Öröklés


Erika1966 # 2012.06.06. 16:46

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Elnézést kérek, nem jelzálogot, hanem a "megismételt hagyatéki eljárás tényét" azért kellett bejegyeztetni, mert két féltestvérem a hagyatéki leltár felvételekor letagadott engem, mint néhai Édesapám első házasságából született vér szerinti gyermekét (azaz féltestvérüket), s mivel az első hagyatéki tárgyalás nélkülem zajlott, mindent a két féltestvérem javára jegyeztek be a Földhivatalnál. Mikor nyomozni kezdtem, hogy mikor lesz a hagyatéki tárgyalás, kiderült, hogy már megvolt, és az ingatlanok részükre kerültek bejegyzésre, illetve az ingóságokat is gyorsan áruba bocsátották, így kértem a hagyatéki tárgyalás megismétlését.
Kérelmemnek helyt adott a közjegyző, de mivel már az ingatlanokat is elkezdték árusítani, így a megismételt hagyatéki eljárás tényét be kellett jegyeztetni, nehogy közben már az ingatlanok se legyenek meg, úgy mint az ingóságok.Ezt az eljárási költség teljes összegét nekem kellett kifizetnem, a földhivatali végzés értelmében. Ezt kifogásolom, mert azért kellett újból kezdeni a hagyatéki eljárást, mert két féltestvérem letagadott, már meg is örököltek mindent jogerőre emelkedett hagyatéki végzéssel, amikor ez tudomásomra jutott. Valamint azt sem értem, hogy a hagyatéki eljáráskor becsapták a jegyzőt, majd a közjegyzőt és egészen eddig semmilyen szankciót nem szabtak ki rájuk.Szerintem ez okirat hamisítás és hivatali személy szándékos megtévesztése.Én pedig fizetek helyettük is, hogyan lehetséges ez?
Nagyon szépen köszönöm, ha tetszik válaszolni nekem mit és mennyit kell anyagilag vállalnom ebben az ügyben?( tehát mennyi földhivatali eljárási költséget és mennyi részt a közjegyző munkadíjából?)Egyelőre ott tartok, hogy még semmit sem örököltem, jól átvertek és még fizettem is érte.
Maradok tisztelettel megköszönve szíves türelmét.

ObudaFan # 2012.06.06. 12:21

Judit74

Illetve kifejezetten a különvagyonodat elismerheti a férjed házassági vagyonjogi szerződésben, és akkor a probléma legalább erre a részre megoldódik.

ObudaFan # 2012.06.06. 12:19

Judit74

Ajándékozással, ha él még utána több, mint 15 évet, mert akkor már nem lesz a kötelesrész alapja ez a vagyon.
Más olyan út, ami támadhatatlan nincs. Ez meg persze nem kockázatmentes.

ObudaFan # 2012.06.06. 12:18

Erika1966

Miért kellett jelzálogot bejegyeztetni?

Erika1966 # 2012.06.06. 11:59

Tisztelt Jogi Szakértő!

Hagyatéki eljárást kellett megismételni, mert Édesapám halála után két féltestvérem a hagyatéki leltár felvételekor letagadott. Az új eljárásban keletkeztek kiadások(Földhivatali jelzálog bejegyzés, stb.)és még hátravan az elhalasztott tárgyalás is, mert nem tudunk megegyezni főleg az ingatlanok elosztásában, -ők ketten ellenem.
Kérdésem a He. 73.§.(1.)b. -jának értelmében, hogy mivel az újbóli eljárást kettejük hibájából kell lefolytatni ki mennyit köteles állni az eljárási költségből és a közjegyzői munkadíjból?
Jól értelemezem-e, hogy nekem csak a közjegyzői díj 1/3 rám eső részét kellene kifizetnem, az eljárási költséget visszakérhetném tőlük, tekintettel, hogy a Földhivatalhoz azonnali hatállyal be kellett egy összegben fizetnem a végzés szerint?
Hálás köszönettel venném ha adna valamilyen támpontot a költségek vonatkozásában, tisztelettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.06. 08:31

Azért elévülés is van a világon.

Niara # 2012.06.06. 08:23

Eredeti kérdésemre visszatérve: tehát kideríthető-e az elhunyt személyról, hogy valahol kezességet vállalt-e, vagy smmilyen lehetőség nincs rá?
Tehát vagy beállít akármikor egy hitelező, vagy nem, a leszármazóknak életünk végéig bizonytalanságban kell élniük?

tomusz # 2012.06.05. 21:33

Előre is köszönöm, ha valaki tudna segiteni.
10 éves fiamat egyedül nevelem és tavaly 2011-ben jelentkezett nálam a 25 éves lányom. Nem tudta, hogy én vagyok az édesapja, mert az édesanyja titkolta előlle. A Facebook-on keresett meg, én reagáltam is rá, találkoztunk is párszor, de sajnos az élet fintora, hogy nem túl szimpatikus a természete. Nem szeretném ezt kirészletezni, de a szüleim sincsenek elragadtatva. Sajnos jött az érzés mindanyiunknál, hogy igen örökség orientált a viselkedése. Édesapám utána érdeklődött egy régi ismerősénél aki azt az információt adta neki, hogy ha a kapcsolat felvételétől számitva 1 évig nem tesz semmit, hogy hivatalosan is az édesapja vagyok akkor már nem támaszthat jogot az örökségre. Ez valós információ volt?

Köszönettel

wers # 2012.06.05. 10:46

jó tudni

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.05. 10:42

Mint más tartozás.

wers # 2012.06.05. 10:40

A kezesség is öröklődik?

Niara # 2012.06.05. 10:02

Mert szavahihetetlenek..

MajorDomus # 2012.06.04. 20:38

Miért nem kérdezed meg tölük ?

Niara # 2012.06.04. 19:17

Éppen ez a probléma, ugyanis a néni nevén volt egy ház amiben jelenleg más, vétlen rokonok laknak. Szeretnénk kideríteni, hogy unokáék csináltak-e valami hülyeséget, aláirattak-e a nénivel valamit.

ObudaFan # 2012.06.04. 18:49

Amíg a hitelező nem jelentkezik, nem feltétlenül derül az ki.

Niara # 2012.06.04. 17:42

Sziasztok,

Kideríthető-e az elhunytról, hogy bármelyik családtagja hitelénél aláírt-e pl. kezes papírt? Hogyan járhatok utána, ugyanis nyilatkoznom kell a hagytéki eljárásban. Az elhunyt nevén direkt hitel nem volt, ugyanakkor az egyik unokája nevén sokmilliós hitel van, és nem tudjuk, nem irattak-e alá vele valamiféle kezes papírt, vagy nem szerepeltették-e az idős nénit esetleg adóstársként.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.05.16. 14:35

KBS, ....ha csak úgy nem.

A legkönnyebb a pálya széléről bekiabálni azt, hogy mindent lehet egy szerződésben, de ha az a megállapodás mégsem tartalmazná az öröklésről lemondást, akkor a papírspórolással nagyot lehet bukni.
A végrendelkezést ilyen formán nem lehet kikényszeríteni, egyébként meg 15 év elteltével a végrendeleti hagyatékot fenyegetni fogja a kötelesrész kiadása.

Az örökösök rendelkezésére gondoltam a várt örökségről, mert az minden hibát kiküszöböl.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.05.16. 14:30

Be kellene szerezni a jegyzőtől egy hatósági bizonyítványt a hagyaték értékéről. Amennyiről szól, annyival tartozol elsősorban annak, aki eltemette az örökhagyót, másodsorban a hitelezőknek.

Nikócza # 2012.05.16. 13:37

Tisztelt Hozzászólók!
Nagyon köszönök minden választ és segítséget, de azt hiszem, tényleg ügyvédhez kell fordulnom. Remélem nem eső után köpönyeg.
(A szoba ahol lakott, rendőri hatóság által zár alá került az öngyilkosság miatt, és már a tulaj és a rendőrség is túl akart lenni a dolgon. Ehhez pedig én kellettem. A "hagyatékot" ezek szerint átvettem... Ha jól értem, ezzel már nincs mit tennem...)
Mégegyszer köszönöm a hozzászólásokat!!!!!
További szép napot!
Tisztelettel: Nikócza

anyama # 2012.05.16. 13:19

Goodwitch köszönöm a kimerítő választ, ebben benne volt minden amit tudni szerettem volna tudni!!
..még egy gondolat azonban felmerült bennem, a 8 millió Ft mennyit ér most és mennyit ér majd 2022-ben? mivel addig szab határidőt a testvér a kifizetésre és (ezt más forrásból tudjuk) előbb nem szándékozik csak 2022-ben erre sort keríteni..bele lehet ezt valahogy szakmai nyelven foglalni a szerződésbe?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.16. 13:12

csak kettejük között jöhet létre, abban érvényesen nem vehetnek részt a szülők.
Az örökségről,lemondást éppenséggel az örökhagyóval kell megkötni még életében.

Goodwitch # 2012.05.16. 13:11

Anyama,

a köteles rész (nagyjából) a hagyaték rájutó értékének a fele. Esetetekben 38M + 5M = 43M a vagyon, ennek a fele (21,5 M)járna törvényes öröklés esetén a férjednek, ehhez képest 13M Ft-hoz fog hozzájutni, ami meghaladja a kötelesrész mértékét (10,75M).

A megállapodások (ajándékozás, testvér fizetési kötelezettsége, öröklés stb.) egy okiratba foglalásának semmi akadálya sincsen.

Nem kötelező aláírni, ebben az esetben sincs akadálya, hogy

  1. a szülők bármely vagyontárgyukat még életükben BÁRKINEK elajándékozzák,
  2. a testér bármilyen fizetést teljesítsen a másik testvérének
  3. a szülők úgy végrendelkezzenek, hogy haláluk esetén a kisebbik ingatlant kizárólag egyik gyermekük örökölje

Ha nem írja alá a férjed a megállapodást, és az ajándékozástól számított 15 év eltelte után halnak meg a szülők, akkor a köteles rész alapjába az ajándékot már nem kell beszámítani, így a férjed esetleg sokkal rosszabbul is járhat, mint a 13M-val most.


Goodwitch

anyama # 2012.05.16. 12:49

a szerződés tervezetet kaptuk meg amit egy ügyvéd írt, abban minden ömlesztve benne van (az ajándékozás a tetvérnek, a kisebb értékű ház majdani öröklése a férjemnek és a 8 millió Ft 10 éven belüli kifizetése is) ezt szeretnék jövő héten mind a négyükkel aláíratni ügyvéd előtt.

anyama # 2012.05.16. 12:46

mi baj van a névvel és a stílussal? ezt nem igazán értem..
a házat pontosan 38 millióra értékelték..
a lényeg hogy akkor annyit és azt adnak akinek amit akarnak? ha kell az egyik gyereknek mindent a másiknak semmit?
akkor mi a köteles rész?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.05.16. 12:09

Örökhagyó = szülők (bocsánat)