gyerektartás 18 év után


wers # 2020.10.26. 07:34

molju, sok sikert! Tehát én értettem jól a félelmeidet.

molju # 2020.10.26. 07:06

Köszönöm a válaszokat - én vagyok az az oldal (anya), aki attól tart, hogy a gyerek apja nemhogy tartaná ezt a gyerektartási összeget, hanem kibúvót keres majd alóla. Értettem a válaszokat így is, és a fiam érdekében a megfelelő lépéseket megteszem, ha arra kerül a sor. Még egyszer köszönöm a megerősítéseket!

drbjozsef # 2020.10.19. 13:50

Csak a szokásos, úgy tűnik......

rigoz # 2020.10.19. 13:43

@wers: Én úgy értettem, hogy a kérdező csökkentést szeretne kérni. Ha jól értettem, a többiek is, ennek fényében kapta a korábbi válaszokat. :)

wers # 2020.10.19. 11:39

jogosult utána tud menni, el tudja érni az emelést.

Lehet, hogy rosszul értettem a kérdést, de mintha éppen attól tart a kérdező, hogy a kötelezett csökkenést fog kérni - éppen a nem túl vaskos nyugdíjra hivatkozva.

rigoz # 2020.10.19. 11:32

@drbjozsef: Tényleg, szakmai alapokon maradva, de a 318/2000. LB elvi döntés fényében azért, ha a jogosult utána tud menni, el tudja érni az emelést. :)

drbjozsef # 2020.10.19. 11:19

(szerintem igen, mert aki a való életben jól menő vállalkozó, de papíron nem, az nem biztos, hogy nagyvonalú juttatásokra számíthat, de te tudod.)

rigoz # 2020.10.19. 11:02

Neki lehet futni, de nem érdemes... A mai viszonyok közt 35 ezres tartás még egész szerénynek is mondható.

Ráadásul arra utal a kérdező kérdése, hogy nem minimálnyugdíjat fog kapni...

drbjozsef # 2020.10.17. 19:29

molju,

A bíróság minden körülményt mérlegel, főleg azok változását. Ha nyugdíjas lett, és a nyugdíja nem túl magas (ami vállalkozóknál nem ritka, eva/kata/kiszámlázás alapon), akkor elvileg nem lehetetlen. De a havi 35ezer forintot én nem érzek eleve olyan túl magasnak önmagában. Szóval így egy valamivel nagyobb az esély - ha kéri egyáltalán -, de nem sok. Valami vagyon csak van a nevén, az is számít.

molju # 2020.10.17. 16:03

Kedves drbjozsef, köszönöm a válaszodat - annyi vátozás azért sajnos van, h az apa időközben elérte a nyugdíjkorhatárt, és bár jól menő vállalkozó volt -nem papíron, hanem a valós életvitelét tekintve-, így félelmem szerint szándékában lesz e mögé bújni.

drbjozsef # 2020.10.17. 11:09

molju,

A gyerek 25 éves koráig, ha folyamatosan fennáll a tartásdíj fizetésének feltétele (például mert a szükséges tanulmányait is végzi, ebbe az első felsőoktatási képzés is beleszámít), addig nincs teendőd. Fizetnie kell.

Bárki kérhet bármit, akár az apa is a csökkentést a bíróságon. De ezt általában olyan eseten változtatják meg, ha a felek körülményei ezt indokolják, elsősorban és legfőképpen vizsgálva a gyermek szükségleteit.

Igaz ugyan, hogy a szülő csak a kiskorú gyereke tartását kötelessége akár a saját tartása kárára is fenntartani, esetedben, ha nincs valami különleges körülmény (munkanélküli és hajléktalan lett az apa), akkor kizárt, hogy ezt a 35ezer forintot még csökkentenék. Sőt, szerintem, ha ez 13 éve változatlan, és a gyermek egyetemi tanulmányainak költségei indokolnák, akkor inkább te indíthatnál eljárást a tartásdíj emelésére jó eséllyel.

molju # 2020.10.17. 11:00

Igen. A kérdés pontosabban megfogalmazva: amennyiben kezdeményezi a csökkentést, akkor ezt jóváhagyják-e, illetve ennek milyen feltételei vannak, ha igen, milyen mértékben csökkenthetik?
A két előző kérdésemben is tudna segíteni?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.17. 10:41

Azt szokás bejelenteni, ha változás van, azt, hogy nincs, minek?

Ő kezdeményezhet-e gyerektartáscsökkentést...?
Ez egy szabad ország.

molju # 2020.10.17. 10:13

Üdvözlöm,
a fiam jövő nyáron tölti be a 18. életévét, évvesztes, így még van +1 éve az érettségiig, ezután egyetemi tanulmányokat kezd majd. Az apja 4 éves korától nem tartja vele a kapcsolatot, a megítélt gyerektartást számlán rendben utalja, ezen kívül soha semmilyen pluszt nem adott hozzá a gyerek életéhez, neveléséhez. Kérdésem: van-e bármilyen kötelezettségem az apa felé: bejelenteni, hogy még 1 év van a közoktatásból, bejelenteni, hogy tovább tanul? Ő kezdeményezhet-e gyerektartáscsökkentést -35e ft/hó 13 éve változatlanul-?

ObudaFan # 2020.04.27. 06:00

Nem szabad elfelejteni, hogy a kapcsolattartás a gyermeknek joga, a szülőnek viszont joga és kötelessége.

Kiskorú gyerek esetén.
Én azért láttam olyan jogerős ítéletet, ahol a bíróság megszüntette a tartásdíjat, holott egyik fél sem kezdeményezte aktívan a kapcsolattartást.

fazsolt # 2020.04.26. 15:56

alfateam:

  1. pont érdekes. Olyan dolgokat írt ki nyilvános oldalakra, amik nyilván nem igazak, viszont alaposan alááshatták volna a becsületemet.

Annyira komolyak voltak, hogy bár nem vagyunk jóba az édesanyával és a jelenlegi párjával, de még náluk is kiverte a biztosítékot. Igaz, ez 4 éve volt, de míg gimnáziumba járt, addig nem akartam ezzel foglalkozni.
Na majd meglátjuk,
köszönöm mindenkinek a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.26. 09:31

A 18 évesnél idősebb gyermek akkor lehet a kapcsolattartás hiánya miatt érdemtelen, ha megfelelő ok nélkül nem tartja a a kapcsolatot. Ez a körvonalazódó gyakorlat szerint inkább a kapcsolat kifejezett elutasítását, megtagadását, határozott elzárkózást jelent.
Nem szabad elfelejteni, hogy a kapcsolattartás a gyermeknek joga, a szülőnek viszont joga és kötelessége.

drbjozsef # 2020.04.26. 08:48

fazsolt,

Főszabály szerint neki kell, hívd fel rá a figyelmét, ha záros határidőn belül nem intézkedik, akkor jelentsd be Te.

Érdemtelenség? Mondjuk ha megpróbál meggyilkolni. Na jó, ennél kevésbé súlyos kifogásolható magatartásra is, ez a körülményektől függ, de a kapcsolattartás hiánya önmagában ritkán elégséges (főleg, hogy annak tényleges okát elég nehéz felderíteni és vagy bizonyítani).

alfateam # 2020.04.26. 08:44

fazsolt! Nemárt ha ezt elolvasod:
https://kuria-birosag.hu/…ont/xxix-ped

fazsolt # 2020.04.26. 08:07

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm válaszát. Tehát ha az édesanya nem jelzi senki felé, hogy ez a kötelezettségem megszűnt, akkor fizetnem kell, vagy jó pénzért fogadok ügyvédet?

Tartásra érdemtelen... Mi az, ami kimeríti ezt a fogalmat? Bírója válogatja, vagy van egy szempontrendszer?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.26. 07:55

A tartási kötelezettség megszűnését annak kell első sorban bejelentenie, akinek a kezéhez fizetni kell.

Az érdemtelenséget önmagában a kapcsolattartás hiánya nem alapozza meg. Ezt viszont nemigen szokták önként elismerni, többnyire perelni kell.

fazsolt # 2020.04.26. 05:46

Tisztelt Szakértők!

Fiam 20 éves, idén befejezi az iskolát. Nem jelentkezett felsőoktatásba, inkább dolgozna.
Ilyenkor, ha jól tudom, megszűnik a gyerektartásdíj kötelezettségem. Ezt kinek kell jelezni. Tartásra jogosult, avagy jómagam?

Aztán lányom is idén érettségizik, ő feltehetőleg továbbtanul de 4,5 éve nem tartja velem a kapcsolatot, elutasít. Hivatkozhatok-e arra, hogy tartásra érdemtelen?
Köszönöm

ObudaFan # 2020.04.20. 11:48

Ha idén felveszik, akkor valószínűleg még kell.

kozso68 # 2020.04.13. 18:45

Meddig jár a gyerektartás?
A lányom 18 éves korában érettségizett,nem vették fel az egyetemre,ezért beiratkozott egy OKJ-s iskolába hogy két év alatt szakmát tanul,közben másodszorra sem vették fel, így az idén szakmája lesz,de már tavaly elmúlt 20-éves. Kérdésem ,meddig kell tartásdíjat fizetnem? Mi történik ha idén felveszik?

ata101 # 2020.02.28. 13:36

Az ítélet 25000 Ft-ról szól viszont a 2.nejem nem fizeti pár hónapja a közösen felvett hitelünk felét,mivel megszűnt a munkahelye,így az ő részét is rámlőcsölték,mint egyetemleges adósra.
Tehát korábban tudtam fizetni,most meg nem.
Ráadásul a közös házunkat is hiába adtuk el,nem futotta a tartozást.