Válás és vagyon megosztás


Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.03. 09:01

Igazából az életközösség kezdetétől.

bigdady # 2021.07.03. 05:54

Köszönöm.
Egyébként milyen dátumtól kérheti a bíróság ezeket a bankoktól? A válástól vagy elköltözéstől? Úgy értem mi van ha az alatt pl kivette a pénzt amíg együtt voltunk?

drbjozsef # 2021.07.01. 16:37

Azért a bíróságon büntetőjogi felelősséggel nyilatkozik, ezt közlik is vele előtte, csak nem meri.

Ha mégis, akkor nincs sok esélyed, mert bár kérni bármit lehet, ez nem igazán teljesíthető. Van vagy ezer pénzügyi szolgáltató Magyarországon, ha belevesszük a biztosítókat, brókercégeket, vagyonkezelőket. Legfeljebb a legnagyobb egytucat banktól reális ilyet bekérni, azt talán teljesíti a bíróság, ha valamivel eléggé valószínűsíteni tudod, hogy a gyanúd nem légből kapott.

(mondjuk én a helyébe vagy készpénzeznék, vagy valami jó barát nevén futtatnám a dolgot, szóval amit nagyon el akar titkolni, arra nem sok esélyed van, ha van egy csöpp esze)

bigdady # 2021.07.01. 14:45

És ha lenyilatkozta hogy nem?
Bíróságot kérhetem hogy összes banktól kérjen információt? Köszi

drbjozsef # 2021.07.01. 11:44

bigdady,

Neked nincs. Megkérdezheted tőle.

Ha vagyonmegosztási perre kerül a sor, a bíróságon lehet nyilatkoztatni, ott pedig évekre visszamenőleg is lekérhetőek a számlaforgalmak.

bigdady # 2021.07.01. 10:26

Sziasztok
Gyanítom, hogy válás előtt már az exem bankszámlát nyitott valahol és azon gyüjtött megtakarítást. Ezt hogyan lehet a váláskor felderíteni? Nem tudom melyik bank lehet. Van erre mód hogy kiderítsem? Köszönöm

drbjozsef # 2020.07.11. 16:55

Adam30,

Egyébként tanulmányozd alaposan a Ptk. VI. fejezetét. Bár laikusoknak nem könnyű olvasmány, de a semminél jobb, ha már sztárügyvédje van az asszonynak.

(A konkrét kérdésedre a 4:31.§(1) adja meg a választ).

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2020.07.11. 15:23

Az öröklés jogcímen szerzett vagyon mindenképpen a különvagyonodba tartozik, függetlenül attól, mikor szerezted - akár a házasság alatt is.
Tulajdonjogra nem tarthat igényt - persze okosságokat kitalálhat, például lehet megtérítési igénye, ha a házastárs közös vagyonból költöttetek az ingatlanra.

Adam30 # 2020.07.11. 14:18

Üdv,

Házasság előtt örökölt lakásomat váláskor viheti az asszony? Eddig úgy áll, hogy mindent visz, ez az egyedüli kérdéses dolog. Ha ezt nem sikerül megtartani, mehetek a híd alá. Sajnos azt mondta hogy mindent meg fog tenni a sztárügyvédével, hogy engem az utcára jutasson. Köszönöm előre is a segítséget!

ObudaFan # 2020.07.10. 11:46

Kaktusz13

Az a probléma, hogy a te szüleid által adott ajándékot feléltétek, az őáltaluk adottat pedig a közös vagyonba fordítottátok.

Kaktusz13 # 2020.06.29. 12:52

Van ügyvédem, a válással és gyermekek felügyeleti jogával kapcsolatos perre. Vagyoni pert nem vállal. Én pedig csak akkor vágnék bele, ha van esélyem. ???? Bármennyire is sérti az igazságérzetemet, 4 gyerekkel, egyedül, gyerektartás nélkül, albérlet fizetése mellett többször is meggondolom, hogy “nekimenjek”-e a volt férjnek. Viszont ha van esélyem, megpróbálom.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.29. 12:40

Vitathatom-e ezt a követelést,
Ez egy szabad ország, mindenki azt vitat, amit csak akar.

Nincs ügyvéded?

Kaktusz13 # 2020.06.29. 11:41

Tisztelt Hozzáértők!

Vagyon megosztással kapcsolatos kérdésem lenne: válófélben vagyunk a férjemmel, jelenleg folyik a per a gyermekek felügyeleti joga és kapcsolattartás kérdésekben. Közös vagyonunk az elhanyagolható ingóságokon felül egy közös ingatlan, melyből én a gyerekekkel együtt elköltöztem kb fél éve lelki és fizikai bántalmazás miatt, a férj maradt az ingatlanban. Lakáshasználati díjat nem hajlandó fizetni a részemre, gyerektartást is minimálisat, volt olyan hónap amikor 6500 Ft-ot fizetett a 4 gyermek után, mint tartásdíj (egyelőre megteheti, hiszen a bíróság nem ítélt még semmilyen összeget). Hosszas rábeszélésére sikerült meggyőzni, hogy adjuk el az ingatlant. Jelenleg lenne vevő rá, azonban ő csak abban az esetben írja alá az adásvételi szerződést, ha előtte aláírok egy papírt, hogy a ház vételárából én 6 millió forinttal kevesebbet kapok. Az összeg amiről szó van, azért kérdéses, mert azt a szülei adták a lakásfelújítás során. Az én szüleim főképp természetben támogattak minket (hús, tojás, zöldség, gyümölcs - mivel falun laknak) az elmúlt 14 évben. Vitathatom-e ezt a követelést, hivatkozhatok-e arra, hogy az én szüleim is legalább akkora értékben támogattak minket, vagy hivatkozhatok-e az 50-50%-os tulajdoni arányra. Természetesen most már örökségként hivatkoznak arra a 6 millióra, holott amikor adták még nem így fogalmazták meg.
Köszönöm a hozzászólást!

drbjozsef # 2020.02.24. 10:43

(Igaz.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.24. 08:26

(Fordítva.)

drbjozsef # 2020.02.24. 08:02

GáborGáb,

Igen. A törvény nem tesz különbséget a bejegyzett és a "sima" élettársak között. Ugyanaz a jogi helyzetük, csak a bejegyzés esetén lényegesen egyszerűbb bizonyítani bizonyos kérdéseket vita esetén.
(A regisztrált élettársi kapcsolat az azonos nemű pároknak van.)

GáborGáb # 2020.02.23. 22:16

Akkor is kérhet ilyet, ha nem regisztrált élettársak voltak? Tehát csak egy sima barátnő jellege volt a dolognak, aki időközben odaköltözött.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.23. 15:45

Egyezzetek meg.

Haszonélvezetet nem kap ugyan az örökhagyó élettársa, de a lakáshasználat rendezését szerintem ugyanúgy kérheti az örökösöktől, mint ahogy a volt élettárstól kérhetné, ha nem a halála miatt ért volna véget az életközösség.

GáborGáb # 2020.02.23. 14:15

Kedves KBS,
Én a 2ből az egyik jogos örökös vagyok.
Az elhunyt élettársa szeretné kizáratni a közösen vásárolt dolgokat, és 500ezer forintot szeretne még kapni. Úgy tudjuk, hogy semmilyen vásárlást igazoló számla nincs a az élettárs nevén.
Ráadásul ő írta , hogy közösen vásárolták ezen tárgyakat, de azoknak a fele törvény szerint akkor jár nekünk. Tehát ha el akarja vinni ezeket, akkor azon értékek felét le lehet vonni az 500ezres követelésből, nem?

A haláleset 2 hónapja történt, ő azóta is életvitelszerűen él a házban, ott van az állandó bejelentett lakcíme.

Tényleg van olyan, hogy egy idő után nem lehet kirakni őt onnan, mert az ottartózkodás során haszonélvezeti jogot szerzett?
Van erre jogszabály? Én ezt nem tartom valószínűnek, hiszen se tulajdonjoga nincs ott, illetve vágyó közösségi szerződés sincs , ami alapján a haszonélvezetet megkapta volna az elhunyttól.

Válaszát köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.22. 10:11

Kérni bármit lehet.

A hagyatéki ügyintéző beveszi a hagyatéki leltárba mindazt, ami az örökhagyó halálakor nyilvántartás szerint az ő tulajdona. Nem lajstromozott ingókkal már gond lehet - ha leltározzák őket egyáltalán; merthogy nem automatikus.

Te ki vagy az ügyben, kivel vitatkozol, és kinek mi az álláspontja?

GáborGáb # 2020.02.22. 09:02

Üdvözlök mindenkit!
Azt szeretném kérdezni, hogy 2,5 éves, nem regisztrált élettársi kapcsolat esetén, ha az egyik fél elhunyt, az élettárs mikre és milyen mértékben tarthat igényt? Az ez idő alatt szerzett dolgokra? 50-50%ban vagy fizetés arányosan?
Továbbá, kérheti az illető, hogy zen tárgyakat vegyék ki az örökségből a hagyatéki tárgyaláson?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.16. 22:27

Szóbeli megállapodás... Ki emlékszik arra?

Egyébként igen.

Niki@Nagy # 2020.02.16. 21:35

Tiszteletem!
De ez akkor is érvényes ha szóbeli megállapodás volt hogy külön kasszán vagyunk. És az adott fél keresetèből spórolta a bankszámláján lévő pénzt?!
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.16. 20:58

Igen.

Niki@Nagy # 2020.02.16. 20:54

Tiszteletem Mindenkinek!
A kérdésem vagyon megosztásával kapcsolatos.A férjemmel 8.5 évig voltunk együtt. Ebből az utolsó 1.5 év házasság.A kérdésem: az ő nevén lévő bankszámla, lakás, autó stb. ( Ez rám is igaz) közös vagyon ha azt az együtt élés során vette, spórolta ( és nem a házasság alatt)? Váláskor minden feleződik, még akkor is ha nem voltunk házasok csak együtt éltünk amikor szert tettünk rá?
Köszönöm, tisztelettel: