára költhetek még ha nem lakik benne akkor is?

zsuviki0824 # e-mail 2015.10.27. 12:40

Csak én maradtam neki és a testérem , de ő nem 100 %-os.
Apja, férje most halt meg. Szeretném ha tudnék a föld árával a testvéremnek is segíteni , aki anyukám házában lakik. Nem gondoltam hogy ez ilyen bonyolult lesz.