Válás - Vagyonmegosztás - per


ObudaFan # 2011.02.03. 09:28

Ha 50-50% a tulajdoni arány, de a lakáshasználat nem megosztható, akkor valószínűleg az marad a lakásban, akinél a gyerekeket a bíróság elhelyezi, a másik félnek pedig valóban meg kell fizetni a lakáshasználati jog ellenértékének (az ingatlan beköltözhető és lakott forgalmi értéke különbözetének) a távozóra eső részét (jelen esetben 1/3-át). Ugyanakkor előbb-utóbb ilyen esetekben célszerű a közös tulajdont is megszüntetni.

anno76 # 2011.02.03. 07:44

még annyit elfelejtettem,hogy ez akkor is így van,ha fele- fele arányban vagyunk tulajdonosok?

szega # 2011.02.03. 07:40

Kedves Monalisa1!
Nagyon köszönöm a válaszod, üdv. szega!

anno76 # 2011.02.03. 07:35

Kedves monalisa !
Köszönöm a válaszod!Megfogadom a tanácsod!Gondoltam,hogy ügyvédre lesz szükségem!MÉg annyi,hogy mennyi kb ennek az anyagi vonzata,mert nagyon nem vagyok jártas ilyen téren!köszönöm a választ előre is!

monalisa1 # 2011.02.02. 17:56

Javítva: 35 M Ft kontra 10 M Ft, ennek alapján az ingatlan mondjuk 50 M Ft-ot ér.

Azt hogy a volt feleség előzőekben eladott egy részt a telekből és ekként külön bevételre tett szert, ahhoz hozzászólni nem tudok.

monaLuis
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2011.02.02. 17:52

Mivel a telek a ráépített ház okán a továbbiakban önállóan már nem forgalomképes, a 25 M Ft kontra 10 M Ft arány valójában nem okés, hanem eladáskor az ingatlan egészét nézik, vagyis annak vagyoni értékét - tegyük fel 45 M Ft.

Ebből mondjuk 70% az ex-et illeti, "a" maradék 30% a párodat.

Köztük minden külön vitát elkerülendő, a konkrét számadatokat az adásvételi okiratot elkészítő ügyvéd úgyis megmondja.

szega # 2011.02.02. 17:34

Kedves Monalisa1!
Köszönöm válaszod, még semmit nem kapott a barátom, csak a ház eladása után várhat majd kifizetést. Igazán az arányokat vitatom, ha a telek 35mft., akkor a ház hogyan lehet csupán 10m!? Tehát, a ház fele után csak 5 m.-t kapna? Abból mit tud venni?
Nincs ilyenkor méltányosság?
Köszönöm a választ: szega.

monalisa1 # 2011.02.02. 14:32

anno76

A bíróság akkor is kimondja a válást ha csak az egyik fél kéri ezt, csak az eljárás hosszabb lesz...

Mivel kicsi a lakás és nem megosztható, a gyermekek nyugodt fejlődésére tekintettel valószínűleg távozásra szólítják fel az apát., távozáskor külön lakáshasználati díj illeti meg. (Pl. 10 M Ft a lakás beköltözhetően, ezzel szemben lakottan ennek fele, és ezen utóbbi összeg 1/3-a "lelépési" pénz.)

Azt hogy az ingatlan jelen tulajdoni arányát a jövőre nézve egymásközt hogyan osztjátok meg, vagyis ki váltja magához a másik tulajdonrészét -és milyen feltételekkel-, az kettőtök megállapodása szerint - ez vagyonjogi kérdés melyhez szerencsés esetben nem szükséges bírósági eljárás.

Az ingatlanon lévő hitel miatt a bankot feltétlen fel kell keresni, valamint nem biztos, hogy egymagad maradhatsz az adós - lehet hogy előírják: vonj be adóstársat ill. ajánl fel plusz egy ingatlant zálogként.

A t.díjról akkor mondhatsz le ha az apa a tulajdonrészét a gyermekeknek ajándékozza, vagyis vagyoni értéket juttat nekik. (Az eljáráshoz ügyvédre és a gyámhatóságra szükség lesz.)

Javaslom válóperes ügyvédet felkeresni.

monalisa1 # 2011.02.02. 14:15

szega

Ha a párod 50%-ban tulajdonosa volt a háznak és már megkapta annak felerész értékét, akkor az esetleges időközbeni értéknövekedés ellenére további pénz nem jár neki. (Ha ez történt akkor ezt okiratban rögzítették is.)

Ha még nem kapott pénzt akkor javasolt aktuális értékbecslést végeztetni, és a módosult vagyoni érték fele összege iránt igényt tartani.

monaLuis
laikus hozzászóló

anno76 # 2011.02.02. 13:01

Tisztelt szakértők!

Szeretnék segítséget kérni!Férjemmel 7 év házasság után válunk.VAN KÉT KISKORÚ GYERMEKÜNK,AKIKET SZERETNÉM,HA NÁLAM HELYEZNÉNEK EL.VAN EGY KÖZÖS INGATLANUNK AMIN VAN HITEL MÉG 15 ÉVIG ÉS FELVETTÜK RÁ A SZOCPOLT IS.2005-BEN 10 MILLIÓ FT-ÉRT VETTÜK ÚJONNAN,MOST NEM TUDOM MENNYIT ÉRHET,FEL VAN ÚJÍTVA!MOST MÉG KÖZÖSEN LAKUNK BENNE,DE ÉN SZERETNÉM A KIZÁRÓLAGOS HASZNÁLATOT KÉRNI ÉS VÁLLALNÁM A TÖRLESZTÉST IS.VISZONT A FÉRJEM NEM AKAR VÁLNI ÉS MINDENFÉLÉVEL FENYEGETŐZIK,PEDIG EZ A GYEREKEKNEK SEM JÓ.ELŐSZÖR MEG TUDTUNK EGYEZNI,DE SAJNOS EZ HETENTE VÁLTOZIK,ÍGY ÉN MÁR NEM AKAROK TOVÁBB VÁRNI.A PAPÍROKAT SZERETNÉM MÉG EBBEN A HÓNAPBAN ELINTÉZNI.KÉRDÉSEM A KÖVETKEZŐ:MIK AZ ESÉLYEIM,HOGY A BÍRÓSÁG NEKEM ÍTÉLJE A LAKÁST?ÉN FELAJÁNLOTTAM,HOGY KIFIZETEM A GYEREKTARTÁSSAL VAGY KÉREK A MEGLÉVŐ HITELRE ÉS ÚGY,DE Ő ERRŐL NEM NAGYON AKAR HALLANI.VISZONT Ő MEG NEM TUD KIFIZETNI,ÉS AZT MONDJA,HOGY ŐT NEM FOGOM TUDNI INNEN KIRAKNI SEMMIFÉLEKÉPP!KÖZÖS LAKÁSHASZNÁLATRÓL ÉN NEM AKAROK HALLANI ,MERT PICI A LAKÁS.VAGY PEDIG ELADJUK A LAKÁST A SZOCPOLT MEG LETÉTBE HELYEZTETNÉM,DE EZ LENNE A LEGVÉGSŐ MEGOLDÁS SZÁMOMRA!KÉRLEK SEGÍTSETEK,HOGY TÉNYLEG MIK AZ ESÉLYEIM! KÖSZÖNETTEL

szega # 2011.02.02. 11:39

Tisztelt tanácsadók!
Párom ügyében kérem véleményüket:négy éve ismerkedtünk meg, miután őt is, engem is elhagyott házaspárunk. Azóta elváltunk, barátom hozzám költözött. Én 10 m.ft.hitelt vettem fel, h. volt férjemet kifizessem, párom is kérte a ráeső részt, amikor kiderült, h. a telket volt felesége kapta házasságuk elött, tehát párom csak a ház felére jogosult. Ingatlan értékesítők szerint a telek 35,míg a ház csupán 10 m ft.-ot ér.(II.ker. 25 éves ház.)Időközben a telek egy részét odaajándékozta szomszéd testvérének a feleség, tehát csökkent az összérték. Volt feleség most végre engedélyt adott az árusításra. Kérdésem a következő: valóban, 27 év házasság után 5m. ft. jár a páromnak? + A közös vállalkozást is felesége vitte tovább, barátom pedig közel 60 évesen alkalmi munkákból él.
Válaszokat előre is megköszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.11. 07:11

Meg kellene bíznod egy ügyvédet.

faberlic # 2010.08.11. 04:40

Kedves Forumozók/Sza­kértők!

Tud valaki nekem segíteni? Férjemmel 1998 óta élek élettársi, majd 2002 óta házastársi viszonyban. Egy olyan családi házban élek vele, ami 50%-ban anyós, 50%-ban a férjem tulajdonában van. A férjem fél éve elhagyta önszántából a közös otthonunkat, hágyrahagyva 8 éves közös kiskorú gyermekünket, akit azóta is én nevelek. A kérdésem az lenne, hogy igaz az, amíg hivatalosan nincs meg a válás, nincs vbírósági végzés róla, addig nem tehet ki a házból a lakáshasználati jogom miatt?
Most azzal fenyegetnek, hogy beköltöztetik a házba apósomat, aki olyan jogon költözne be a lakásba, hogy az anyóspajtás férje „jogcímen“ és anyósnak 50% tulajdonjoga van. Megteheti ezt? SEGÍTSEN VALAKI…A lakáshas­ználati jog ilyenkor nem erősebb? Addig ide a házunkban senki nem költözhet be? Csak a hűtlen férj, akinek ez jogában állhat? Após nagyon agresszív, félelemkeltésből és ijeszgetésből próbálnak most kitenni a házból. Mit tehetek?
faberlic

pazs # 2010.07.16. 13:56

Nem, ugyanannyit, hacsak más nincs az egyezségetekben / bírói jogerős határozatban.

Betty21 # 2010.07.16. 13:51

Tisztelt Tanácsadó!
Azt szeretném kérdezni, hogy abban az esetben, ha a nyári szünetben a gyerekeim(2) a volt férjemnél vannak pár napra(6-7), akkor neki arra a hónapra kevesebb tartásdíjat kell-e fizetnie?Köszönettel:B

ObudaFan # 2010.07.16. 12:25

Amit a 800e -ből feléltetek, annak vége. Ami beépült a ház értékébe, annak az értékén lehet ott különvagyoni részed.

bariba9 # 2010.07.16. 10:18

Az előző írásomat helyesbítem,természetesen házasságkötés előtt 1 héttel vettük meg a házat 50 -50 5 tulajdon résszel.bariba

bariba9 # 2010.07.16. 10:16

Az alábbi kérdésben kérnék tanácsot.férjemmel válás előtt állunk.Van egy házunk fele-fele tulajdonrésszel és minden másunk is közös.
15 éve 1.7 millió ft-ért vettük a házat ,ma kb 13.m.ft.ot ér.Amikor megvettük még nem voltunk házasok,a házasság kötés után egy hétre vettük meg 50-50 5 tulajdonrésszel .Vagyonmegosztásnál is a fele-fele arány érvényesül -e? A házasságom előtt volt saját tulajdonban egy kis lakásom ,amit már a házasság kötésünk után egy évvel adtunk el, akkor 800.e ft-ért.a pénz egy részét a ház felújítására használtuk fel,a többi pedig bele ment a közösbe.A 800 e. Ft válás esetén csak az enyém lenne-e a vagyon megosztás során , és lehet -e a mai értékével számolni,és azt mi alapján lehetne megállapítani.
köszönettel : bariba

kisvadóc # 2010.07.10. 13:23

A hozzászólásomból kimaradt, hogy a lakáson jelzálog hitel van a férjem nevén.

kisvadóc # 2010.07.10. 13:21

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbiakban kérem a hozzáértő tanácsukat:

A férjemmel van egy lakásunk, mely jelenleg 3/4 részben az enyém, 1/4 részben az övé. Azt szeretnék, ha a lakás egyenlő: 1/2, 1/2 arányban lenne bejegyezve a nevünkre. Hogyan kell ezt intézni, mi a legpraktikusabb megoldás erre, illetve milyen költségvonzatokkal jár egy ilyen ügy?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.10. 07:17

Mert az egy közös tulajdon”.
Vitatja ezt valaki? A közös tulajdon akár életük végéig közös maradhat. A közös tulajdon tényéből nem következik, hogy valakinek ki kell fizetnie a másikat.

Ha valóban van bírósági ítélet - vagy egyezséget jóváhagyó végzés -, amely kötelezi a feleséget a fizetésre, akkor annak a végrehajtását kell kérni. Ismétlem: ha van ilyen bírósági határozat.

Ha csak egymás közti egyezség van, akkor pert lehet indítani.

berry38 # 2010.07.10. 07:02

Mert az egy közös tulajdon.Kettejük nevén van.Váláskor pedig volt vagyonmegosztás.Aminek a feleség azóta sem tett eleget.Az ingatlanból ki kell fizetnie a volt férjét.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.09. 18:20

Miért kellene kifizetnie?

berry38 # 2010.07.09. 16:46

Jó napot mindenkinek!

Én azzal a kérdéssel fordulnék a hozzáértőkhöz,hogy a párom öt éve elvált és a volt felesége azóta sem hajlandó kifizetni a közös ingatlanból.Sőt azóta a volt feleség még bővítette is, a régi házat.Mit lehet ilyenkor tenni??
Köszönettel minden segítségért!

ObudaFan # 2010.07.02. 10:50

Nincs mit.