gyerektartás 18 év után


monalisa1 # 2009.03.24. 09:47

Tehát akkor x Ft/hó ösztöndíj fele összegben valószínűleg elvonásra kerül, vagyis a két fizetésre kötelezettnek ennyivel kevesebet kell a továbbaikban fizetnie - kettőjük közt fizetési differencia szerint.

De ezt nekik kell kérni, együttesen, mert a bíróságnál semmi sem automatikus. (És mindaddig míg nem kérik a t.díj mérséglést, vagyis amíg erről új bírói döntés nem születik, a jelenlegi összeget kell változatlanul fizetniük.)

bertus # 2009.03.24. 09:36

Kedves Monalisa1.

az esetleges ösztöndíj felével csökkentett mértékben.
Ezt az egy mondatot szerettem volna ha hozzáértők -mint Te is-, elmesélik, elmagyarázzák.
A többivel, köszönöm tisztában vagyok, habár vannak még hiányosságaim.

Ám a segítőkész válaszodat köszönöm.

monalisa1 # 2009.03.24. 08:56

bertus,

Ami a "feljebb található mondat" kérdését illeti, vagyis a rokontartás- ill. a tanulmányi ösztöndíj dolgát illeti, kérlek ne haragudj meg (...) de ezek előzőekről oda-vissza már kivesézett témák a topicban és a címben közel hasonlóakban - csak vissza kellene olvasni...

A kereső itt balra található a "Adattár" menűsorban.

Amúgy: a 15e Ft ösztöndíj fele 7.500 Ft/hó vagyis az apa kötelezése 3.500 Ft-tal- míg az anya kötelezése 4.000 Ft-tal csökkenhet a továbbaikban, legalább is szerintem.

Bár lehet, hogy a bíróság az egész ösztöndíjat levonásba helyezi a t.díj újbóli meghatározásakor, amennyiben a már nagykorúvá vált gyermeknek ezen kívül esetleg lenne egyéb más jövedelemforrása is.

Vagyis alapból joggal elvárható, hogy a továbbiakban többé-kevésbé gondoskodjon magáról.

Monalisa
laikus hozzászóló

bertus # 2009.03.24. 08:16

A gyermekek tehát természetesen jogosultak lesznek rokontartásra, azonban pl. az esetleges ösztöndíj felével csökkentett mértékben.

Leírná valaki részletesen mit jelent a feljebb található mondat?

Ha a szakmai gyakorlatért pl:15 e ft-ot kap havonta a gyerek, mennyivel csökken e tdíj mértéke?
Most apa fizet havi kb.18 e ft-ot(12,5%), anya fizet kb. 20 e ft-ot.
A nagyszülőnél lett korábban elhelyezve a most 19 éves gyerek.

Luzercica # 2009.03.23. 13:12

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
Luzercica

kisokos # 2009.03.23. 10:49

Luzercica,

A kiskorú gyermek után gyermektartást, a nagykorú kapcsán rokontartást lehet kérni. Utóbbi esetben a gyermek saját jövedelmét, illetve önmaga eltartására való képességét is figyelembe kell venni, és ennek alapján kell megállapítani a díjat. Mivel a gyermek már nagykorú és még nem volt megállapítva rokontartás, ezért a gyermeknek magának kell kérnie ennek megállapítását. A tdíjjal ellentétben a rokontartást a nagykorú gyermek részére kell teljesíteni, nem te fogod megkapni.

A tdíj a kereset beadását megelőző max. 6 hónapra visszamenőleg érvényesíthető.

_Wasp_ # 2009.03.23. 10:44

A családi pótlékot aránylag problémamentesen megkaphatod, a tartást a gyermekelhelyezéstől számítva, illetve főszabályként a keresetlevél beadásától számított 6 hónapra visszamenőleg kaphatod meg.

A gyermekek tehát természetesen jogosultak lesznek rokontartásra, azonban pl. az esetleges ösztöndíj felével csökkentett mértékben.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Luzercica # 2009.03.23. 10:12

Sziasztok!
Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni: 2 gyermekem van (18-19 évesek), mindkettő gimnazista, a nagyobbik most jelentkezett egyetemre. A válóperünk a jövő hónapban lesz. Tehát a konkrét kérdésem, hogy a két gyerekre kaphatok-e, kérhetek-e tartásdíjat (rokontartást?) a férjemtől? A nagyobbik nyaranta 1 hónapot szokott dolgozni nyári munkán, illetve van minimális ösztöndíja. De én a férjemtől egy fillért sem kapok a gyerekekre, pedig több mint 1 éve elhagyott bennünket. Idáig még a családi pótlékot is felvette a gyerekek után, ezt ettől a hónaptól sikerült a nevemre íratni. De a bíróságon ezt is visszamenőleg szeretném kérni, vajon ez lehetséges?
Köszönettel: Luzercica

monalisa1 # 2009.03.20. 20:10

Ő kérdezte...

ObudaFan # 2009.03.20. 19:39

Meg utána a per is azon a bíróságon lesz, ami, gondolom, lényegesebb, mint az, hogy a keresetet hova kell elküldeni.

monalisa1 # 2009.03.20. 18:53

Elvileg bármelyik bíróságon be lehet adni egy keresetet, aztán a bíróság hivatalból továbbküldi az illetékes eljáró bíróságnak - csak közben hetek-hónapok passzívan telhetnek el.

silent3 # 2009.03.20. 18:33

Kösönöm szépen a segítséget !!!

Ergo a monori bírságon, ahol kiadák a fizetésre kötelező jogerős végzést,ott kell a megszüntetést kezdeményezni!
Én úgy gondoltam, hogy pölö a XI. kerületi bíróságon benyújtom ezirányú keresetem, s minden sínen van....ezekszerint tévedtem. :(

monalisa1 # 2009.03.20. 18:10

És ha így van akkor őellene kell a keresetet beadni, anno bizonyára úgyis ő volt jogosult azt havonta felvenni.

Az iskolai tanévleg legkésőbb junius 31-vel végződik, tehát a t.díj fizetés kötelezését ezen időpontra kell kérni megszüntetni.

A keresetet haladéktalanul beadni mert a bíróság döntése nem egyik napról a másikra való...

Ha a "gyermek" netán tovább tanul felsőfokú tanintézet nappali tagozatán, akkor a sikeres feltételről és az első szemeszterre történő beiratkozásról legkésőbb szeptember végéig köteles a szülőnek iskolai igazolást bemutatni.

Ebben az esetben újra indul a t.díj fizetésének kötelezettsége, azonban egy nagykorútól már elvárható, hogy a saját költségeihez többé-kevésbé már hozzájáruljon ő is, vagyis lehet, hogy az un. felnőttartás alacsonyabb összegről fog már szólni.

Monalisa
laikus hozzászóló

ObudaFan # 2009.03.20. 17:17

Az a jogosult, aki számára a tartásdíjat fizeted. Valószínűleg a másik szülő.

silent3 # 2009.03.20. 15:29

Köszi szépen a gyors választ!

Gondolom ez esetben a jogosult én vagyok...vagy tévedek?

ObudaFan # 2009.03.20. 15:17

A jogosult lakóhelye szerinti bíróságon. Segítenek.

silent3 # 2009.03.20. 14:52
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni. Első házasságomból született gyerekem most 2009 júniusában végez technikumban /21 éves/. Ezért terveim szerint, május-június körül szeretném kérni a gyerektartás megszüntetését.
  • a megszüntetésre vonatkozó keresetet melyik bíróságon kell beadnom?
A végzést anno, a gyerektartás elindításáról vidéken adták ki. /Monor/ Én azóta pesten élek.
  • az általam választott időpont nagyjából megfelelő-e? Nem-e túl korai, vagy esetleg késői?
Nem ismerem a Bíróságok leterheltségét.
  • igaz, hogy a kereset megfogalmazásában segítenek a bírósági panasznap keretében?

A választ s vele együtt a segítséget előre is nagyon szépen megköszönöm.

_Wasp_ # 2009.03.17. 14:40

(Sonnya: az ösztöndíj a törvény magyarázata alapján - várhatóan - tipikusan olyan állandó tényező, mint amit András említett)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Sonnya # 2009.03.17. 14:02

Köszönöm a segítséget.

Grád András # 2009.03.17. 13:16

Kedves Sonnya!

Mindig az eset összes körülményei játszanak, de a főszabály, hogy a nagykorú gyermeket már a rokontartás szabályai szerint csak szűkebb körű tartásdíj illeti meg, mivel maga is köteles hozzájárulni a saját tartásához. Erre tekintettel akár a tartásdíj leszállítását is lehet kérni, de csak ha a jövedelem többé-kevésbé állandó (pl. tanítás). Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Sonnya # 2009.03.17. 13:02

Sziasztok!
Szeretnék én is segítséget kérni, habár a hozzászólásokból már némi választ kaptam. Fizetjük a gyerektartást a férjem 21 és 18 éves gyermekei után. A 21 éves főiskolába jár a 18 éves középiskolába. a nagyobbiknak van ösztöndíja, ez mellett dolgozik egész évben. A kisebbik csak a nyári szünetekben. A kérdésem, hogy ilyen esetben is teljes tartásdíjat kell-e fizetnünk?
Köszönöm

ObudaFan # 2009.03.17. 10:13

Ilyenkor még %-os formában állapítják meg, vagy fix összegként?

Véleményem szerint már elegendő lesz fix összegben meghatározni.

Még 3 kiskorú gyerekről kell gondoskodnom.Mennyi a reális összeg, ha fixben állapítják meg?

Ez viszont ugyanúgy függ a gyerek szükségleteitől, mint mindkettőtök vagyoni helyzetétől, és az ő keresményétől így ennyiből nem állapítható meg.

nildia # 2009.03.17. 10:02

Köszönöm a válaszokat!

bombázó # 2009.03.17. 10:01

Oké, de véleményt írnál a lejjebb olvasható kérdéssel kapcsolatban.

ObudaFan # 2009.03.17. 09:58

Nincs mit.