Válás és vagyon megosztás


mazsoka # 2008.09.09. 10:57

Kedves Fórumozók én is tanácsra szorulnék.
Együtt élünk férjemmel kék kisgyerekkel. A házasságunk megromlott, de azért mindig meg tudjuk beszélni a dolgokat, nem élünk rosszul.
Azonban előfordult, hogy vita hevében férjem elvitte az egyik gyereket és megfenyegetett, hogy nem hozza vissza, ha nem békülünk, s a házasság alatt vásárolt lakásunkból elmehetek, nem kapok belőle semmit. (igaz neki a házasság előtt több vagyona volt, van, de azért az én pénzem is belement 9 év alatt). Ez az eset óta rettegek ettől az érzéstől. Ő mindig megígér mindent, de igazán nem változik semmi élünk közösen, de egymás mellett. Tudom ez most hülyén hangzik, de szeretnék elválni, azért, hogy a bíróság megítélje nekem a két gyereket, és ha igényt tarthatok a lakásból valamire akkor azt is. Hogyan tudnám ezt megtenni, egyáltalán a bíróság elválaszt, ha együtt élünk, egyenlőre nem költözünk külön?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.09.09. 10:06

Naná! Akkor már nem a közös vagyonból fizetik a törlesztéseket.

ErősPista # 2008.09.09. 09:54

Köszönöm a válaszokat!

Az életközösség megszűnése befolyásolja-e a vagyonper végkimenetelét?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.09. 09:37

Éles szemű és precíz kollégák részére:„
A kölcsön a tulajdoni hányadok arányában terheli a feleket.

Ezt természetesen a felek belső viszonyára értettem; a hitelező banknak minden bizonnyal egyetemlegesen tartoznak.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.09. 09:34

A kölcsön a tulajdoni hányadok arányában terheli a feleket. Mivel azonban a házassági életközösség fennállása idején a kölcsönt nyilván a közös vagyon terhére törlesztették, az a fél, akinek a tulajdoni hányada nagyobb, mint 1/2, a közös vagyon rovására gazdagodott. A másik fél a házassági vagyonközösség megszűnésekor elszámolási igénnyel léphet fel, és kövelheti a gazdagodás megtérítését.

ErősPista # 2008.09.09. 08:41

A különvagyon ebben az esetben az, amit az építkezés önerejeként a feleség szülei adtak a felesé részére ajándékként. A vagyonjogi szerződésben ez úgy lett kikötve, hogy válás esetén a tuljdoni hányadok úgy oszlanak meg, hogy a feleségé 3/4-ed rész és a férjnek meg jut 1/4-ed rész. Az építési telket közösen vásárolták.

ObudaFan # 2008.09.08. 20:48

Ahogy megállapodtok.
Ha meg nem állapodtok meg, akkor meg ennyiből nem lehet megmondani, mert nem tudjuk, mi a külön vagyon, mi a közös vagyon, mikor vettétek fel a hitelt, stb.

ErősPista # 2008.09.08. 19:37

Tisztelt Fórumozók!

a kérdésem, hogy ha ingatlanon hitel van és a közös vagyon megosztására sor keül, akkor hogyan kell a hitelt visszafizetni eltérő tulajdoni hányad arányában?

A kapott vételárat felosztják a tulajdoni hányad arányában, és abból fizetik a hitelt fele-fele arányban vissza, vagy a vételárból visszafizetik a hitelt és a maradék összeget osztják fel a tulajdoni hányad arányában? Az utóbbi logikusabbnak...

ObudaFan # 2008.09.08. 19:03

Az a helyzet, hogy ő ismeri az ügy összes iratait, így pontosabb tanácsot tud neked adni, mint innen bárki, mert mi meg nem ismerjük.

váló_nő # 2008.09.08. 18:59

Kedves Fórumozók!

Nem olyan rég váltam el a férjemtől és most folyik a vagyon megosztás és a közös vagyon megszüntetésének pere. Most értékelték fel a házat(hatósági szakértő), ennek az összköltségét nekem kellett állnom, mert az exférjem költségmentességet kapott, mondván papíron nincsen munkahelye. A gimnazista fiamat egyedül nevelem és a férjemtől mindössze havi 5000 Forint gyerektartást kapok.
A válás után nem sokkal elköltöztünk. Nemrég az exférjem beköltöztetett két hajléktalan alkoholista embert az én beleegyezésem nélkül. Az ügyvédem felszólította az exférjemet, hogy állítsa vissza a régi állapotot(azaz költöztesse ki a két illetőt), vagy küldjön bérleti szerződést különben az APEH-hoz vagy az Önkormányzathoz fordulunk. Az önkormányzatnál még nem jelentkeztek be erre a lakcímre. Milyen módon lehetne kiköltöztetni őket? Az ügyvédnek mondtam, hogy indítson pert a kilakoltatásra, de ő azt mondta, hogy "hány pert akarok még indítani?", azt mondta, hogy csak meg akar óvni a felesleges kiadásokból és inkább várjak egy kicsit. Igaz már rengeteg kiadásom volt ezért nekem is aggályaim vannak a további kiadásokkal kapcsolatban. Kétségbe vagyok esve és nem tudom, h mitévő legyek.
Remélem, hogy kapok valamilyen hasznos tanácsot.
Üdv,
egy elvált nő.

nanácska # 2008.09.08. 18:57

Sziasztok!
Köszönöm a választ kbs-nek.
Ilyesmi választól féltem.Nehéz bebizonyítani azt, hogy feketén dolgozik, azt se tudom "hogyan" lehetne.
Az lenne a következő kérdésem: a bíróság a váláskor a vagyonmegosztás során azt az itéletet hozta, h 1-1 szobát kizárólagosan használunk, a többi helységeket közössen használhatjuk.A volt férj a közös helységekből mindent (csak a csupasz falakat hagyta) kipakolt és elvitt.Most kezdeményezte a közös vagyon megszüntetését.
Kérdésem: h két gyerekkel a bíróság kötelezhet-e a tulajdoni részem eladására?
Elkell-e fogadnom a bíróság által hivatalból kirendelt értékbecslő értékelését?
Az elvitt ingóságok értékének felét követelhetem-e?
Én többször adtam vételi ajánlatot, az ő részére, de mindig visszautasított.Mindenfelé azt hangoztatja h nekem nem adja el.

nanácska # 2008.09.08. 18:57

Sziasztok!
Köszönöm a választ kbs-nek.
Ilyesmi választól féltem.Nehéz bebizonyítani azt, hogy feketén dolgozik, azt se tudom "hogyan" lehetne.
Az lenne a következő kérdésem: a bíróság a váláskor a vagyonmegosztás során azt az itéletet hozta, h 1-1 szobát kizárólagosan használunk, a többi helységeket közössen használhatjuk.A volt férj a közös helységekből mindent (csak a csupasz falakat hagyta) kipakolt és elvitt.Most kezdeményezte a közös vagyon megszüntetését.
Kérdésem: h két gyerekkel a bíróság kötelezhet-e a tulajdoni részem eladására?
Elkell-e fogadnom a bíróság által hivatalból kirendelt értékbecslő értékelését?
Az elvitt ingóságok értékének felét követelhetem-e?
Én többször adtam vételi ajánlatot, az ő részére, de mindig visszautasított.Mindenfelé azt hangoztatja h nekem nem adja el.

nanácska # 2008.09.08. 18:57

Sziasztok!
Köszönöm a választ kbs-nek.
Ilyesmi választól féltem.Nehéz bebizonyítani azt, hogy feketén dolgozik, azt se tudom "hogyan" lehetne.
Az lenne a következő kérdésem: a bíróság a váláskor a vagyonmegosztás során azt az itéletet hozta, h 1-1 szobát kizárólagosan használunk, a többi helységeket közössen használhatjuk.A volt férj a közös helységekből mindent (csak a csupasz falakat hagyta) kipakolt és elvitt.Most kezdeményezte a közös vagyon megszüntetését.
Kérdésem: h két gyerekkel a bíróság kötelezhet-e a tulajdoni részem eladására?
Elkell-e fogadnom a bíróság által hivatalból kirendelt értékbecslő értékelését?
Az elvitt ingóságok értékének felét követelhetem-e?
Én többször adtam vételi ajánlatot, az ő részére, de mindig visszautasított.Mindenfelé azt hangoztatja h nekem nem adja el.

ObudaFan # 2008.09.08. 17:18

ani0115!

Igen nehéz lenne azt bizonyítani, hogy ezt nem ajándéknak szántátok.

Nem vagytok kötelesek a 8 M-s ajánlatát elfogadni. Ha pedig ő nem működik együtt abban, hogy ti piaci áron megváltsátok a tulajdoni hányadát, akkor el lehet indítani egy közös tulajdon megszüntetési pert. De ott is legjobb esetben piaci áron kell, hogy megvegyétek a részét (mínusz a még meg nem fizetett részletek , természetesen.)

ObudaFan # 2008.09.08. 17:14

Nem. Jelen pillanatban úgy néz ki a dolog, hogy a te különvagyonod a teljes ingatlan, ugyanakkor ő használhatja majd. Te ezért nyilván használati díjra leszel jogosult, viszont gyermektartást meg fizetned kell. Vagy: a gyermektartás elengedése fejében a gyermek javára az ingatlanról lemondasz. Vagy: ezzel a használattal terhelten - így áron alul - eladod az ingatlant.

A rezsit mindenképp az fizeti, aki bent lakik.

RR2008 # 2008.09.08. 13:37

Köszönöm. Tehát a gyermek nála marad, de a láthatással lehet, hogy baj lesz, egyelőre nem nagyon akarja engedni :(

Élletársak voltunk-e, nem tudom, hogy ez mit jelent pontosan "együtt jártunk", de nem volt közös címünk, közös "kasszánk" meg ilyenek...

Ha övék lesz a lakáshasználat, akkor buktam és fizethetem a hitelt meg a rezsit? + gyermektartást?

nincs igazán egyéb vagyonunk, megtakarításunk, amiből én kezdhetnék valamit.

ani0115 # 2008.09.08. 13:23

Köszönöm válaszodat.
Még olyan kérdéseim lennének, hogy amit számlákkal tudunk bizonyítani ( pl. iskolai étkezésbefizetések,kölcsönök törlesztése, közüzemi számlák befizetése, nyári tábor stb.)ezek összegének a felére igényt tarthatunk? (Mert ezeket nem ajándéknak szántuk.)
A válóper során a volt feleség elismerte, hogy a tűzifát illetve a gyerek iskolába szállítását mi fizettük.(benzin)
Az ingatlannal kapcsolatban pedig az lenne a kérdésem, hogy lehetséges e az,hogy ha ő akar kivásárolni bennünket, akkor csak 8 milliót ér a ház, ha pedig mi szeretnénk őt, akkor pedig a reális piaci ár az irányadó?? kb 10-12 millió forint.
Ahhoz hogy mi kiváltsuk őt, nagyon kevés az esély, mert minden együttműködést megtagad, a hitelkiváltáshoz szükséges papírokat tavaly nyár óta nem hajlandó aláírni.A legnagyobb probléma az, hogy amiben megegyezünk, azt a következő tárgyaláson, rendszerint felrúgja és újabb követelésekkel áll elő.
Egyszerűen nagyon tanácstalanok vagyunk...

ObudaFan # 2008.09.08. 12:54

ani0115!

Az a tüzelővásárlás, meg az a támogatás az iskolakezdéshez, ha mást nem tudtok bizonyítani, akkor nem kölcsön volt, hanem ajándék. És hát a szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye. Ha abba belemegy a volt feleség, hogy az általa ki nem fizetett hitelrészletek kivételével fennmaradó piaci áron megválthatjátok a tulajdonrészét, azt el kell fogadni, mert egy perben is ezt lehetne elérni.

ObudaFan # 2008.09.08. 12:39

Hacsaknem éltetek már a lakás megszerzésekor élettársként együtt vele, akkor az a lakás a te különvagyonod. Ettől még megkaphatja ő a lakáshasználati jogot, ha a gyermek nála lesz elhelyezve. Most az első kérdés az, hogy a gyermek elhelyezéséért kívánsz-e küzdeni, vagy legyen a gyermek az anyánál.

RR2008 # 2008.09.08. 11:21

Sziasztok!

2005 elején vettem egy lakást hitelre, 1,5 évvel később megnősültem, most van egy 11 hónapos fiunk is. Nem tudok már a feleségemmel együtt élni, eljöttem a lakásból. Van még 5 millió hitel, amit fizetek havonta 60e + én fizetem a teljes rezsit. Ha elválok mire számíthatok? Én szivesen eladnám a lakást és odaadnám a felét, de a feleségem nem akar kiköltözni még így sem. Mit tennétek a helyemben?

köszi szépen a válaszokat.

ani0115 # 2008.09.08. 09:39

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget, ötletet, bármit szeretnék kérni az alábbi problémám megoldásában.
A párom 2005 novemberében költözött el a feleségétől és két kisgyermekétől. A válóperen megállapították a gyerektartást is, ami a keresete 20-20 %-a, de legkevesebb 50.000 forint. Ezen felül a volt feleség, a T.Bíróság szerint még 11.000 forint házastársi tartásra is jogosult.
Sajnos ezen változtatni nem tudtunk.
A probléma az az, hogy a közös tulajdonú ( 50-50%) házból a párom elköltözött 2005.11 hónapban. A volt feleség, mondván neki nincs pénze, semmit nem fizetett a házra felvett kölcsönből,sem a rezsiből. Ameddig mi tudtuk, a két gyerekre való tekintettel fizettük a törlesztő részleteket + a rezsit a gyerektartás mellett.
Ő 2006 júniusában albérletbe költözött. Minden ingóságot magával vitt, amire szüksége volt.
A ház azóta üresen áll.
Mivel a mi pénzünk is véges, ezért egy ideje már nem tudjuk fizetni a részleteket.
A házon a tartozás kb. 5 millió forint + van még egy hitel a párom nevén, ami közel 1 millió forint. (Ezt a ház bővítésére vették még együtt fel.)
Most a kedves ex feleség azt szeretné, hogy vagy adják el a házat (a párom ezt nem szeretné, hiszen mi gondozzuk, takarítjuk stb.… 2 éve, ő a lábát akkor tette be utoljára, amikor végleg kiürítette a házat) vagy fizesse meg az ő részét. Itt még egy kis csavar: a ház piaci értéke kb. 10-12 millió forint. Ő hajlandó lenne megváltani a páromat 8 millió forint értékben ( amiből kifizeti az 5 milliós tartozást, a párom maradék részét pedig betudná a hátralékos gyerektartás összegébe.) De ha mi szeretnénk megváltani őt, akkor viszont a ház piaci értékét kell alapul venni.
Természetesen az általunk kifizetett tartozásokról tudomást sem akar szerezni, sem a felét részünkre megfizetni. Azokat a dolgokat is elfelejtette, hogy 2005 telén mi vettük nekik a tűzifát, hogy fűteni tudjon, mi fizettük a gyerek iskoláját, a táborát és egyéb dolgokat, ami az ő megélhetésükhöz kellett.)

Kérem, amiben tudnak, segítsenek, szívesen várom ötleteiket is.
Előre is köszönöm.

Üdv, ani0115

Kovács_Béla_Sándor # 2008.09.08. 06:52

Bírósági ítélettel. (Ha egyáltalán. A feketén szerzett jövedelmet ugyanis neked kell bizonyítani; a tényét is és az összegét is.)

nanácska # 2008.09.07. 19:48

Sziasztok!
Segítsetek ha tudtok.Két éve válásunkkor a bíróságon 10000Ft/hó gyerektartásdíjban egyezteünk meg a volt férjjel, mivel nem volt jövedelme.Ez év tavasza óta feketén dolgozik (külföldre járt, és jelenleg szobafestő).
Kérdésem: hogyan tudnám keresetének megfelelő arányban felemeltetni a tartásdíj összegét?

ObudaFan # 2008.09.04. 09:45

Ellenük a lakás elhagyása iránt pert lehet indítani, és ebben ideiglenes intézkedést lehet kérni. És azért én erre alapozva eljárást indítanék az exférj ellen is a lakás elhagyása iránt.

váló_nő # 2008.09.03. 20:08

Üdv!
Két éve váltam el a volt férjemtől, és a vagyonmegosztás folyamata most zajlik. A válásunk előtt egy családi házban éltünk, de ezt sajnos el kellett hagynunk a volt férjem lehetetlen életvitele miatt. Ez a ház telekkönyvileg a volt férjem nevén van, polgárjogilag a fele az enyém, mert együtt építettük a házat(túlnyomórészt az én rokonságom, ezt tanúkkal is tudom igazolni). A ház papíron a bíróság által fel lett osztva, hogy ki melyik részt használhatja. Időközben a volt férjem beköltöztetett két magához hasonló alkoholista hajléktalan embert a nekem és közös használatra ítélt lakrészekbe. Az egyik lakrész a fiam szobája, a másik pedig a nappali.
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnánk hivatalosan kilakoltatni őket? Hivatalosan még nem jelentkeztek be a címre. Megtehetik ezt az én beleegyezésem nélkül?
Kérném a segítségüket,
egy elvált nő.