tartozás öröklése


Marilla # 2018.11.17. 20:27

Tegnap nagyon kiborultam, amikor részletesen elolvastam az Intrum levelét. Az unokahúgom becsületesen dolgozik, rendezni akarja a maga részét is, és akkor a jog is ellene van. Aztán ma délelőtt megnéztem ezt az oldalt, és nagyon megörültem, hogy válaszokat kaptam. Kiderült a nap, hogy nem vagyok egyedül ebben a helyzetben.
Most már csak azt nem értem, mi a valóság.
Az Intrum törvényre hivatkozik.
Itt pedig az a válasz, hogy nem úgy van.
Akkor hogyan van? Hogyan tovább?

Marilla # 2018.11.17. 20:17

Kovács_Béla_Sándor!
Nem értem. Ha a ptk-ban szerepel, akkor miért írja drbjozsef, hogy nem úgy van?

Marilla # 2018.11.17. 20:15

Kedves Wers!
Nagyon köszönöm! Ez volt. Én is próbáltam keresni tegnap, de nem sikerült.
Anno, mivel csak az összeg volt vitás a számunkra, hogy mennyit kell kifizetni, egyszerűbbnek láttam, hogy 1. szám 1. személyben írom le a történetet.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 20:14

Szerintem drbjozsefet nem érdekli, mit írt az Intrum. A Ptk.-t pedig maga is elég jól ismeri.

Marilla # 2018.11.17. 20:12

Kedves Drbjozsef!
Ezt írta az Invent Justitia:
Az új Ptk. 7:97. § (1) bekezdése értelmében "az örököstársak a közös hagyatéki tartozásokért mind a hagyatéki osztály előtt, mind azt követően egyetemlegesen felelnek".
Az új Ptk. az egyetemleges kötelezettségről az alábbiak szerint rendelkezik:˜

"6:29. § [Egyetemleges kötelezettség]
(1) Ha többen tartoznak egy nem osztható szolgáltatással, a teljesítés bármelyik kötelezettől követelhető. Egyetemleges a kötelezettség abban az esetben is, ha többen úgy tartoznak egy osztható szolgáltatással, hogy a jogosult bármelyik kötelezettől követelheti a teljesítést.

(2) Egyetemleges kötelezettség esetén minden kötelezett az egész szolgáltatással tartozik, de ha bármelyikük teljesít, a jogosulttal szemben a teljesített rész erejéig a többiek kötelezettsége is megszűnik. A kötelezettek egymás szerződésszegéséért is felelnek.

6:30. § [Az egyetemleges kötelezettek egymás közti viszonya]
(1) Az egyetemleges kötelezetteket – ha jogviszonyukból más nem következik – a kötelezettség egymás között egyenlő arányban terheli. Ha a kötelezett kötelezettségét meghaladó szolgáltatást teljesített a jogosultnak, a többi kötelezettől a követelésnek őket terhelő része erejéig az általa nyújtott többletszolgáltatás megtérítését kérheti."

drbjozsef # 2018.11.16. 13:59

Marilla,

örökségnél az egyetemlegesség csak azt jelenti, hogy az örökrész értékén BELÜL kell helyt álljon a teljes tartozásért. Ha a tartozás kevesebb lenne, mint a 450ezer forintos örökrészed, akkor akár az egészet behajthatnák rajtad, és utána neked kellene pereskedned az örököstársa(i)ddal. De ha több, akkor csak az örökrész értékéig felelsz, azon túl nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.16. 13:41

Ki-ki csak a saját örökrészével illetve annak erejéig felel.

wers # 2018.11.16. 12:57

Ez volt?

Marilla 2018.01.23. 16:56
Tisztelt Cím!
Segítséget kérek. Több ügyvéddel is beszéltem már, de nem egységes az álláspontjuk, jogszabályt pedig nem találtam. Örököltem ingatlanrészt és tartozást. Az ingatlanrészt 450ezer Ft-ra értékelték a hagyatéki jegyzőkönyvben. Az ingatlanos cég szerint sokkal kevesebbet ér az egész, mint a felértékelés. Végül sikerült eladni, de kevesebbért. 416ezer Ft az én részem belőle. Az ingatlanos cég kifizetése után kaptam 374ezer Ft-ot. A kérdésem, hogy mennyit vagyok köteles kifizetni? 374, 417 vagy a 450 ezer Ft-ot?
Köszönöm szépen.

nonolet 2018.01.23. 17:17
450

ObudaFan 2018.01.23. 23:13
Vitathatod, hogy annyi lett volna a tényleges érték, majd a bíróság megállapítja vita esetén. De azért egy ilyen per költséges.

Kovács_Béla_Sándor 2018.01.24. 07:53
„mennyit vagyok köteles kifizetni?”
Kinek? Miért?
www.kbs-ugyved.hu

ObudaFan 2018.01.24. 08:34
Ha jól értem, az a kérdése, hogy orokoskent mennyi a felelőssége limitje a hagyateki hitelezők felé.
Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest
tarczayaron@freemail.hu
http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Kovács_Béla_Sándor 2018.01.24. 11:10
Jaaaa... Ha csak úgy nem.
www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef 2018.01.24. 12:50
Marilla,
alapesetben az örökös a hagyaték tárgyaival felel a hagyatéki tartozásokért. Ha az ingatlanos azt mondta, hogy kevesebbet ér, mint a végzésben van, akkor nem kellett volna eladni, hanem simán felajánlani a jogosultnak, hogy elégítse ki magát az ingatlanból, vigye, és csináljon vele amit akar. Most már nehezebb, ha nincs meg a vagyontárgy, a hagyatéki szerinti értékét fogják követelni, és ha ettől el akarsz térni valószínűleg pereskedi kell majd, ahogy előttem írták, nem olcsón.
Ez sajnos eső után köpönyeg.

Marilla # 2018.11.16. 12:13

Tisztelt Mindenki!
Ez év elején valahol én is kérdeztem. Nem tudom, hogyan lehetne megtalálni a beszélgetésünket.
A téma: testvérem meghalt. A két gyerek örökölt ingatlant összesen 900 000Ft értékben. A kérdésem az volt, hogy 450.000Ft felett követelhetnek-e egyikőjüktől? Nem így volt megfogalmazva. Mert az írtam, hogy 450ezerFt értékben örökölt ingatlant. És 1M felett van a tartozás. Nos, mivel a két gyerek egyetemlegesen örökölt, így most a lánytól, aki fizetni akarta a saját részét, egyetemlegesen követelik a 900ezer Ft-ot. Ez akkor sehol nem hangzott el. Voltam ügyvédeknél anno, mielőtt elfogadták az örökséget, ahol egyértelműen elmondtam, hogy ketten vannak. Senki nem említette az egyetemleges tartozást. Most sírhat az unokahúgom, mert a testvérétől nem tudja behajtani a részét, nem dolgozik.
Tisztelettel. Marilla

drbjozsef # 2018.10.26. 10:42

Bendegúz,

a kiskorú örökösök is csak a hagyaték értékéig felelnek a tartozásokért, elsősorban a hagyaték tárgyaival. Tehát ha az ingatlant elárverezik, és az nem fedezi a tartozás+végrehajtási költségeket, akkor minden mást amit örököltek bevonható a végrehajtásba. De más nem, a saját vagyonukkal (ha van) ők sem felelnek a tartozásért.

drbjozsef # 2018.10.26. 10:39

Feltéve, ha a kiskorú örökösök nem örököltek semmi mást.
Vagy csak azután szűnik meg, hogy azzal is elszámoltak a végrehajtásban.

oligaliga # 2018.10.26. 10:01

Bendegúz01

A kiskorú adóson is be lehet hajtani a tartozást. Az is behajtás, ha az ingatlan tulajdoni hányadot, amit örökölt, a végrehajtó elárverezi.

A gyámügy semmit nem tehet, és nem is fog tenni.

Ha lesz árverés, és az sikeres, akkor az árverési vételár megy a végrehajtó költségeire és a végrehajtást kérőnek, a fennmaradó követelés meg... megszűnik.

gerbera317 # 2018.10.26. 09:50

Kiskorún nem tudják behajtani egy darabig mert 8 évesek
Tehát nem érted. Jó, majd elmagyarázza újból valaki más.

Bendegúz01 # 2018.10.26. 09:21

Köszönöm a válaszokat!
Akkor egy egy Róka fogta csuka a behajtók részéről?
Kiskorún nem tudják behajtani egy darabig mert 8 évesek.
A tartozás gondolom addig nőhet míg keresőképesek nem lesznek? A gyámügy ilyenkor mit tehet?

drbjozsef # 2018.10.26. 08:17

Ugyanez vonatkozik a többi tulajdonostársra : kötelesek tűrni, hogy a hitelező(k) az elhunyt hátrahagyott egyhatodából keressen(ek) kielégítést. Kötelesek tűrni, hogy ezt végrehajtás alá vonják, árverésre bocsássák, és kötelesek ennek az eredményét is tűrni.

De a saját tulajdonrészüknek nincs köze a végrehajtáshoz, se nekik a hitel(ek)hez. Viszont akár ők is licitálhatnak egy esetleges árverésen.

Nekik lemondani semmiről sem kell, mert ha örökölnének is (ennek kicsi az esélye, a kiskorú örökösök elhunytának esetén jöhetnek esetleg szóba) a tartozásból, legfeljebb az örökrészük értékéig felelnének érte, a saját vagyonukkal nem.

gerbera317 # 2018.10.26. 07:31

Az elhunyt örökösei kötelesek tűrni, hogy az elhunyt hitelezői az ő hátrahagyott egyhatodából keressen kielégítést. Kötelesek tűrni, hogy ezt végrehajtás alá vonják, árverésre bocsássák, és kötelesek ennek az eredményét is tűrni.
A hitelezők pedig kötelesek tűrni, ha mindez nem vezet eredményre.

Bendegúz01 # 2018.10.26. 07:20

Kedves tagok!
Tanácsot szeretnék kérni egy bonyolultnak tűnő ügyben.
Adott egy ingatlan több tulajdonossal.
A tulajdoni hányad 3/6, 1/6, 1/6,1/6 od.
A tulajdonosak egymás családtagjai (apa és gyermekei)
Az egyik 1/6 rész tulajdonosa elhunyt.
Viszont tartozást halmozott fel amit a gyermekei (kiskorúak) örökölnek az ingatlannal együtt, kb 2meft
Az ingatlan össz értéke kb.3-3,5mft
Kérdésem az lenne hogy a többi tulajdonos mennyiben tartozik kötelezettséggel a tartozásért vagy bármiért?
Ha lemondanak az öröklés minden jogáról (ha van ilyen) akkor az ő részükre ráterhelhetnek bármit is a tartozásból?
Vagy a gyermekektől hogy hajthatják be a tartozást?

Köszönöm a segítséget.