Öröklés


Anna # 2021.07.19. 09:09

Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az örökhagyónak apai ágon csak egy unokatestvére él( öh édesapjának a testvérének a gyereke) illetve anyai ágon a másod unokatestvér gyermeke él( a nagyszülôk voltak testvérek) abban az esetben csak az unokatestvér örököl mindent?
Köszönöm

drbjozsef # 2021.07.19. 12:17

Anna,

Igen.
A magyar öröklési jogban a szülők, leszármazók, és házastárs hiányában ún. parentéláris öröklési rend van, azon belül pedig helyettesítési elv. Az unokatestvér az elsőbe tartozik, a másodunokatvestvér a másodikba, utóbbi csak akkor örökölne, ha az elsőben nem lenne örökös.

Ptk. 7:63.§ és 7:64.§.

Anna # 2021.07.19. 12:39

Köszönöm szépen!

kevuska # 2021.07.27. 16:07

Második férjemmel élek, 3 gyerekem az első férjemtől született. A jelenlegi férjemnek is van az előző házasságából egy fia. A férjem nem szereti a gyerekeimet és ez sajnos kölcsönös. A lakás, amiben élünk, saját lakásom, amit még a házasságkötésünk előtt vettem.
Az a kérdésem, hogy ha én halok meg előbb, végrendelettel kizárhatom-e a férjemet az 1 gyerekrész örökségéből.
Szeretnék írni egy végrendeletet, amiben minden vagyonomat a 3 gyerekemre hagyom, mivel nem szeretném, hogy majd a gyerekeimnek a férjem első házasságából származó fiával kelljen osztozkodni az én házasság előtt megszerzett vagyonomon.
Nem élünk túl jó házasságban, viszont elválni sem szeretnék tőle, mivel beteg és emberileg nem tenném meg vele, hogy elhagyom.Mit lehet tenni, hogy csak a gyerekeim örököljenek?
Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.27. 17:19

Igen. De köteles részre jogosult lesz akkor is.

kevuska # 2021.07.27. 21:22

Köszönöm a gyors választ, még azt szeretném kérdezni hogy a köteles rész örökĺéséből ki lehet e źárni a fiát?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.28. 05:39

Köteles rész épp azért jár a jogosultnak, mert kizárták az öröklésből.
De egyébként sem értem: azt kérdezed, ő kizárhatja-e a fiát? (A fia neked nem örökösöd.)

drbjozsef # 2021.07.28. 06:28

kevuska,

A fia nem örökös, amikor elhunysz, szóval ott értelme sincs.

A végrendelettel a férjed köteles részre lesz jogosult, ami elsősorban pénzbeli igény, az örökös(ei)dnek ki kell fizetniük a neki járó rész értékét. Tehát az ingatlanból nem fog örökölni a férjed sem, és így a gyermeke sem. Természetesen a pénzzel azt csinál, amit akar, de a Te gyermekeidnek nem kell majd az ő gyermekével közösködnie.

Egyébként végrendelet helyett akár most is a gyermekeidnek ajándékozhatod az ingatlant, ha azt szeretnéd, hogy a halálod után a férjed ne örököljön belőle - de ha azt is szeretnéd, hogy élete végéig ott élhessen még, akkor nemcsak magadnak, de az ő javára is alapíthatsz holtig tartó haszonélvezeti jogot. Ezzel persze a köteles részt nem kerülöd ki, a halálod előtti 10 évben ingyenes juttatásként adott ajándék is a köteles rész alapjába tartozik.

Ha ezt is ki akarod kerülni, azt úgy teheted, hogy eladod az ingatlant a gyerekeidnek. Akkor nincs köteles rész sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.28. 09:51

Ezzel persze a köteles részt nem kerülöd ki
Még az is megeshet, hogy a haszonélvezet értéke eléri a köteles rész mértékét. Akkor pedig ki van elégítve.

kevuska # 2021.07.28. 17:35

Köszönöm szépen a válaszokat.
Csak tisztázni szeretném:: Ha eladom az ingatlanomat a gyerekeimnek akkor teljesen ki tudom zárni az örökösödésból, ha pedig csak rájuk iratom, akkor kell még 10 évet várnom a halálommal? :) :) Ez biztos?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.28. 18:20

Nem zárod ki.
Ha eladod az ingatlant, akkor az egyszerűen nem lesz benne a hagyatékban. Sőt, még a köteles rész alapjába sem fog beleszámítani.

(Valótlan tartalmú szerződések aláírása legfeljebb elsőre tűnik jó ötletnek.)

kevuska # 2021.07.29. 06:04

Köszönöm szépen. Ezek szerint nem jó ötlet az, hogy eladjam a gyerekeimnek az ingatlanomat?

wers # 2021.07.29. 06:37

De igen, akár jó ötlet is lehet. Akkor, ha valóban megveszik. Azaz ellenértéket fizetnek érte. (az más kérdés, hogy te mennyiért vagy hajlandó eladni)

Az is megfontolandó, amire KBS felhívta a figyelmet:

Még az is megeshet, hogy a haszonélvezet értéke eléri a köteles rész mértékét. Akkor pedig ki van elégítve.

Ez áll szerintem a legközelebb a problémád megoldásához.

Ajándékozd el haszonélvezeti joggal. És pont. Vagyis keress fel egy ügyvédet, fog segíteni.

kevuska # 2021.07.29. 09:27

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszokat.