hagyatéki tárgyalás


zsuzsika13 # 2010.03.11. 08:44

Üdvözletem!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Kérdésem a következő lenne: édesapám meghalt, megkaptam a közjegyzőtől a levelet a hagyatéki tárgyalás időpontjáról, és az összegről, amit vinnem kell magammal. Gondom az, hogy addig nem tudom előteremteni ezt az összeget. Ilyenkor mit tudnak csinálni? Mit fognak mondani, ha ott közlöm, hogy nem tudtam hozni a pénzt?

Előre is köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2010.03.07. 13:51

Köszönöm a kijavítást.

ObudaFan # 2010.03.07. 11:16

póthagyatéki tárgyalást

Helyett: a hagyatéki eljárás megismétlését 1 éven belül. A póthagyaték az más.

monalisa1 # 2010.03.06. 18:47

Tértivevényes levélben pár sorban jelezze hogy nem vesz részt a hagyatéki tárgyaláson, ha ezt követően netán kifelejtenék a hagyaték megfelelő szétosztásából akkor azért a közjegyző felel.

Határozatot kell hogy kapjon mert hivatalosan abból értesül részesült-e a hagyatékból.

Javaslom olvasd vissza a topicot mert előzőekben bizonyára volt már itt a Tiédhez hasonló kérdés, és rá a válasz.

"Lisa"
laikus hozzászóló

tavaszi szél # 2010.03.06. 18:12

Köszi!

Úgy értem, ha biztosan tudnak az illetőről, hogy létezik, csak nem megy el a tárgyalásra, akkor lehet-e valami kellemetlensége belőle...
És utólag postán kiküldenek valami határozatot?

monalisa1 # 2010.03.06. 12:07

A közjegyző nem minden esetben szerez tudomást minden örökösről így előfordulhat hogy valaki kimarad a hagyatéki tárgyalásra történő idézésről. Vagyis a hagyatékot azoknak adja ki akik jelen vannak ill. levélben igazolják az örökségre való jogosultságukat.

Megfelelő indokkal utólag lehet póthagyatéki tárgyalást kérni de ez elég komplikált helyzetet eredményezhet az előzőekben már kiadott örökség dolgában.

"Lisa"
laikus hozzászóló

tavaszi szél # 2010.03.06. 11:18

Jónapot!
Veszthetek azzal valamit, ha nem megyek el a hagyatéki tárgyalásra? (Erre automatikusan kapok egy idézést, vagy nekünk kell valahol kezdeményezni?)
Köszönöm

monalisa1 # 2010.02.23. 18:35

Szívesen, és semmi probléma.

Öcsike126 # 2010.02.23. 18:29

Tisztelt Mona!

A kérdésem mér nem teszem fel több topikba.
A választ köszönöm!

Öcsike

monalisa1 # 2010.02.23. 18:25

Öcsike126

Ugyanazt a kérdést ne tedd fel másik topicban is...

Üdv.

monalisa1 # 2010.02.23. 18:23

Ha egy hagyatéki eljárásban mindenösszes csak 14.200 Ft a közjegyői díj akkor legfeljebb egy darabka föld egy dülőben vagy pár sor szőlő - ingatlan semmikép.

Telefonon azért megkérdezheted a közjegyzőt...

"Mona"
laikus hozzászóló

Öcsike126 # 2010.02.23. 18:20

Tisztelt Fórumozók!

Sajnos pár hónapja meghalt a nagyapám. A jövő hét szerdán lesz a hagyatéki tárgyalás. A rokonaim a hagyaték oszthatatlanságára és alacsony értékére hivatkozva lemondó nyilatkozatot kérnének tőlem és a megjelenésem nélkül szeretnék a tárgyalást lefolytatni Mivel én kb. 360 km-re lakom , ezért a leutazásom tényleg nem egyszerű.
Úgy tudom, a közjegyző levelében említett eljárási díj (14.200,– Ft) az eljárás értéke alapján van megállapítva.
Segítséget kérnék: Megállapítható-e ebből az örökség valós értéke, hogyan számítják?
Tenyleg annyira csekély az összeg, amiért nem érdemes se utazni se a rokonokkal összeveszni?

Köszönettel: Körtvélyesi Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.22. 09:05

De a gyámhatóság hozzájárulása kell az elidegenítéshez.

mikemyers13 # 2010.02.22. 07:13

Tisztelt Obudafan!

Köszönöm a gyors reagálást!
Ha az ügy folytatódik, később még jelentkezem!

ObudaFan # 2010.02.21. 16:38

Az örökös részére a gyámhatóság gyámot fog kirendelni, elsősorban nagykorú hozzátartozót. A kirendelt gyám fog dönteni arról, hogy mit ad el, és mennyiért.

mikemyers13 # 2010.02.21. 16:35

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám élettársa nemrég hunyt el, a hagyatéki szerződésében mindent a kissebik hugomra hagyott.
Nem vagyunk ellátva kellő információval, s nem is tudunk személyesen ügyvédi segítségért fordulni, jelen anyagi körülményeink nem teszik ezt lehetővé.
Értesüléseim szerint, az ingó vagyon egy részét,(Autó, haszongépjárművek) eladás után bankszámára fogják zárolni a hugom részére, mivel Ő az 1. számú örököse.
Ő most mult el 2 éves, s amíg 18. életévét nem tölti be, addig az a vagyon ott fog kamatozni.
eMi a teendő ebben az esetben ha eladásra adjuk a fejünket?
Mi/ki határozza meg az autók értékét?Kötelező-e felülértékeltetni a gépjárműveket?

Köszönöm segítségüket,

Tisztelettel:

K. Zsolt 18 éves tanuló

ObudaFan # 2010.01.13. 09:08

Nincs mit.

oldrider # 2010.01.12. 19:01

Tisztelt ObudaFan!
Köszönöm szépen a segítségét.

ObudaFan # 2010.01.12. 17:37

oldrider

Ugen. A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala.

www.nyilvantarto.hu/

Monza # 2010.01.12. 14:06

Köszönöm szépen a tájékoztatást!

oldrider # 2010.01.12. 11:33

Jó napot kívánok!
Én ennek az esetnek kapcsán azt kérdezném, hogy amennyiben tudják valamely személynek a nevét, akkor az alapján ki (milyen hivatal, hatóság) és egyáltalán meg tudja-e mondani pl. az utolsó bejelentett lakcímét?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.12. 10:33

Ha valamely ismert örökös ismeretlen helyen tartózkodik, akkor némi késedelmet szenved a hagyaték átadása, de néhány hónapnál nem többet.
Az ingatlant egyetlen örökösként akár az örökhagyó halálának más napján is eladhattad volna, bérbe adhattad vola, és megteheted ezeket azóta is bármikor, ha terhes a fenntartása. A hagyatékátadó végzés nem keletkezteti a tulajdonjogodat, azt már az örökhagyó halálával megszerezted.

A köteles részre vonatkozó kérdésedet nem értem. A köteles rész törvény szerint jár. Punktum.

Monza # 2010.01.12. 09:40

Köszönöm a gyors választ!

A köteles rész mindenképpen jár, vagy csak akkor ha jogi útra tereli a dolgot? Fogalmam sincs a tartózkodási helyéről, a közjegyzőnél viszont azzal riogattak, hogy a tárgyalás ugyan meg lesz tartva, viszont a hagyaték sorsáról nem születik határozat. Lassan kezdek kétségbe esni, ugyanis édesanyám halála óta nagy anyagi terhet jelent a lakását fenntartani.

Monza # 2010.01.12. 09:40

Köszönöm a gyors választ!

A köteles rész mindenképpen jár, vagy csak akkor ha jogi útra tereli a dolgot? Fogalmam sincs a tartózkodási helyéről, a közjegyzőnél viszont azzal riogattak, hogy a tárgyalás ugyan meg lesz tartva, viszont a hagyaték sorsáról nem születik határozat. Lassan kezdek kétségbe esni, ugyanis édesanyám halála óta nagy anyagi terhet jelent a lakását fenntartani.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.12. 08:55

A közjegyző akkor is átadja a hagyatékot, ha egyetlen örökös sincs jelen. A kizárás éppenséggel a köteles részre szorítást jelenti, tehát azzal tartozol a testvérednek. De ha szerencséd van, és öt évig nem jelentkezik érte nálad, akkor elévül az igénye.