hagyatéki tárgyalás


piccola # 2009.04.01. 11:49

A segítségüket szeretném kérni a következő kérdésekben:

Édesanyám január közepén halt meg. A hagyatéki leltározás 10 napja megtörtént az édesanyám és édesapám közös tulajdonában lévő ingatlanra vonatkozólag.Más hagyatéki vagyon nincs.

  1. mikorra számíthatunk a hagyatéki eljárás kitűzésére?
  2. milyen díjakat kell majd kifizetnünk nekünk leszármazóknak?(hárman vagyunk testvérek) Gondolok itt különösen a közjegyzői eljárás díjára. Az ingatlan hány százaléka?
  3. Édesapámat özvegyi jog illeti meg az ingatlan másik felére vonatkozólag, s az ezáltal kapott

haszonélvezeti jogért kell -e majd fizetnie a hagyatéki eljáráson és mennyit?

Segítségüket előre is köszönöm!

monalisa1 # 2009.03.21. 16:39

Szívesen.

redsilk # 2009.03.21. 14:45

monalisa1

Igen tudom, olvastam minden válaszát, de a te hozzászólásod, is sokat segített.

Te vagy az "emberi hang", ő a jog s az iagazság!

Mindkettőtöknek köszönet mégegyszer!!

Üdv.

monalisa1 # 2009.03.20. 23:22

ObudaFan a jogász, érdemben a kérdést ő válaszolta meg.

redsilk # 2009.03.20. 22:42

Kedves monalisa1 és ObudaFan!

Nagyon köszönök minden felvilágosítást és választ a kérdéseimre.

Igyekszem mindent megtenni, hogy békességben, emberhez méltón tudjuk elintézni a helyzetet.

a jókívánságot is nagyon nagyon köszönjük!!

Üdvözlettem

monalisa1 # 2009.03.20. 14:22

redsilk

Javaslom olvasd el ismét ObudaFan 2009.03. 18:25-kor írt hozzászólását, melynek lényege: a korábbi haszonélvező beleegyezése nélkül az utóbbi haszonélvező nem használhatja az ingatlant.

Vagyis ha az édesanyátok úgy dönt, hogy élete végéig egymaga akarja használni a lakást, akkor az utóbbi haszonélvezőnek és tsai távozniuk kell - tessék őt tértis levélben 30 napon belüli távozásra felszólítani, ha nem teszi a jegyzőnél bírtokháborítás miatt feljelentést tenni.

Hogy a távozás miatt "durca" elkerülendő legyen, ha mód van rá erre az időre anyukátokat vegyétek magatokhoz, majd pedig a megürült lakást/szobát egy gyors festés után vehesse újra birtokba.

Tehát nincs más, mint az özvegyet és tsai egy határozott lépéssel távozásra bírni - ahová nekik csak tetszik...

Majd visszatérhet(nek) anyukátok elhunyta után, vagyis kívánom, hogy a néni éljen még sokáig!

ObudaFan # 2009.03.20. 13:48

Hiába sérelmezi, mert jogszerű volt az eljárás.

redsilk # 2009.03.20. 12:07

monalisa1-nek!

Köszönöm a hozzészólásod értékesnek tartom.
Megtudtam időközben, hogy a hagyatéki tárgyalás lezajlott.
Kérdésemre, hogy anyánkat, mint haszonélvezőt/aki szerepel a végrendeletben is, mint haszonélvező/ miért nem hívták el.
Azta választ kaptam , hogy haszonélvezőket nem hívnak be a hagyatéki tárgyalásra.
Ha valami gond van a lakást használók között, akkor az már a bíróságra tartozik.

Az örökös fiatalkorú, a gyám lesz majdan a haszonélvező /miután anyánk meghal/. A lakásban éli a magánéletét az özvegy, a kiskorú meg a másik nagyszülőnél tartózkodik elég gyakran.

Anyánk sérelmezi a helyzetet, mivel gyermekét vesztette el, hisz a haláleset után pár nappal már ez lett a gyakorlat.

Üdv.és kösz a hozzászólást

redsilk # 2009.03.18. 22:18

Kedves válaszadók!

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, azt hiszem hasznunkra lesz.

Üdvözlet: Redsilk

Boldizsár65 # 2009.03.18. 17:44

Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2009.03.18. 17:26

Póthagyatéki eljárást kell kezdeményezni az önkormányzatnál, melynek lefolytatására közjegyzőt bíznak meg – rossz esetben adminisztratíve pár hónapig is eltarthat az ügy.

Annál a közjegyzőnél kell indítani a póthagyatéki eljárást, aki a hagyatéki eljárást lefolytatta.

ObudaFan # 2009.03.18. 17:25

Ha édesanyád egyedüli haszonélvezeti joggal rendelkezik az egész lakásra (?!) akkor az özvegy és tsai akár már holnap költözhet is ki onnan – édesanyád esetleges ezen döntése alapján. Mert más a tulajdonjog és más a haszonélvezet.

A túlélő házastársnak is haszonélvezeti joga lesz. Csak a korábbi haszonélvezet ezt meg fogja előzni. Tehát a korábbi megszűnéséig csak a korábbi haszonélvező beleegyezésével használhatja bárki más az ingatlant.

monalisa1 # 2009.03.18. 16:50

Póthagyatéki eljárást kell kezdeményezni az önkormányzatnál, melynek lefolytatására közjegyzőt bíznak meg - rossz esetben adminisztratíve pár hónapig is eltarthat az ügy.

Öröklési illetéket kell majd fizetni, kettőtök közt megosztott összegben.

Ettől függetlenül, mint a szölőterületnek a örökléssel már tulajdonosai, azt eladhatjátok a vevőjelöltnek - vélem elővásárlási szerződéssel.

Ügyvédet kell felkérni az adásvételi szerződés- mint jogszabályilag kötelező okirat elkészítésére, aki egyben a földhivatalnál is eljár majd.

Monalisa
laikus hozzászóló

Boldizsár65 # 2009.03.18. 16:20

Tisztelt Szakértők!
Milyen jogaim és kötelességeim vannak abban az esetben, ha a két éve elhunyt nagypapám nevére most érkezett egy levél, miszerint a tulajdonában lévő külterületi ingatlant valaki meg szeretné vásárolni.Halála előtt nagypapa nálunk lakott, de nem említette a szülőfalujában lévő termőföld ingatlant, sőt még hagyatéki tárgyalás sem volt, mert halálakor nem volt a tulajdonában sem ház, sem gépjármű, sem más nagy értékű vagyontárgy. Mivel csak az öcsém és én vagyunk egyenesági örökösei, tanácstalanok vagyunk ebben az ügyben, hogy milyen teendőink vannak?
Segítségüket előre is köszönjük!

monalisa1 # 2009.03.18. 16:09

Ha édesanyád egyedüli haszonélvezeti joggal rendelkezik az egész lakásra (?!) akkor az özvegy és tsai akár már holnap költözhet is ki onnan - édesanyád esetleges ezen döntése alapján. Mert más a tulajdonjog és más a haszonélvezet. És semmiféle ellentételezésre és/vagy ellenszolgáltatásra nem jogosultak a mamádtól.

Az más kérdés, hogy a rezsit stb. továbbiakban a haszonélvezőnek kell fizetnie...

Ha anyukád netán úgy dönt, hogy az özvegy és tsai továbbra is maradhatnak a lakásban (= a másik szobában), akkor azért bérleti díjat kötelesek fizetni, valamint a rezsiköltség felét. (Ebben az esetben készüljön bérleti szerződés.)

Monalisa
laikus hozzászóló

redsilk # 2009.03.18. 15:48

Köszönöm a gyors választ.
A kérdésemben nem utaltam arra a helyzetre, hogy van végrendelet és a lakáson haszonélvezeti jog van az édesanyámnak.
Őt ezek szerint meg sem kérdezik arról, hogy majd hogyan fognak együtt élni a lakásban /2 szobás/ a túlélő özvegyel ill. a kislányával, meg az új társával?
Kitől kaphatunk felvilágosítást arra nézve, hogy a rezsi költséget milyen arányban kell elosztaniuk. Édesanyám 84 éves egy kis szobát használ csak és a túlélő házastárs kifizetteti a rezsi 50% -t.

Jogosan teszi?
Azt gondoltuk a hagyatéki tárgyalásra édesanyámat is behívják, hogy tisztán lásson a kialakult helyzetében.
De sajnos semmiről nem tudunk ill.nem lettünk tájékoztatva.

Üdvözletem

ObudaFan # 2009.03.18. 10:26

He. 40. § (1) A közjegyző a hagyaték tárgyalására és ha a végrendelet korábban kihirdetve nem lett, a végrendelet kihirdetésére határnapot tűz, és arra megidézi54

  1. a túlélő házastársat, továbbá
  2. végrendelet hiányában a törvényes örökösöket,
  3. végrendelet esetében a végrendeleti örököst és a kötelesrészre jogosultakat,
  4. az utóörököst, a hagyományost, a végrendeleti végrehajtót és azokat a hagyatéki hitelezőket, akik az eljárás megindítását kérték, vagy követelésüket bejelentették.
redsilk # 2009.03.18. 06:04

Tisztelt fórumozók!

Kérdésem az lenne, hogy a hagyatéki tárgyalásra kell e értesitést kapni a haszonélvezőnek ill.a tárgyalás kimeneteléről és az ott elhangzottakról készült jegyzőkönyvet megkaphatja e.

Köszönöm elöre is

tomas64 # 2008.05.30. 09:11

Az ingatlan tiszta piaci értékét kell meghatározni, ezt nem befolyásolja,hogy lakják, hiszen a kötels részt valóban pénzben kell kiadni, főszabályként.
Ha vitatod az értékbecslést, jogod van saját költségedre másikat készítettni.
Kötelesrészed mértéke annak a fele, amit törvényesen örököltél volna.

Ha a kötelesrészi igényedet ne mtudod érvényesíteni a hagyatéki eljárás során, bírói úton még mindíg megteheted, az általános elévülési határidőn belül.

maxtro # 2008.05.30. 08:03

Tisztelt forumozók!

A helyzetem a következő.
Édesapám végrendeletben köteles részre szorított.
Én és a féltestvérem a leszármazók, és az özvegye még él.
A féltestvérem és a özvegy a hagyatéki tárgyaláson elismerte a köteles részre való jogosultságomat.
A hagyaték egy ingatlan. "Hívatalból" fel lett értékelve, én keveslem, féltestvérem sokalja. A tárgyaláson felajánlottam, hogy értékeltessük fel egy független szakértővel, azért is mert már másfél év is eltelt az öröklés megnyiltától, meg szerintem aránytalanul alacsony összeg lett megállapítva.
A közjegyző látva hogy nincs egyezség 30 napot adott arra hogy megegyezzünk, addig szünetel az eljárás.
Nem tudunk megegyezni, az újra felértékelést nem fogadja el, esetleg a "hívatalból" felértékelt árat igen de azt is olyan feltétellel hogy csak 1 év alatt kívánja kifizetni.
Azzal tisztában vagyok, hogy a kötelesrészt elsősorban pénzben kell kiadni, esetleg természetben, ha aránytalanul hátrányos lenne valamelyik fél számára. Én kérhetem- e a kötelesrész természetbeni kiadását a hagyatékin, vagy csak bíróságon perben mert nekem a pénzbeli teljesítés hátrányos lenne?
Milyen lehetőségeim vannak még a hagyatékin hogy érvényesítsem az érdekeimet, esetleg egy lehetséges perben?
A kötelesrész számításával is gondok vannak.
Az ingatlan értéke /20 * 4 ez levonva az ingatlan értékéból az özvegyi jog miatt.
/2 mert csak az apai rész, az megint/2 mert két örökos, az megint/2 mert kötelesrész . Eddig egyetértünk és tudtommal a közjegyző előt is ez hangzott el. Innen jön a vita: a maradék összeget még a féltestvérem szerint * 0,75-el, mert lakott az ingatlan. Na én még ilyet nem hallottam.
Nem eladásra értékeltetném fel újra az ingatlant hanem azért,hogy megtudjam a jelenlegi piaci értéket.
Várom a véleményeket és hozzászólásokat az üggyel kapcsolatban

ObudaFan # 2008.05.27. 18:33

Viszont ha esetleg nem volt végrendelet,akkor nem csak kötelesrészről, hanem örökrészről, akkor már elévülésről nem beszélhetünk. Szóval nem árt utánanézni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.27. 07:18

A köteles rész iránti igény kötelmi jellegű, öt év alatt elévül. Ha a jogosult menthető okbók nem tudta érvényesíteni a jogát, akkor az akadály elhárultát követő egy éven belül akkor is megteheti, ha egyébként az elévülési idő már eltelt.

monalisa1 # 2008.05.27. 06:37

Szalamandra!

Tehát jól tippeltem... A hagyatékátadó közjegyző majd elmondja, hogy ebben az esetben édesanyátok miként juthat az őt megillető fele tulajdonjoghoz. Az erőszakos tesótok mostantól "visszafoghatja" magát, egyrészt édesanyátok a ház 50%-ának tulajdonosa, másrészt az apai részre haszonélvezete van. (Kriszta11 javasolta: anyukátok dobja ki a legidősebb testvért - én is hasonlóan vélekedek., csak azt követően lesz nálatok nyugalom.)

Minden jót!

judijo # 2008.05.26. 22:32

T. Fórum!
Érdeklődni szeretnék az alábbiakban:
Édesapám már régen 1991-ben meghalt, aki második feleségével élt együtt egy, a házasságuk alatt vett szövetkezeti lakásban. A halálakor nem kaptunk hagyatéki eljárásról értesítést, lehet hogy nem is voltunk a hugom és én bejelentve, mint örökösök.
Meg lehet ezt tudni valahol, hogy valaki mulasztast követett-e el és mi a teendő, vagy már elévült?
Apánk felesége három éve halt meg, nagyon ritkán tartottam vele a kapcsolatot, en magam is nagyon beteg voltam. A lényeg, hogy a már régen meghalt unokatestvérem volt felesége tartotta vele a kapcsolatot, igy mivel valóban ő kapcsolatban volt vele halalaig, ő örökölte a lakást. Ez rendben is van ugy gondolom, engem az erdekelne, hogy amennyiben nem évült el apám halála óta az a tény, hogy nem értesitettek bennünket a hagyatéki eljárásról, akkor a köteles részt igényelhetnénk e, és kitől. Megjegyzem a hugom most hunyt el egy hete,de van egy lánya.
Elnézést, ha bonyolult, de szeretném ha megválaszolnák.
Köszönöm, J.

Szalamandra # 2008.05.26. 19:38

Nos, az a helyzet, hogy kizárólag édesapánk nevén volt a ház. De a házasságuk alatt épült, mégpedig a 3. gyermek, vagyis az én megszületésem előtt.
Köszönöm az infókat, monalisa1