Mikor nem kell fizetni gyerektartást?


kycsyboszy # 2009.02.07. 16:27

A páromnak, babája lett egyetlen egy félre lépésből és kérte a lányt mivel engem szeret vetesse el de a lány megtartotta a babát tönkretéve a gyerek és a mi életünket mivel a gyereknek alkalmi apukája lesz nekem meg fel kell dolgoznom hogy nem tőlem van az első babája! De mivel alig keres a párom nem szeretnénk fizetni gyerektartást a lánynak! Ha bírósági ügy lesz belőle van rá lehetőség h ne keljen fizetnünk? A gyerek nem lesz a párom nevére véve. Meg kinek kell bizonyítania hogy kié a gyerek a páromnak kell hogy nem az övé vagy a lánynak a páromé a baba. Nincs valami védelem ilyen esetre ha a fiú nem akar babát de a lány már csak azért is megtartja? mit tudunk tenni hogy ne kelljen fizetnünk???

vzoli # 2009.02.07. 18:49

Nincs valami védelem ilyen esetre ha a fiú nem akar babát...?

De van.

Úgy hívják: óvszer.

Ezt meg már nem is elemzem... :

kérte a lányt mivel engem szeret vetesse el de a lány megtartotta a babát tönkretéve a gyerek és a mi életünket mivel a gyereknek alkalmi apukája lesz nekem meg fel kell dolgoznom hogy nem tőlem van az első babája!

... mert csak valami ilyesmit tudnék erre mondani:

@?!@*?##?@!%?@ßáßß!!!!!!!

monalisa1 # 2009.02.07. 19:01

Ha a párod nem ismeri el a gyermeket akkor az anya bírósághoz fordulhat apaság megállapítása végett. Valamint végső soron ezen eljárásban döntés is születik a t.díjról, egyben a láthatás/kapcsolattartás is leszabályozásra kerül.

A baj megtörtént (...) neked kell jó képet vágni a dologhoz...

A gyermeknek szüksége van az apjára, az apának a gyermekére.

A te hozzállásodtól függ, hogy az elkövetkező évek miként is telnek majd el a három felnőtt életében, egyben a gyermek nevelésében a közreműködő segítésben.

Olvassad ezt az "öröklés és családjog" rovatot, mert az egyik-másik topicban számtalan eset- és az azokra írt válaszok, hasznos és tanulságos a jelenben és a jövőt nézve is.

Monalisa
laikus hozzászóló

Grád András # 2009.02.08. 13:41

Kedves Kycsyboszy!

Épelméjűként és jogászként csak megerősíteni tudom mindkét előttem hozzászóló által leírtakat: Attól, hogy valaki nem kívánja a gyermek megszületését, természetesen ugyanúgy fizetnie kell, mintha akarta volna, miután erről nyilván nem a gyermek tehet, viszont neki jár a tartásdíj. Ha tudja, hogy a párja az apa, okosabban teszi, ha teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot tesz, mintha az anya rákényszerül, hogy perre vigye (még ha formailag a gyermek lesz is a felperes), mert a per még pluszba igen sok pénzükbe kerülhet (szakértő, ügyvédi munkadíj stb.) Üdvözlettel:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

prometheusz # 2009.02.10. 15:05

Igen a gyerektartás a gyereké, a gyámján keresztül.
arról a gyám se mondhat le, csak a gyerek de ő is csak ha nagykorú.

Hogy lazítsam a hangulatot elmesélek egy történetet, nem tudom igaz e de elgondolkoztató.

Mohó nő több férfivel is hált, rövid idő alatt.
Egyik férfi hasonló mohóságú volt és több nővel is hált.
Az egyik nő teherbe esett, de később kiderült az apa nincs azok közt akikkel korábban hált.
Egyik "párja" átvitte a korábbi nőből (bocsánat a nyers fogalmazásért) az anyagot (ismét bocsánat), ami olyan férfiből származott akivel az állapotos nő korábban személyesen sohasem találkozott.

A férfi látva az apasági eredményt, elismeri az apaságot, a helyzetet is, s mivel a saját gyereke tartásdíjat is hajlandó fizetni.

Ugyanezen okból kifolyólag viszont láthatási jogot is kér. Egyszerű apai érzelmekről van szó.
A nőnek azonban esze ágában sincs odaadni időnként a gyerekét egy vadidegen férfinek, akit nem is ismer...

Na, erre varjatok gombot...

Grád András # 2009.02.10. 15:24

Kedves Prometheusz!

Jó a történet, én valami hasonlót úgy hallottam elmesélni, hogy két nő egymás tudta nélkül ugyanazt a pótszert (mű...-t) használta segédeszközként, és azon sikerült átvinni a korábbi használó pasijának a spermáját a másik nőbe, aki viszont teherbe esett. Persze lehet ez csak amolyan városi legenda is, nem voltam ott! :-) Komolyra fordítva: Ha megáll az apaság, nem csak a tartásdíj jár, de a kapcsolattartás is, ennyiben árukapcsolás van! Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

prometheusz # 2009.02.10. 15:44

sejtettem hogy igy van.

egy valamit azonban nem értek.

elvileg megállapitom hogy a gyermekem leendő másik szülöje alkalmas e a szülői szerepre.
és aztán döntök ő lesz e az.
igaz manapság ez nem igy van, de van rá lehetőségem.
itt a kérdéses nőnek nem volt.

igaz a férfinek se...
na mindegy...

Grád András # 2009.02.10. 15:53

Kedves Prometheusz!

Egyedül a msterséges megtermékenyítés esetén nem jön létre családjogi kapcsolat az apa és a gyermek, illetve a szülők között, sőt, ott kifejezetten kizárja ezt a jogszabály. Minden más esetre a Csjt. általános szabálya vonatkozik, ugyanis a jogalkotók általában élemedettebbek, és nem gondolnak az általunk vázolt elvi lehetőségekre. :-) Ez utóbbi csak vicc akart lenni, a lényeg, hogy nem lehet meghúzni a határt, hogy hol kezdődik a "nem is ismerem" kategória. Az ugyanis már nem városi legenda, hanem az én tárgyalótermemben történt meg még bíró koromban, hogy egy nő perelt egy pasit apaságra, és esküdözött, hogy ő soha máskor senkivel nem szexelt. Oké, vércsoportvizsgálat, pasi 3 faktor alapján kizárt. Kérdezem tőle, hogy akkor ez most hogy van, tán csak nem szeplőtelen fogantatás volt? (Jó, nem pont ezekkel a szavakkal.) Mire bevallja, hogy egyszer-kétszer úgy berúgott a helyi dizsiben, hogy az árokparton ébredt, és azt se tudta, mi történt a filmszakadás után. Nos, a jelek szerint egyebek mellett szex is lehetett, úgyhogy megjelölt még vagy 6 lehetséges apukát. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

_Wasp_ # 2009.02.10. 17:21

ilyenről én is hallottam. sőt olyanról is, hogy a berángatott tucatnyi (!) apajelölt közül senki nem volt a (bal)szerencsés nyertes :))

képzelhető, hogy pislogtak egymásra: "jaj, csak ne én legyek az" :)))


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

ObudaFan # 2009.02.10. 18:26

Mohó nő több férfivel is hált, rövid idő alatt.
Egyik férfi hasonló mohóságú volt és több nővel is hált.
Az egyik nő teherbe esett, de később kiderült az apa nincs azok közt akikkel korábban hált.
Egyik „párja“ átvitte a korábbi nőből (bocsánat a nyers fogalmazásért) az anyagot (ismét bocsánat), ami olyan férfiből származott akivel az állapotos nő korábban személyesen sohasem találkozott.

A történet nagyon jó, és a fórum megválasztása is. Csak egy jogi fórumon képzelhető el, hogy ilyenen még el is kezdenek gondolkodni, hogy akkor ennek most mi is a jogkövetkezménye. Nőgyógyászfórumon elküldenének melegebb éghajlatra.

tim.si # 2009.02.10. 18:36

Mohó nő több férfivel is hált, rövid idő alatt.
Egyik férfi hasonló mohóságú volt és több nővel is hált.
Az egyik nő teherbe esett, de később kiderült az apa nincs azok közt akikkel korábban hált.
Egyik „párja“ átvitte a korábbi nőből (bocsánat a nyers fogalmazásért) az anyagot (ismét bocsánat), ami olyan férfiből származott akivel az állapotos nő korábban személyesen sohasem találkozott.

Ahhhha! Ez pont olyan, mint amikor tinik megkérdezik a kedvenc újságjukban, hogy az orális szextől teherbe lehet-e esni... Bocsánat, de ez jutott eszembe. A nőgyógyász körberöhögné ezt a történetet.

Grád András # 2009.02.10. 19:03

Többeknek:

Azért én ezzel a körberöhögéssel óvatosabb lennék. Bizonyítottan piszkosul kevés anyagtól is estek már teherbe nők. Nem mondom, hogy valószínű, de elvben nem is zárható ki a történet alapján a teherbe esés, minden csak attól függ, mennyi idő telt el a közösülések között.

Wasp! Az én egyik jelöltemnek nem volt ilyen mázlija, a szerencsés nyertest a féltucatból kénytelen voltam apává ütni. Nem volt parttalanul boldog, amit mondjuk megértek. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

ObudaFan # 2009.02.10. 19:46

A görög mitológiában valóban előfordulhat.

Csak egy kérdés: vajon anyuka honnan jött rá, hogy kit kell az apaság megállapítása iránt perelni?

Végül egy csemege a Csjt. Kommentárból:
"Az apasági vélelmek megtámadására leggyakrabban azok tartalmi valótlansága miatt kerül sor, és ez a megtámadás alapesete.
A tartalmi valótlanságot a törvény szerint két vagylagos esetben lehet megállapítani [Csjt. 43. § (1)].
- Ha az, akit a vélelem alapján a gyermek apjának kell tekinteni, a gyermek anyjával a gyermek fogamzási idejében nemileg nem érintkezett, vagy- érintkezett ugyan, de a körülmények szerint egyébként lehetetlen, hogy a gyermek tőle származik."

_Wasp_ # 2009.02.10. 19:52

ez igaz, de itt szó sem volt megtámadásról, teljes hatályú apai elismerés történt az anya hozzájárulásával.

mindazonáltal urban legendnek gondolnám, bár az 100%-osan biztos, hogy elvileg lehetséges.

Mindazonáltal fene a gusztusukat...


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

ObudaFan # 2009.02.10. 20:00

teljes hatályú apai elismerés történt az anya hozzájárulásával.

Ami után semmi akadálya megtámadni az apaságot perben.

Grád András # 2009.02.10. 20:06

"Csak egy kérdés: vajon anyuka honnan jött rá, hogy kit kell az apaság megállapítása iránt perelni?"

Obudafan, ha az általam leírt esetre vonatkozik a kérdés, akkor ott a barátnőivel visszakövette, hogy a vélelmezett fogantatási időben a dizsiben kikkel szórakozott és főleg távozott (immár öntudatlanságig részegen), aztán próba - cseresznye alapon az egyik bejött neki. Nem irigyeltem a nyertest. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

ObudaFan # 2009.02.10. 20:14

Nem, én még mindig a prometheusz által írt esetről beszélek.
Mellesleg prometheusz a nevéhez méltóan szerintem tényleg a görög mitológia egyik ismert történetéből csinált modern városi legendát.

Grád András # 2009.02.10. 20:25

Az lehetséges, de tény, hogy magam is hallottam régebben egy hasonló sztorit, le is írtam, de az éppúgy lehet városi legenda. Vegyük úgy, hogy ez a modern folklór - színesíti az életünket és unalmas óráinkban ellát bennünket témával. :-) Másrészt temérdek olyan - saját magam által személyesen ismert - történettel találkoztam már főleg a bíróságon, hogy ha az utcán hallom, ugyanezt mondtam volna róla. Egyetlen példa: A cirkuszi artistanő története, aki után egy nyüzüge alak kajtatott, és amikor valahogy összejött neki a dolog, a boldog beteljesülés pillanatában a nő ügy megszorította, hogy 3 bordája eltörött. A balfék meg ahelyett, hogy otthon nyalogatta volna csöndben a sebeit, beperelte a nőt a táppénz és a tényleges keresete közötti különbözetre. (Máig emlékszem: A könnyeim potyogtak az ebédnél a zöldborsólevesbe a röhögéstől.) Bocs, csak gondoltam kicsit színesítem a fórumozók estéjét egy valódi történettel! :-) Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

plíz (törölt felhasználó) # 2009.02.12. 03:07

Kedves Grád András!
Ez nem olyan jó sztori, mint az artistanő, de ez se' kutya:
Fiatalasszonyka hol haza, hol máshova járt hálni. Meg is lett az eredménye, és elköltözött a férjtől szülés előtt. Szülés után meg se ide, se oda, hanem anyukához.
Közben a nej visszafanyalodott a férjre, de perceken belül megint csinált egy gyereket a szeretővel (ezt már biztos, hogy vele).
Ám a szerető ezt a picit sem vette nevére, hanem a férjé lett ez is vélelem alapján.
Az első gyermek esetében a férj kezdeményezésére apasági vizsgálat történt annak 1 éves kora előtt, de eredménytelnül zárult, nem tudni miért. (Egyikőjük apaságát sem lehetett kizárni? Vagy bizonyítani? Vagy - éppen nem kizárható egyes felvetések szerint - egy nevető harmadik az apa, avagy technikai malheur?)
A második esetben neki kellett (volna) kezdeményeznie az apaság vélelmének megdöntését, ezt valószínűleg megtette, de én erről papírt nem láttam. Az ember, akit így szátaláztak,az én társam, és meghalt. Most elmélkedem:
Honnan tudjam végül, hogy nem két örököse van-e? Bejelentem, végül is nekem mindegy, majd ők tisztázzák, kit hogyan hívnak, és ki örököl. Avagy ez badarság?
Kérdésem: '91-92-ben hol végeztek apasági vizsgálatot Bp.-en? A sok évvel ezelőtti, eredmény nélküli kezdeményezés lehet indok egy ügyészségi vizsgálatra (hisz' maradt utána ún. örökítő anyag, s végre tisztázható lenne a sok évvel ezelőtti szándék)?
Kiváncsian várom a válaszát!

ObudaFan # 2009.02.12. 09:32

Az első gyermek esetében is fennállt a vélelem, hiszen már az ő születésekor is házastársak voltak. Innetől fogva a férj a megdöntés iránt kezdeményezhetett pert, ott viszont nem értem, hogy mit jelent az , hogy eredménytelen: most vagy az derült ki, hogy ő az apa, vagy megdőlt a vélelem. Ha pedig volt megdöntés iránt per, és annak valamilyen eredménye volt, akkor az csak 3 évig lett volna perújítással támadható. Az ügyészség csak akkor jöhet képbe, ha nincs jogerős ítélet a megdöntés kérdésében, de itt, úgy tűnik, van.

ObudaFan # 2009.02.12. 10:19

Bocs, természetesen 5 és nem 3 év, de a lényegen nem változtat ez.

sagit # 2009.02.12. 10:38

Tisztelt Fórumozók !
Gyt- csökkentésről kérdeznélek benneteket.. :
Nem szívesen, de megváltozott ez az.

Tehát először is : Nagyszüleimmel akikkel külön házrészben de egy házban laktunk meghaltak. Így az ő házrészüket hogy ne romoljon az állag füteni karbantartani, stb nekünk kell.
Másodszor ahol dolgozom cégnél megszünt tavaly a kaffetéria rendszer így semmilyen béren kívüli juttatást nem kapok. ill. már mozgóbért sem.
Ezek alapot adhatnak csökkentésre? Most a fizetésem 40% át fizetem.

köszönöm előre is a válaszokat!

monalisa1 # 2009.02.12. 12:54

Köszöntelek!

A sajnálatos jövedelem csökkenésre- mint időközben közbejött kedvezőtlen körülményre lehet hívatkozni a t.díj mérsékélésénél, és erről legkésőbb a tárgyalásra munkahelyi igazolást kell becsatolni. A kérelmet haladéktalanul add be a bíróságra, mert az egyéb sok más ügy miatt az elbírálás sajnos nem egyik napról a másikra való. (Ameddig a bíróság másképp nem dönt addig a jelenlegi összeget kell fizetni...)

A megöröklött lakrész fűtésének- karbantartásának költsége mondhatni magánügy.

Monalisa
laikus hozzászóló

Grád András # 2009.02.12. 15:37

Kedves Plíz!

Ha jól értem a történetet, mindkét gyermek a házasság fennállása alatt született, és egyikük vonatkozásában sem került az apaság vélelme megdöntésre, tehát végrendelet hiányában ők örökölnek egymás között 1/2-1/2 arányban. Ha Önök házastársak voltak, Öné mindennek a holtig tartó haszonélvezete, de ha csak élettársak voltak, ez nem áll. A 90-es évek eleján Budapesten az apasági vizsgálatokat a SOTE Igazságügyi Orvostani Intézetében végezték az Üllői úton, de nem tudom, meddig tárolják a vizsgálatok eredményét. Egyébként akkoriban még volt olyan, hogy egy apasági vizsgálat olyan értelemben eredménytelen volt, hogy mondjuk 97% volt az apaság valószínűsége a vércsoportvizsgálatok alapján, ez meg matematikailag lényegében, 50%-os valószínűséget jelentett, vagyis sem megerősíteni, sem kizárni nem tudták az apaság tényét - és maradt a vélelmezett apa az apa. Ma már a HLA korában ez nem fordulhat elő, de akkor ez még vadi új volt és baromi drága, még nemigen alkalmazták. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Grád András # 2009.02.12. 15:43

Kedves Sagit!

Minthogy a szülőknek a saját szükséges tartásuk veszélyére is kötelességük mindent megosztani a gyermekeikkel, nem tűnik igazán esélyesnek egy ilyen cafeteria rendszer változásra leszállítást alapozni, a ház használata meg végképp nem játszik. Szóval elég nagy valószínűséggel bukovári lesz a per, én nem vágnék bele! Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu