Öröklés


pazs # 2012.05.03. 14:16

FinanceFairy: ha nagyapád most meghal, akkor valóban a fél házának fele neked, a másik fele a nagybátyádnak jár.
Ha eladjátok a lakást és halálakor még meglesz a nagypapádnak járó pénz, akkor annak fele neked, a másik fele a nagybátyádnak jár, már amennyiben a nagyapád addig nem ír érvényes végrendeletet.
Ennek semmi köze a bankszámla felügyeletéhez (az micsoda egyébként?).
Szóval ne legyél ideges, de szerintem nem azt kérdezted, amit szerettél volna.
A nagyapád életében annak utaltatja a neki járó vételárat, akinek akarja.

FinanceFairy # 2012.05.03. 13:40

Bocsánat, de leírtam, hogy nagyapám egy idősek otthonában lakik mert képtelen az önellátásra. Azt nem írtam, hogy éppen haldoklik, de ez van sajnos.

Azt pedig TUDOM, hogy mi az enyém, és mi nem. TUDNI, hogy ketten lennénk az örökösök, senki más, ugyanis nincs más hozzátartozónk és nincs végrendelet. Én az édesanyám után örököltem meg az ő 1/4 részét.

NEM AZT KÉRDEZTEM, hogy addig, amíg él, mit örökölhetek, ennyire nem vagyok hülye, sőt szemét számító sem, még ha sietve hülyén is fogalmaztam!!!

Sőt, gyámság alá sem szeretném helyezni, viszont nincs kedvem a halála után pereskedni a nagybátyámmal. Erre irányult volna a kérdés, lehet, hogy félreérthetően írtam, elnézést.

ius latratus # 2012.05.03. 13:31

Na, előttem némileg finomabban meg közben már el is mondták...

Bocsánat, lekéstem.

ius latratus # 2012.05.03. 13:29

Bár nem nekem szólt, de mi nem világos? Elméletileg jog szerint?? (mi van?)
Mi illetne téged? Még azt sem tudni, hogy csak ketten lennétek-e örökösök, s te máris kijelölt gondnokként kezelnéd nagyapád vagyonát b@sszus!

Csoda, hogy még nem kérted a gyámság alá rendelését, bár már nem vagy messze tőle...

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.03. 13:25

Elsősorban az érdekelt volna, hogy elméletileg jog szerint a nagyapám fél részének a fele engem illet-e, vagy nem.
Amíg él? Addig nem. De ezt már mondtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.03. 13:24

Nekem nincs humorérzékem, úgyhogy nem is érzem a szövegedben az iróniát. Annál inkább nem, mert ha hiszed, hanem, tényleg az a pontos és helyes válasz, amelyet adtam. Nem véletlen, hogy senki nem javította vagy pontosította.

FinanceFairy # 2012.05.03. 13:19

Kovács Béla Sándor, köszi a választ, rendkívül informatív volt és sokat segített...

Elsősorban az érdekelt volna, hogy elméletileg jog szerint a nagyapám fél részének a fele engem illet-e, vagy nem.

Kösz.

redmond # 2012.05.02. 16:16

Tisztelt ObudaFan!
Röviden a történet. Balesetet okoztak egy a tulajdonomban levő járművel. A járművön nem volt biztosítás. A mabisz fizetett a biztosító helyett. Közben beperelt engem, és első körben 1.2millió forint fizetésére köteleztek. Második körben már 5.3millió volt a követelésük.Válaszod szerint a gyermekek örökölhetik.A fontosabb viszont az, és itt jön a kérdés, megtehetem-e, hogy csak a felét fizetem ki? Másik felét meg a feleség. Nagyon fontos kérdés, mert éppen válunk. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.02. 14:38

Ezt a nagyapád tudja rendezni, és úgy, ahogyan ő akarja.

FinanceFairy # 2012.05.02. 14:28

Kedves Hozzáértők!

Kérdésem a következő:

Nagypapám idősek otthonában él. Most úgy döntött, hogy a házát el szeretné adni. A ház 1/4 részben a nagybátyám, 1/4 részben az én, 1/2 részben a nagypapám nevén van.

A kérdés az, hogy a nagypapám 1/2 részét lehet-e letéti számlára helyezni a későbbi viták elkerülése céljából (nagybátyám több, mint valószínűleg szeretné ezt a részt is magának megtartani). Ha nem kerül letéti számlára, akkor a későbbiekben hogyan lehet élni az ő fél részére vonatkozó öröklési jogommal?

Kérdésem még az, hogy nagypapám kb 5 millió Ft-ot tartalmazó bankszámlájának felügyeleti joga kié lesz? Ezt is szeretnénk közjegyzővel hitelesíttetni, mert nagybátyám erre is igényt tartana.

Tudom, amíg él a nagypapám, ne gondoljunk erre, de az ő kérése az, hogy ne legyen vita a halála után, és ezért szeretném jogszerűen rendezni, és erre rávenni nagybátyámat, akinek eszében sincs.

Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.02. 13:23

Is.

kubo # 2012.05.02. 08:40

Segítséget szeretnék kérni,a következő problémára:Az elhunytnak, sem a szülei,sem a férje,nem él már! Gyermeke nem született!Testvérei közül négyen élnek,ketten elhunytak!Kérdéseim:Csak az élő testvérek örökölnek,vagy az elhunyt testvérek gyermekei is?

ObudaFan # 2012.05.02. 07:49

beegess

Elvileg van mód, de nekem az a tapasztalatom, hogy egy hagyatéki tárgyaláson azért gyakran merül fel sok apróbb-nagyobb kérdés, ami miatt azért érdemes inkább részt venni.

ObudaFan # 2012.05.02. 07:48

nagyj

Megjelent, már válaszoltam is rá. A gyerekek örökölhetik az örökrészük erejéig, a feleséged meg valószínűleg nem lesz felelős érte. De a biztos válaszhoz tudni kellene, mi ez a bírság pontosan.

beegess # 2012.05.02. 06:57

Újfent nagyon köszönöm a segítséget! Időközben megérkezett az idézés a tárgyalásra, mert az özvegy kategórikusan kijelentette, hogy hiában van két ági örökös, de mindenre igényt tart, bár a közjegyző által felvett jegyzőkönyvben egyértelműen le van írva, hogy a két ági ingatlan az ági örökösöké. Azt szeretném kérdezni, hogy van arra mód, hogy a két testvér egy egy nyilatkozatban leírja, hogy elfogadja az örökséget, de nem kíván részt venni a hagyatéki tárgyaláson? Azt hiszem az előzőek ismeretében ez természetes, a felesleges konfliktus senkinek nem tesz jót és úgy emlékszem, hogy nem lehet kárára a testvéreknek, ha nem jelennek meg. Köszönöm még egyszer!

nagyj # 2012.04.30. 17:41

Tisztelt Fórum!
Eddig nem jelent meg a beírásom sehol sem.Gondoltam megpróbálom itt is.Kaptam egy több milliós büntetést.Kérdésem az lenne,hogy örökölhetik-e gyermekeim?Ha nem tudom kifizetni.Illetve mivel házas vagyok,azt szeretném,hogy az asszony fizesse ki felét.Lehetséges ez?Még egy,házasságom alatt alapított vállalkozásom közös vagyon-e?Köszönöm.

noname56 # 2012.04.30. 12:31

Tényleg ? De jó ! :D

Köszönöm szépen a választ !

ObudaFan # 2012.04.30. 11:20

Akkor az nem lesz ági vagyon.

noname56 # 2012.04.30. 10:44

1974-ben vásárolták közösen, fele-fele arányban tulajdonosok, és mindent közösen csináltak vele.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.30. 10:38

mivel ági öröklés is van ebben az esetben,
Csak lehet.
De zárjuk rövidre: mikor és milyen módon szerezte a házaspár az ingatlant, ki a telekkönyv szerinti tulajdonos?

noname56 # 2012.04.30. 10:36

Dehogynem KBS, köszike, értem amit írtál: a megmaradó házastárs örököl.
Viszont ObudaFan válaszát is értelmezve mondom, mivel ági öröklés is van ebben az esetben, ezért ha az egyik örököl a másik két testvérével osztozik az elhunyt részén, akkor gondolom egyenlő arányban megy a köteles rész, tehát a saját fél háza mellé a másik fél egyharmadát örökölhati. Ha a másik a túlélő fél, akkor a megmaradónak az elhunyt egy testvérével kell osztoznia, tehát az első esteben az egész házra nézve egy fél és egy 1/6-od az örökölt rész, míg a másik esteben a fél mellé + 1/4-et örököl a tovább élő.
Nincsenek rosszban a rokonsággal, viszont egyásra számíthattak eddig is.
Ha esetleg rosszul értelmeztem a válaszokat kérlek javítsatok ki,de ha jól gondolom, akkor is jelezzétek köszike.

És erre mondom, hogy gáz, mert a kis ház értéke nem annyi, hogy a másik felének töredékrészével elég legyen egy jobb otthonban egy beugróra.

Köszönöm mindkettőtöknek a felvilágosítást, hát akkor így kell hozzáállni a dolgokhoz, most még időben vannak :)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.29. 22:54

Nem figyeltél.

noname56 # 2012.04.29. 19:03

Köszönöm a választ, házasok persze, :)

Értem, sőt sejtettem, hogy így van,akkor a tovább élőre gondok várnak, esetleg van valami használható tanácsotok ? - mert ameddig mindketten jól vannak nem akarják meglépni ezt, szívesebben vannak a sajátjukban, csak aggódnak a jövő miatt :(

ObudaFan # 2012.04.29. 11:38

És még házastársak esetén sem lehet kizárni az ági vagyont, hiszen vannak testvérek.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.28. 21:01

Épp csak azt nem írtad, hogy házasok-e. Mert a házastárs leszármazók híján törvényes örökös, az élettárs meg nem.