tartozás öröklése


drbjozsef # 2019.03.02. 16:16

Azért ezt érdemes lenne körüljárni, mert ha ez a cég a 10-ből a másik 2-ben van, és megvan a pénz, akkor az örökölhető.

Az ügyvéd úr "ablakban a pénz" kifejezése azt jelenti, hogy ha megörökölnéd, akkor is bukod, viszont a saját vagyonoddal nem felelsz az ezen túli tartozásokárt. Magyarul jobban járhatsz, ha örökölsz, de rosszabbul nem, legfeljebb (összességében) semmit sem örökölsz.

A Festékárus # 2019.03.02. 15:16

Értem, köszönöm szépen válaszát!

drbjozsef # 2019.03.01. 06:23

A teljes hagyatékot egyben vissza lehet utasítani.

A Festékárus # 2019.02.28. 16:58

drbjozsef és Kovács_Béla_Sándor, köszönöm szépen a válaszaikat!

Azt nem írtam az előző bejegyzésemhez, hogy eddig semmilyen kapcsolatom nem volt édesapám BT-jével és a tagi kölcsön miatt nem is szeretnék. Jól értem, hogy ebben az esetben ez nem számít és mindenképpen megöröklöm?

Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.28. 06:45

(És a beltagként a cég tartozásaiért viselt mögöttes felelősségét is. Tehát ha valójában nincs meg az a pénz a bt.-ben - tíz esetből nyolcban ez a helyzet -, akkor pénz az ablakban.)

drbjozsef # 2019.02.27. 19:48

A törvényes örökös az elhunyt jogutódja. Természetesen megöröklöd a követeléseit is.

A Festékárus # 2019.02.27. 18:53

Tisztelt Tanácsadó!

Tagi kölcsön öröklésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Édesapám, mint BT-jének beltagja, jelentős tagi kölcsönnel rendelkezik, melyet ő adott cége számára.
Azt szeretném kérdezni, hogy én ezt a kölcsönt megörökölhetem-e?

Válaszát köszönöm!

Cabron_ # 2019.02.26. 13:24

KBS:

Akkor már csak meg kell értetnem vele az érveimet. A gond az, hogy mivel kifizetni nem tudna (viszonylag nagy értékű ingatlanról van szó), azt hiszi, hogy így mindketten egyformán kapunk az örökségből, és nem lesz lelkiismeret furdalása. Nem érti meg, hogy mivel nem akarjuk eladni az ingatlant, a tulajdoni hányadom mit sem ér. Mondtam neki, hogy nem kell az ellenérték.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.26. 13:16

olyat lehet, hogy csak az egyik vagyonelem rám eső részét adom oda a másik örökösnek?
Annyira lehet, hogy ez a tipikus osztályos egyezség.

Cabron_ # 2019.02.26. 13:13

Van más is a hagyatékban, és van túlélő házastárs is.

A helyzet bonyolult, ugyanis édesanyám cselekvőképtelen, 2 éve otthonban él, súlyos demens. Ellátása otthon nem megoldható. Az ingatlan 50%-a eleve az övé. Én azt gondoltam, hogy az ingatlan elhunyt apukám részét (50%) ketten örököljük tesómmal, és anyunak lesz holtig tartó haszonélvezete rajta. De kaptam olyan infót, hogy ez nem így lesz, hanem ő is egy gyerekrészt fog örökölni az ingatlanból is, mert 2 éve nem közösen használták.
Van még egy bankszámla közös néven, és egy állampapír apukám nevén. Ez a két utóbbi tiszta sor, a fele eleve anyué, a másik felét meg 3-an örököljük.
A hagyatékin édesanyámnak eseti gondnok lesz kirendelve, mivel a gondnoka én leszek, így érdekellentét van.
Röviden ez a felállás.

oligaliga # 2019.02.26. 12:58

Cabron_

Van más is a hagyatékban? (másik ingatlan, bankszámla, autó, stb.)

Ha nincs, akkor a helyedben visszautasítanám, így a testvéredre szállna, kivéve, ha van még élő szülő (a leírásból nem valószínű).

Ha van, akkor ajánld fel osztályos egyezségben.

wers # 2019.02.26. 12:18

Az egyik hagyatékin a közjegyző ezt simán belevette a hagyatékiba. Igen, azért egy ingatlan gonddal is jár. Beszéld rá, hogy fogadja el.

Cabron_ # 2019.02.26. 12:12

Hagyatéki előtt állok, és az ingatlanra vonatkozó részemet szeretném a tesómnak "adni", de tiltakozik.
Nem akarjuk eladni a házat, a tesómék laknak benne. Neki van egy lánya és egy unokája, akik jelenleg nem laknak ott, de sose lehet tudni milyen élethelyzetbe kerülnek. Nekem nincs gyerekem, van saját ingatlanunk a férjemmel, nincs szükségem rá, ráadásul nem is lakom abban a városban.

Mondtam neki, hogy nem kell az ellenértéke, de nem érti meg, hogy az az 1/4 tulajdoni hányad az én nevemen csak problémaforrás lehet, nekem abból hasznom nemigen lesz. Meg hát magamat is akarom kicsit védeni, semmi szükségem arra, hogy adott esetben be kelljen szállnom egy nagyobb ingatlanfelújításba, csak mert van tulajdoni hányadom. Nem mintha számítanék bármi ilyesmire jelenleg a tesómtól, de az ördög nem alszik.

wers # 2019.02.26. 11:30

szerintem igen
Én pl. apukám kocsiját az öcsémnek "adtam" a hagyatékin, két ingatlannál meg úgy egyeztünk meg, hogy az egyik az enyém, a másik az övé (kb. azonos érték)

Cabron_ # 2019.02.26. 11:25

@wers:

Osztályos egyezség keretén belül olyat lehet, hogy csak az egyik vagyonelem rám eső részét adom oda a másik örökösnek? A többi menne a törvényes öröklési rend szerint.

Cabron_ # 2019.02.26. 11:23

"Ajándékozni csak testvérnek tudja illetékmentesen?"

Ebből nekem az jön le, hogy nem az örökösök közül valakinek akarja ajándékozni. Így viszont a hagyatékin ezzel nem lehet mit kezdeni, mert csak az örökösök között lehet osztályos egyezséget kötni.

Viszont, ha a hagyatékin a testvére osztályos egyezség keretében neki adja az ő ingatlan tulajdoni hányadát, akkor a hagyatéki után el tudja ajándékozni a lányának. Vagy nem jól gondolom?

wers # 2019.02.26. 11:23

Az én unokaöcsém a hagyatékin kijelentette, hogy azt szeretné, hogy a húga örökölje a részét. És így is lett. Adósság nem volt.

drbjozsef # 2019.02.26. 11:17

Ajándékozni illetékmentesen csak egyenes ági rokonnak lehet.

A testvér nem az : ha neki ajándékoz, illetéket kell fizetni (ingatlannál 9%)

De ha ezt a hagyatéki eljárásban akarjátok, akkor bizonyos feltételek között meg lehet oldani illetékmentesen is (osztályos egyezség).

csillagidő # 2019.02.26. 11:08

Kedves Olvasók!

Az ingatlant szeretné ajándékozni a testvérem.
a tartozást pedig valami megegyezés után kifizetni(pld: részletfizetés).
Ajándékozni csak testvérnek tudja illetékmentesen?
Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.26. 10:55

Nem egészen. A házastársi közös vagyon vonható be - de csak az adósra eső része. (Tehát a fele.)

Cabron_ # 2019.02.26. 09:58

Hát igen. Gondoltam, hogy nem olyan egyszerű az, hogy felveszem az örökséget, a vagyont elajándékozom, aki a tartozás követeli, meg kapja be. :)

Úgy tudom, hogy ha pl. házassági vagyonközösség áll fenn, akkor a házastárs vagyona is bevonható a végrehajtásba. Ez így van?

Cabron_ # 2019.02.26. 09:52

@KBS:

Mint a téma iránt (meg úgy általában a jog iránt) érdeklődő kérdezném, hogy ha mondjuk ebben az esetben visszautasítják az örökséget (mindenki)és úgymond az államra száll, de van az ingatlanon holtig tartó haszonélvezeti jog, akkor mi a szitu?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.26. 09:51

Ha az örökös elajándékozza az örökrészét, annak értékéig az egyéb (nem örökölt) vagyonával is felel az örökhagyó tartozásaiért. Erre bátorkodtam célozni. (Nem is beszélve arról, hogy az egyéb tartozásai vonatkozásában pedig fedezetelvonó az ügylet.)

Cabron_ # 2019.02.26. 09:46

@KBS:

Mennyire mennek vajon utána egy esetleges végrehajtás során, hogy az ajándékozás mikor történt?
Amiből esetleg kiderülhet, hogy az ajándékozás a tartozás meg nem fizetése érdekében történt.

Amúgy szerintem a tartozás attól még tartozás, és végrehajtható fizetésből való tiltással, ingóságok árverezésével. Igazam van?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.26. 09:32

Tartozni az örökhagyó helyén és a fedezetül szolgáló ingatlant elajándékozni? Demilyen jó ötlet!