Válás - lakáshitel - közös lakáshasználat?


Férfi # 2016.07.05. 16:49

Dr. Attika!

Mindenképpen költözni szeretnék, mert már nem bírok így élni...

Dr.Attika # 2016.07.05. 16:47

Férfi!
Addig sem szabad kiköltözni, úgy lehet megakadályozni.

ObudaFan # 2016.07.05. 16:08

Barcis2

Fizetési meghagyásos eljárásban hajthatod be a kovetelesed.

ObudaFan # 2016.07.05. 16:07

Férfi

Pert indithatsz a kozos tulajdon megszüntetése iránt.

Férfi # 2016.07.05. 12:43

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Adott egy lakás 50-50 százalékos tulajdonrésszel.
Amennyiben a válás alatt a közös tulajdonból elköltözöm, és a feleségem bennmarad a 19 éves lányommal a lakásban, akkor én hogyan érhetem el, hogy a lakás eladásra kerüljön, és az azon lévő hitel levonása után osztozzunk az eladási áron?

Attól tartok, hogy ő megkapja a lakáshasználati jogot, és majd megpróbálja megakadályozni az eladást, így ellehetetlenít engem az újrakezdésben.

Mi lehetne a megoldás, ha a közös megegyezéses út úgy tűnik nem járható?

Köszönöm!

barcis2 # 2016.07.05. 08:34

Volt férjemmel elváltunk közös megegyezéssel. A lakáshasználat közös.A Nemzeti Eszközkezelő tulajdona.
A rezsit 100%-ban én fizetem, a férjem nem járul hozzá a költségekhez, pedig egy háztartásban élünk. Mit lehet ilyenkor tenni?

ObudaFan # 2016.06.08. 04:55

Igen.

pocakka # 2016.06.07. 21:44

Köszönöm.

Bocsánat, nem látom, hol lehet választ küldeni. Csak 2007. júliusában költöztünk össze, a hitel felvételekor nem voltunk élettársak.

Tehát ha jól értem, a házasság alatt törlesztett hitel felét kellene neki kifizetnem.

ObudaFan # 2016.06.02. 05:27

Ha 2006-ban már együtt eltetek, kozos a hitel és a belőle vett lakás is. Ha nem, akkor egyik sem kozos és a kozos vagyonbol fizetett hitel vonatkozasaban megteritesi kotelezettseged van felé.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.01. 20:46

2006-ban még élettársak se voltatok?

pocakka # 2016.06.01. 20:26

T. Jogászok!

A következőben kérném a segítségüket. 2006-ban vettem fel CHF alapú hitelt lakásvásárlásra. 2008-ban házasodtunk össze, tehát úgy tudom, onnantól számít közösen fizetettnek a hitel. 2012-ben forint alapú hitellel végtörlesztettünk (itt már adóstársak voltunk), plusz a férjem kapott a cégétől 1M Ft vissza nem térítendő hitelt ehhez.
Ő 2014. 06. hóban elköltözött, onnantól egyedül fizetem a hitelt, és ez így is marad még 11 évig.
Békében, közös megegyezéssel szeretnénk válni (mediátori segítséggel), de szeretném előre tudni,ilyenkor mi jár, milyen kötelezettségek keletkeztek-végül is a házasságunk alatt fizetett hitel felét kellene neki kifizetnem? Vagy ez nem ilyen egyszerű, plusz esetleg valamivel csökkenthető az összeg? Vagy fizetés helyett tulajdonjogot is kérhet? Megállapodhatunk úgy is, hogy ha a hitel letelik, azután fizetek neki? Ő nem feltétlenül akarná azt az összeget, de sztem, ha megudja, az évek alatt mennyit fizettünk ki, megváltozik a véleménye.
Köszönöm a segítséget!

pocakka # 2016.06.01. 20:25

T. Jogászok!

A következőben kérném a segítségüket. 2006-ban vettem fel CHF alapú hitelt lakásvásárlásra. 2008-ban házasodtunk össze, tehát úgy tudom, onnantól számít közösen fizetettnek a hitel. 2012-ben forint alapú hitellel végtörlesztettünk (itt már adóstársak voltunk), plusz a férjem kapott a cégétől 1M Ft vissza nem térítendő hitelt ehhez.
Ő 2014. 06. hóban elköltözött, onnantól egyedül fizetem a hitelt, és ez így is marad még 11 évig.
Békében, közös megegyezéssel szeretnénk válni (mediátori segítséggel), de szeretném előre tudni,ilyenkor mi jár, milyen kötelezettségek keletkeztek-végül is a házasságunk alatt fizetett hitel felét kellene neki kifizetnem? Vagy ez nem ilyen egyszerű, plusz esetleg valamivel csökkenthető az összeg? Vagy fizetés helyett tulajdonjogot is kérhet? Megállapodhatunk úgy is, hogy ha a hitel letelik, azután fizetek neki? Ő nem feltétlenül akarná azt az összeget, de sztem, ha megudja, az évek alatt mennyit fizettünk ki, megváltozik a véleménye.
Köszönöm a segítséget!

pohicop # 2016.03.19. 14:48

Ebben kétség kívül igazad van KBS :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.19. 12:47

Ez egy rendszerváltozással korábbi döntvény...

337679 # 2016.03.19. 12:47

Koszonom valaszt.
Az megtortent amikor valtunk.
Volt hazassagi vagyon megosztas.
Az en nevemre kerult ingatlan.
De a hitelbe benne maradt a volt ferjem.
Ilyen esetben kerheti a volt ferj ga esetleg megkapna gyerekeket?
O nem fizeti a ra eso resz a hitelbe

pohicop # 2016.03.19. 12:39

Nem tudom mennyire vág ide...

"A volt házastársak közös tulajdonában álló közös lakás használatának rendezése körében nem jogosítható fel a lakás részbeni használatára a közös lakást elhagyó az a házastárs, akinek lakása másutt megfelelően biztosított, hanem ilyenkor a másik volt házastársat kell feljogosítani a házastársi volt közös lakás kizárólagos használatára (BH 1985. 144.)."

ObudaFan # 2016.03.19. 12:09

A lakáshasználat újrarendezése nem feltétlenül kizárt, de hogy ennek ennyi idő után realitása lenne-e, azzal kapcsolatban a kérdésedben nem sok fogódzó van. A tulajdoni hányadok és a hitel vonatkozásában a kialakult túlfizetés elszámolása házassági vagyonjogi szerződésben rendezhető.

337679 # 2016.03.19. 11:14

Udvozlettem

Mi tortenik akkor ha elvalnak tobb mint 7 eve a volt feleseg kapta meg a gyerekeket akkor es a hazat,amin hitel volt volt feleseg fizette egyedul..
Az a kerdesem en vagyok a volt feleseg.Sajnos anyam is ellenem van nincs mit ennie,neki is a gyerekeim meg penz kellene.A volt ferjemnek is a gyerekeim kellenenek,neki sincs penze.
Kerdesem esetleg ha a volt ferj kapna meg gyerekeket akkor megkaphassa az en hazamat?hasznalatra.Neki nincs sajatja az anyanal lakik egy paraszthazba.
Megkaphassa hazamat is volt ferjem?
Van rajta hitel..amibe egy fillert nem fizetett a volt ferj...varom mielobbi valaszt..koszonom

ObudaFan # 2016.03.07. 14:54

A gyerektartást nem vitatom, az teljesen rendben van. Viszont ha jól gondolom a hitel 50%-át neki is fizetnie kellene, mivel attól még a tulajdonában marad... Gondolom az albérlete pedig megegyezésen múlik...?

A hitel közös, az albérletét nem vagy köteles fizetni.

vstrom # 2016.03.06. 21:03

Tisztelt Szakértők!

Válás előtt vagyunk, van egy ingatlan, rajta közösen felvett hitellel. A feleségem akar elköltözni a közös gyerekünkkel. Én maradnák a házunkban (önként menne el, maradhatna a házunkban, de nem akar), addig amíg el nem adjuk, vagy a részét ki nem fizetem.
Ő azt szeretné ha a hitelt teljesen én fizessem (mivel én lakom csak benne), fizessem az albérletét, pluss a gyerektartást.
A gyerektartást nem vitatom, az teljesen rendben van. Viszont ha jól gondolom a hitel 50%-át neki is fizetnie kellene, mivel attól még a tulajdonában marad... Gondolom az albérlete pedig megegyezésen múlik...?

Válaszukat előre is köszönöm!

Immaculata # 2016.03.03. 10:57

Orsolya2012

Huh. Ritkán hallani ilyet.

A 25 évnyi hitelből csak az utolsó öt évben kifizetett hitel felét lehet követelni az édesapán.
Az édesapa az ingatlan fele részében tulajdonos.

Meg kellene próbálni azt az ígért ajándékozást kérni. De ezt csak megegezéssel.

ObudaFan # 2016.03.03. 10:54

Hát, túl sok információt azért nem közölsz, ez legkevésbé az egymással töltött évktől függ.

Ha nincs közös vagyon (ami azért nem túl gyakori), akkor ilyen cmen semmivel. Ha valamelyikőtök szüleinél laktok, akkor lakáshasználati jog ellenértéke sem jár. Járhat még házastársi tartás, ha valamelyikőtök rászorul, vagy esetleg elképzelhető, hogy valamelyikőtök a különvagyonából fizetett közös tartozást, akkor megtértés járhat neki.

Immaculata # 2016.03.03. 10:52

Tehát ha van megtakarítás, akkor annak fele az egyik házastársat, a fele a másikat.

A felélt összeggel senki sem tartozik.

A lakásba befektetett beruházásért a mama tartozik.

salamon1 # 2016.03.03. 09:40

Tc. Jogi tanácsadó .

Kérdésem lenne : 30év után válunk , ilyenkor a házastársat mennyi tulajdon rész illeti ?Ha közös vagyonunk nincs .Mamánál lakunk oda tettük bele az anyagi forrásunkat.
Szeretnénk most venni egy lakást vagy házat közösen .Egyikünk részére .Mennyivel tartozunk egymásnak anyagilag 30év után?

Előre is köszönöm a választ.

Orsolya2012 # 2013.03.08. 12:50

Tisztelt Szakértők,

Érdeklődni szeretnék, hogy édesanyám kb. 25 éve elvált édesapámtól, és amikor összeházasodtak vásároltak hitelre egy lakást 30 éves futamidőre, mind a ketten tulajdonosok, a válásnál édesapám azt mondta, hogy majd az ő részét átíratja a nevünkre... de ez természetesen nem történt meg. A válásnál édesanyám átvállalta a hitel fizetését.
Érdeklődni szeretnék, hogy nem sokára lejár a hitel, és, hogy ebben az esetben édesapámnak jár e valamennyi rész a lakásból, ha tételezzük fel el szeretnénk adni, illetve lehet e kérni, hogy csak egy tulajdonosa legyen a lakásnak, az édesanyám, miután lejár a hitel a banknál.

Az együtt élésük ideje alatt is édesanyám fizette a hitelt, a válásig ez kb. 5 évet jelent.

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm.