Válás és vagyon megosztás


Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.02. 14:34

Hintaló, nem gyanús, hogy most új szerződés kell a földhivatali ügyintézéshez, de ha letelik a kölcsön, akkor már jó lesz a régi?
Mindenképpen másik ügyvédet kell keresni, mert a földhivatalo eljárásban kötelező a jogi képviselet.
(A banktól a hozzájárulást alighanem neked kell beszerezni, azt általában nem szoktuk vállalni.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.02. 14:30

Nagykorú, cselekvőképességében nem korlátolt személynek megtiltani bármit? Csak a jogszabály.

Jutka # 2021.09.02. 13:09

Tisztelt Szakértő!

8 éve elváltam a férjemtől a gyerekek nálam vannak és élnek. Jelenleg 15 és 18 évesek. Iskolába járnak. Minden 2. hétvégén az apjuknál vannak. A fiam 18 éves- végezni fog a középiskolába-most jár autóvezetői tanfolyamra. Az apja már vett Neki 1 autót. Én nem szerettem volna még -Nem is örülök Neki.Korainak tartom. Azzal akarja maga mellett tudni a gyerekeket, hogy több mindent megenged-és vesz Nekik-amit én nem. Amit tiltok -azt Ő azért is engedi. Mit tehetek jogilag. Megtilthatom hogy autóba üljön?

Köszönettel:Jutka

Hintalo # 2021.09.02. 11:57

Beszéltem az ügyvéddel aki írta a szerződést, és benne van, hogy megbízzuk a FH eljárással. Kértem, hogy most intézze, de nem fogadta el a megbízást. Azt mondta, új szerződés kell, amivel a bankba tudok menni, és a bank hozzájárulása után tudna az ügyvéd a FH-ba menni. De, szerinte, amikor lejár a hitel (még pár év ) azután én is intézhetem a saját nevemre íratást a FH-nál, az eredeti 2017es szerződéssel.
Tényleg így van, vagy keressek másik ügyvédet?

Hintalo # 2021.09.02. 10:39

Nem szeretnék még egyszer pereskedni - bár úgy gondolom, hogy ha egy új perben bemutatom a régi megállapodást, azt elfogadják. Tudom, hogy előbb kellett volna, de sajnos így alakult.

Hintalo # 2021.09.02. 10:36

Kovács_Béla_Sándor: köszönöm
Értem, ezek szerint a köztünk lévő szerződés 5 évig "érvényes", a földhivatali bejegyzés elintézésére. De, a banki engedély kéréshez is érvényes még? Mert, ha igen, akkor nyert ügyem van...
De, nem értem akkor miért fizeti a volt férjem a hitelt még? Úgy gondoltam, hogy mivel nem jegyeztettem be a földhivatallal az 1/1 tulajdonjogomat ( banki engedéllyel) úgy amennyiben fizeti a hitelt- olyan mintha a saját része miatt fizetné- és így marad a 1/2 tulajdonjoga az ingatlanban. Remélem nem így van.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.02. 09:32

Ez nem ilyen egyszerű. A szerződés teljes szövegét látni kellene. (És lehet, hogy az sem lenne elég.)

De a kizárólagos tulajdonjogod bejegyeztetésére kötelmi jogi igényed van, ha a bank hozzájárul. Azt viszont kérésre teszi meg. Ennek van egy ötéves elévülési ideje, nem kellene kicsúszni belőle.

Hintalo # 2021.09.02. 09:04

Igaz, a kölcsönszerződés változatlan tartalma mellett...
A Szerződő Felek a jelen okirat aláírásával egyidejűleg kérik az Bank
Zrt.-t annak engedélyezésére, hogy a Földhivatal a tulajdonosváltozást a
kölcsönszerződés változatlan tartalommal történő fenntartása mellett átvezethesse az
ingatlan-nyilvántartáson.
Ez azt jelenti, hogy a kölcsönt végig fizetheti... de a ház az enyém marad.?

Hintalo # 2021.09.02. 09:00

Az ügyvéd egyszer kérdezte, hogy eljárjon-e, de mondtam, hogy ráér. Azóta meg nem foglalkoztam vele -sajnos. Most meg félek, hogy ha lejár a hitel, akkor elvesztem a felét.,
Ez még benne van:

8:) A Szerződő Felek a jelen okirat aláírásával egyidejűleg kérik az X Bank
Zrt.-t annak engedélyezésére, hogy a Földhivatal a tulajdonosváltozást a
kölcsönszerződés változatlan tartalommal történő fenntartása mellett átvezethesse az
ingatlan-nyilvántartáson.
9:) A szerződő felek kijelentik, hogy a házassági ingatlan vagyonmegosztás
értékkülönbözet fizetése nélkül történik, mivel az ingó vagyonközösség megszüntetése
és a gyermektartásdíj megállapítása körében egymással szemben mindennemű
vagyonjogi igényt elszámoltak.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.02. 08:45

(A szerződés idézett szövegében szó sincs a kölcsönszerződés módosításáról. Sőt.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.02. 08:44

a Bank ehhez soha nem fog hozzájárulni
Ahhoz, hogy ő legyen a kizárólagos tulajdonos, simán. A jelzálog viszont marad, és a kölcsön adósai is ugyanazok lesznek.

El kellene kezdeni azt a bejegyeztetést - mindenekelőtt a banktól kell beszerezni a hozzájárulást.
(A szerződést ellenjegyzeő ügyvéd miért nem járt el ebben?)

Hintalo # 2021.09.02. 08:20

drbjozsef: köszönöm
Azzal nem lenne gond, hogy mást vonjak be a banki szerződésbe. Inkább attól tartok, hogy mivel én nem tudom fizetni- nem férek hozzá a hitelszámlához, és a bank velem nem kommunikál, hogy a fennmaradó években a volt férjem fizeti továbbra is, és a fél ház az ő tulajdonában marad, hiába volt a szerződés- különben miért fizetné még most is? ( ja, nem beszélünk ) így nem tudok vele személyesen egyeztetni. Keressek ügyvédet?

drbjozsef # 2021.09.02. 08:10

Hintalo,

Szép ez a megállapodás, de azt azért tudod, hogy a Bank ehhez soha nem fog hozzájárulni, ha akarnád, és az exed is akarná, hogy 1/1 tied legyen az ingatlan, akkor sem.

Vagy kifizetitek egyben a tartozást, vagy bevonsz magad mellé még 2x értékű fedezetet, adóstársat, készfizető kezest. Azok nélkül kizárt.

Hintalo # 2021.09.02. 07:49

Ez volt a szerződésben, de én semmit nem írattam át, attól tartok, hogy így mert még fizeti a törlesztőrészletet, bár gyt-t már nem kellene fizetnie- a fél ingatlan az övé marad, annak ellenére, hogy a szerződés arról szól, hogy az enyém lett. Mi van, ha nem hajlandó új szerződést aláírni- ezt meg már nem fogadja el a Földhivatal- és a bank?

A szerződő felek az okirat 5./ pontjában részletesen megjelölt ingatlanon fennálló
házassági vagyonközösséget a jelen szerződéssel megszüntetik, akként, hogy a
X alatti ingatlant egészében VVV
Jogosult kizárólagos tulajdonába adják, házassági vagyonközösség megszüntetése
jogcímén, összesen 100 000 000 Ft értékben.
6.) "Férj" Kötelezett a jelen okirat aláírásával a feltétlen és visszavonhatatlan
hozzájárulását adja ahhoz, hogy az X Hivatal Földhivatali Osztálya az Ő
minden további nyilatkozata nélkül bejegyezze az X hrsz. alatt
nyilvántartott ingatlan kizárólagos tulajdonjogát VVV Jogosult
részére házassági vagyonközösség megszüntetése jogcímén.
7.) A Szerződő Felek a jelen okirat aláírásával egyidejűleg kérik az Bank
Zrt.-t annak engedélyezésére, hogy a Földhivatal a tulajdonosváltozást a
kölcsönszerződés változatlan tartalommal történő fenntartása mellett átvezethesse az....

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.02. 07:27

Érvényesnek érvényes. Esetleg nem hatályos. Látni kellene a szerződést, a szövegezésen sok múlik.

(Az biztos, hogy az ingatlannak nem vagy kizárólagos tulajdonosa, ha a telekkönyvbe nem így van bejegyezve. De kötelmi jogi igényed van rá, hogy bejegyezzenek.)

Hintalo # 2021.09.02. 06:42

Tisztelt Fórumozók,
Tanácsot kérnék: 2017-ben váltam el, a vagyonról szerződést kötöttünk, 1 gyerek maradt nálam. A közös házban én maradtam a gyerekkel, a hitelt a volt férjem fizeti a gyerektartás fejében- a hitel kettőnk nevére szól. Sajnos, nem gondoltam arra, hogy a hitelintézetnél átírassam- és a Földhivatalban sem jártam. A fiam 19 éves, már nem jár a gyerektartás utána, de a volt férjem fizeti a hitelt továbbra is. Félek, hogy így a 2017-ben kötött szerződés érvénytelen lesz, és a ház nem az enyém lesz, hanem kettőnkké. A szerződés arról szólt, hogy az ingatlant a nevemre íratom és a hitelintézetnél eljárok a kölcsön átíratása végett - ezeket nem tettem meg. Ő pedig a hitel fizetésével váltja ki a gyt fizetését a gyerek 18 éves koráig.
Új szerződést kell kötnünk vagy érvényes a 2017-es?

dr. Tarczay Aron ugyved # 2021.08.23. 10:58

Azt mindenképpen érdemes lenne átgondolnod, hogy

  • az életközösség megszűnése után kinél milyen vagyon maradt abból, amit közösen szereztetek és
  • az életközösség fennállása alatt ki mivel járult hozzá a vagyon megszerzéséhez, továbbá
  • milyen tartozások maradtak fenn, valamint
  • az életközösség kezdetekor kinek mije volt, amit esetleg a közös vagyon gyarapítására felhasznált.

Ugyanis aligha ez az egy bérleti óvadék volt az egyetlen közös ügyletetek 24 év alatt és célszerű a vitás kérédseket egyben rendezni, nem egyes jogügyletenként.

Ttamita # 2021.08.08. 05:09

#Kovacs_Bela_Sandor , köszönöm szépen a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.07. 16:13

Ez ennél sokkal, sokkal bonyolultabb. De te vagy előnyben annyiban, hogy neki van követelése. Kérjen fizetési meghagyást, ha gondolja. Te meg majd mondj neki ellent.

Ttamita # 2021.08.07. 11:31

Üdvözlök Mindenkit!
Segítséget szeretnék kérni. 24 éve élek együtt a kiskorú gyermekem apjával. Nem vagyunk házasok, semmiféle irat nem készült, ahogy arról sem, hogy a bérelt lakásba ő tett le két havi kauciót. Én pedig bizonyítani tudom, hogy három évig elláttam őt a börtönben, tehát ki is tartottam mellette, illetve egyedül dolgoztam, segítség nélkül.
Ő most talált magának valakit, azonban a két havi kauciót is magának követeli, a lakást a továbbiakban én fogom egyedül fizetni, ahol a gyógyíthatatlan gyerekemmel ketten maradunk.
Ezek ismeretében van olyan jogszabály, ami engem véd, vagy ehhez neki joga van és követelheti a tulajdonostól a kaució összegét, úgy, h közjegyző előtt tett nyilatkozatot akar, h a továbbiakban ő az ingatlant nem lakja?

Köszönöm, ha választ kapok.

drbjozsef # 2021.07.10. 18:54

A MÁK lakossági értékpapírszámla vezetést is vállal. Azt meg lehet tőlük kérdezni, hogy van-e ott számlája.
De állampapírt ezer szolgáltatónál lehet venni. Azokat közvetlenül nem látja a MÁK.

bigdady # 2021.07.06. 10:52

drbjozsef

Köszi

Egyszer érdeklődött ismerősnél állampapírról. Ilyenkor a bíróság az államkincstártól is le tudja kérni? Gondolom igen.
Vagy ha valami bankon/vagyonkezelőn keresztül vett állampapírt nem közvetlenül az államkincstárnál akkor megint nem lesz meg az infó hozzá, mert akkor Mák sem tudja vajon?

bigdady # 2021.07.03. 15:19

Nekem nincs bankszámlám például illetve egy közös volt

drbjozsef # 2021.07.03. 14:53

bigdady,

Aki állít, vagy akinek érdekében áll egy állítást vagy tényt a bírósággal valónak elfogadtatni, annak kell azt bizonyítania. Nyilván a bíróság minden körülményt mérlegel, az életszerűséget is figyelembe veszi - ha valaki úgy nyit egy számlát, hogy arról a házastársát nem tájékoztatja, akkor elég nehéz életszerűen állítani, hogy arról közösen élték fel a rajta volt pénzt.

bigdady # 2021.07.03. 13:34

És ha azt mondja a felét odaadta vagy feléltük amíg együtt voltunk?