hagyatéki tárgyalás


monalisa1 # 2009.05.16. 18:15

"Bólogat."

Grád András # 2009.05.16. 18:00

Kedves Bakó!

Az, hogy az ingatlan 50%-ban az édesanyja ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdona, az általam leírtakon 0%-ban változtat. Magam is gondoltam erre a lehetőségre, de mivel az ő 50%-át ugyanúgy csak a hagyatéki eljárás során tudják legalizálni, és főleg az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni, a végeredmény semmit nem változik: Nem tudják eladni a jogerős hagyatékátadó végzés előtt, fölöslegesen kapálózik. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

monalisa1 # 2009.05.16. 17:05

Tehát jól sejtettem, vagyis az anyukája fele részben tulajdonostársa a nyaralónak. A probléma akkor itt kezdődik (...) mert ezt a tulajdonlást előbb legalizálni kell (= földhivatal) és csak azt követően adhatja el a saját részét. Ügyvédet kell fogadni aki levezényli a dolgot.

Ezzel együtt szerintem ezt a vevőt el kell engedni (...) mert a hivatali bürokrácia nem egyik napról a másikra való...

Közben meg lesz az Ön hagyatékátadó tárgyalása, és az is időigényes.

Én a vevő helyében sem előszerződést nem kötnék sem foglalót nem adnék., széles választékban vannak a parton eladásra szánt más nyaralók melyek jogtiszták, azaz egyből megvehetők.

Zárójelben: félem, hogy a lakás és/vagy ház amiben most laknak ketten az anyukájával, az is 100%-ban az édesapja nevén lehet (...) ezzel szemben valószínűleg ott is fele részben tulajdonostárs az édesanyja...
Vagyis ezt is rendezni kellene.

bakó # 2009.05.16. 03:40

Köszi a választ. ötven évig voltak házasok és a nyaralót 25 éve épitették, de a tulajdoni lapon 100% tulajdonos az édesapám volt. A tárgyalásig szeretném tudni hogy igy anyu köthet előszerzödést vagy foglalót vehet e fel. Köszi előre is a gyors szakszerű választ amivel meggyőzhetem a leendő vevőket.

monalisa1 # 2009.05.15. 22:55

Kedves Bakó!

Amennyiben a nyaraló a szülei házassága alatti közös szerzemény, akkor lehet, hogy bár az édesapja nevén "futott" az ingatlan, de az anyukája földhivatali bejegyzésen kívüli tulajdonostárs volt 50%-ban. És ha netán így, akkor az anyukája jelenleg is félig tulajdonosa a nyaralónak - másik tulajdonostárs Ön -, míg a mama ezen tulajdonrészre özvegyi haszonélvezetet szerzett.

Szóval szerintem előbb azt kellene tisztázni, hogy a nyaraló mikor is lett építve ill. vásárolva., ha az apukája különvagyona akkor a fentiek "törölve", ellenben házastársi közös tulajdonlás esetén a mamája 50%-ban tulajdonos, így azt nyugodtan eladhatja, mivel azt nem "örökölte" a férjétől!...

DE, előbb egy külön bírósági eljárásban ezt az 50% tulajdonjogot el kell ismertetnie, vagyis kimondatnia, és azt a földhivatalban bejegyeztetni. Mert a tulajdonrészét csak ezt követően adhatja el.

Lehet, hogy az ingatlan remélt mielőbbi eladását nem a jelen hagyatéki eljárás késlelteti.

Vagyis egyetlen szóval megcáfolhatja a fenti felvetésemet, mámint ha a nyaraló az édesapja kizárólagos különvagyona volt?! Ellenkező esetben...

Sokan vannak akik a házassági közös vagyonra - és annak megfelelő dokumentáltságára - nem fordítanak kellő figyelmet, gondot.

"Lisa"
laikus hozzászóló

bakó # 2009.05.15. 19:59

nagyon köszönöm a gyors választ. Az lenne a kérdésem, hogy édesanyám sem köthet valami megállapodást az ingatlanra, mivel ő 50 százalékot örököl, mivel tesvérem és végrendelet nincs nem is volt, hogy a vevő valmi foglalót adjon mert látta az ingatlant tetszik neki mert igy lehet, hogy mire meglesz a hagyatéki tárgyalás már nem kell neki, de forditva is igaz, mert én is eladhatom másnak. Nem lehet valami megoldás vagy valami gyorsitási mód a közjegyzői tárgyalás előrehozatalára? Köszönöm a válaszát és hogy anyám sem köthetne előszerződést mert a hagyatéki jegyzőkonyv csatolásával mert ez nem elég? Nem szeretném ha ez miatt nem tudnám eladni az ingatlant.

Grád András # 2009.05.15. 19:38

Kedves Bakó!

Mivel hagyatékátadó végzés híján még elintézetlen széljegyként sem szerepelhetnek az ingatlan tulajdoni lapján (Ön mint állagörökös, az édesanyja mint haszonélvező), nem tudnak érvényesen semmilyen szerződést írni az ingatlanról. Sajnos várniuk kell (és bízniuk abban, hogy nem kerül elő mondjuk egy váratlan végrendelet valahonnét más javára). Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

bakó # 2009.05.15. 18:34

Szeretnék tanácsot kérni. áprikis 1.én megvolt a hagyatéki leltár és azóta nincs még semmi az ügyben Van egy balatoni ingatlan amit édesapám után anyám és én örüklünk, mivel más örökös nincs. Közben a balatoni igatlanra lenn vevő de addig kérhetek e foglalot a vételi szándéka bizonyitására amig nincs meg a hagyatéki tárgyalás ami folyamatban van, de az ügyintéző beteg és ez miatt még nem adta át az iratokat a közjegyzőnek. Hogy tudnánk megegyezni mert én a fia vagyok az elhunytnak anyu meg a az özvegy házastárs. Mit kellene beirni a foglalóba vagy az előszerződésbe. mert így nem lehet lefoglalni az ingatlant? Előre is köszönöm a választ mert biztos, hogy lenne valami megoldás. a tulajdoni lapot kikértem ami tehermentes.

ides # 2009.04.22. 18:51

Igen bejelentkeztem a közjegyzőnél, mivel eltartási szerződés volt közöttünk, amit közöltem a közjegyzővel, hogy fel kivánom bontani az örökösökkel, mivel rám sem néznek. Egy folyószámla is volt az élettársam nevén, amiből bejelentettem öröklési igényemet, mivel együtt gyűjtöttük a 13 év alatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.04.22. 18:35

Bejelentkeztél hagyatéki hitelezőként? Ha nem, akkor nem sok keresnivalód van ott.

ides # 2009.04.22. 17:11

Szeretném a segitségüket kérni! A jövő héten lesz a hagyatéki tárgyalás az elhunyt élettársam után. Nem akarok egyedül menni, mivel súlyos mozgáskorlátozott vagyok és nem is értem igazán a jogi beszédet, ezért bejöhet-e velem a Sógornőm és a Fia? Szükséges-e erről előre nyilatkoznom, vagy a közjegyző előtt kell megtennem?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.04.17. 14:19

Nem egészen. Ha a meghatalmazás szerződés aláírására is kiterjed, akkor ugyanazok a követelmények vele szemben, mint az aláírandó szerződéssel szemben. Így ingatlan adásvételi szerződés megkötésére ügyvéd által ellenjegyzett - vagy közokiratba foglalt - meghatalmazás kell. Különben nem lesz alkalmas a földhivatali bejegyeztetésre.
Ha pedig ilyen meghatalmazást csinálsz, akkor ugyanazzal az erővel a szerződést is alá tudod írni.

monalisa1 # 2009.04.17. 14:13

Kedves Laca!

Valahogy ekként:

Megbízás!

Megbízom Kis Lajost 8567 Pápaderecske, Kossuth L. u. 100. sz. alatti lakost, aki 1950.01.01-én született Zalakomáromban, anyja neve: Tóth Magdolna, hogy a kettőnk által közösen örökölt 3456 Dunafelső, Petőfi u. 99. sz. ingatlan eladása ügyében nevemben is eljárjon és helyettem is aláírjon.

Az eladásból az engem megillető 1/2-ed vételárat az OTP Kecskemét, ............ ........... lakossági folyószámlámra vevő egyösszegben befizesse.

Előttük, mint tanú előtt:

név
lakcím ...............
szig.szám: megbízó
Barna Béla
6262 Mohács, Görbe u. 55.
név szig.sz.:
lakcím
szig.szám:

................
megbízott
Kék Zsuzsa
7373 Felsőapát, Fő u. 77.
szig.szám:

Göd, 2009. április ...

Hát valahogy ekként, természetesen a megfelelő adatok beírásával. És a megbízásról készüljön 5-6 másolati példány fénymásolva.

De ha már a kérdést le tudtad írni a sz.gépen akkor írd az egészet sz.gépen és csak az aláírások saját kezüleg, illetve a tanúk részéről. És akkor nem kell külön fénymásolás hanem kinyomtatod a Megbízást több példányban, és azt mindenki minden egyes példányon aláírja.

"Lisa"
laikus hozzászóló

laca0025 # 2009.04.17. 13:34

Sziasztok!
Szeretném tőletek megkérdezni hogy meg volt a hagyatéki tárgyalás.Csak nekem kézzel kéne irnom egy olyan papirt 2 tanúval amelyben megbizom a másik örököst hogy eladhatja a házat.Ilyet irat mintát honan tudnék letölteni?vagy mit kell ebbe leirni?
Léygszíves irjatok minnél hamarbb. Nagyon Fontos!
De csak olyan irjon aki erről biztosan tud valamit.
Köszönöm.

monalisa1 # 2009.04.03. 19:53

Tételes számlát ad majd az összegről, abban benne lesz minden.

pankeri # 2009.04.03. 19:24

Sziasztok !

Apósom múlt év októberében elhunyt.171.000 Ft összegű betétkönyve volt.
A héten megérkezett a hagyatéki tárgyalás értesítése, melyben szerepel, hogy az eljárás munkadíja a költségekkel együtt várhatóan 18.000 Ft.
Szeretném tudni, hogy ez az összeg, miből állhat, mert az idevonatkozó 14/1991 IM rendelet alapján én nem ennyire számítottam.

Előre is köszönöm a segítséget !

ObudaFan # 2009.04.03. 16:55

Annyi bajod, hogy később több lesz.

laca0025 # 2009.04.03. 16:19

Sziasztok!
Segitségeteket szeretném kérni abba , minnél hamarabb hogy örököltem mamám után és mennem kell hagyatéki tárgyalásra 16án és azt irják hogy a "közjegyző tájékoztatja az örököst, örökösöket, hogy a közjegyzői eljárási dijat egyetemlegesen kötelesek megfizetni a közjegyzőnek."Valamint Szíveskedjenek a hagyatéki tárgyalásra együttesen kb.20.000ft összeget magukkal hozni.
A következő kérdésem lenne:Ha regisztrált munaknélküli vagyok már fél éve és már nem kapok munkanélküli segélyt se, munkám sincs igy nem tudom kifizetni, vagy addigra összeszednia pénzt.Mi bajom származhat belőle ha megjelenek a tárgyaláson de nem tudom a pénzt addigra összeszedni azaz kifizetni?Ezt későbbiekben nem tudom rendezni , vagy azonnal ki kell fizetni az eljárási dijat?Előre is köszönöm Válaszotokat.Légyszives Irjatok vissza!Minnél hamarabb.Nagyon Fontos.Aki ebben a témában tud segiteni!

monalisa1 # 2009.04.03. 15:33

Szívesen.

piccola # 2009.04.03. 10:52

Kedves monalisa1!

Köszönöm szépen a hozzászólásodat és a segítségedet!

ObudaFan # 2009.04.02. 18:07

De ha a nagymama is tulajdonos volt az ingatlanban, akkor ez mindegy is.
Szerintem az összes irattal keress fel egy ügyvédet, mert amit leírsz az leginkább zavaros és ellentmondásos, az iratokból viszont valószínűleg kiderül, hogy mi a jogi helyzet.

Maja57 # 2009.04.02. 17:30

Viszont tulajdonunkba kerül egy olyan végzés amely szerint a nagypapa ingatlan és ingósága csak a fiára száll (férjemre).De ez a papír nem került akkor nyilvánosságra a hagyatéki tárgyaláson.

ObudaFan # 2009.04.02. 17:23

Ha a nagymama csak haszonélvező volt, akkor ő nem is végrendelkezhetett. De valószínűbb azért, hogy volt ott neki 1/2 tulajdoni hányada is.

Maja57 # 2009.04.02. 15:54

Szeretném segítségüket kérni.
9 évvel ezelőtt volt egy hagyatéki tárgyalás, melyet meg szeretne támadni a lányom.Mivel tudomásunkra jutott, hogy 1988-ban nagypapája elhunyt majd ingatlant és minden ingóságot az édesapja (férjem) kapott az özvegyi haszonélvező édesanyjával (anyósom) terhelve.Majd 1995-ben férjem is elhunyt, így ha jól tudom mindent lányom(nak) kellett volna örökülnie.De mivel az anyósom, mint özvegyi haszonélvező halála előtt írattak egy magánokiratba foglalt végrendeletet melyben az előző házasságából született két gyermekére hagyta a ház 1/2 részét.Mindenből kitagadva a vér szerinti unokáját (lányomat).Írtam már egy ügyvédnek melyre olyan választ kaptam, hogy anyósom mint haszonélvezettel rendelkezik ezért nem áll tulajdonában a fél rész, ezért nem rendelkezhet végrendelettel.

Kérem segítségüket!Indíthatna e a lányom (aki most 18 éves) újabb pert?Mert 9 évvel ezelőtt ki fizették a ház felét. Köszönöm!

monalisa1 # 2009.04.01. 14:09
  1. Nagyvárosban rossz esetben pár hónap, kisvárosban jó esetben akár már a következő hónapban., egyébként a közjegyzőnek van más dolga is elég nem csak a hagyatéki ügyek levezénylése.
  2. Magyar Közjegyzői Kamara http://www.mokk.hu és azon belül a "díjak" címszó alatti tájékoztatás elolvasása. (A díj hármótok közt megoszlik majd.)
  3. Nincs semmi fizetési kötelezettsége ill. esetleg az özvegyi haszonélvezeti jog földhivatali bejegyzésekor esetleg pár ezer forint illeték - ezt konkrétan nem tudom.

Az egész ház használatáról mostantól édesapátok egymaga rendelkezik, mert fele részben tulajdonosa míg fele részben anyukátok után általatok sajnálattal megörökölt tulajdonrészre az özvegyi haszonélvezeti joga alapján.

Ha a családi tanács a későbbiekben esetleg úgy dönt, hogy a házat eladja, apukátok a haszonélvezetéről lemondhat ingyen - ebben az esetben ti fizettek tulajdonszerzési illetéket az adóhivatalnak - vagy a haszonélvezetet pénzért megváltjátok tőle, ennek összeg egy számítás alapján melyet az adásvételkor eljáró ügyvéd számít majd ki.

Monalisa
laikus hozzászóló