Elég cinikus a levele. Ha a biróság 6 hónap alatt döntött, az egy villámgyors itélet volt. A fővárosban egy gyermekelhelyezési per kb. másfél év, és nem azért, mert a biróságok nem akarnak dolgozni.
A két év a kapcsolattartási határozatra vonatkozik, miszerint ha jogerősen szabályozta a biróság, két éven belül csak ő szabályozhatja ujra. A gyermekelhelyezés kérdésében nincs ilyen megkötés ha a körülmények lényegesen megváltoznak, és az elhelyezés megváltoztatása a gyermek érdekében áll, akkor kérhető, de általában keverik ezt a két szabályt, és itt is a két évet veszik figyelembe.
Ha csak ügyvédi egyezség volt, akkor nincs két év. A biróság nincs kötve a szakvéleményhez, de ha eltér, azt indokolnia kell, hogy miért tette.
A hibás jogi szabályozás elég tág fogalom. Sok hibás jogi szabály van, de attól, hogy hibás, még be kell tartani. Hogy mi a "hibás" és mi nem, ezt jobb, ha nem a laikusok döntik el, mert tulajdonképpen akkor majdnem minden jogszabályt hibásnak titulálnak. Inkább az lenne a jó, ha már van jogszabály, azt pontosan tartanák be, akkor azonnal kiderülne, hogy mit lehet, és mit nem lehet betartani. Pl. Módositották az Államigazgatási Eljárás szabályait, miszerint kiskoru ügyfél esetében az érdemi határozatot 15 napon belül kell meghozni. Ez egy betarthatatlan szabály. Ha a kiskoru azt kéri, hogy valaki legyen a gyámja, 15 nap alatt még a szülők meghallgatása sem történhet meg, főleg, ha azok vidéken tartózkodnak - ez esetben ugyanis társhatósági megkeresést kell küldeni és az Áe. 10. paragrafusa szerint a társhatóságnak 15 nap áll rendelkezésre a válaszra. Ez tehát egy teljesen hibás jogszabály, amit most hoztak.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu